Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2006., 14:34   #1
7 svjetskih cuda

Lijepo molim zna li ih netko nabrojati. Treba mi a ja ih ne znam sve...znam znam da sam za
__________________
Ako podignes pogled neces vidjeti granice...
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2006., 14:43   #2
Postoji i osmo svjetsko cudo. Zove se Gugl.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2006., 23:36   #3
● piramide u Gizi
● babilonski Viseći vrtovi
● Zeusov kip u Olimpiji
● Artemidin hram u Efezu
● Mauzolej u Halikarnasu
● Kolos s Rodosa
● svjetionik u Aleksandriji
●GOOGLE
__________________
Ako podignes pogled neces vidjeti granice...
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 12:51   #4
Seven Wonders

Da, Google čini čuda...

Antipatros iz Sidona

Sedam Čuda

Na istu temu

A neki spominju Kalimah-a iz Kirene
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 17:20   #5
zanimljiv članak na wikipediji...
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 18:50   #6
Quote:
bianca kaže:
● piramide u Gizi
● babilonski Viseći vrtovi
● Zeusov kip u Olimpiji
● Artemidin hram u Efezu
● Mauzolej u Halikarnasu
● Kolos s Rodosa
● svjetionik u Aleksandriji
●GOOGLE


kaj nisu to stara svjetska cuda? sad se bira novih 7 cuda.


http://www.iskon.hr/kultura/page/200...4/0069006.html
meg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 02:00   #7
Quote:
meg kaže:
kaj nisu to stara svjetska cuda? sad se bira novih 7 cuda.


http://www.iskon.hr/kultura/page/200...4/0069006.html
Pa da, to su svjetska cuda klasicnog svijeta. Do danas su samo piramide sacuvane, i jedan stup Artemidinog hrama u Efesu
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 11:41   #8
je, je, pa znam da su samo piramide sacuvane. bas zato se i bira novih sedam komada. moj izbor bi bio:


1. piramide u egiptu
2. kineski zid
3. akropola u ateni
4. machu picchu u peru-u
5. stonehenge amesbury, uk
6. chichen itza yucatan, meksiko
7. taj mahal u indiji


eiffelov toranj i kip slobode uopce ne bi ni stavila medju kandidate.
meg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 12:51   #9
Quote:
meg kaže:
je, je, pa znam da su samo piramide sacuvane. bas zato se i bira novih sedam komada. moj izbor bi bio:

1. piramide u egiptu
2. kineski zid
3. akropola u ateni
A zasto akropola?? Pa to je klasicna gradevina, suvremenik klasicnim svjetskim cudima, a ipak nije bila svjetsko cudo. Mislim kako svjetsko cudo mora biti nesto doista posebno i neobicno.

Quote:
4. machu picchu u peru-u
Machu picchu je u stvari samo jedan malo bolji grad inka kakvih je bilo na stotine dok ih nisu razorili spanjolci. Pri tome prilicno neugledan. Cuzco, glavni grad carstva Inka bio je veci, ljepsi, bogatiji, ukraseiniji.

Quote:
5. stonehenge amesbury, uk
6. chichen itza yucatan, meksiko
Ne znam zasto je itko stavljao chichen itzu na taj popis, jer je to u stvari jedno cisto prosjecno arheolosko nalaziste - grad maja. Tikal je puno veci, ljepsi, raskosniji. A da o Teotihuacanu i ne govorimo.

Quote:
7. taj mahal u indiji
Sve u svemu, onaj popis kandidata mi je stvarno bez veze jer medu njima jos i danas u istoj kategoriji postoje impresivnije gradevine, samo sto nisu toliko popularne ili poznate.

