Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2011., 17:52   #2121
Pa Sjogrenov sindrom uglavnom napada sluznice očiju i ustiju i uzrokuje manjak sline i suza ali može napasti bilo koju sluznicu na tijelu (želudac, crijeva, pluća...). Najčešće napada samo oči i usta, a ja sam izgleda sretnica kojoj uz to napada i zglobove. A nisu ni kod mene još 100 posto sigurni jer i lupus zna imati ovakve simptome i može se skrivati iza ovakvih bolesti, pa je lupus još uvijek pod upitnikom iako su mi nalazi za lupus za sada negativni.

Joj ako ti lanene izazivaju žgaravicu onda ti je možda bolje da uzmeš sjemenke umjesto ulja. Joj meni je kod omege bilo najgore što bi cijeli dan podrigivala ribu (i još se čudom čudila odakle riba, kad je taj dan nisam jela ) i prestala sam je piti baš zbog toga što me želudac bolio od tog ulja.

Ja ti nisam iz zagreba, ja sam ti iz osijeka.

A jel ti ideš baš kod reumatologa ili ideš kod imunologa (iako obično imaju specijalizaciju iz oba područja jer je usko povezano)? A što se tiče tvoje majke, očito vam je nešto autoimuno genetski.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 15:47   #2122
Ahaaaaa, ti iz Os Već sam naučena za sve mislit da su iz Zg jer se i meni tako obraćaju, kao da smo svi tu iz Zagreba

O hebem tog Šveda Sjorgena..baš sam malo čitala o tome. Al stvarno, odredit pravu dijagnozu ili podtip je grozno teško pošto je puno tih povezanih bolesti sa više-manje sličnim simptomima, a napadaju zglobove - baš ko što kažeš za lupus. Inače, kak si? Ima promjena sa kvržicama? Ja sam malo bolje moram priznati...A što se tiče doktora, išla sam imunologu, kao ok je žena, hvale ju svi. Al svejedno bi išla rado još nekom drugom specijalistu..

Za onaj čaj koji sam spominjala, Reumavit, nema ga nigdje pa sam uzela sam neki od koprive i još jedan od breze, navodno je isto dobra za tjeranje vode A lan još nisam uzela jer se dvoumim između oblika No više ne znam što jesti. Po tim preporukama za "naša stanja" praktički se ništa ne bi smjelo osim ribe, lisnatog povrća, integralnih namrnica i jaja (jer su bogata sumporom), a brane i patlidžane, krumpir i paradajz. Ili je bolje držati se onog - jedi sve (pa i mlijeko), al u granicama normale?

Ja ću se svejedno danas ohrabrit sa integralnom tjestenom s paradajz sosom. Može i pizza? Hoću reći, takvih pravila se skoro pa nemoguće držat pošto je krumpir jeftin, riba skupa, tako da novčanik tu igra veliku ulogu.
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:22   #2123
Pitaj na temi o lupusu curke kod kojeg imunologa u Zagrebu idu, znam da neke od njih su iz Zagreba a neke baš u Zg putuju na kontrole. Znam da svi hvale dr. Bosanić, al ona tu je prebukirana (baš je netko i na lupusu spomenuo nedavno da joj je jako velika gužva i da ti jako malo vremena posveti).

A što se tiče sjogrena, ma sve su ti zajebane te boleštine što su sistemske jer mogu bilo koji organ napasti, nemaš pojma kako će se kod tebe ispoljiti.

Meni one kvržice su nekad izraženije a nekad ih jedva napipam. Evo jučer ovu kod prsta praktički nisam mogla napipati a danas se dosta vidi.

Što se tiče ovih čajeva, samo pazi da ih ne piješ duže od 3 tjedna bez prestanka zbog bubrega. A i izmokravanjem se gubi dosta kalij i elektroliti, pa i zbog toga.

A hranu ti ja jedem svu ali u umjerenim količinama. Ne jedem jako slano, začinjeno i masno, al u ostalom se uopće ne ograničavam. Nisam baš primjetila da mi zglobovi više otiču od neke hrane, pokušavam sve praviti sa maslinovim uljem, lešo, od mesa uglavnom jedem piletinu, puretinu i povremeno junetinu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:16   #2124
Meni majka ima sjorgenov sindrom, a ja sam od nje nasljedila reumatoidni artritis. Istina to je usko povezano, i često imaju ljudi obe dijagnoze. Obje nas vodi dr. Bosnić na Rebru, i predobra je. Istina da ima puno pacjenata ali posvećena je svakom od nas. Kontrola traje 20 minuta , i sve sve mi pregleda, ne samo šta se tiče zglobova, nego i srce, tlak, grudi....
didi00000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:22   #2125
Quote:
didi00000 kaže: Pogledaj post
Meni majka ima sjorgenov sindrom, a ja sam od nje nasljedila reumatoidni artritis. Istina to je usko povezano, i često imaju ljudi obe dijagnoze. Obje nas vodi dr. Bosnić na Rebru, i predobra je. Istina da ima puno pacjenata ali posvećena je svakom od nas. Kontrola traje 20 minuta , i sve sve mi pregleda, ne samo šta se tiče zglobova, nego i srce, tlak, grudi....
A koju ti terapiju majka pije za Sjogren?

