Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 10:43   #6041
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
1. Ako je to ovaj C5 Link piše ti da nije u voznom stanju

2.na vozilo iz linka ima cca. 20.000 kn PPMV-a
He, he, kada je vidio kako stvari stoje odjednom je Kontrolor editirao post... više mu cijena iz salona nije tako lopovska... kao što nije ni za ogroman postotak drugih vozila, jer u biti jako je malo vozila po koja se isplati otići (što se same love tiče) jer bi predstavljala uštedu, više je mogućnosti glede dobivanja vozila u boljem tehničkom stanju i sa većim izborom opreme....
Mutt is offline  
Old 11.12.2017., 13:50   #6042
Pozdrav ljudi.
Imam pitanje vezano za ovaj novi zakon:

Quote:
Evo kalkulator za izračun upravne pristojbe, od 01.01.2018.:

Kalkulator za izračun upravne pristojbe

Inače ovo je tablica za osobne automobile:

GODINE STAROSTI | IZNOS U KN PO KW
≤ 1 | 50
2 | 45
3 | 40
4 | 35
5 | 30
6 | 25
7 | 20
8 - 10 | 15
11 - 14 | 10
15 - 18 | 5
19 - 20 | 3
20 - 30 | 1
Kako on utječe na uvoz vozila. Planiram uvesti auto iz Njemačke, pa gledam ovaj novi zakon i dolazim do zaključka da uvoz vozila neće ništa biti povoljniji. Tj. i dalje ću kod uvoza trebati platiti ekološku i vrijednosnu komponentu kao na slici s linka.

Moje pitanje je da li sam u pravu da se troškovi uvoza ne mijenjaju (znači novi zakon se odnosi samo na prijenos ako se kupuje od privatne osobe), ili nadam se da sam u krivu. Hvala
žuti maček is offline  
Old 11.12.2017., 14:52   #6043
Quote:
Mutt kaže: Pogledaj post
Svejedno koliko je, pitam ju zašto bi prenosila auto na svoje ime u Njemačkoj ako ga misli unositi u Hrvatsku...
jer ću ga kupiti od fizičke osobe samo sa kupoprodajnim ugovorom. pa zato i pitam da li je možda netko kupio od fizičke osobe i kako bi to sve točno trebalo ići?
anesen is offline  
Old 11.12.2017., 16:34   #6044
Quote:
anesen kaže: Pogledaj post
jer ću ga kupiti od fizičke osobe samo sa kupoprodajnim ugovorom. pa zato i pitam da li je možda netko kupio od fizičke osobe i kako bi to sve točno trebalo ići?
Pa svejedno od koga ćeš kupiti, u Njemačkoj nemaš što plaćati prijenos jer ga nećeš prenositi u Njemačkoj, nego ovdje. Tamo ti treba samo račun ako kupiš od dilera ili ugovor, kojeg ovjeri notar, ako kupiš od privat osobe, i to je to, a onda na auto carinske table i via Croatia. Dapače, da bi ga prenijela na sebe u Njemačkoj moraš imati barem reguliran boravak u Njemačkoj i tamo i biti da ti se to isplati...

Daj si malo truda za čitati temu, jer sve ove stotine stranica nisu nastale pričanjem viceva, nego konkretnim primjerima, iskustvima itd forumaša, pa je detaljno opisana svaka pojedinost i svaka moguća kombinacija kupnje iz svake interesantne zemlje iz kje naši ljudi kupuju i dovoze aute (Slo, D, CH, A, I, F, NL, BE...). Tako da znaš da su tu kombinaciju koju ti trebaš odradili deseci ljudi unutar teme, pa malo potraži, nećeš trebati tražiti dugo...
Mutt is offline  
Old 11.12.2017., 20:45   #6045
Koliko bi koštao prijenos i kupnja automobila sa navedenog linka? Ako netko zna, hvala

http://www.automobile.de/cgi-bin/dee..._on_max=1&dl=1
Matt Buckner is offline  
Old 12.12.2017., 08:19   #6046
Quote:
Matt Buckner kaže: Pogledaj post
Koliko bi koštao prijenos i kupnja automobila sa navedenog linka? Ako netko zna, hvala

http://www.automobile.de/cgi-bin/dee..._on_max=1&dl=1
Trošarina oko5000kn, ostalo valjda znaš.
B-118 is offline  
Old 12.12.2017., 21:21   #6047
Quote:
B-118 kaže: Pogledaj post
Trošarina oko5000kn, ostalo valjda znaš.
4,500+ 5000kn i to je to? CO2 je li to uracunato?
Matt Buckner is offline  
Old 12.12.2017., 23:52   #6048
Smile

