Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2014., 21:07   #21
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Komet se kreće brzinom od 55.000 kilometara na sat. Brzina sonde je smanjena te je ona letjela usporedo s njime, relativnom brzinom sporog ljudskog hoda, od 1 m/s.
Odličan post hvala
Samo mi ovaj zadnji dio nije jasan.......kažeš komet se kreće brzinom od 55.000 km/h ,a brzina sonde je smanjena te je ona letjela usporedno sa kometom ,brzinom od 1 m/s
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 21:15   #22
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
Odličan post hvala
Samo mi ovaj zadnji dio nije jasan.......kažeš komet se kreće brzinom od 55.000 km/h ,a brzina sonde je smanjena te je ona letjela usporedno sa kometom ,brzinom od 1 m/s
Znači da je brzina oba objekta (i kometa i sonde) ista. 55 000 km/h.

Zamisli 2 šlepera. Usporedno svaki putuje brzinom od 100 km/h u istom pravcu. Relativna brzina tebe je 0. Ti se nalaziš na prikolici jednog i slobodan si zakoračiti na prikolicu drugog.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 21:44   #23
Hvala skužio sam sad,zbunilo me ono 1 m/s
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 21:56   #24
Još ne znaju kako "priheftati" lander za kometu. Ne rade potisnici ni harpuni. Poslije zadnjeg pokušaja harpuna lander je poskočio i sletio nakon 2 sata. Sada su izgleda na rubu neke rupe i postoji opasnost da se prevrne i dođe u sjenu pa neće imati dovoljno struje sa solarnih panela.
Bilo bi dobro da obave bar neke od predviđenih eksperimenata kad su već uspjeli doći do komete.
Mene je iznenadilo da kometa nije tako "mekana" kako su neki predviđali. Ipak je građena od čvršćih stijena i leda pretpostavljam inače bi lander "potonuo" u prašinu.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 22:04   #25
Ubuduće kada iznosiš takve izjave stavi link.

Quote:
The landing was not perfect, though: an issue with a gas thruster and harpoons intended to help Philae grapple with the surface means that the craft may not be firmly anchored to the comet.

http://www.newscientist.com/article/...t-landing.html
Povremeno gube signal također.

Evo današnjeg brifinga: http://www.esa.int/Our_Activities/Sp...riefing_replay

Slika površine kometa

Title Welcome to a comet
Released 13/11/2014 10:39 am
Copyright ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Description

Rosetta’s lander Philae is safely on the surface of Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko, as these first two CIVA images confirm. One of the lander’s three feet can be seen in the foreground. The image is a two-image mosaic. The full panoramic from CIVA will be delivered in this afternoon’s press briefing at 13:00 GMT/14:00 CET.

Zadnje uređivanje okapoaN : 13.11.2014. at 22:11. Reason: Slika površine kometa
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 23:34   #26
Zna li netko da li mogu uzeti uzorke tla i bez da pričvrste lander? Jer to je na kraju krajeva najbitnija stvar.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 23:38   #27
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Komet se kreće brzinom od 55.000 kilometara na sat. Brzina sonde je smanjena te je ona letjela usporedo s njime, relativnom brzinom sporog ljudskog hoda, od 1 m/s.
Je li Rosetta u orbiti oko kometa ili putuje usporedo s njim?

S obzirom da je masa kometa vjerojatno premalena ne znam kako bi postigli orbitiranje, vjerojatnije mi zvuči da je Rosetta u istoj putanji
Klibicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 23:41   #28
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Zna li netko da li mogu uzeti uzorke tla i bez da pričvrste lander? Jer to je na kraju krajeva najbitnija stvar.
Mislim da je ovo put u jednom smjeru

Znači uzorci neće biti poslani na Zemlju nego će biti analizirani instrumentima na landeru i rezultate će poslati na Zemlju.
Klibicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 03:30   #29
Quote:
Klibicl kaže: Pogledaj post
Je li Rosetta u orbiti oko kometa ili putuje usporedo s njim?

S obzirom da je masa kometa vjerojatno premalena ne znam kako bi postigli orbitiranje, vjerojatnije mi zvuči da je Rosetta u istoj putanji
Orbitira oko njega.