A to sa dr. Bosanić, a vjerovatno ovisi i kolika joj je gužva taj dan, ja sam samo napisala što je nedavno napisala jedna forumašica. Kažu svi da je ona vrhunski stručnjak, jedan od najboljih u svom području u RH, vjerovatno joj je zato i ludnica.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 21:06   #2126
Quote:
cura_sa_stillom kaže: Pogledaj post
imam 33 godine i liječi me savršeni tim stručnjaka na rebru....moj osnovni problem je taj što ne reagiram na terapije ili reagiram burno...jednostavno imam "tvrdoglavi" organizam i nikako da mi nađu terapiju koja mi odgovara......ova nova obećava, ali je još nismo u potpunosti uskladili....no to je trenutno najbolje što smo dobili i s time se da već nekako funkcionirati. ostali su mi bolovi.....skočni, koljena, šake, laktovi i ramena kada mi je zahvačeno cijelo tijelo i kada me skroz pokoči......veky ne moraš se brinuti zbog loptaste glave jer sa dva medrolčeka to se mora brzo ispuhati tak da se još malo strpiš i biti ćeš "originalana" ja sam sada u fazi 12-tice gotovo originalna i može se reći da lićim na nešto....drago mi je da si i ti na rebru što znači da si u dobrim rukama....samo ih slušaj i biti će ok...drobra volja olakšava stvar....e, a daj mi reci jesi li osjetila poboljšanje od prehrane koju si napisala?...ja za sada nisam uvodila neke posebne režime prehrane
Hej draga stillovko evo napokon se javljam!Moja bolest mi se nazalost pocela vracat i to u teskom obliku kao i prvi put,pa sam sad na meni groznih 16 mg medrola.. Bolje mi je ali sam jako tuzna jer taman sam se pocela vracat u svoj lik a i mrena mi se sve vise navlaci na oci !!!Neznam kako prihvatit sve ovo sto mi se izdogadjalo u godini dana i okrenulo moj zivot naopacke!!! Sto se tice prehrane ja nisam osjetila bas neko poboljsanje a stvarno sam mislila da ce mi bar malo olaksat! dali su tebe cijelo vrijeme,mislim od pocetka bolesti,drzali na kortikosteroidima ili si bila kako bez njih? Ima li nekakva druga kombinacija lijekova koja ne obuhvaca kortikosteroide jer ja se od njih osjecam jako lose??pozzz
veky still is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 23:21   #2127
Bok svima!
Već neko vrijeme čitam vaša iskustva sa RA, pa sam vam se odlučila pridružiti. Meni je dijagnosticiran prije mjesec dana. Pijem lijekove tek 15 dana (salazopyrin. medrol i voltaren). Za sada mi je dobro, ništa ne boli i nemam jutarnju ukočenost. Zanima me ima li tko od vas iskustva sa ovim lijekovima?
Ne znam koliko dugo se uzimaju, pravi li se pauza ili se uzimaju stalno? Ja sam u svemu ovom nova pa me sve zanima!
Vidim da pišete o cimetu, pa vas molim da mi objasnite na koji način se on koristi.
Mo-star is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 18:10   #2128
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A koju ti terapiju majka pije za Sjogren?