Veceras na RTL Direkt bio ministar Marić i najavio također smanjenje trošarina kod uvoza!!
domagoj02 is offline  
Old 13.12.2017., 01:12   #6049
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Točno , firma prilikom kupnje od privatne osobe plaća porez 5 % na stjecanje (slijedeće godine upravnu pristojbu) registriira vozilo na ime firme, i prilikom daljne prodaje iskazuje PDV na računu samo ako je dosadašnji vlasnik bio u sustavu PDV-a ( npr. obrtnik ) , a ako nije, opet prilikom kupnje plaća porez na stjecanje( ili pristojbu) , ali prilikom prodaje ne iskazuje PDV , već vozilo prodaje sa klauzulom na računu :

Posebni postupak oporezivanja marže - rabljena dobra- temeljem čl. 95 Zakona o PDV-u.

Krajnji kupac u, koji kupuje vozilo od te firme ne plaća porez na stjecanje , a neće ni slijedeće godine plaćati upravnu pristojbu

NETOČNO u dijelu prodaje.Ukoliko je vozilo REGISTRIRANO na tvrtku bez obzira da li je kupljeno od privatne ili pravne osobe(u sustavu pdv) tvrtka ga prodaje uz iskazan PDV!!!inače trgovci rabljenim motornim vozilima u RH su svoje vremeno registriravali vozila pa ih tako prodavali dalje i nemali broj je imao s time problema...
brescia is offline  
Old 13.12.2017., 01:16   #6050
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Hehe, moraš znati gdje pratiti.

https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/Ma...?entityId=6508



Mislim da firma prilikom kupnje vozila od privatne osobe u Hrvatskoj mora platiti porez na stjecanje, a prilikom prodaje mora iskazati PDV (ako je u sustavu PDV-a). U principu kad kupuješ od firme u Hrvatskoj ne bi trebao plaćati porez na stjecanje / upravnu pristojbu. Ali iskreno ne znam točno kako je to porezno riješeno u RH.

Upravo kako si objasnio...tako funkcionira
brescia is offline  
Old 13.12.2017., 01:38   #6051
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Ovo je topic za individualne uvoznike koji su odlučili da samostalno nađu-pogledaju-pregledaju-probaju, obave kupnju i dovezu robu iz inozemstva i to gore napisano o trgovini između pravnih lica (naročito na takav način) nema nikakve poveznice sa individualnim uvozom, jer jedni kupuju vozilo za sebe, a drugi za dalju prodaju. Normalno, ima i "individualaca" koji kupuju vozila za dalju prodaju, ali i oni su svakako skloniji tome da cijeli posao odrade na način kako rade "obični" individualci-uvoznici, tj. da od momenta kupnje neprekidno raspolažu sa onim šta su platili/kupili. Kada je roba na kamionu, "individualac"-vlasnik robe (krajnji korisnik) defacto sa istom ne raspolaže nego se doveo u situaciju da ovisi o drugima... Zašto bi si to radio?
Individualni uvoz (mislim na cijeli proces) = cash & (odmah) carry, i na to gore će pristati max 3-5 od 100 individualnih uvoznika jer nema zdravorazumskog razloga svoje vlasništvo predati drugome na raspolaganje (radi transporta na kamionu ) i kao zadnja rupa na sviralu čekati prvo svoju robu, a kada ista stigne onda čekati i originalne papire koji btw imaju minimalne šanse da stignu za 2 dana...
Ubuduće ne kupovati vozila koja nisu (u brief-u) zvanično odjavljena iz prometa...
Znači tvoj savjet je da se svakako treba dovesti u situaciju pa izgubiti bilo kakvu šansu za eventualnu reklamaciju. Fantastik.
Uz tu prethodnu i ova je bitna:
Izvlačiš iz konteksta pa nisam siguran da li ne shvaćaš što sam napisao ili jednostavno voliš biti uvjeren da si duhovit i super pametan??Objasnio sam da se kupnja rabljenog vozila u Italiji razlikuje samo u toliko što ne voziš auto odmah doma i objasnio sam kompletan postupak u 5 koraka.Kako sam svoje vremeno promijenio grad stanovanja u Italiji promjenio sam i nick pod kojim sam nekada pisao i davao precizne inf.oko unosa/uvoza vozila i porezne politike RH prema svemu tome.Prestao sam upravo zbog ovakvih silovanja teme ali sam ju uredno pratio i gledao koliko krivih naputaka daješ pa se ne bih više s tobom nadmudrivao.
brescia is offline  
Old 13.12.2017., 02:14   #6052
Quote:
brescia kaže: Pogledaj post
Izvlačiš iz konteksta pa nisam siguran da li ne shvaćaš što sam napisao ili jednostavno voliš biti uvjeren da si duhovit i super pametan??Objasnio sam da se kupnja rabljenog vozila u Italiji razlikuje samo u toliko što ne voziš auto odmah doma i objasnio sam kompletan postupak u 5 koraka.Kako sam svoje vremeno promijenio grad stanovanja u Italiji promjenio sam i nick pod kojim sam nekada pisao i davao precizne inf.oko unosa/uvoza vozila i porezne politike RH prema svemu tome.Prestao sam upravo zbog ovakvih silovanja teme ali sam ju uredno pratio i gledao koliko krivih naputaka daješ pa se ne bih više s tobom nadmudrivao.
Jebate odaklen si ti uteka.. (?!).. ovo još valjda u životu nisam vidio, "zbog promjene grada stanovanja = mijenja se "nick" na internetskom forumu"..

Hahahaha.. bravo..

:klap:
lalala123 is offline  
Old 13.12.2017., 09:20   #6053
Jučer / sinoć..., Marić na RTL..

... Spomenuto je da se mijenja da za polovne automobile neće biti trošarina nego pristojba. Inače kad se nešto mijena nije šija nego vrat, bud skuplje.

Marić:
Ukupno 50 posto manje, to se može iščitati iz prijedloga samog zakona gdje smo rekli da u odnosu na prošlogodišnji prihod na iduću godinu očekujemo 50 posto manji prihod. Upravne pristojbe ćemo najaviti na slijedećoj sjednici Vlade idući četvrtak, a tada ćemo nešto reći i o još jednom segmentu koji nas čeka početkom iduće godine kada novi zakon stupi na snagu. Uredbom Vlade ići ćemo naravno i u smanjivanje trošarina na automobile.

Za nove automobile?

Marić
Tako je. Kao što sam prije najavio jednim sveobuhvatnim paketom želimo učiniti zanavljanje voznog parka u RH ne samo iz proračunske perspektive, nego iz perspektive sigurnosti, zaštite okoliša i svega onoga što je važno.

Koliko bi smanjenje trošarina moglo biti?

Marić
To ćete sve detalje još čuti jer radimo konačne obračune.

Hoće li to biti 10 posto ili 20 manje?

Marić
Ako ste predložili neke prijedloge ugodno ćete se iznenaditi.


Tip dakle kao i uvijek otvoreno PETLJA, MULJA i LAŽE, odnosno obmanjuje.. o "prepolovljavanju trošarina" , ali tek "drugi tjedan", a znate ne ovaj četvrtak, nego onaj tamo sljedeći.., ta on cijelu godinu pregovara i muku muči sa Europskom komisijom (da mu ona valjda "dozvoli".. )
..ali detalje tek ćete saznat opet drugi put, jer triba tek malo računat.. :klap:
perspektiva je "sve ono što je važno", trošarine će se 1. preimenovat u pristojbe, zatim će "vlada uredbom".. (ŠTO ?) ponovo uspostavit diskriminirajući sistem (veća davanja na "rabljena vozila" - ako će smanjit pristojbe samo na nova vozila).. ?!?!..

Katastrofa.
lalala123 is offline  
Old 13.12.2017., 11:38   #6054
Quote:
brescia kaže: Pogledaj post
NETOČNO u dijelu prodaje.Ukoliko je vozilo REGISTRIRANO na tvrtku bez obzira da li je kupljeno od privatne ili pravne osobe(u sustavu pdv) tvrtka ga prodaje uz iskazan PDV!!!inače trgovci rabljenim motornim vozilima u RH su svoje vremeno registriravali vozila pa ih tako prodavali dalje i nemali broj je imao s time problema...
Nije netočno , obračunava se samo PDV na maržu , do prije par godina je iznos tog PDV-a čak morao biti iskazan na računu , ali iz njega je kupac točno mogao izračunati kolika je marža , više ne mora nego ide samo klauzula

Ako ih ti prodaješ sa iskazanim PDV-om poklanjaš PDV- državi, i bilo bi nemoguće raditi sa vozilima koja nisu u suatavu PDV-a jer bi na svakom bio pušing. npr.