Quote:
Klibicl kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo put u jednom smjeru

Znači uzorci neće biti poslani na Zemlju nego će biti analizirani instrumentima na landeru i rezultate će poslati na Zemlju.
Upravo tako, one way ticket (Boney M) analizirat će se na licu mjesta. Osim ako taj komet ne ide drito na Zemlju, u tom slučaju ima povratnu kartu

_____________________________________

Nakon povijesnog, a problematičnog spuštanja na komet, robot Philae sad je stabilan i šalje slike, ali znanstvenici strahuju da bi mu akumulator mogao otkazati. Robot koji se odvojio od europskog satelita Rosette spustio se u srijedu na komet "67P Čurjumov-Gerasimenko", veliku masu leda i prašine udaljenu oko 510 milijuna kilometara od Zemlje, objavila je Europska svemirska agencija (ESA) iz svoje kontrole leta u Darmstadtu, a prenosi BBC.

Slijetanje nije bilo glatko, sonda se dvaput odbila o površinu kometa, prvi put je odletjela kilometar u svemir, a zatim se fiksirala oko kilometar od mjesta na kojem je slijetanje bilo predviđeno. Tim na Zemlji sada prima "sjajne podatke" s nekoliko instrumenata na sondi. Nažalost, smjestio se u sjenu stijene pa bi se moglo dogoditi da nema dovoljno sunčeve svjetlosti za rad akumulatora. Znanstvenici kažu kako je možda moguće rekonfigurirati sletni slop i omogućiti mu "skok" na novu lokaciju, ali dr. Stefan Ulamec, vođa tima za slijetanje, kaže kako možda neće biti dovoljno vremena za tako opasnu operaciju. "Snaga akumulatora ograničena je, a solarni paneli nisu osvijetljeni pa ne znamo točno koliko će akumulator trajati", rekao je voditelj misije Rosette Fred Jansen.

Europska svemirska agencija (ESA) koja vodi projekt ušla je time u povijest svemirskog istraživanja jer nijedna misija još nije uspjela spustiti letjelicu na komet. Robot težak stotinjak kilograma morao bi naći informacije o izvornim tvarima koje su stvorile Sunčev sustav prije više od 4,5 milijarda godina te informacije o pojavi vode i života na Zemlji. Očekuje se da će robot Philae prvo fotografirati neobične pejsaže, duboke jame i visoke ledene šiljke. Rosetta je na put sa Zemlje krenula prije punih deset godina, a misija je dosad stajala 1,3 milijarde eura.

Jutarnji list

Slika 1
Slika 2
Slika 3 - karikatura
Slika 4
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 05:14   #30
Ja sam pošto sam bila bolesna imala taj dan viška vremena i pratila cjelo dnevni program 3sat-a i tu pokazali koliko je roseta okolo letila da snizi brzinu na nivou kometa.

Predviđeno je da će i komet i lander i roseta svrsiti u suncu!

Komet je izabran bas zato i nadaju se da će ga put prema suncu zagrijati toliko da se desu neke reakcije i da će ih se možda moći mjeriti!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 05:17   #31
Odlična povezanost najvažnijih vješti ovih dana ;-)
[SLIKA OBRISANA]
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 05:31   #32
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Ja sam pošto sam bila bolesna imala taj dan viška vremena i pratila cjelo dnevni program 3sat-a i tu pokazali koliko je roseta okolo letila da snizi brzinu na nivou kometa.
Nadam se da si ozdravila!

Quote:
Predviđeno je da će i komet i lander i roseta svrsiti u suncu!

Komet je izabran bas zato i nadaju se da će ga put prema suncu zagrijati toliko da se desu neke reakcije i da će ih se možda moći mjeriti!
Vidiš, vidiš! Korisne informacije! Ne vjerujem da će završiti u suncu, ali vjerojatno će proći blizu. Valjda žele potaknuti i uhvatiti podatke topljenog leda - genijalno! Nadam se da će uspjeti što su naumili, jer prije je da će se i Rosetta i Phiale istopiti.

No, ne valja biti skeptik. Ova misija bi stvarno mogla puno dati.

