Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 17:47   #1
Rješenje misterije raketiranja Banskih dvora

Dali će se konačno saznati konkretni podaci ili predstava za javnost.

https://www.tportal.hr/vijesti/clana...dvora-20171211

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:23   #2
Zbog osnovane sumnje da su počinili kaznena djela Ubojstvo predstavnika najviših državnih tijela u pokušaju i Ratni zločin protiv civilnog stanovništva, 11. prosinca 2017. godine su podnijete kaznene prijave Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu.


U Ravnateljstvu policije je danas, 13. prosinca 2017. godine održana konferencija za medije povodom završenog izuzetno složenog kriminalističkog istraživanja kojeg su proveli policijski službenici Uprave kriminalističke policije i Službe kriminalističke vojne policije Samostalnog sektora za vojnopolicijske poslove Ministarstva obrane RH su, u suradnji sa Sigurnosno-obavještajnom agencijom i Vojno-sigurnosnom obavještajno agencijom te u koordinaciji s nadležnim Županijskim državnim odvjetništvom u Zagrebu.

Zbog osnovane sumnje da su počinili kaznena djela Ubojstvo predstavnika najviših državnih tijela u pokušaju i Ratni zločin protiv civilnog stanovništva, 11. prosinca 2017. godine su podnijete kaznene prijave Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu protiv šest osoba, nekadašnjih visokopozicioniranih pripadnika Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane (RV i PVO JNA):

78-godišnjaka (tada general-majora na dužnosti komandanta V. vazduhoplovnog Korpusa RV i PVO JNA), 68-godišnjaka (tada pukovnika na dužnosti pomoćnika komandanta za zrakoplovnu podršku u Komandi RV i PVO), 62-godišnjaka (tada na dužnosti pomoćnika komandanta 105. lovačko bombarderskog avijacijskog puka RV i PVO), 66-godišnjaka (tada na dužnosti u II. detašmanu Kontraobavještajne grupe RV i PVO), 60-godišnjaka (tada pilota i komandira eskadrile u 105. lovačko bombarderskom avijacijskom puku RV i PVO) i 59-godišnjaka (tada pilota u 105. lovačko bombarderskom avijacijskom puku RV i PVO).Navedeni osumnjičenici su sudjelovali u planiranju, organizaciji i izvršenju zračnog napada RV i PVO JNA na Banske dvore od 7. listopada 1991. godine, kada je jedna civilna osoba smrtno stradala, četiri civilne osobe su ranjene te je napravljena materijalna šteta od oko 35 milijuna kuna.

Quote:
Policija za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ubojstvo u pokušaju visokih državnih predstavnika tereti tadašnjeg zapovjednika 5. zrakoplovnog korpusa general majora LJ. B., načelnika u protuzračnoj obrani S. J., načelnika 105. lovačkog bombarderskog puka Đ. M., referenta u tadašnjem KOS-u ratnog zrakoplovstva Č. K. i dva pilota izvršitelja R. D. i D. L.

Rečeno je i kako je avion koji je bombardirao Banske dvore poletio iz Udbine, a napad je izvršio državljanin RH koji danas radi kao aktivni pilot u Južnoafričkoj Republici.

Cilj je bio izvršiti zračni napad na Banske dvore kao sjedište legalno izabranih tijela vlasti Republike Hrvatske, a prilikom sastanka prvog predsjednika RH dr. Franje Tuđmana, tadašnjeg predsjednika Predsjedništva SFRJ Stipe Mesića i tadašnjeg predsjednika Saveznog izvršnog vijeća Ante Markovića, s namjerom da spriječe raskid državno-pravnih sveza Republike Hrvatske s drugim republikama i pokrajinama SFRJ, da ugroze ustavno državno i društveno uređenje i sigurnost Republike Hrvatske usmrćenjem prvog predsjednika RH dr. Franje Tuđmana te da se, protivno Ženevskim konvencijama i dopunskim protokolima, izazove strah i panika civilnog stanovništva te izazove politička destabilizacija borbenim djelovanjem ubojnim sredstvima po centru Zagreba.

U zračnom napadu na Banske dvore korištena su dva zrakoplova tipa „Super Galeb G-4“ iz 105. lovačko bombarderskog avijacijskog puka RV i PVO, naoružanih avionskim raketama zrak – zemlja i avio bombama. Izbijanjem agresije na Republiku Hrvatsku, 105. lovački bombarderski avijacijski puk premješten je s aerodroma Zemunik na vojni Aerodrom Udbina s kojeg su izvršili i druga borbena djelovanja po Republici Hrvatskoj.
S obzirom na način na koji je napad bio planiran i u konačnici izveden te s obzirom na priklonjenost dijela tadašnje vojne i političke struktura JNA prosrpskoj, odnosno velikosrpskoj politici te izuzetnu konspirativnost, kriminalističko istraživanje ovoga događaja bilo je izuzetno složeno i zahtijevalo duže vrijeme kako bi se finaliziralo.