A to sa dr. Bosanić, a vjerovatno ovisi i kolika joj je gužva taj dan, ja sam samo napisala što je nedavno napisala jedna forumašica. Kažu svi da je ona vrhunski stručnjak, jedan od najboljih u svom području u RH, vjerovatno joj je zato i ludnica.
Uzima samo 5-10 mg decortina, 1 g kalcija, kapi za oči i vaginalne neke kreme. Jer valjda je ta suhoća dosta nezgodna na svim područjima.
Ona već ima tu dijagnozu 15 godina, i dosta se dobro održava, ne napreduje baš. Samo je povremeno zaboli neki zglob.
didi00000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 15:55   #2129
hej veky...drago mi je da si se javila, ali mi nije drago da se ovaj prasac opet probudio...nemreš vjerovat da je i kod tebe tako tvrdoglav. već sam mislila da si jedna od sretnica koje brzo ulete u remisiju i tamo ostanu duuuuugo, duuuuugo, no to je očito samo san svih nas koji više volimo napadati same sebe umjesto okolinu da te malo utješim 16-tica i nije tako loša doza medrolčeka, jer si mogla završiti na puno višoj i to je dokaz da ti prijaelj still ne divlja prejako...samo sada dobro izreagiraj na terapiju i opet ćeš se za čas spustiti na dvojkicu.....a mislim da se i od 16 nećeš baš previše zaloptati ja ti se ni u jednom ternutku nisam makla sa medrola niti se približila izlasku.....svaki put kada bi se dočepala 16 nakon kratkog vremena sam bila vračena na 40mg. evo rekord je sada 12mg, osjećam blagu aktivaciju i mislim da bi mi bilo bolje sa 16, ali uspjevam nekako izdrzati do terapije sa 12, pa ćemo vidjeti kako će se dalje situacija odvijati.....moraš biti spremna na stalno dizanje i spuštanje kortikosteroida jer je to u pravilu osnavna terapija....ja sam se s njm tek pomirila prije nekih godinu dana, pa čak i ako nemerem izdržati loše stanje i sama si malo povisim, pa snizim i tako malo se igram i s vremenom prihvatis new look...jedno vrijeme sam stalno mjenjala boju kose, pa se malo jače našminkam i tak da si malo maknem pozornost sa loptaste glave...nađeš si nešto što će te malo razveseliti....bitno je da ne kloneš duhom....svi smo mi tu da bodrimo jedni druge
cura_sa_stillom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 19:59   #2130
Hvala ti na rijecima ohrabrenja,koma je ovo sve al sta? sad sam vec tri dana na 8mg pa cemo vidjet ali me sčepala prehlada pa me strah da se sve ne rasplamsa....a daj mi reci po kojim simptomima skuzis da se bolest vraca, po boli u zglobovima ili ima i tezih simptoma jer meni ti se brzo pocnu punit pluca vodom i ide prema srcu.ja sam bila spremna zivjet s bolovima u zglobovima al kad to kod mene ozbiljno podivlja imunitet pa i nemam izbora...zato te pitam jer me zanima dali i kod tebe still napada glavne organe?kada sam dobila stilla javili su mi se svi simptomi te bolesti u roku dva tjedna(temperatura,osip,bol u svim zglobovima,pleuralni izljev,perikarditis,oticanje jetre i slezene ma sve)tako da su mi ga brzo dijagnosticirali!!! dali je i kod tebe slicno i sto si ti imala od toga? sto sve covjeka u trenu slomi da nevjerujes!!!!!!!!!!
veky still is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 08:34   #2131
oho ho, osmica......bravo samo tako dalje čuj nakon godina iskustva počonješ slušati svoje tijelo (ili ti se to tako čini ) pa znaš prepoznati aktivaciju....i ja sam na početku iste simptome, samo je perikarditis izostao, ali uredno su ga zamijenili natečeni limfni čvorovi. no moram priznati da su mi ti simptomi već dugo mirni osim naravno krvne slike koja za čas podivlja (se,crp,leuko, trombo, tu i tamo malo ast i alt) temprature, lošeg općeg stanja i naravo bolnih zglobova. isto kao i ti najviše "volim" (ako baš mora biti simptoma) kad me boli ljevo koljeno, desni lakat i kada sam bistra u glavi....to su mi najlakši simptomi...malo prošeoam i to je to.....međutim kada mi ide zimica i točno osječej rasta temperature, tupost u glavi nekada i mučnina i opća zakočrnost...to mi je onda već teže...tada se nakljukam ibuprofenima i čekam da prođe....takve napade znam imati ujutro (prije ljekova) i najčešće oko 18-19, pa oko 21-22 u najgoroj fazi.....no sada se to mrvicu smirilo.....ja kada osjetim da mi se temperatura budi odmah je skidam sa ibuprofenom, jer ako pustim da se rasplamsa skidanje traje i po nekoliko sati....tako da pijem u pravilu dva do tri ibuprofena dnevno.....vjerujem da ćes i ti brzo naučiti prepoznavati simptome....uglavnom kada se ne osječas dobro i tako potraje više od dva, tri dana nešto ne štima....no svi mi autoimunovci smo jaki i uz dobru volju sve je barem mrvicu lakše
cura_sa_stillom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 15:46   #2132
Quote:
Mo-star kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Već neko vrijeme čitam vaša iskustva sa RA, pa sam vam se odlučila pridružiti. Meni je dijagnosticiran prije mjesec dana. Pijem lijekove tek 15 dana (salazopyrin. medrol i voltaren). Za sada mi je dobro, ništa ne boli i nemam jutarnju ukočenost. Zanima me ima li tko od vas iskustva sa ovim lijekovima?
Ne znam koliko dugo se uzimaju, pravi li se pauza ili se uzimaju stalno? Ja sam u svemu ovom nova pa me sve zanima!
Vidim da pišete o cimetu, pa vas molim da mi objasnite na koji način se on koristi.
Većina nas tu je pila sve te lijekove, samo je razlika u mg i vremenskom periodu.
Ovisi kako se bolest razvija odnosno stagnira. Ako ti bude dobro ,smanjivat će ti terapiju, pa možda i ukinuti ako ti sve bude u redu,(nalazi, bez ukočenosti, otoka...) Ne bi te tila plašit, meni je uvedena isto takva terapija prije 10 godina, sad je vrlo slična. (bez pauza)
Evo tila sam reći i tebi i ostalima-PRVO ŠTO MI JE POMOGO-
med i cimet 2 puta dnevno...cejlonski 100 % cimet i domači med, uzimam ujutro na gladno i navečer zadnje:2 žličice meda+1 žličica cimeta+šolja mlake vode.
ali treba bit strpljiv ,bar misec dana, ja ga sad pijem 2 3 mjeseca, postepeno sam se skinula s brufena , sad ću pokušat smanjit kortikost.
malo sam regulirala prehranu, i vježbam -i nikad bolje!
didi00000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 14:41   #2133
imam već mjesec dana neke čudne bolove u potkoljenici prvo jedoj pa sad i drugoj koji vise manje traju non stop većinom boli kao kos s prednje strane a nekad i list a i koljena nekad ima li netko slična iskustva? stim da nekad me tamo gdje me boli zna i jako svrbit ali po koži ne vidim ništa?