S tim scenarijem - sa suncem u igri - problem napajanja akumulatora bio bi riješen!

Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Odlična povezanost najvažnijih vješti ovih dana ;-)
[SLIKA OBRISANA]
Umjetno dupe vrijedno znanstvenih proučavanja. Moj kurac bio bi zadovoljen, itekako, ali pitanje je bi li dupe bilo.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 11:05   #33
Pa trenutno Kažu da je mjesto gdje je lander loše i da postoji opasnost da će ostati bez struje ranije nego su računali! Ali da ne znači da je izgubljen za sva vremena!
Njemci to dobro prate jer je esa u njemačkom gradu Darmstadtu odnosno pravilno nije jer taj teritorijum nije njemačka nego pripada Europi! jake kontrole i čak njemačka policija nemoze ući bez dozvole!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 12:14   #34
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/67P/Chu...%93Gerasimenko

Gravitacija je procijenjena na 10-3 tj. deset tisućiti dio Zemljine. Sa takvom gravitacijom ako si tamo možeš maltene puhnut iz usta i već si se oslobodio gravitacijskog utjecaja kometa.
Tak da fakat ne znam kako će ga pričvrstiti bez potisnika koji bi lander priljubili uz tlo. Bilo kakva reakcijska sila od harpuna ili vijka bi mogla lander izbaciti natrag u svemir.
Ako ga dobro pogode s harpunom sila trenja između harpuna i kometa će biti veća od reakcijske sile pa će Rosseta ostati "privezana".
Izgleda da je podloga tvrđa od očekivane.
Moraju se nekako pričvrstiti jer kad se komet počne približavati Suncu, para će siktati na sve strane i otpuhnuti Rossetu.
Ne znam kako je s rotacijom. Vrlo male brzine rotacije će biti dovoljne da centrifugalna sila izbaci Rossetu.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:02   #35
Quote:
Klibicl kaže: Pogledaj post
Je li Rosetta u orbiti oko kometa ili putuje usporedo s njim?

S obzirom da je masa kometa vjerojatno premalena ne znam kako bi postigli orbitiranje, vjerojatnije mi zvuči da je Rosetta u istoj putanji
Kaj ne bi orbitiralo, ak je dovoljno blizu i ide relativno dovoljno sporo - moze orbitirat i oko moje skembe u svemiru...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 05:48   #36
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
@maxpayne
Plan misije iz 2003. godine bio je ovaj: da bi Rosetta/Philae postigli nužnu brzinu potrebnu da dolete do svog cilja potrebno je iskoristiti gravitacijsko polje Zemlje (tri puta) i Marsa (jednom); pri letu kroz područje asteroida snimiti i prikupiti podatke o asteroidu Steins i Lutetia; nakon 10 godina leta orbiter uvesti u putanju okolo kometa, a na njegovu površinu spustiti lander Philae. Plan misije ostvaren je ovim redom (1.-17.):

1. Rosetta/Philae lansirani su 02.03.2004. godine raketom Ariane-5G+ u heliocentričnu putanju,

2. Prvi put mimo Zemlje sonda je proletjela 04.03.2005. godine na udaljenosti od 1.955 km i brzinom od 38.000 km/h. Pri mimoilaženju snimila je Zemlju i Mjesec;

3. Mimo Marsa proletjela je 25.02.2007. godine na udaljenosti od 250 km. Brzina sonde povećana je za 7.887 km/h. Mars je snimila u boji,

4. Drugi put mimo Zemlje Rosetta je proletjela 13.11.2007. godine na udaljenosti od 5.500 km i brzinom od 45.000 km/h. Ponovno je snimala Zemlju i Mjesec.

5. Većina uređaja Rosette je 27.03.2008. hibernirana ("uspavana") u trajanju od tri mjeseca,

6. Najbliže se Rosetta/Philae približila asteroidu Steins (2867) 05.09.2008. godine na udaljenost od 800 km. Na Zemlju je poslala seriju snimaka asteroida.

7. Treći i zadnji put mimo Zemlje sonda je proletjela 13.11.2009. godine na udaljenosti od 2.481 km brzinom od 13,34 km/sek.

