Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2010., 11:18   #61
Quote:
kronikus kc kaže: Pogledaj post
neznam od kud vam informacija da legrađani više pričaju po međimurski,al ja koji sam 10 km od legrada definitivni ne mislim tak. I u svakom slučaju u Koprivnici je puno čišći kaj od recimo Međimurja jer ja koji sam kajkavac ih ne razumijem dok međusobno pričaju. a na ovoj karti ovo kaj je obilježeno ko štokavsko područje oko Koprivnice,to nije štokavica,već tipična srpska štakavica jer su to manje više srpska sela
Pa Legrad je predi bil v Medjimurju, dok ga nije Drava zaobisla (kuliko je Legrad udaljen od Medjmurja, 1 km?), kaj mislish kak bi tam govorili? Nisem provjeraval, al sigurno je slicno ili isto, iako se se i medjimurski razlikuje med sobom.

Ak si 10 km od Legrada, dal govoris ve, i dal ti znas dal v Hlebinama vele ve? (koji more samo dojti od vezda=sad, a ne od vendar=ipak, kak sem napisal v jednom proslom postu.)

Je, iza Koprivnice vec pocinju vlaska sela, i to se jako primeti.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:00   #62
Exclamation

Quote:
werdas kaže: Pogledaj post
Samobor, Sv. Nedelja, Okić i Stupnik su na kaj navek bili i buju
Sve od Save do Karlovca je Prigorje=kajkavski

Za ovo podebljano nisam sigurna da bu baš navek.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:04   #63
Exclamation

Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
pa deklica je smanjenica od dekla, a Dekla je. Ak se vzeme v obzir da su Latvijci negda bili Slaveni, mogla bi se najti veza s deklom.

p.s. v ovom riečniku nema puce. Velim ja da treba pokrenuti kajkavski online rečnik..samo ga cajta ne!


Pa znam da je umanjenica, ali prinas se ne govori ni dekla (a pisalo se o umanjenicama, zato nisam spominjala pucu i deklu ).
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:20   #64
Smile

Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
p.s. v ovom riečniku nema puce. Velim ja da treba pokrenuti kajkavski online rečnik..samo ga cajta ne!

F tom riečniku bi bil mali milijun verzija iste riječi, ili iste riječi a različita značenja itakdalje. Ali bilo bi dobro da postoji, da se ne zgubiju sve te riječi.

Npr.:

- što - kaj, ka, ko, ke, koj, kuoj...
- tko - ko, ki, kje, što, gdo...
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#

Zadnje uređivanje Dijete Cvijeća : 07.01.2010. at 13:37.
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:22   #65
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
ovo mi je prvi glas za to. Brinje to je tam kraj autoputa, gde je on porušeni dvorec?
treba korigirati kartu. i v Buzetu ima kajkavskog.
Da.To je tam na sjevenom dijelu Like, ispod G. Kotara.Vjerojatno zato kaj se nalaze na raskrižju kajkavskog,štokavskog i čakavskog imaju specifično narječje.Meni je osobno najviše vuklo na kajkavštinu.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:26   #66
Exclamation

Quote:
kronikus kc kaže: Pogledaj post
neznam od kud vam informacija da legrađani više pričaju po međimurski,al ja koji sam 10 km od legrada definitivni ne mislim tak. I u svakom slučaju u Koprivnici je puno čišći kaj od recimo Međimurja jer ja koji sam kajkavac ih ne razumijem dok međusobno pričaju. a na ovoj karti ovo kaj je obilježeno ko štokavsko područje oko Koprivnice,to nije štokavica,već tipična srpska štakavica jer su to manje više srpska sela

Kaj to znači puno čišći?! Misliš, štokavci ga lakše razmeju?!
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:30   #67
Exclamation

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
svi su kajkavci ošli z vrit na bal

Ovo baš ne razmem.

Kad smo već kod riti, prinas ima i izraz iti vrit na cug.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:39   #68
Quote:
Johnny Quid kaže: Pogledaj post
Da.To je tam na sjevenom dijelu Like, ispod G. Kotara.Vjerojatno zato kaj se nalaze na raskrižju kajkavskog,štokavskog i čakavskog imaju specifično narječje.Meni je osobno najviše vuklo na kajkavštinu.
dobro, vzemljlemo i to za nekvu buducu verziju online recnika
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:44   #69
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Kaj to znači puno čišći?! Misliš, štokavci ga lakše razmeju?!


Bas je Krleza, najjaksi kajkavski pisec i jeden od najbolsih poznavatelji knjizevnog kajkavskog jezika, jako cenil medjimurski kajkavski, da ga parafraziram, rekel je da je medjimurski pravi kajkavski..

A i meni se cini da je medjimurski nekak zadrzal najvec starih reci. Kaj je razumljivo jer je Medjimurje med dvemi vodami, navek bilo kakti otok.