Kada bi bilo ovako kako ti kažeš onda bi račun bio ovakav :

Kupnja : 100 kn od privatne osobe

Prodaja : 120 Kn sa iskazanim PDV-om ( 120 / 1,25 = 96 ), dakle neto 96. Dakle firma kupila od Ante za 100 , prodala Ivanu za 120 , platila državi 24 PDV i ostalo joj 96 =gubitak 4

A pravi račun izgleda:
Kupnja : 100
Prodaja :120
Marža : 16 + PDV na maržu 16*1,25= 20 , tj PDV=4

Dakle kupnja 100 , prodaja 120 , državi 4 PDV , ostatak 16.

Ako radiš kao što si napisao da treba mjenjaj knjigovođu , ili najbolje radi i dalje i puni proračun, ali ne savjetuj druge da bacaju pare
,
signum is online now  
Old 13.12.2017., 11:41   #6055
Jasno da mulja, interesantna je ona tablica koju smo komentirali i po kojoj je unos rabljenih vozila povoljniji što je vozilo starije, a to mi se nekako kosi sa stavom da se ide na "zanavljanje" voznog parka...
Mutt is offline  
Old 13.12.2017., 12:00   #6056
Čitao sam transkript jučer Marica na rtlu cijeli, tu ne znaš ko koga jebe, rtl nas, marić nas ili maric rtl i nas.

Malo spominju upravnu pristojbu
Malo trošarinu
Malo trošarinu na nove aute
Malo da će 50% pojeftiniti prosjeku al ne zna se šta
MMachéte is offline  
Old 13.12.2017., 13:37   #6057
Quote:
žuti maček kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi.
Imam pitanje vezano za ovaj novi zakon:

Kako on utječe na uvoz vozila. Planiram uvesti auto iz Njemačke, pa gledam ovaj novi zakon i dolazim do zaključka da uvoz vozila neće ništa biti povoljniji. Tj. i dalje ću kod uvoza trebati platiti ekološku i vrijednosnu komponentu kao na slici s linka.

Moje pitanje je da li sam u pravu da se troškovi uvoza ne mijenjaju (znači novi zakon se odnosi samo na prijenos ako se kupuje od privatne osobe), ili nadam se da sam u krivu. Hvala
Nisam detaljno pročitao sve promjene zakona, ali na prvi pogled se ne mijenja ništa kod unosa vozila ako isto unosiš od dealera, mijenja se jedino ako ga kupuješ od fizičke osobe te ako ga kupuješ u Hrvatskoj od fizičke osobe.
Guud is offline  
Old 13.12.2017., 19:28   #6058
Quote:
brescia kaže: Pogledaj post
Izvlačiš iz konteksta pa nisam siguran da li ne shvaćaš što sam napisao ili jednostavno voliš biti uvjeren da si duhovit i super pametan??Objasnio sam da se kupnja rabljenog vozila u Italiji razlikuje samo u toliko što ne voziš auto odmah doma i objasnio sam kompletan postupak u 5 koraka.
Monfalcone, to isto si ovdje "brboljao" prije 2 godine i očigledno nisi shvatio da kod našeg čojika takva triper kombinacija (i to roba iz ITL ) nema prolaz, jer da jesi ne bi se ponavljao sa istom pričom.
Quote:
brescia kaže: Pogledaj post
Kako sam svoje vremeno promijenio grad stanovanja u Italiji promjenio sam i nick pod kojim sam nekada pisao
Nisi promjenio nick (@Monfalcone nick je "živ") nego si pored njega napravio i taj @brescia. Pisanje sa 2 nick-a je, koliko ja znam, zabranjeno. Toliko o tome od mene, jer je to domena administracije....
Quote:
brescia kaže: Pogledaj post
i davao precizne inf.oko unosa/uvoza vozila i porezne politike RH prema svemu tome.
Aha. Sjećam se tvog "bisernog" savjeta onom kolegi: ako ti teta ne radi u poreznoj neće ti proći.
Quote:
brescia kaže: Pogledaj post
Prestao sam upravo zbog ovakvih silovanja teme ali sam ju uredno pratio i gledao koliko krivih naputaka daješ pa se ne bih više s tobom nadmudrivao.
100% se slažem da je silovanje teme ovdje pričati o CMR-ovima, kamionima, kupnji bez da se roba vidi, jer individualne uvoznike to ne interesira.
Što se tiče (pravog kvalitetnog) nadmudrivanja, nisi ti "materijal" koji to može sa mnom, jer iz gore spomenutog benignog "teta" slučaja (koji sam ja riješio kolegi) sam shvatio tvoje kapacitete.
Btw Nadam se da ti je shema D/HR punomoći koju sam ti svojevremeno poslao (da je rabiš po potrebi), barem jednom odradila posao.
Za info koji si također svojevremeno tražio (proces pri uvozu vozila iz CH u HU) se nisi javio na mail, pa sam pomislio da to rješavaš solo (ili te možda neka Mađarica uči mađarski), pa nemaš vremena da svratiš ovdje.

