Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2004., 01:44   #1
Neaktivne osobe

Slučajno sam naišla na neke ekonomske članke, a o ekonomiji nemam pojma. I stalno se spominju "neaktivne osobe". Kao postoje aktivne osobe (zaposlene, nezaposlene, ...), a postoje i te neaktivne. Pa onda sve još fino dopunjeno tablicama i brojčicama iz kojih razaznah da tih neaktivnih persona ima podosta. Prvo sam pomislila da su neaktivni nezaposleni, ali podjela u tim tablicama pokazaše da nisam u pravu. Tko su onda oni?! Što rade? Nije valjda da ne rade ništa (pa ni ne traže posao na zavodu za zapošljavanje)! Molim vas da mi netko malo pojasni jer kod kuće nemam nikakvih ekonomskih knjiga niti poznam ikoga tko bi nešto znao o ekonomiji. Hvala.
__________________
"... I'll face it with a grin, I'm never giving in... "
Cecily is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2004., 12:35   #2
Nema tupavih pitanja

Eventualno nepreciznih.

Koliko ja znam, danas se taj termin rabi za one koji baš ništa ne poduzimaju da se zaposle.
Ono, stalno nešta čekaju od drugih i imaju sve moguće isprike.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2004., 20:15   #3
Mene jako iznenađuje podatak da oko 60% ljudi u Hrvatskoj u dobi između 15 i 24 godina je "neaktivno"! Što svi ti ljudi baš ništa ne rade?! Zašto toliko ljudi ne želi raditi? Koliki dio svojeg života ljudi tako provedu? Kako se onda napokon zaposle? Tko ih želi zaposliti? Ima li ovdje koja neaktivna osoba? Da malo opiše svoj život...
__________________
"... I'll face it with a grin, I'm never giving in... "
Cecily is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2004., 23:14   #4
Quote:
Cecily kaže:
Mene jako iznenađuje podatak da oko 60% ljudi u Hrvatskoj u dobi između 15 i 24 godina je "neaktivno"! Što svi ti ljudi baš ništa ne rade?! Zašto toliko ljudi ne želi raditi? Koliki dio svojeg života ljudi tako provedu? Kako se onda napokon zaposle? Tko ih želi zaposliti? Ima li ovdje koja neaktivna osoba? Da malo opiše svoj život...
Sad si malo preciznija.

Stvarno, a kako "ekonomski" svrstati mlade koji ne idu u školu, ne studiraju i nisu osposobljeni ni za kakvo zanimanje.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 09:15   #5
Quote:
Cecily kaže:
Mene jako iznenađuje podatak da oko 60% ljudi u Hrvatskoj u dobi između 15 i 24 godina je "neaktivno"! Što svi ti ljudi baš ništa ne rade?! Zašto toliko ljudi ne želi raditi? Koliki dio svojeg života ljudi tako provedu? Kako se onda napokon zaposle? Tko ih želi zaposliti? Ima li ovdje koja neaktivna osoba? Da malo opiše svoj život...

To ti mene fascinira...

Prije 10ak tjedana sam slomio nogu i proveo 2 mjeseca u gipsu. Mislio sam da ću popizdit! Bio sam toliko bijedan i jadan da je to bilo spektakularno!

Jebate, stvarno mi nije jasno kako si mlada i sposobna osoba može dopustiti da joj prolazi dan za danom i da ništa ne radi. Da je potpuno beskorisna. Yebena čovječja ribica...

Ne znam. Meni je to bilo prvo bolovanje u zadnjih 6, 7 godina i po prvi put sam shvatio da jednostavno nisam tip koji može danima besposlen sjediti doma. Al znam da nisu svi takvi. imam i previše prijatelja koji su kako ti kažeš... neaktivni!


pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 18:07   #6
Quote:
Cecily kaže:
Mene jako iznenađuje podatak da oko 60% ljudi u Hrvatskoj u dobi između 15 i 24 godina je "neaktivno"! Što svi ti ljudi baš ništa ne rade?!
Kako ništa ne rade... Žicaju od mame i tate 10 kn za kavu, a onda side na Rivi i gunđaju kako im je teško i dosadno i kako nema posla...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 21:21   #7
Znam tipa kojeg bi se moglo tako okarakterizirati.
Naime, nakon škole zaposlio se u jednoj privatnoj firmici koja je u početku bila solidna, međutim s vremenom su upali u teškoće. Firma je dugo, dugo muku mučila, nije bilo plaće, radnici su danima bili doma, pa se vračali na posao, uglavnom koma. Napokon su završili na Zavodu za zapošljavanje. I to na jedvite jade jer poslodavac nije plaćao doprinose.
Negdje u svemu tome ovaj tip je upao u nekakovu depresiju, ne vidi u ničemu smisao...Na par pokušaja da nađe posao odgovoreno mu je da nemaju potrebe za radnicima. Nakon nekog vremena postao je konstantno bolestan, valjda kao opravdanje da ni ne pokušava tražiti posao.
Strašno. Mlad čovjek. A trenutno potpuno bezperspektivan.
Mislim da neke od njih nakon nekog vremena obeshrabe uzaludni pokušaji traženja posla. Jer svaka je odbijenica udarac.
No, svakako ima i gotovana kojima je život na tuđoj grbači najnormalnija stvar na svijetu.
__________________
Iskoristi dan...
gogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 22:19   #8
Jednostavno.Oni kojima se neda ici svaki dan na posao jer zive na tudjoj grbaci.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2004., 23:48   #9
ovako, ekonomski neaktivno stanovnistvo su ti osobe koje:

