Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2017., 22:44   #101
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
Baterije se ne mogu mjeriti sa energetskom gustoćom benzina. Samo stvar je u tome što elektro motori puno efikasniji u pretvaranju energije 90% i nešto posto prema dvadesetak posto.

Hydrogen fuell cells će se korstiti kao niche aplikacija, recimo već Amazon i wallmart koriste viličare takvog tipa.

Ne vjerujem da će imati značajniji utjecaj na aute.
Imaš gubitke kod punjenja ali i kod pogona (a o izvoru energije ili elektrani da ne govorimo, postoje izračuni i podaci na internetu..naravno pa i proizvodnja benzina košta, ali poanta je tu) i razni otpori, hlađenje baterija itd....u boljem slučaju oko 70% i to kod tesli, a kod kineza je manje ali maosvno dostupno, recimo skuteri i bicikli pa i auti.

Kad to vidiš skužiš da to i nije nešto što je bolje od benzinca ili hybrida... osim što električni ima ubrzanje, i mali auto može što i ferrari, a kad treba ići na dalek put tu je električni na razimi kočije. (odmaraj konje ili čekaj da se napuni )
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 22:55   #102
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Ovo je kao infrastruktura za bicikliste u Nizozemskoj. Teško mi je zamisliti to kod nas.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 23:00   #103
Slicne argumente su imali i kocijasi s pojavom prvih automobila ali su im argumenti bili i jaci (gotovo besplatno "gorivo",minimalni troskovi "odrzavanja"..) a znamo kako su zavrsili.
Robert Mugabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 01:51   #104
broj auta u hrvatskoj 2000000 i nesto sitno
prosijecna kilometraza 10000km/godinu
potrosnja elektricnih auta 15kWh/100km

10000/100=100x15kWh=1500kWh

2000000x1500kWh=3000000000kWh/1000=3000000MWh/1000=3000GWh

podaci za 2015

ukupno proizvedeno 11500 GWh
ukupno potroseno 18200 GWh

bez elektricnih auta smo bili u minusu za 2015 godinu skoro 7000 GWh

NE Krsko godisnje proizvede oko 5000GWh...od toga hrvatska dobija 16%

sve dok kupujes benzin...drzava sebi uzima vise nego pola od cijene...ako svoje ELV punis sa svojih solarnih onda drzava ne dobija nista...ma 100% sam siguran da budu tada uveli porez na sunce...A racunat ce se po kvadratnom metru od panela
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 02:25   #105
Kada je daleke 2008. počela kriza i pala upotreba automobila pametnjakovići su podigli trošarine pa je cijena tada bila onih 9kn pa se pričalo o psihološkim granicama. Trend se nastavio pa je svakih par godina bilo povećanje. Proračun je ovisan o tome sa cca 7 milijardi kuna godišnje.
Mislim da je onda opet vjerojatnije da će jednostavno dizati trošarine, što je zapravo dobro za električna vozila. Neće im pomagati kao u Norveškoj tako da preusmjere taj prihod. Ali barem neće naplaćivati sunce kako ti kažeš.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 03:26   #106
Nije naplata "sunca" nista novo;Cesi su cak uveli porez na panele-retroaktivno.
Robert Mugabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 04:52   #107
Quote:
lišina kaže: Pogledaj post
gume za elektricna auta?
gume za elektricnE autE su od...gume?
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:00   #108
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Nisu to više takvi motori (posredni pogon), sad je to agregat i samim time ima veću iskoristivost. Električni motor pokreće i ubrzava a benzinski (naftaši će otići iz automobila) uskače po potrebi. (možeš ali i ne treba ti utičnica, npr. plug in verzija)
Poanta je da litra benzina ima više eenergije, vodikova ćelija u teoriji a možda sutra u praksi je druga priča.

Te baterije (pa i najbolje) nisu ni za laptope i prijenosnike (pogotovo skore budućnosti, više snage ili mogućnosti..veća potrošnja) a kamoli rješenje i to zvati budućnost pogona prometa.
Eventualno one baterije koje će raditi na nano razini (nađem link kasnije), sad je to u fazi usavršavanja...da a pitanje koliko će koštati ako uopće dođe do komercijalnog.
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
Baterije se ne mogu mjeriti sa energetskom gustoćom benzina. Samo stvar je u tome što elektro motori puno efikasniji u pretvaranju energije 90% i nešto posto prema dvadesetak posto.

Hydrogen fuell cells će se korstiti kao niche aplikacija, recimo već Amazon i wallmart koriste viličare takvog tipa.

Ne vjerujem da će imati značajniji utjecaj na aute.
Ne vidim smisao imati više kilaže bez potrebe.

Ja budućnost vidim u autima na struju, naravno, ali se moraju riješiti glavni problemi - masa baterija i punjenje/domet.