Za sada niti jedna osumnjičena osoba nije dostupna pravosudnim tijelima Republike Hrvatske. Većina vjerojatno živi u Republici Srbiji, dok jedna osumnjičena osoba ima državljanstvo Republike Hrvatske.

https://www.mup.hr/novosti/5210/kazn...ra-1991-godine
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:26   #3


LDZU Udbina i G-4
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:27   #4


LDZU Udbina JN-22 Orao.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:19   #5
Č.K. = Čedomir Knežević, alfa i omega apsolutno svih KOS operacija u i protiv RH...
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:42   #6
Ako se za ovakve stvari dižu optužnice protiv nedostupnih, onda se netrabamo čuditi kada se dižu protiv hrvatskih vojnika u BiH i Srbiji. Za ovo im je trebalo 26 godina??!
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:03   #7
Zar glavni zapovjednik vojske nije legitiman vojni cilj? Da li bi mi poslali avion da raketira vrhovnog zapovjednika vojske srbije u to vrijeme ako bi znali gdje je i mogli doletjeti do tamo? Zar špijuniranje za svoje u drugoj zemlji nije s vojničkog gledišta legitimno?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:11   #8
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Dali će se konačno saznati konkretni podaci ili predstava za javnost.
Predstava za vrlo nezahtjevnu publiku.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Zar glavni zapovjednik vojske nije legitiman vojni cilj?
Ne, ukoliko se nalazi okružen civilima, posebno ako je jedan od njih predsjednik predsjedništva SFRJ, ergo vrhovni zapovjednik JNA te RViPVO SFRJ u tom trenu.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Da li bi mi poslali avion da raketira vrhovnog zapovjednika vojske srbije u to vrijeme ako bi znali gdje je i mogli doletjeti do tamo?
Pretpostavljam da misliš na de facto zapovjednika a ne de iure; ne ali razlozi nisu humane naravi.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Zar špijuniranje za svoje u drugoj zemlji nije s vojničkog gledišta legitimno?
Nije, ne obavlja se u uniformi tj. s otvorenom deklaracijom neprijateljskih namjera.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:34   #9
Sve su tolegitimni vojni ciljevi ukoliko je procjena da je dobitak važnije od eventualnih civilnih žrtava. Danas su pravne norme nešto strože. Moguće je da su optuženi i za UZP, preuzet (pogrešno) iz Haške pravne prakse. Treba imati na umu da su to sve bili državljani SFRJ koji su (po njihovom) vodili oružanu pobunu tj. bili teroristi. Nadam se da DORH zna što radi i da nas neće osramotiti.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:35   #10
Ljubomir Bajić
Slobodan jeremić
Čedomir Knežević
Davor Lukić
Raatko Dopuđa
M Đ (tada na dužnosti pomoćnika komandanta 105. lovačko bombarderskog avijacijskog puka RV i PVO)

Davno nisu misterija .. problem je bio čitavu priču hrabro u MUPu završiti. Meni je čudno da DORH Zagrebečke županije nije objavio optužnicu, ovakva konferencija i priopćenje mi nije kjara..

Ove podatke imaju od 1991. kada je Radenko Radojčić uhapšen i u SZUPu dao svoju famoznu izjavu na 250 stranica tamo je skoro sve pisalo

Misterija po meni je činjenica koja je dokumentirana i javno objavljena da su Vrhovnika iz 3 izvora i iz 3 strane izvjestili direktno o predstojećem napadu

1. Davor Lošo Domazet je u izjavi Josipu Perkoviću tada pomoćniku ministra obrane rekao da je
7- 10. dobio telefonski poziv iz Bihaća od građanina Himze Esića koji mu je najavio napad iz Zraka na Zagreb

2. Zlatko Margetić dežurni časnik u GS HV je noć 5-6.10 primio fax čaškov vojnog atašea rukom pisan
koji najavljuje napad na rezidenciju Vrhovnika i zgradu Sabora, informaciju je žurno prosljedio načelniku
nakon čega je u stožer došao M Laušić i odveo Margetića kod Tuđmana, ovaj nije bio ni najmanje iznenađen ali je noć proveo u skloništu.

3. Agent SISa (Josipa Perkovića) iz Beograda je dojavio o planiranju napada za koji je čuo na sastanku kod Stane Broveta..