Evo recimo mog popisa:

1. piramide u Gizi, Egipt
2. piramide u Teotihuacanu, Meksiko
3. Angkor Wat u Kambodzi (najveci hram ikada sagraden na zemlji, i najveci kompleks hramova)
4. Taj Mahal
5. Tikal u Gvatemali
6. Kineski zid
7. Crvka Sv. Petra u Rimu ili Aja Sofija u Istanbulu (to su najvece kupole ikada sagradene)
8. Akashi-Kaikyo most, Japan
9. Petronas Towers, Malezija
10. kamene glave na Uskrsnjim otocima
11. brana Tri kanjona, Yangtze rijeka, Kina
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 13:13   #10
eto, bila sam na akropoli i za mene nije samo obicna gradjevina. ja sam ovaj popis sastavljala cisto na temelju svog subjektivnog dojma, dakle prema onome sto me se fakat dojmilo. a akropola me se dojmila.
meg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2006., 03:55   #11
Quote:
El Tomo kaže:
Machu picchu je u stvari samo jedan malo bolji grad inka kakvih je bilo na stotine dok ih nisu razorili spanjolci. Pri tome prilicno neugledan. Cuzco, glavni grad carstva Inka bio je veci, ljepsi, bogatiji, ukraseiniji.
A to kako su, dovraga, dovukli sve te ogromne kamene blokove na takvu uzvisinu? Tako da možda nije ljepši, ali je ipak čudesniji

Meni je ok popis od Meg, a s obzirom da je birala sa ovog popisa:

Kandidati za novih Sedam svjetskih čuda:

01. Akropola, Atena, Grčka
02. Alhambra, Granada, Španjolska
03. Angkor, Kambodža
04. Chichén Itzá, Jukatan, Meksiko
05. kip Krista Iskupitelja, Rio de Janeiro, Brazil
06. Kolosej, Rim, Italija
07. skulpture na Uskršnjem otoku, Čile
08. Eiffelov toranj, Pariz, Francuska
09. Veliki zid, Kina
10. Sveta Sofija, Istanbul, Turska
11. hram Kijomizu, Kjoto, Japan
12. Kremlj i Sveti Vasilije, Moskva, Rusija
13. Machu Picchu, Peru
14. dvorac Neuschwanstein, Füssen, Njemačka
15. Petra, Jordan
16. piramide u Gizi, Egipat
17. Kip slobode, New York, SAD
18. Stonehenge, Amesbury, Velika Britanija
19. Opera, Sydney, Australija
20. Taj Mahal, Agra, Indija
21. Timbuktu, Mali

...ja bih stavila Petru i skulpture na Uskršnjem otoku umjesto akropole i, i, ne znam čega
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 21:30   #12
Thumbs up sedam svjetskih cuda

Fidijinog Zeusa,Kolos s Rodosa, Artemidin hram u Efesu,Mauzolej u Halikarnasu, piramida u Gizehu,viseći vrtovi u Babilonu i Faros
 
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 16:37   #13
7 novih svjetskih čuda

Odmah sam eliminirao: Akropolu u Ateni, Kip Isusa Spasitelja u Riu, kopiju Kipa Slobode iz New Yorka i Machu Picchu. Atenska akropola posebna je samo zato što je najpoznatija i najočuvanija, isto kao i Machu Picchu; Kipovi Isusa i Slobode najmanje zaslužuju ulazak u top 21. (vidi npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Mother_Motherland...)

Bilo je jasno da piramide u Gizi, Kineski zid i Eiffelov toranj "moraju" ući u top 7. Što automatski eliminira piramidu u Chichen Itzi (koja također nije zaslužila ulazak u 21 najboljih).

Rimski Koloseum sam izbacio iz gotovo istog razloga kao i Akropolu a Petra ne nudi skoro ništa više od pročelja...

Znao sam i da ću Taj Mahal uvrstiti u popis najboljih 7 jer me uvijek iznova fascinira, kako samom arhitekturom, ambijentom tako i pričom koja stoji iza nje...

Ostale su mi dvojbe: Kremljin sa bazilikom - Aja Sofija; Alhambra - Kyomizu - Timbuktu - Angkor;Kipovi sa Rapa Nuia - Stonehenge; Neuschwanstein - Opera u Sydneyu.

Lako je bilo odlučiti se za Angkor i Aju Sofiju, ali je ostalo samo još jedno mjesto i više kandidata. Ipak sam glasovao za Operu iz Sydneya - građevinu koja simbolizira čitav kontinent...