Znači, nije problem ni da je domet 300 km, ako ga napuniš za minutu. Za to se ne stigneš ni popišat. Masa elektromotora i baterije, kad bi bila masa dizela + 100 kg, nitko ne bi na to više obratio pažnju.

Gdje ja vidim mogućnost uspjeha? U nekom elektrolitu, koji će imati energetski potencijal znatno bliže benzinu/dizelu. U biti, s obzirom na iskoristivost, 40% bi već bio vrhunski rezultati.

Eh, da, još jedan problem elektroautomobila su veće brzine. Tad troše znatno više struje, tako da im fali i ta komponenta. Kad bi do 150 km/h imali potrošnju usporedivu s autima na benzin/naftu, te mogli biti iskoristivi u šleperima, brodovima, možda čak i brodovima, nafta bi postala beskorisno crno smrdljivo govno.

Naravno, postoji i opcija da nešto pretekne struju u međuvremenu, iako, nisam baš neki optimist što se toga tiče.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 11:10   #109
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
......
....
Naravno, postoji i opcija da nešto pretekne struju u međuvremenu, iako, nisam baš neki optimist što se toga tiče.
Bez obzira jedno je sigurno, rijetki elementi će biti dobro ulaganje, možda bolje i od plemenitih metala.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 12:04   #110
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
gume za elektricnE autE su od...gume?
neka si ti izvuka ono najvaznije iz posta
__________________
Učlani se!
:п
lišina is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 15:50   #111
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
Istina, ogromna većina ovih punionica će trebati moderni upgrade na 350 KW standard koji će postati raširen korz iduće 4,5 godine.

Well, Porsche wasn’t kidding about jumping directly to a 350 kW charging infrastructure for its first all-electric vehicle, the upcoming Mission E.

While the vehicle is not expected until 2019, the German automaker opened new offices in Berlin today and with it, they decided to deploy their first two 350 kW chargers.
Ma u redu je da bude i takvih punionica za brzo punjenje, ali to povlaći za sobom i ogromnu infrastrukturu.
Imao bi na određenim lokacijama u određeno vrijeme velike 'peakove' u potrošnji, a to nije uopće dobro za elektrodistribucijski sustav. Imao bi i veliku regionalnu distribuciju ovisno i o dobi dana i regionalnu recimo kad ti masa turista dođe na more.

To je zapravo jako skupo i nepraktično.

Naglasak bi trebao biti da se velika većina punjenja vrši malim snagama recimo preko noći dok auto nije u uporabi.

Quote:
Već sam rekao zašto bi se moglu dogodit zabrana. Auto entzijasti, stariji ljudi koji nisu informirani, eventualna mogućnost da se ne dogodi tehnološki napredak oko brzine punjenja koja je ista ili bolja od benzinskih auta.
Sve da se za 20 godina i dogodi prestanak proizvodnje većine ICE vozila, to ne znači da bi se ta vozila prestala voziti. I to bi potrajalo bar 20 godina.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 16:36   #112
Moj izračun je za RH da sva energija prodanog benzinskog goriva je u potražnji el. en. za pogon el. vozila 11% povećanje godišnje potrošnje el. en. u RH. Na to treba dodati diesel osobna vozila no to je tek cca. koeficijent 1,5 do 1,8 cca.
Dakle, energetski do 20% više el. en. da su sva mala vozila na struju. Ostaje problem te vremenske distribucije, što i više znači nove kapacitete snage u prijenosu i lokalnoj distribuciji nego u proizvodnji.
No generalno mislim da su el. vozila veliki hype. Dok se ne riješi problem extra brzog punjenja, el. vozila će biti nepoželjna. Vremenski meni kao vozaču i nevelikom putniku je to cca. 30 dana u godini i oko 25% ukupne godišnje km kada trebam veliki doseg.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 17:03   #113
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Dakle, energetski do 20% više el. en. da su sva mala vozila na struju. Ostaje problem te vremenske distribucije, što i više znači nove kapacitete snage u prijenosu i lokalnoj distribuciji nego u proizvodnji.
No generalno mislim da su el. vozila veliki hype. Dok se ne riješi problem extra brzog punjenja, el. vozila će biti nepoželjna. Vremenski meni kao vozaču i nevelikom putniku je to cca. 30 dana u godini i oko 25% ukupne godišnje km kada trebam veliki doseg.
Treba razviti nekoliko potpuno različitih koncepata električnih vozila.