Svi ovi navodi su do sada javno objavljeni i zanemareni

Istraga otvorena 1991. zvala se "Zrakoplovni napad na Banske dvore," Večernji list je na naslovnici objavio "Bombardiranje Banskih dvora" da bi se danas istraga završila o "Raketiranju Banskih dvora"

Za sve pismene u domeni MESa uopće naoružanja u avijaciji, to ukazuje na neozbiljan pristup kako su godine prolazile od stručnog i ozbiljnog početka. U muzeju Grada Zagreba bila je izložba povodom napada pa je jedan od exponata nazvan "Raketa bačena na Banske dvore" .. dovoljno govori oko razloga da se istraga zamulja. Naime iako se odmah znalo temeljem izvida balističkih stručnjaka da su u napadu korištene 12 raketa tipa Munja M79 kalibra 128mm i 4 gravitacijske bombe Mk82 SnakeEaye često se
iz "mističnih" razloga manipuliralo sredstvima kojima je izvršen napad, od postavljanja priovrednog explozova, raketa Maverick, laserski vođenih raketa itd .. za avione manipuliralo se od G4 preko J-22 MiG-21 do čak MiG-29. Čak je jedan iskaz svjedoka sadržavao i helikopter koji je laserski obilježavao cilj ..

Ovo je nakon 26. godina jedan čuda događaj koji će teško imati svoj sudski epilog i koristiti će se vjerovatno kao spin na današnje društvene teme, jer jedna žrtva i materijalna šteta koju su dva pilota napravila teško može proći bez pitanja o drugim pilotima
koji su kasnijeprešli u HV a izvršavali su naređenja i morali su biti "veći srbi od srba" da bi preživjeli i spasili obitelji i živu glavu.

Teško je danas post festum ali svakako da se o stvarima treba otvoreno govoriti bez da se iskorištavanju u dnevno političke svrhe i spinove.

Nadam se kvalitenom nastavku faktima činjenicama i kompetetnim mišljenjima bez poliotike i pitomačkih gluposti.

Ozbiljna je stvar ovaj Lukić iz Požege je prošle gosine AirSrbiji uveo i certificirao liniju Ny BG


Jedan od dokumenata izvješća o "Zrakoplovnom napadu na Banske dvore" koji su izradili stručnjaci MUPa 1991. jasno govori o jednoj exploziji sredstva ekvivalenta 87 kg TNTa što odgovara fragmentima i



Uz točan geo podatak mjesta gdje je pala bomba.



ostacima pronađemnim na mjestu kao i krateru koji je nastao aktiviranjam blizinskog upaljača.

__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 13.12.2017. at 14:52.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:56   #11
Da bi mlađi forumaši i oni koji nisu o ovome vidjeli relevantne informacije jer se 25 godina u raznim medijima pišu i objavljuju gluposti

evo jasan prikaz gdje su pale 2 bombe (Banski dvori, dvorište) i krov kuće u ulici Tita Brezovečkog

Ostala dvije bombe pale su pored restorana Dubravkin put a dva plotuna po 6 raketa munja po kolniku nogostupu i zgradama u Visokoj ulici.

__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:07   #12
Sredstva korištena u napadu

2 aviona G4 Super Galeb



4 bombe Mk-82



s upaljačem FMU-113/B



12 raketa M79 Munja



Zašto 12 a ne 16 ako su lanser sa po 4 cijevi ?




Jer su piloti imali problema, na MiG-21 su čepovi motora razbijali napadnu ivicu krila a kod G4 je plotun 8 raketa stvarao problem usisnicima i moguće gašenje motora, zato se stavljalo po 3 u lanser.

Eto a sad o "misteriji" ?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 13.12.2017. at 15:23.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:40   #13
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Nadam se kvalitenom nastavku faktima činjenicama i kompetetnim mišljenjima bez poliotike i pitomačkih gluposti.

Ozbiljna je stvar ovaj Lukić iz Požege je prošle gosine AirSrbiji uveo i certificirao liniju Ny BG
Kako je mogao uvesti AirSrbiji ako ga vrhunski hrvatski policajci u suradnji sa vrhunskim hrvatskim obavještajcima traže po Južnoj Africi?
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:46   #14
samo 26 godina je trebalo za upaliti mozak i shvatiti da to nikako ne mogu biti migovi....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:48   #15
Zašto nebi mogli biti MiGovi?
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:55   #16
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
12 raketa M79 Munja
Munja postoji M74 i M80, mislim da su to te dvije na slici.

Quote:
na MiG-21 su čepovi motora razbijali napadnu ivicu krila
Siguran si u ovo, znam za Orla, to se tamo događalo.
Je li uopće MiG21 mogao nositi ove rakete?

Quote:
Eto a sad o "misteriji" ?
Dali je Tuđman znao da se priprema napad?

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:03   #17
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Zašto nebi mogli biti MiGovi?
Da, dobro pitanje, ja sam se odobno dugo lomio pred tvrdnjama za MiG-21, J-22 i G4.

