Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2007., 05:48   #21
Quote:
Pugsley Adams kaže: Pogledaj post
. Zatim f117 u zagrebu.
Ovo sa F117 u Zagrebu mi je presmiješno. Zar se nitko ne sjeća da je to krenulo od Stojedinice koja je iz šale pustila vijest da je F117 sletio na Pleso oštećen ali kako je u pitanju "Stealth" avion nitko ga nije vidio? Treba(lo) (je) biti ekstremno naivan i povjerovati u tu vijest (pazi, odmah su rekli da avion nitko nije vidio jer je nevidljiv - na zemlji - optički!) ali eto, urbani mit je stvoren...


ALi što se tiće srba dok je NATO letio iznad njih mogli su u 98% slućajeva držati nos pod zemljom i čekati da grmljavina prođe. Onaj napad na AWACS s obzirom na stanje MiGova 29 je bio luđački hrabar ali ništa više od toga i čak da je uspio učinak bi bio više propagandni nego vojni, toliko o tome da su rušili NATO avione u gomilama.

A ima li tko info o srpskom MiGu29 kojim je (navodno) upravljao neki pukovnik nakon NATO napada u inspekciji procjene štete, letio je relativno nisko i polako kada ga je spazila (srpska) AAA i skinula?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 05:50   #22
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
zgodno zar ne.

Aha, ova crvena je čist oke....


Apachei se baš i nisu proslavili ali AFAIK A10 su djelovali borbeno.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 10:40   #23
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Ja imam ideju da je NATO napadima tia uništit srpsku protuzračnu obranu kako bi Apche i A-10 mogli stupit na scenu i masakrirat tenkove i oklopna vozila jer zašto su ih drugo i dovukli do srba.
NATO i nije želio uništiti samo onesposobiti. A to je sasvim uspješno obavljeno. