Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2009., 14:26   #201
Bez uvrede ali jasniji mi je Haideggerov "Bitak i vrijeme" od ovog tvog posta! Daj malo to za narod prevedi bolan.
Am I me? is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 16:05   #202
Quote:
Am I me? kaže: Pogledaj post
Bez uvrede ali jasniji mi je Haideggerov "Bitak i vrijeme" od ovog tvog posta! Daj malo to za narod prevedi bolan.
Imaš pravo. Imam "viđenje"? Kad naiđe konkretniji (uži) post, možda mi uspije prenesti taj pogled da ga i ti vidiš.
goridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:19   #203
Svi ti veliki fizičari nisu uzeli u obzir da se Sunce također kreće što znači da je Zemljina putanja spirala!Kreće se i galaksija i svemir i veći svemir itd a jedino što se ne kreće je točka iz koje se promatra.Dakle svaki promatrač je centar svemira!Drugi problem je što se sa problemom beskonačnosti hvataju na način da njima neki poznat broj pomnože sa 10 puta minus plus 47 npr što je potpuna besmislica jer beskonačno je BESKONAČNO

Da bi promatrač mogao promatrat mora bit u centru tj na njega moraju djelovat jednake sile iz svih smijerova,kolika je gravitacija tolika mora bit i antigravitacija...što znači da je jednaka količina energije i "ispred" i "iza" njega.Malo po malo može se zaključiti da je sve ustvari jedna čestica koja postoji istovremeno na svim mjestima.

E da,zaboravio sam da su fizičari zaboravili da se nalazimo i u crnoj rupi također!
Am I me? is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 00:49   #204
bok Zoser,(ja sam ovde nova-nema veze, ali pozdrav svima 'Teslasima')
molim te reci izvor engleskog zapisa koji si preveo..
ja bi to podijelila s onima koji ne razumiju nas jezik, -'englezima'
hvala! izvrsno sto si preveo!!

evo dopuna nakon 2 min..
..nasla sam engleski text..'sveznajuci 'G' mi je 'rekao'
http://www.freerepublic.com/focus/f-chat/886361/posts
__________________
Ti si jedini moderator u svom srcu.

Zadnje uređivanje kakosi : 06.11.2010. at 00:56.
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 22:36   #205
Quote:
bariole kaže: Pogledaj post

Eto meni, osobno bilo je zanimljivo. Tekst sadrži lijepe ideje etera. A ova bojazan da je jadnik pomislio da je skrivio tungusku eksploziju je krvava.
Mislim da Tesla nedobiva poštovanje kakvo bi trebao. nažalost
A što se tunguske eksplozije tiče još uvjek se pouzdano nezna što se tamo zbilo. premda se svi vole pravit jako pametni, kao da su došli tamo baš nakon što se to desilo.
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 00:33   #206
da svi pricaju vec 100 godina o Tunguskoj exploziji medjutim interesantne su neke opaske nekih ucenjaka u ovom filmu ..ja nisam bas puno naucno upucena..
evo pa pogledajte prevedeno je s ruskog ..a i razumjet cete i ruski malo
http://vimeo.com/15392925
Nikola Tesla _Gospodar svijeta
i
http://vimeo.com/15095682
Nikola Tesla - Tunguska invazija - Тунгусское на…
a inace Valery Uvarov , mozda sam vec napisala o njemu..negde jesam
kaze ...mi ne da vjerujemo nego znamo sto je uzrokovalo tungusku exploziju..
nije bas spomenuo Teslu..
evo citajte ako hocete ovde
http://earthsbanner.com/tunguska/Twi...stallation.pdf
a on je ovo bio(nacionalna sigurnost..) ..mislim da je jos..
Valery Uvarov (VU): I am head of the
Department of UFO Research, Science and
Technical, National Security Academy,
based in St Petersburg, Russia.
G B : This, then, is an official Russian
government agency?
V U : Absolutely. I am answerable to
two people above me. They are answer-
able to the next person above them, who is
our President [Putin].
__________________
Ti si jedini moderator u svom srcu.
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 09:11   #207
Gledala sam taj film na TV Rossia. Rusi veoma cijene Teslu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 12:10   #208
Quote:
kakosi kaže: Pogledaj post
evo pa pogledajte prevedeno je s ruskog ..a i razumjet cete i ruski malo
http://vimeo.com/15392925
Nikola Tesla _Gospodar svijeta
Jadan Tesla.Da samo može vidjeti što crackpoteri od njega i njegovog rada danas rade
Velikim dijelom je i sam tome pridonio kad je u starijoj životnoj dobi svakakve senzacionalističke izjave davao novinarima šakom i kapom.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 14:32   #209
Quote:
Velikim dijelom je i sam tome pridonio kad je u starijoj životnoj dobi svakakve senzacionalističke izjave davao novinarima šakom i kapom.
mislim da je Tesla uradio svoj dio u svom zivotu i to odvazno i beskompromisno.
i kad je nesto rekao mislim da je znao sta govori i bio u stanju da to i provede ako je ovisilo o njemu.
Zato ne razumijem primjedbu 'senzacionalisticke izjave'.
mozda ja pogresno razumijem taj izraz, onda molim izvini

