Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2012., 16:21   #1
Exclamation Prava nezaposlenih roditelja za vrijeme trudnoće i nakon rođenja djeteta

Pozdrav svima!

Eto, nadam se da sam došla na pravo mjesto da mi netko napokon pomogne!
Uglavnom, ja i moj muž smo u velikim problemima i molili bi bilo kakvu informaciju koja će nas bar usmjerit na pravi put. Pa ovako,

ja sam studentica, imam 28 godina i sada sam u 7.mjesecu trudnoće i što sam do sada uspjela saznati je da ću imati pravo na rodiljnu naknadu (ili kako se već zove, znam da ima hrpa sličnih termina) godinu dana od dana rođenja djeteta, onih cca 1600 kn, tu navodno ne bi trebalo biti problema, osigurana sam na HZZO-u preko fakulteta jer sam starija od 26 a još uvijek redovno studiram, i mi u toj kategoriji bi navodno trebali imati to pravo, ispravite me ako griješim, jer više ništa nisam sigurna kad sam dobila u zadnje vrijeme toliko različitih informacija!
A sada onaj problem, moj muž je dobio otkaz, neki dan, i sada stvarno ne znamo šta napraviti, ja ne primam nikakve novce za sada, a i kada se beba rodi mislim da ćemo vrlo teško živjeti sa 1600 kn, pa vas ustvari molim, da mi netko kaže kakva sad on prava ima, i na HZZ-u i HZZO-u, kakve novčane naknade možemo primiti s obzirom na njegov otkaz, a i uskoro bebu.On je bio prijavljen 10 godina bez ikakvog prekida u toj firmi, možda i to pomaže, znam da ima nešto sa stažom veze.
Molim vas, ako itko išta zna da kaže...jako smo zabrinuti sad zbog svega!
Hvala puno unaprijed! Pozz
azikat33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 02:27   #2
Neka se muž javi na HZZ kad dobije papire od poslodavca. Imat će pravo na naknadu, s obzirom na prethodni staž. Ti nemaš pravo na naknadu, dok ne rodiš. Nakon rođenja dobivaš 1663 kn godinu dana, a imate pravo i na jednokratnu pomoć za opremu bebe, oko 2300 kuna. Svakako trebate predati i zahtjev za dječji doplatak nakon rođenja bebe (iznos je od 199 do 299 kn mjesečno, ovisno o prihodima kućanstva u prošloj godini). Treba provjeriti i da li općina/grad/županija daje kakvu jednokratnu naknadu za bebu.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.