8. Asteroidu Lutetia (21) sonda se približila 10.07.2010. godine na udaljenost od 3.162 km (tada je sonda bila od Zemlje udaljena 454 milijuna km). Brzina sonde bila je 54.000 km/h. Na Zemlju je poslala seriju snimaka tog asteroida.

9. Većina uređaja letjelice hibernirana je 08.06.2011. godine,

10. Hibernirani uređaji oživljeni su 20.01.2014. godine,

11. Rosetta/Philae približila se kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P/C-G) na udaljenost od 100 km.,

12. U razdoblju od 6.08.-31.08.2014. godine sonda je u putanji oblika trokuta na udaljenosti od 100 km (tri puta), a zatim od 50 km (tri puta) obilazila okolo kometa i snimala njegovu površinu i prikupljala podatke o njemu,

13. Na temelju snimaka površine kometa 25.08.2014. godine objavljen je izbor od pet mjesta (A, B, C, I, J) pogodnih da se na njih spusti lander Philae, a 15.09.2014. godine objavljeno je da je mjesto J odabrano kao prvi izbor, a mjesto C kao rezervno (kasnije je mjesto J nazvano Agilkia Island),

14. Snimanja i prikupljanja podataka iz satelitske putanje 30 km iznad kometa započelo je 10.09.2014. godine, a s visine od 20 km 29.09.2014. godine,

15. Letjelica je započela obilaziti komet u eliptičnoj putanji 20x10 km 8.10.2014. godine (prve snimke s udaljenosti od 10 km snimljene su 10.10.2014. godine),

16. Rosetta/Philae od 15.10.2014. godine obilaze komet u kružnoj satelitskoj putanji na udaljenosti od 10 km.;

17. Prijelaz iz kružne u pripremnu putanju iz koje će započeti spuštanje landera Philae počelo je 31.10.2014. godine
http://www.zvjezdarnica.com/astronau...er-philae/2138
Kad ovako vidiš izloženo na jednom mjestu, tek ti je onda jasno kako je čovjek daleko otišao i kako ima nekih divnih stvari, tako nadmoćnih našoj glupoj svakodnevici i svim našim prepiranjima oko prošlosti. Ovakve stvari mi donekle vraćaju nadu u ljudski rod
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 11:43   #37
Tu je prezentacija misije http://www.lpi.usra.edu/sbag/meeting...Boehnhardt.pdf

I lander i orbiter opremljeni su sa po desetak instrumenata, mikroskopa, kamera, spektrometara, analizatora plazme, plinskih kromatografa i pitaj boga čega sve

Ono što je po meni možda najzanimljiviji element misije, je ispitivanje kometa pomoću instrumenata izdaleka odnosno sa orbitera Rosette i instrumenata sa landera Philae na samom kometu analizom uzoraka. Tako će se definitivno utvrditi koliko su i kako pouzdana ispitivanja izdaleka u odnosu na ispitavanje samog uzetog uzorka. A to će biti velik doprinos znanju o svemiru, jer će se interpretacija podataka poboljšati i na taj način će se moći mnogo pouzdanije utvrditi svojstva udaljenih nebeskih tijela.

Prema tome ova misija će biti značajna prekretnica u istraživanju svemira. Nadam se da će lander uspjeti poslati dovoljno podataka prije nego što mu ode baterija
Klibicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 11:56   #38
http://www.jutarnji.hr/robot-philae-...emlju/1236507/
Uspio je poslati podatke prije pražnjenja akumulatora.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 12:29   #39
Ako se potvrdi da postoje amino kiseline u kometu, onda teorija o dolasku života na zemlju iz svemira postaju nešto kao službena potvrda o nastanku života?!
endjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 18:53   #40
Quote:
sendjo kaže: Pogledaj post
Ako se potvrdi da postoje amino kiseline u kometu, onda teorija o dolasku života na zemlju iz svemira postaju nešto kao službena potvrda o nastanku života?!
Ne nuzno.
Jednako su mogle nastati i na Zemlji.
Al daje indicije da se zivot razvija u bilo kakvim uvjetima i da je svemir krcat zivotom.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.