Danas jos niko nije donio nista iz temelja novo koliko ja znam,
nego samo rade nesto ako mogu na postavkama koje je on postavio..

a mozda moze biti primjer i onima koji imaju neku primjedbu na njegovo djelovanje , da ne ucine sami iste greske ...mig:
__________________
Ti si jedini moderator u svom srcu.
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 19:44   #210
Quote:
kakosi kaže: Pogledaj post
mislim da je Tesla uradio svoj dio u svom zivotu i to odvazno i beskompromisno.
i kad je nesto rekao mislim da je znao sta govori i bio u stanju da to i provede ako je ovisilo o njemu.
Zato ne razumijem primjedbu 'senzacionalisticke izjave'.
Ono što je napravio u svom radnom vijeku je superimpresivno i unaprijedilo je čovječanstvo.To mu nitko ne osporava i ne može oduzeti.Ali..oduvijek ekscentrik,krhkog psihičkog zdravlja, nekoliko puta je doživio teške "živčane slomove".Vjerovatno najkobniji po njegovo psihičko zdravlje (o kojemu nije htio govoriti) je bio kad su mu srušili veliki toranj istraživačke stanice na Long Islandu u jeku prvog svjetskog rata . Zadnji tehnički značajan izum mu je bila turbina bez lopatica (1913).Nakon toga samo dugi pad.Osim toga od tog vremena pa nadalje patio je od stalnog nedostatka novca pa svoje zamisli nije mogao eksperimentalno da provjeri.Neke od tih zamisli su bile dobre i znanstveno utemeljene,a neke ne samo da su bile netočne već i smješne.Baš za takve se hvataju crackpoteri.

Zadnje uređivanje mozzila : 23.11.2010. at 19:50.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 21:07   #211
molim kazi koje su po tebi bile smijesne?
sjecas se momenta iz njegove biografije , valda nije izmisljeno..
kad mu je proff.Poschl u Grazu ili gde vec rekao da tu svoju zamisao nikad nece ostvariti (dynamo bez cetkica)
mozda je isto tada bilo smijesno...?

evo vam film Tajna Nikole tesle sa srpsko-hrvatskim prevodom
http://www.popularno.com/tajna-nikol...6a3ff963c.html
__________________
Ti si jedini moderator u svom srcu.
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 13:56   #212
Quote:
kakosi kaže: Pogledaj post
molim kazi koje su po tebi bile smijesne?
npr. da ima potpuno razrađen i izvediv plan da oko SAD-a stvori neprobojni "zid" polja - zraka koznačega koji će potapati brodove i motore aviona u letu kad dođu na 300-tinjak km od obale.Recimo s takvim idejama je davio mornaricu, Eleanor Roosevelt i još neke ljude.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:05   #213
gdje je original ovog teslinog clanka? gdje se moze dobiti?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 08:37   #214
Quote:
kakosi kaže: Pogledaj post
Danas jos niko nije donio nista iz temelja novo koliko ja znam,
nego samo rade nesto ako mogu na postavkama koje je on postavio..
Tesla je doista jedan od najvecih inzenjerskih genija u ljudskoj povijesti. No izgleda kako nasi ljudi bas vole pretjerivati sa svim i svacim pa tako i sa Teslom. U principu, nije Tesla donio nista novo i revolucionarno u fizici, posebno ne u fundamentalnom znanju i spoznaji svijeta oko nas. On je imao lude srece da je zivio upravo u vrijeme velikih proboja u fizici na podrucju elektriciteta i magnetizma. Da se rodio kojih pola stoljeca ranije ili kasnije, vjerojatno o njemu danas ne bi pricali, ili bi svoj inzenjerski genij iskoristio u nekom drugom podrucju. Njegovo je vrijeme bilo vrijeme neposredno nakon velikih otkrica Maxwella, Amperea, Cavendisha, Faradaya i bez njih ne bi danas govorili o Tesli sto naravno ne umanjuje njegov znacaj i doprinos.