Zadnje uređivanje peta25 : 25.03.2011. at 14:48.
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 20:32   #2134
Draga didi00000

Quote:
didi00000 kaže: Pogledaj post
Većina nas tu je pila sve te lijekove, samo je razlika u mg i vremenskom periodu.
Ovisi kako se bolest razvija odnosno stagnira. Ako ti bude dobro ,smanjivat će ti terapiju, pa možda i ukinuti ako ti sve bude u redu,(nalazi, bez ukočenosti, otoka...) Ne bi te tila plašit, meni je uvedena isto takva terapija prije 10 godina, sad je vrlo slična. (bez pauza)
Evo tila sam reći i tebi i ostalima-PRVO ŠTO MI JE POMOGO-
med i cimet 2 puta dnevno...cejlonski 100 % cimet i domači med, uzimam ujutro na gladno i navečer zadnje:2 žličice meda+1 žličica cimeta+šolja mlake vode.
ali treba bit strpljiv ,bar misec dana, ja ga sad pijem 2 3 mjeseca, postepeno sam se skinula s brufena , sad ću pokušat smanjit kortikost.
malo sam regulirala prehranu, i vježbam -i nikad bolje!
Ma nemaš me šta plašiti, i mislila sam da je to tako nekako. Zanima me šta i kako vježbaš. Ja sam čula da je pilates dobar, ali moj doktor nije nikad ni čuo za to a ne da mi ga preporuči. Ja pokušavam ne jesti crveno meso i mlijeko i mliječne proizvode, pšenicu i sl. Meni su rekli da mogu samo rižino brašno. Je li i kod tebe tako?
I ja sam jučer probala taj med i cimet, ali mislim da ništa gore nisam popila u životu. Probat ću još koji put možda se naviknem.
Drago mi je da ti je bolje. Ja sam tek na početku svega i samo sam jednom imala jake bolove, a ostalo je bilo samo naticanje ruku i nogu bez jačih bolova. Mislim da u stvari još nisam ni svijesna šta me je snašlo. Pozdrav!
Mo-star is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 23:30   #2135
A zašto si jednostavno ne stavite med i cimet u jogurt i ubacite musle, neko voće, zobene pahuljice i sl? Ja sam to tako radila i meni je to prefino za jesti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 18:27   #2136
Jogurt je mliječni proizvod ,a ja sam ih skoro skroz izbacila.(samo ponekad sir s manje masti-obožavam ga).
Tako su i meni savjetovali: ne bi smili mlijeko i mliječne proizvode, pšenicu, kukuruz, crveno meso, što manje slatkog, i kiselog.(čitala sam negdi da je kiseli kupus za nas živi otrov). Što više trebamo plave ribe, povrča, voća.,omege 3...-Je kao puno nam je toga ostalo-hahaha.
Ja sam recimo smanjila max. životinjske masnoće(uzmem recimo šunku s 2 % masti, malomasni sir s 10 % masti-Kladovčanka, jedem piletinu i puretinu, zobeno i rižino brašno, sojino mliko, omegol ulje, pa ima i omegol maslo i majoneza)...i tako moraš nači neku zamjenu, jer će ti dosadit ta ishrana.
Ja sam skroz navika na cimet i med, pomalo ja to popijem i nije mi više problem-na sve se čovjek navikne!
didi00000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 15:16   #2137
Ja sam jučer bila na kontroli i skinuli su mi kortikosteroide, sad sam samo na salazorpyrinu 500 2*2. Što se prehrane tiče pokušavam se pridržavati, ali još nisam sve izbacila. To s jogurtom mi je super ideja, jer su mi rekli da mogu nemasne jogurte, tipa b-aktiv i sl.
Zanima me kakve vježbe se smiju raditi.
Što se tiče bolova u potkoljenici, ja sam imala bolove ispod koljena u listu noge i mislila sam da je to vezano za vene jer sam dosta radila stojeći. Kad sam to spomenula na prvom pregledu doktor je rekao da mogu biti i takvi bolovi kod RA. Otkako uzimam terapiju takvi bolovi se ne javljaju.
Mo-star is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 19:59   #2138
vece drustvo!
Evo mama mi od prije skoro 2god ima RA!Dijagnosticiran i "lijeci" se.Isprva je bila na hrpi tableta i to joj je ubilo zeludac(dekortin,metratax,movalis,folacin,famosan, arawa,helex?!!?,voltaren...-isprika mozda na krivim nazivima).Nakon nekog vremena se promjeni dr i cudjenje sta je ona sve to pila-ona bivsa je bila ocito munjika!Sad ima jako velike probleme sa zeludcem...nadalje,kod promjene dr ova kad je vidjela stanje i terapiju te je doslovno zamracila i sve ispocetka.Sve je to unazad mj dana i bila ja na nekim infuzijama,ide u toplice ovog ljeta...E sad vas da pitam neke preporuke,mozda prehrana,savjete sta i kako ubuduce.Jel ima kakva alternativa,tj jel pomaze?Ponekad ju nemogu gledat,jer ko da je slomljena(ne duhom),neg sve ju boli.E da,jesu te toplice cemu?
Citao sam dosta postova i vidio nekih korisnih stvari,al eto i mog posta.Puno hvala unaprijed!
Esseker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 11:37   #2139
Smile

