Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2014., 13:57   #1
Što će ostati iza nas???

ovdje mislim poglavito na arhitekturu...
Dok su, bilo javne bilo privatne građavine, izgrađenje prije više od 60, 70 godina mahom pod zaštitom koliko će današnjih, modernih građevina biti zaštićeno za 70 godina, koliko će ih u konačnici i opstati do tada?

Stavljam se u kožu hipotetskog turista koji će za 70 godina doći u Zagreb, što će vidjeti? Kojim će se građevinama "diviti"? Pa vrlo vjerojatno istim onima kojima se turisti dive i danas a građene su pred više desetaka ili stotina godina. Eventualno će od modernih građevina preživjeti Arena, možda pokoji neboder i... fakat ne znam, možda neka urbana vila. Možda...
Novi Zagreb, Dubarava, Trnje... ma maltene sve u radijusu većem od 1000 metara od Trga Bana Jelačića (čast pokojoj iznimci) bi se dan danas moglo sravnati sa zemljom, a to nije situacija samo u Zagrebu i u Hrvatskoj.

neke "stare", povijesne jezgre gradova se čuvaju, ostalo gotovo u pravilu ima vijek trajanja...
Dali će se stvarno neki moderni turist za 200 godina diviti građevinama/arhitekturi od prije 300, 400 godina i to je to??
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 09:52   #2
1174 pregleda a nikakvog komentara...
Ne mogu vjerovati da nitko drugi o ovome ili nečemu sličnom nije razmišljao
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 19:17   #3
Bio je svojevremeno dokumentarac na ovu temu,odabrao Đelo Hadžiselimović..Dakle,kojim se mi materijalima u gradnji danas koristimo,tu leži odgovor..
Mi imamo kratkoročne planove i tako nam izgleda i gradnja..
Da sada stanemo sa svime,da danas stane svijet,za 100 godina bila bi to velika šikara..Istrunulo bi sve.Paprat bi prekrila kuglu tamo gdje može,a ostalo bi preuzela pustinja i vjetar.
Ništa ne bi ostalo od nas..Ruševine našeg postojanja,tj.naših ruku djelo.
Nikakvo djelo u odnosu na ono što su nam ostavile civilizacije prije nas.A koje smo držali primitivinim.
Blackie Hoare is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 00:53   #4
Quote:
Blackie Hoare kaže: Pogledaj post
Bio je svojevremeno dokumentarac na ovu temu,odabrao Đelo Hadžiselimović..Dakle,kojim se mi materijalima u gradnji danas koristimo,tu leži odgovor..
Mi imamo kratkoročne planove i tako nam izgleda i gradnja..
Da sada stanemo sa svime,da danas stane svijet,za 100 godina bila bi to velika šikara..Istrunulo bi sve.Paprat bi prekrila kuglu tamo gdje može,a ostalo bi preuzela pustinja i vjetar.
Ništa ne bi ostalo od nas..Ruševine našeg postojanja,tj.naših ruku djelo.
Nikakvo djelo u odnosu na ono što su nam ostavile civilizacije prije nas.A koje smo držali primitivinim.
Ostao bi Mount Rushmore npr. i još vrlo malo toga od ove naše civilizacije.
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 19:38   #5
Univerzalno je pravilo u fizici da se kaos i entropija uvijek povečavaju dakle nered i desterukcija imaju također tendenciju da se povečavaju...
Gledano sa stajališta nas na zemlji (svijetu) svakodnevno smo svjedoci propadanja, dakle svaka materijalna stvar u koju ne ulažeš na neki način ona s vremenom propada tj. mjenja svoj oblik, kemijska i fizička svojstva..Postoje riješenja da se to propadanje uspori pa neki predmet npr. možemo arhivirati u nekim idealnim uvjetima ali tada je to veoma skupo i u rijetkim slučajevima isplativo.
Zgrade koje su iz tog doba a još su očuvane, su građene od puno kvalitetnijeg i dugotrajnijeg materijala nego što je večina današnjih zgrada. A i kroz godine su redovito održavane i rekonstruirane s vremena na vrijeme

Danas unatoč tome šta imamo svakakve nove i kvalitetne materijale u građevini prvenstveno se gleda na ekonomičnost i štednju tako da zgrade najčešće nisu predviđene da traju 100- 500- 1000 godina kao nekad več znatno manje..

Ali na kraju krajeva sve je u rukama prirode. Dovoljan je jedan potres, vulkan, pad meteorita itd .da sve sravna sa zemljom u nekoliko minuta.. Pa si ti misli..

Zadnje uređivanje UnknownSoldier : 11.02.2015. at 19:44.
UnknownSoldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 20:23   #6
a da i nema prirodnih katastrofa današnji materijali koji se koriste u građevini su relativno novijeg datuma proizvodnje ,dakle njihovu trajnost tek trebamo doživit ,premda sam mišljenja po dosada viđenom da to nebu dugo trajalo ...stare fasade bar djetlić nije mogao izbušit ,dočim zgrade koje su napravljene prije pedeset i više godina i danas odolijevaju svim vremenskim prilikama i neprilikama...općenito u doba sveopće komercijalizacije čisto sumnjam da će neko napravit nešto da traje više od deset godina
Lis@c is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 02:56   #7
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Stavljam se u kožu hipotetskog turista koji će za 70 godina doći u Zagreb,...
zasto si to radis?
nemoj si to raditi

ma arhitektura je smijurija, amaterizam i fusanje .. bar ova komercijalna .. jos se ne prodaju svi stanovi a vec se zgrada raspada ...

mislim da bi za 70tak godina mogla ostati "stajati" vecina solidne gradnje iz juge (socijalizma) .. tu je bilo i celika i betona

inace Ljubljana je prema zagrebu svijetski gradic .. stariji dio je par puta veci od zagrebackog .. a odrzavan je i obnovljen cini mi se frisko i izgleda svijetski

no opcenito turizam (arhitekture) je na umoru .. tak da mislim da je bitniji sadrzaj odnosno ljudi i drustvo koje se turisticki upoznaje nego arhitektura .. tako prognoziraju trendovi pa .. ja samo rekla kazala za kraj prenosim

Zadnje uređivanje F.A.Q : 22.02.2015. at 03:19.
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 09:37   #8
Nije da sam neki veliki stručnjak za Ljubljanu ali nisam primjetio da je njihov stari grad nekoliko puta veći od Zagreba...

No dobro... ispada da je sve što vrijedi sačuvati sagrađeno pred 80 godina i više i ne mislim na sam materijal od kojeg je nešto građeno
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.