S druge strane, ako cemo iskreno, danasnji prijenos energije i rad strojeva na pociva na postavkama Tesle vec na postavkama onih gore navedenih fizicara, a Tesla je najbolje uspio iskoristiti te postavke. Njegovo zadiranje i ulazenje u fundamentalnu fiziku je bio sveopci fijasko koji mu u zivotu nije trebao jer o tome je ili malo znao, ili je tada vec posenilio. Njegovo forsiranje etera i totalno nerazumijevanje Maxwellove elektrodinamike je zapanjujuce za jednog takvog genija, kao i nerazumijevanje vlastitih rezultata iz podrucja vrlo niskih frekvencija zbog cega mu je Schumann odnio slavu iako je Tesla to prvi primjetio. Isto se odnosi i na besplatan bezicni prijenos energije, zrake smrti i energetski stit - imam knjigu njegovih clanaka, i ono sto je objavljivao pred kraj zivota je totalan crackpot cak i danas.

Inace, svijet se bitno promijenio od Teslinih dana i ne bi se nikako slozio da se u meduvremenu nista znacajnog nije dogodilo - upravo suprotno. Otkrice poluvodica i tranzistora jednako je ako ne i vise promijenilo svijet kao i Teslina otkrica (s druge strane, poluvodici su fundamentalno otkrice sto Teslini pronalasci nisu).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 12:20   #215
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
U principu, nije Tesla donio nista novo i revolucionarno u fizici.
Koliko znam otkrio je rendgenske zrake nekoliko mjeseci prije čovjeka po kojemu one nose danas ime i načinio prve snimke s njima.Nažalost ,baš kad ih je proučavao imao je nesreću da mu izgori laboratorij i nije objavio svoje otkriće prije Rendgena.Da je to napravio podjelio bi ,ako ništa drugo,Nobelovu nagradu s njim.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 13:37   #216
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post

Inace, svijet se bitno promijenio od Teslinih dana i ne bi se nikako slozio da se u meduvremenu nista znacajnog nije dogodilo - upravo suprotno. Otkrice poluvodica i tranzistora jednako je ako ne i vise promijenilo svijet kao i Teslina otkrica (s druge strane, poluvodici su fundamentalno otkrice sto Teslini pronalasci nisu).
Otkriće poluvodiča i tranzstora je beznačajno u usporebi s otkrićem načina prijenosa el. energije na daljinu.
Osim toga, poluvodiči nisu fundamentalno znanstaveno otkriće. To je kao kao da tvrdiš da je otkriće čelika fundamentalno.
Dovoljno je usporediti utjecaj na svakodnevni život.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 22:28   #217
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Tesla je doista jedan od najvecih inzenjerskih genija u ljudskoj povijesti. No izgleda kako nasi ljudi bas vole pretjerivati sa svim i svacim pa tako i sa Teslom. U principu, nije Tesla donio nista novo i revolucionarno u fizici, posebno ne u fundamentalnom znanju i spoznaji svijeta oko nas. On je imao lude srece da je zivio upravo u vrijeme velikih proboja u fizici na podrucju elektriciteta i magnetizma. Da se rodio kojih pola stoljeca ranije ili kasnije, vjerojatno o njemu danas ne bi pricali, ili bi svoj inzenjerski genij iskoristio u nekom drugom podrucju. Njegovo je vrijeme bilo vrijeme neposredno nakon velikih otkrica Maxwella, Amperea, Cavendisha, Faradaya i bez njih ne bi danas govorili o Tesli sto naravno ne umanjuje njegov znacaj i doprinos.

S druge strane, ako cemo iskreno, danasnji prijenos energije i rad strojeva na pociva na postavkama Tesle vec na postavkama onih gore navedenih fizicara, a Tesla je najbolje uspio iskoristiti te postavke. Njegovo zadiranje i ulazenje u fundamentalnu fiziku je bio sveopci fijasko koji mu u zivotu nije trebao jer o tome je ili malo znao, ili je tada vec posenilio. Njegovo forsiranje etera i totalno nerazumijevanje Maxwellove elektrodinamike je zapanjujuce za jednog takvog genija, kao i nerazumijevanje vlastitih rezultata iz podrucja vrlo niskih frekvencija zbog cega mu je Schumann odnio slavu iako je Tesla to prvi primjetio. Isto se odnosi i na besplatan bezicni prijenos energije, zrake smrti i energetski stit - imam knjigu njegovih clanaka, i ono sto je objavljivao pred kraj zivota je totalan crackpot cak i danas.