Nakon odluke da odbacim ideju extremizma, grupe koja to radi na svoju ruku nekako sam se odlučio za struku tako da mi je najnormalnije bilo da to bude nabolji jurišnik s iskusnom posadom u GRBu, tu mi je izbor nakon odbacivanja školske eskadrile pao na 135.IAE koja je s Cerklja prešla na Mahovljane mjesec ipo dana prije napada. Dio iste eskadrile je završio u sklopu 117LAPa.

Onda je okrenulo da je srpski extremizam u 84 avijacijskoj bazi bio jači, da nisu samo izvodili zadatke kao 135IAE i 117LAP nego su i sami kreirali zločine.

Na kapiji AB Zemunik podmetnuli su explziv AVL hrvatu koji je prešao iz Foto sekcije na Željavi u fotosekciju na Zemunik.. KOG je odlučio da se preko njega osvete ZNG i MUPu na Dračevačkom punktu koji ih je pregledao pri dolasku na posao, tako su KOGvci i OBovci postavili exploziv ubili Ivicu Gržana i vojnog policajca Svorcana .. pokušavajući optužiti hrvatsku stranu za zločin ..

Samo takav mentalni sklop mogao se uklopiti u ideju da se mimo tadašnjeg sustava odluče na aljkavu operaciju. Operacija je bila provaljena, glavna meta je znala i odradila kontrabatiranje odmah i pri tome upisala dobitak odlukom o aktiviranju odvajanja i dobijanjem simpatija svjetskih lidera kao žrtve nasilničke JNA politike.

Ovako su extremisti i budale napravili veću uslugu svome neprijatelji a sebe sjebali, klasična srbijanska posla, izgube dobijenu bitku..
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:06   #18
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Munja postoji M74 i M80, mislim da su to te dvije na slici.



Siguran si u ovo, znam za Orla, to se tamo događalo.
Je li uopće MiG21 mogao nositi ove rakete?



Dali je Tuđman znao da se priprema napad?

pozdrav
Je u pravu si od silnih M, ma nebitno znaš o čemu se radi ima slika
ipak mi nije navika pisati o naoružanju kao da sam na nastavi,
ovako iz glave star bolestan još sam i dobar


Da lanseri munja su adaptirani na L-ove u 117LAP





Da Dr.Tuđman je znao, vidi iskaz časnika Zvonka Margetića,

Quote:
Kao dežurni časnik Glavnog stožera preko češkoga vojnog atašea dobio sam telefaks-poruku u kojoj nam javljaju kako će sutradan biti raketirani Sabor i Banski dvori. Na telefaks sam odmah olovkom napisao "Hitno načelniku" i stavio tri uskličnika - prisjeća se Margertić. Svojega pomoćnika, poručnika zrakoplovstva, poslao sam dr. Franji Tuđmanu. Nakon sat i pol vremena, u prostoriju gdje sam radio ušao je šef osobnog osiguranja predsjednika Tuđmana Mate Laušić i pitao tko je odgovoran za vezu, a nakon što sam mu se predstavio, pozvao me k Predsjedniku - priča Margetić.
Margetić ističe kako ga je predsjednik Tuđman primio poprilično bahato i pitao zašto mu poruka kasni, na što mu je odgovorio kako je sve promptno proslijeđeno i naglasio mu da se među dokumentima nalazi i onaj koji mu je poslao prije više od sata s naznakom "Hitno načelniku!!!". Margetića je u tom trenutku zasmetala jedna sitnica, koju možda inače ne bi ni uočio. Prelistavajući poštu, Predsjednik je naišao na spomenuti dokument i pročitao ga, a da pri tom nije pokazao ni najmanje iznenađenje, ni posebnu zainteresiranost, iako je sadržaj poruke najavljivao ni više ni manje nego bombardiranje državnih rezidencija!
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 13.12.2017. at 18:52.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:25   #19
MiGovi su bombardirali taman tu negdje rasklopište Tumbri više puta pa i nekoliko. Bombe koje su ubile 17 pripadnika 129. br. ZNG u Draganiću 8.11.1991. su također bačene s MiG-a. O čemu pričamo?
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:38   #20
Znači nema previše misterija, hm, amo onda pokrenuti poneki.

- dali su zbilja htjeli likvidirati trio rio (TMM)?

Poslali su dva slabo naoružana aviona, svaki sa dvije bombe od 250 kg. još sa blizinskim upaljačem.
To se koristi protiv pješadije i vozila na otvorenom a ne za rušenje.
Ja bi bi poslao dva aviona sa po četri krmače od 500kg. i satrao BD do temelja.

- zašto se ovoliko čekalo za nekakvo službeno objavljivanje/pokretanje optužnice.

Kako se čini sve se zna i nema nikakvih tajni, čemu ovoliko odugovlačenje.

I tako to. pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:27.