Dakle, moj izbor je bio: Egipatske piramide, Taj Mahal, Eiffelov toranj, Opera u Sydneyu, Aja Sofija, Kineski zid, i Angkor

Priključite se i vi http://www.new7wonders.com/ (treba se registrirati)

Komentari?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 17:16   #14
Ako ćemo moderne stvari metat onda bih ja stavio međunarodnu svemirsku stanicu. Makar to možda nemože ući u kategoriju svjetskih čuda jer pitanje koliko će trajati. (prije 20 godina bi rekli Mir, međutim nemožemo ga smatrati svjetskim čudom jer više ne postoji)

PS osobno bih stavio Stonehedge i Rapa Nui naprosto zato što malo znamo o njima i njihovoj izgradni, i zato su, po meni, bliži čudu.

Eiffelov toranj, Opera u Sydney ili Neuschwanstein koliko god fantastično izgledali, su naprosto projekti. Isto kao npr. nosač aviona. potrebna su velika sredstva, ali nema neke misterije kako su izgrađeni. Što ne znači da ih nemožemo smatrati čudima, ali bih Stonehedge i Rapa Nui ipak stavio ispred.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 03:05   #15
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Dakle, moj izbor je bio: Egipatske piramide, Taj Mahal, Eiffelov toranj, Opera u Sydneyu, Aja Sofija, Kineski zid, i Angkor

Komentari?
Pobogu, pa zasto Eiffelov toranj i opera u Sydneyu? Niti jedno niti drugo nisu nesto impresivno, a jos manje tehnolosko cudo. A Neuschweinstein? Taj izbor stvarno ne bi komentirao, mogli su staviti onda i Trakoscan...

Gornji izbor je i moj izbor, samo sto bi umjesto opere u Sydneyu tu svoje mjesto pronasle piramide u Teotihuacanu, a 7. mjesto bih dao Uskrsnjim otocima. Stvarno mi nije jasno zasto bi Eiffelov toranj zasluzio jedno od top mjesta.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 22:51   #16
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Pobogu, pa zasto Eiffelov toranj i opera u Sydneyu? Niti jedno niti drugo nisu nesto impresivno, a jos manje tehnolosko cudo. A Neuschweinstein? Taj izbor stvarno ne bi komentirao, mogli su staviti onda i Trakoscan...

Gornji izbor je i moj izbor, samo sto bi umjesto opere u Sydneyu tu svoje mjesto pronasle piramide u Teotihuacanu, a 7. mjesto bih dao Uskrsnjim otocima. Stvarno mi nije jasno zasto bi Eiffelov toranj zasluzio jedno od top mjesta.
Zato što su Eiffelov toranj i Opera u Sydneyu puno ingenioznije kreacije od ostalih koje sam izbacio. Jedinstvene su, i potpuno izvan svoga vremena. Zna se kakva su narodna kazališta i opere...
Nisam sklon nazvati nešto čudom samo zato što nismo sigurni koja je bila funkcija ili kako je izgrađeno... Piramida u Chichen Itzi nije baš ništa posebno, nema unutrašnjih prostorija, hodnika i jednostavno ne zaslužuje ulaz u klub u kojem su Egipatske piramide...

Za sada u natječaju vode:
Koloseum u Rimu, Machu Picchu, Kineski zid, Petra, Piramide u Gizi, Taj Mahal i Uskršnji otok (nije točan redosljed)

slijede: Atena, Angkor, Chichen Itza, Isus iz Ria, Eiffelov toranj, Kremljin, Stonehenge.

WTF Machu Picchu, Petra i Koloseum rade u prvih 7???

Ajde ljudi registrirajte se i dajte svoj glas
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 04:22   #17
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Zato što su Eiffelov toranj i Opera u Sydneyu puno ingenioznije kreacije od ostalih koje sam izbacio. Jedinstvene su, i potpuno izvan svoga vremena.
Po cemu su to izvan svoga vremena? Ako mislis na akustiku skoljke u Sydneyu, tada je vece cudo akustika koloseuma. Ili pak cinjenica da su rimljani, 2000 godina unatrag, bez modernih sprava bili u stanju sagraditi savrseni elipsoid (sto je puno tece od gradnje kruzne gradevine).