Inace, svijet se bitno promijenio od Teslinih dana i ne bi se nikako slozio da se u meduvremenu nista znacajnog nije dogodilo - upravo suprotno. Otkrice poluvodica i tranzistora jednako je ako ne i vise promijenilo svijet kao i Teslina otkrica (s druge strane, poluvodici su fundamentalno otkrice sto Teslini pronalasci nisu).
A i virtualni papir trpi svakakve gluposti.

Jos kad ih pise i neko s prirodnih smraci mi se.
Neustrasivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 09:06   #218
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Otkriće poluvodiča i tranzstora je beznačajno u usporebi s otkrićem načina prijenosa el. energije na daljinu.
Beznacajno??? Dajte ljudi, mi Hrvati svo stvarno cudna nacija - ili degradiramo i omalovazavamo do krajnjih granica nase ljude i njihove uspjehe, ili smo megalomani i mitomani sto granici s ludoscu. Izgleda da kod nas nema sredine. Nekima je Tesla totalno beznacajan lik, a tebi, koliko vidim, daleko najveci genij u ljudskoj povijesti. Na zalost (ili na srecu), cini se da nije tocno ni jedno ni drugo.

Ajmo malo pustiti mitomaniju na stranu. I prije Tesle je postojao prijenos elektricne energije na daljinu, i prije njega je postojala elektricna struja. Pobogu, pa nije Tesla izmislio elektricnu struju!! Ako cemo iskreno, Tesla je beznacajan bez otkrica Amperea, Faradaya, Cavendisha i kasnije Maxwella. Elektricna centrala na Nijagarinim slapovima ostalo bi sanak pusti da Ampere i Faraday nisu otkrili indukciju i vezu izmedu elektricnih i magnetskih fenomena. Tako da pricati kako je Tesla nekakav nadcovjek i nadgenij je isprazna prica.

A prozvati otkrice tranzistora beznacajnim - ne znam sto bih rekao. Ono sto je Tesla izumio su cisto inzenjerski izumi, prakticna primjena prirodnih zakona i principa koji nisu njegovo oktrice. A do takvih prakticnih primjena bi doslo kad-tad. Tesla je svojim genijem ustedio covjecanstvu mozda i cijelo stoljece sporijeg razvoja. Tranzistori su fundamentalno otkrice i po svom znacaju ne mogu se usporedivati s Teslinim patentima. Mogli ste imati sto Tesli i razviti primjenu elektromagentizma do krajnjih granica, no bez oktrica tranzistora danasnji svijet bi bio na razini onog iz 1945. Danas sigurno ne bi tipkali po racunalu, cjelokupni razvoj znanosti, medicine, biologije, tehnologije bio bi nekoliko tisuca puta sporiji.

Quote:
Osim toga, poluvodiči nisu fundamentalno znanstaveno otkriće. To je kao kao da tvrdiš da je otkriće čelika fundamentalno.
Sorry, ali ti bas ne znas sto su fundamentalna otkrica, ili bas i nisu u doticaju sa pravom znanoscu. Otkrice tranzistorskog efekta JEST fundamentalno otkrice jer razumijevanje poluvodica i ponasanja razlicitih poluvodickih elemenata u kontaktu jest fundamentalno otkrice. Bas kao i oktrice elektromagnetske indukcije. Usporedba s celikom nema veze s pamecu, jer je otkrice celika upravo ekvivalentno (jednako) Teslinim otkricima - primjena vec pronadenih principa.

Quote:
Dovoljno je usporediti utjecaj na svakodnevni život.
A ovo ti stvarno nema veze s pamecu - pa svaki se dan puno vise susreces s milijardama tranzistora i istosmjernom strujom nego s Teslinim patentima!!!
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 10:35   #219
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
A i virtualni papir trpi svakakve gluposti.
U pravu si, virtualni papir trpi svakojake crackpotove, i svatko moze pisati svakojake gluposti i dobiti 'reklamu' - sto je ideja ekstremnija, to je popularnost veca. Kako sam vec u proslom postu napisao, mi stvarno trpimo od sindroma nize vrijednosti pa kada se ulovimo necijeg lika i djelam, uzdizemo ga do mitomanskih velicina.