Vége...
__________________
Take five
leonas is offline  
Old 14.12.2017., 01:25   #6059
Pozdrav svima, kupila sam 11.12. rabljeni auto iz autokuće u DE, imam zoll tablice do 24.12. i već sam rješila da sutra idem obaviti homologaciju i napraviti prijavu za obračun PPMV-a kad me počelo kopati ovo što je Marić rekao prekjučer pa bi možda sačekala do te slijedeće sjednice vlade u četvrtak. Može li mi netko savjetovati koliko to ima smisla obzirom na obavezu da se prijava podnese najkasnije 15 dana od datuma unosa? Da li u praksi carina podnosi prekršajnu prijavu za neka manja kašnjenja i kako uopće znaju kada si obavio unos (da li se datumom unosa smatra datum na računu?)? Da se na toj sjednici vlade i donese neka uredba prema kojoj bi mi izračun PPMVa bio znatno povoljniji nego sada i da odlučim sačekati sa prijavom do stupanja uredbe na snagu, što bi mi to značilo obzirom na valjanost tj. nevaljanost zoll tablica? Vjerojatno ne bi mogla doći autom na tehnički? Da li se mogu kod nas izvaditi "probe" za polovni auto? (a ovo s probama sam, priznajem mogla iskopati vjerojatno negdje na netu, ali mi je lakše tu pitati, eto, pa hvala ako bi mi netko nacrtao) Ako netko ima još kakav savjet ili odgovor na pitanje kojeg se nisam ni sjetila postaviti...samo naprijed...
tkraljic is offline  
Old 14.12.2017., 02:02   #6060
Quote:
tkraljic kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, kupila sam 11.12. rabljeni auto iz autokuće u DE, imam zoll tablice do 24.12. i već sam rješila da sutra idem obaviti homologaciju i napraviti prijavu za obračun PPMV-a kad me počelo kopati ovo što je Marić rekao prekjučer pa bi možda sačekala do te slijedeće sjednice vlade u četvrtak. Može li mi netko savjetovati koliko to ima smisla obzirom na obavezu da se prijava podnese najkasnije 15 dana od datuma unosa? Da li u praksi carina podnosi prekršajnu prijavu za neka manja kašnjenja i kako uopće znaju kada si obavio unos (da li se datumom unosa smatra datum na računu?)? Da se na toj sjednici vlade i donese neka uredba prema kojoj bi mi izračun PPMVa bio znatno povoljniji nego sada i da odlučim sačekati sa prijavom do stupanja uredbe na snagu, što bi mi to značilo obzirom na valjanost tj. nevaljanost zoll tablica? Vjerojatno ne bi mogla doći autom na tehnički? Da li se mogu kod nas izvaditi "probe" za polovni auto? (a ovo s probama sam, priznajem mogla iskopati vjerojatno negdje na netu, ali mi je lakše tu pitati, eto, pa hvala ako bi mi netko nacrtao) Ako netko ima još kakav savjet ili odgovor na pitanje kojeg se nisam ni sjetila postaviti...samo naprijed...
Hej bok "kraljic(e)".. ..ako si auto kupila 11.12. (pa dovezla 12.12.. (?).. ) 15 dana bi ti isteklo tek tamo na "sami božić".. (25. / 26.12.) što se toga tiče TEORETSKI bi mogla čekati "vladu" i daljnje odluke onaj sljedeći četvrtak.
Međutim: Izvjesno se "na vladi neće odlučiti NIŠTA" - što će tebe u bilo kojem smislu dirat..

Ako si auto kupila iz autokuće uz odgovarajući račun - ti NE plaćaš ni 5% prijenos, tako da ti je izvjesno i bolje NE čekati "njihove nove akrobacije".., makar kako zasad najavljuju, za takva vozila se neće plaćati ni "nova pristojba".. Prema tome, za tebe je to "NON-event"..

Trošarine na rabljena vozila (ovo "na vrijednost" i Co2) se očito zasad neće mjenjati.. (a da se i mijenja.. - možeš biti 99 % sigurna, da se neće mijenjati "na bolje" za tebe)

Ukratko rečeno.., sad još ovaj / ili tamo sljedeći tjedan odi si odradi, i registriraj auto.. Sve drugo ti može završiti u "akrobacijama" i bespotrebnim neizvjesnostima.. "Bolje" neće bit.
lalala123 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.