Quote:
Zna se kakva su narodna kazališta i opere...
Nisam sklon nazvati nešto čudom samo zato što nismo sigurni koja je bila funkcija ili kako je izgrađeno... Piramida u Chichen Itzi nije baš ništa posebno, nema unutrašnjih prostorija, hodnika i jednostavno ne zaslužuje ulaz u klub u kojem su Egipatske piramide...
Pa tko je spominjao piramidu u Chchen Itzi? BTW, ta piramida ima unustrasnje prostorije, to su u stvari tri piramide jedna u drugoj. Ja ovdje govorim o Teotihuacanu, koji je astronomski savrseno poravnat po Mjesecu i Suncu, i svojom slozenoscu i grandioznoscu definitivno je uz bok egipatskih piramida. Cak je velika piramida u teotihuacanu u podnozju veca i od egipatskih, ali nije toliko strma. Ako nesto iz amerika treba uci usvjetska cuda, onda su to definitivno piramide u teotihuacanu. BTW, doisa postoji jedna piramida koja je ujedno i grob majanskog vladara Pacala, u Palenqueu, a ta se grobnica svojim bogatsvom moze sasvim usporedivati s Tutankhamonovom.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 16:46   #18
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Atenska akropola posebna je samo zato što je najpoznatija i najočuvanija
Ne bih se slozila. Partenon je remek-djelo ljudske arhitekture, harmonije i sklada, radi se o hramu koji gotovo da nema nijednu ravnu liniju kako bi se iz prespektive promatraca dobio bolji vizualni dojam. Akropola je impresivna u svakom pogledu. Puno impresivnija od Sydneya i Eiffelovog tornja.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 21:33   #19
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozila. Partenon je remek-djelo ljudske arhitekture, harmonije i sklada, radi se o hramu koji gotovo da nema nijednu ravnu liniju kako bi se iz prespektive promatraca dobio bolji vizualni dojam. Akropola je impresivna u svakom pogledu. Puno impresivnija od Sydneya i Eiffelovog tornja.
Svi u prvih 21 osim Kipa Slobode i Isusa iz Ria su svojevrsna remek-djela. Iz užeg izbora treba sebi izabrati 7 najdojmljivijih. Mislim da je moj izbor dobar, pokušao sam uzeti u obzir sve kvalitete ponuđenih građevina, njihovu prepoznatljivost, utjecaj i značenje...

Partenon i Koloseum jesu remek djela ljudske argitekture, harmonije, sklada i sl. ali nisam ih htio staviti u top 7 između ostalog i jer su danas samo dobro očuvane ruševine. Netko bi mogao reći da su takve i Piramide ali one imaju >2000 godina više na leđima...

Zašto nitko ne dovodi u pitanje Taj Mahal? A radi se o relativno jednostavnom mauzoleju od bijelog mramora i dobro izvedenom okolnom krajobrazu. Po čemu on ulazi u 7 veličanstvenih a ne kritizirana Opera ili Eiffelov toranj

El Tomo:
Samom idejom, izgledom i simbolikom... Na stranici piše:"The structure is not only a landmark that is recognized all over the world, but is perhaps the most popular architectural achievement in the Western world." Ne umanjujem veličinu antičkih građevina ali po mojim kriterijima jednostavno ne ulaze u finale... ali nešto treba izbaciti.

Hvala za informacije o Chichen Itzi. Teotihuacan nije ušao u izbor jer nije u prvih 21, kao ni mnoge druge

Dakle, glasao si za: ...


Još samo 154 dana, navalite ljudi
http://www.new7wonders.com/index.php
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 02:38   #20
Bilo je u novinama kako Egipćani izruguju izbor novih 7 svjetskih čuda u koje je ubrojen Eifelov toranj, Kip slobode etc.
Mjuzik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.