Kaj se tice medjimurskog oko Legrada, tam su prelaski v govoru z Medjimurja v Podravinu več neprimjetni i tečni.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:46   #70
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post



Ovo baš ne razmem.

Kad smo već kod riti, prinas ima i izraz iti vrit na cug.
je i pri nas

Moj deda je znal reci i
Idi v šaš!

Standarno štokavski bi to bilo idi u kurac!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:47   #71
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post



Ovo baš ne razmem.

Kad smo već kod riti, prinas ima i izraz iti vrit na cug.
zapravo mislim da ide 'vrit na bal'

rit = guzica
bal = zabava, ples

znaš ko ono kad su ljudi u prošlim stoljećima išli na bal pa bi plesali valcere, žene u velikim širokim haljinama sa nekoliko podstava i to...

bar sam ja to tak shvatila.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 14:26   #72
Exclamation

Ima i Piši me vrit!
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 14:41   #73
Exclamation

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
zapravo mislim da ide 'vrit na bal'

rit = guzica
bal = zabava, ples

znaš ko ono kad su ljudi u prošlim stoljećima išli na bal pa bi plesali valcere, žene u velikim širokim haljinama sa nekoliko podstava i to...

bar sam ja to tak shvatila.

Ma, znam ja kaj znači rit i bal, al mučilo me ovo z vrit. Z znači s(a) ili iz, a v znači u, pak me to zbunilo. No, vidim da si u ovom postu editirala (prava domača reč ), pa mi je jasnije.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 15:03   #74
hahaha sad sam shvatila ak ide 'vrit na bal' onda bi značilo 'odi u guzicu na 'party'', tj. bolje prevesti samo kao 'odi u guzicu'
a ako ide 'odi z rit na bal' to bi značilo kao 'odi sa svojom guzicom na ples', tj. 'odi nekam samo da nisi ovdje'

jel tak?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:00   #75
je,Legrađani ne govoriju međimurski ali govoriju i VE a ak ideš od Legrada prema Ludbregu govori se i VEZDA,a da smo več na Legradu tam se dosti govori i mađarski......jimmy,z kojeg si ti dela lepe naše?
Ivica10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:44   #76
za hlebine neznam dal govore ve,al dost okolnih sela oko kc govore
kronikus kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 21:20   #77
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Za ovo podebljano nisam sigurna da bu baš navek.
trebala bi bit Sveta Nedela (bar po meni) al na tabli je sad Sv. Nedelja i tak treba biti...a ne Nedjelja kak neki neupućeni znaju izvalit..
i nadam se da tih neupućenih bu sve menje
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 21:36   #78
Quote:
Ivica10 kaže: Pogledaj post
je,Legrađani ne govoriju međimurski ali govoriju i VE a ak ideš od Legrada prema Ludbregu govori se i VEZDA,a da smo več na Legradu tam se dosti govori i mađarski......jimmy,z kojeg si ti dela lepe naše?
A dobro, to je vse ionak spojeno s Međimurjem prek. Neki bi rekli ak govore ve da govore po međimurski.

a z kojeg sem ja dela..to se i ja negda pitam!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 14:11   #79
Kajkavska akcentuacija

Trebala bi mi pomoc. Trenutno ucim za kolokvij iz dijalektologije, tocnije kajkavsko narjecje, i zapela sam na akcentuaciji. Naime, buduci da nam je profesorica ostavila materijale na stranici od faksa, svi simboli za naglaske su promijenjeni, i ne zna se koji je koji. No, ono sto meni cini problem je, iako znam koji se sve naglasci mogu naci u kajkavaca, ne znam na koji od njih se odnosi onaj naziv "tromi naglasak", pa ako koja dobra dijalektoloska dusa ovdje zna o cemu se tu radi, molim vas, pomagajte!

Hvala unaprijed.
__________________
"We knew that it would soon be over, and so we put it all into a poem, to tell the universe who we were, and why we were here, and what we said and did and thought and dreamed and yearned for. We wrapped our dreams in words and patterned the words so that they would live forever, unforgettable."
AnitaMuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 16:00   #80
Quote:
werdas kaže: Pogledaj post
trebala bi bit Sveta Nedela (bar po meni) al na tabli je sad Sv. Nedelja i tak treba biti...a ne Nedjelja kak neki neupućeni znaju izvalit..
i nadam se da tih neupućenih bu sve menje
stari su ljudi govorili Sveta Nedela... dobro se tog sjećam, iako je uviježeno govoriti Sveta Nedelja, što je posljedica nasilne štokavizacije, jer je nekad ( u onom zlu od Juge )naziv bio Nedjelja, Sveta je bilo na silu izbačeno, a Nedela je poštokavljenja....
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.