imaju samostalni izvor prihoda : osobe koje primaju mirovinu, osobe koje se pripremaju za buduce zanimanje, ostale ekonomski neovisne osobe koje ne rade niti traze zanimanje

ekonomski ovisne (uzdrzhavane )osobe: djeca ispod 14 godina, kucanice,osobe koje se skoluju na teret roditelja, osobe nesposobne za rad i bolesne


jel ti sad jasno zasto ih ima toliko puno? to je jedna siroka kategorija
__________________
mind is a sad thing to waste, so make sure that if you do waste it that it is worth it.
khiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2004., 12:36   #10
Quote:
Cecily kaže:
Mene jako iznenađuje podatak da oko 60% ljudi u Hrvatskoj u dobi između 15 i 24 godina je "neaktivno"! Što svi ti ljudi baš ništa ne rade?!
Mislim stvarno. Daj pročitaj ponovo što si napisala. Misliš da treba djecu od 15 godina zapošljavati?
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 00:45   #11
Quote:
khiara kaže:
ovako, ekonomski neaktivno stanovnistvo su ti osobe koje:

imaju samostalni izvor prihoda : osobe koje primaju mirovinu, osobe koje se pripremaju za buduce zanimanje, ostale ekonomski neovisne osobe koje ne rade niti traze zanimanje

ekonomski ovisne (uzdrzhavane )osobe: djeca ispod 14 godina, kucanice,osobe koje se skoluju na teret roditelja, osobe nesposobne za rad i bolesne


jel ti sad jasno zasto ih ima toliko puno? to je jedna siroka kategorija
Da, to bi objasnilo stvar. No, ako se ne varam, u tim studijama koje sam čitala postoje zasebne kategorije kao što su učenici i studenti, umirovljenici, ... i neaktivne osobe.
By the way, je li moguće da osoba bude nesposobna za rad ako nije bolesna?
__________________
"... I'll face it with a grin, I'm never giving in... "
Cecily is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 00:48   #12
Quote:
sis kaže:
Mislim stvarno. Daj pročitaj ponovo što si napisala. Misliš da treba djecu od 15 godina zapošljavati?
Kad sam rekla "Što svi ti ljudi baš ništa ne rade?" nisam mislila "Što svi ti ljudi nisu zaposleni?"!!
__________________
"... I'll face it with a grin, I'm never giving in... "
Cecily is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 12:02   #13
Ne mogu se sjetiti sa sigurnošću, ali mislim da su to osobe koje ne rade, ali i ne traže posao - zbog raznih razloga - poput bolesti i sl.
cudim_se is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 12:05   #14
Našla sam!
Bila u pravu. Neaktivni su npr: kućanice, umirovljenici, djeca na školovanju, nesposobni za rad i ostali.

Bravo mi!Dobili bi dvojku iz demografije!

cudim_se is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 14:00   #15
Jednom je netko izjavio da je statistika nauka prikazivanja podataka na način koji ti odgovara.
Tko su ti neaktivni - invalidi , djeca , penzići , mrtvaci....
Na kojem skupu ljudi se temelje ti podaci ?
Smišljaju načne kako na umjetan način smanjiti broj nezaposlenih kao i bivša vlast , a najlakše je brisanjem iz evidencije nezaposlenih . Daleko od očiju daleko od srca !
ILI DA BUDEM DRASTIČNIJI - NIJE GOVNO NEGO SE JE PAS POSRO !
__________________
Tko radi , taj i griješi.
Tko ne radi , ne može pogriješiti.
Tko ne griješi , taj je savršen.
Savršenstvo se ne može kritizirati !
vatrogasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 23:19   #16
Jedan dio neaktivnih, i te statistike su i oni koji rade na crno, pa ne stignu aktivno traziti posao (tj. par puta mjesecno prosetati do biroa, ili doci na razgovor za posao ako se eventualno nudi).

To je i sluzbeno objasnjenje zasto to nisu nezaposleni.

A definitivno je u toj brojci i dobar dio onih koji znaju da nemaju nista od tog posjeta birou, odnosno nista ne gube sa tim sta ne idu na biro.

Onaj dio koji sa uzicanih 10Kn za kavu promatraju sve to sa rive spada u trecu kategoriju, slicnu drugoj, ali u principu istinske ljenjivce, koji eventualn preko student servisa i odrade kakav posao uz bratovu iskaznicu, pocaste ekipu, i opet vegetiraju sa prije spomenutih 10-ak kuna.
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.