Quote:
Esseker1 kaže: Pogledaj post
vece drustvo!
Evo mama mi od prije skoro 2god ima RA!Dijagnosticiran i "lijeci" se.Isprva je bila na hrpi tableta i to joj je ubilo zeludac(dekortin,metratax,movalis,folacin,famosan, arawa,helex?!!?,voltaren...-isprika mozda na krivim nazivima).Nakon nekog vremena se promjeni dr i cudjenje sta je ona sve to pila-ona bivsa je bila ocito munjika!Sad ima jako velike probleme sa zeludcem...nadalje,kod promjene dr ova kad je vidjela stanje i terapiju te je doslovno zamracila i sve ispocetka.Sve je to unazad mj dana i bila ja na nekim infuzijama,ide u toplice ovog ljeta...E sad vas da pitam neke preporuke,mozda prehrana,savjete sta i kako ubuduce.Jel ima kakva alternativa,tj jel pomaze?Ponekad ju nemogu gledat,jer ko da je slomljena(ne duhom),neg sve ju boli.E da,jesu te toplice cemu?
Citao sam dosta postova i vidio nekih korisnih stvari,al eto i mog posta.Puno hvala unaprijed!

Evo, ja ti mogu reći kako je fizikalna terapija tj. toplice koje su dio rehabilitacije jednako važne kao i lijekovi kod reumatskih bolesti a posebno reumatoidnog artritisa gdje je važno održat pokretljivost zglobova da ne dođe do kontraktura. Uspjeh kod takvih bolesnika je 50% fiz. terapija, 50% lijekovi i nikako se ne treba podcjeniti. Za alternativu ne znam, možda netko drugi zna! Sve najbolje mami!
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 14:36   #2140
posto smo iz Osijeka,jel ima neka preporuka za dr,spec ili sta vec?!netko ko malo detaljnije i voljnije pristupa tome.uglavnom sve nam novo,a za nju mucno.najvise ju ubijaju ruke.za lijekove vjerujem da su ok,al ova prvj ju je ubila svojom komb,tj zeludac,pa sa to odbija.
Esseker1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.