Quote:
Jos kad ih pise i neko s prirodnih smraci mi se.
A ja sam kao s prirodnih???
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 23:04   #220
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Beznacajno??? Dajte ljudi, mi Hrvati svo stvarno cudna nacija - ili degradiramo i omalovazavamo do krajnjih granica nase ljude i njihove uspjehe, ili smo megalomani i mitomani sto granici s ludoscu. Izgleda da kod nas nema sredine. Nekima je Tesla totalno beznacajan lik, a tebi, koliko vidim, daleko najveci genij u ljudskoj povijesti. Na zalost (ili na srecu), cini se da nije tocno ni jedno ni drugo.

Ajmo malo pustiti mitomaniju na stranu. I prije Tesle je postojao prijenos elektricne energije na daljinu, i prije njega je postojala elektricna struja. Pobogu, pa nije Tesla izmislio elektricnu struju!! Ako cemo iskreno, Tesla je beznacajan bez otkrica Amperea, Faradaya, Cavendisha i kasnije Maxwella. Elektricna centrala na Nijagarinim slapovima ostalo bi sanak pusti da Ampere i Faraday nisu otkrili indukciju i vezu izmedu elektricnih i magnetskih fenomena. Tako da pricati kako je Tesla nekakav nadcovjek i nadgenij je isprazna prica.

A prozvati otkrice tranzistora beznacajnim - ne znam sto bih rekao. Ono sto je Tesla izumio su cisto inzenjerski izumi, prakticna primjena prirodnih zakona i principa koji nisu njegovo oktrice. A do takvih prakticnih primjena bi doslo kad-tad. Tesla je svojim genijem ustedio covjecanstvu mozda i cijelo stoljece sporijeg razvoja. Tranzistori su fundamentalno otkrice i po svom znacaju ne mogu se usporedivati s Teslinim patentima. Mogli ste imati sto Tesli i razviti primjenu elektromagentizma do krajnjih granica, no bez oktrica tranzistora danasnji svijet bi bio na razini onog iz 1945. Danas sigurno ne bi tipkali po racunalu, cjelokupni razvoj znanosti, medicine, biologije, tehnologije bio bi nekoliko tisuca puta sporiji.



Sorry, ali ti bas ne znas sto su fundamentalna otkrica, ili bas i nisu u doticaju sa pravom znanoscu. Otkrice tranzistorskog efekta JEST fundamentalno otkrice jer razumijevanje poluvodica i ponasanja razlicitih poluvodickih elemenata u kontaktu jest fundamentalno otkrice. Bas kao i oktrice elektromagnetske indukcije. Usporedba s celikom nema veze s pamecu, jer je otkrice celika upravo ekvivalentno (jednako) Teslinim otkricima - primjena vec pronadenih principa.



A ovo ti stvarno nema veze s pamecu - pa svaki se dan puno vise susreces s milijardama tranzistora i istosmjernom strujom nego s Teslinim patentima!!!
Ne bi vjerovao, sklopke i pojačala su postojali i prije otkrića tranzistora.
Inače, usporedba o čeliku i poluvodičima, nije slučajna. Ideja koja je bila iza cijelog projekta korištenja poluvodiča, a nakon toga i stvaranja tranzistora je krenula od te analogije. (Možeš vjerovati ili ne, nikakvog linka nemam da potkrijepim tvdrnju )
A da bih ti dokazao vrijednost jednog i drugog otkrića, predlažem dva pokusa:
- Praktični: isključi dovod struje doma na tri dana. Ja ću za razliku od tebe isključiti sve uređaje koji u sebi sadrže bilo kakav tranzistor. Pa ćemo usporediti razliku u kvaliteti života ta tri dana.
- Misaoni: Zamisli da nestane struje u Zagrebu na godinu dana. A zatim zamisli da prestanu raditi svi uređaji koji sadrže u sebi barem jedan tranzistor. Kakve su posljedice ?

Inače, nestankom tranzistora se ne bi vratili u 45. nego negdje na kraj 60.-tih ili početak sedmadesetih, ako ne i kasnije.
Ovo o prijenosu el. energije prije Tesle... priznaj da si se šalio
S istosmjernim prijenosom bi danas u elektri radilo više ljudi nego u svim državnim službama + HŽ + sva lokalna uprava.

Ali sve to nema veze s temom. Mene bi zanimao original pisma koji je postan. Ali vidim da je tema dignuta nakon nekoliko godina pa čisto sumnjam da je moguće tome više ući u trag.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.