Primjerice, većina ljudi treba lagani mali auto kojim svakodnevno odlaze na posao , voze djecu u vrtić ili školu , obavljaju dnevnu nabavu špeceraja... dnevna kilometraža takvog auta često je tek 20 - 40 km , a maksimalna brzina rijetko ikad prelazi 90 km/h...
Za takav auto dovoljna je manja baterija za domet 200- 250 km, koja bi se punila uglavnom malim strujama preko noći.
Lakši auto, manje brzine, manja potrošnja, manja baterija, mnogo jeftinija vožnja...

Većina obitelji danas ionako ima 2 ili više automobila, jedan je u pravilu neki mali auto. Kad obitelj ide na dulji put (izlet , godišnji odmor) koriste veliki automobil.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 17:36   #114
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
broj auta u hrvatskoj 2000000 i nesto sitno
prosijecna kilometraza 10000km/godinu
potrosnja elektricnih auta 15kWh/100km

10000/100=100x15kWh=1500kWh

2000000x1500kWh=3000000000kWh/1000=3000000MWh/1000=3000GWh
Je, to je dobra metoda da se dobije slika o kolikoj se količini radi! :-)

Ja sam tako računao, uz malo variranje brojki, prije pet godina (na pdf "prirodne znanosti", gdje sam ubrzo nakon toga dobio doživotnu zabranu komentiranju, uglavno zbog toga što sam "neznanstveno" pisao o obnovljivim izvorima).

Quote:
podaci za 2015 (…)
bez elektricnih auta smo bili u minusu za 2015 godinu skoro 7000 GWh
To zapravo nije točno, naime, uvezli smo neto, ali ne zato jer nam fale domaći kapaciteti. Još od 1997, svake godine uvozimo (neto) znatne količine električne energije, jednostavno zato, jer je vrlo jeftina. Naše dvije najveće, Sisak i Rijeka, gotovo uopće i ne rade od 2009., a i TE-TO Zagreb radi ispod kapaciteta.

Čak i kad se ta tri bloka posve zatvore (iduće godine), s novim blokom Sisak 3, EL-TO Zagreb i Osijek, uz umjereni rast SE, VE i BTE, Hrvatska neće imati problem u pokrivanju potreba za električnom energijom. A po svoj prilici ćemo i dalje uvoziti, iz istog razloga.

Quote:
NE Krsko godisnje proizvede oko 5000GWh...od toga hrvatska dobija 16%
50%.

Quote:
100% sam siguran da budu tada uveli porez na sunce
A to je, morat će nešto smislit da nadoknade taj manjak prihoda.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 22:20   #115
Talking Snađi se druže

Kako ja vidim elektromobil sa širokim dosegom putovanja?

Jednostavno: voziš prikolicu sa utovarenim dizel generatorom i spojenim punjačem na bateriju elektromobila. To je dobitna kombinacija koja će biti često viđana na cestama.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 22:28   #116
Quote:
Robert Mugabe kaže: Pogledaj post
Slicne argumente su imali i kocijasi s pojavom prvih automobila ali su im argumenti bili i jaci (gotovo besplatno "gorivo",minimalni troskovi "odrzavanja"..) a znamo kako su zavrsili.
Salis se?

Otkad je to odrzavanje konja jeftino?

Nikad nije bilo , nije ni sad.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 00:41   #117
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Kako ja vidim elektromobil sa širokim dosegom putovanja?

Jednostavno: voziš prikolicu sa utovarenim dizel generatorom i spojenim punjačem na bateriju elektromobila. To je dobitna kombinacija koja će biti često viđana na cestama.
Ma bez veze, čak i kao šala je glupo.

Jedno od rješenja bi bilo ugraditi u auto fuel cell na etilni alkohol.
Energetska gustoća alkohola j slična klasičnim gorivima.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 00:57   #118
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Kako ja vidim elektromobil sa širokim dosegom putovanja?

Jednostavno: voziš prikolicu sa utovarenim dizel generatorom i spojenim punjačem na bateriju elektromobila. To je dobitna kombinacija koja će biti često viđana na cestama.
Ili možda ovako:


Auto na drva: Zapali vatru i daj gas, a ne zagađuješ atmosferu Pogon na drva je jeftin i čist i nepraktičan te zahtijeva puno rada, truda i strpljenja. Ipak diljem svijeta postoje razni čudaci koji su se odrekli benzina u korist drva

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/tech/auto-na-d...mosferu-287001 - 24sata.hr



Boldano:
Ja sam bio predložio da svakih 100 km bude stanica za brzu izmjenu baterija.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 01:02   #119
Quote:
lišina kaže: Pogledaj post
neka si ti izvuka ono najvaznije iz posta
Pa ne mozemo lomiti atome kad smo drvosjece. Ne?
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 01:23   #120
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam bio predložio da svakih 100 km bude stanica za brzu izmjenu baterija.
To je stara ideja na koju se neko vrijeme brijalo, ali danas to više nitko (osim tebe) ne spominje.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.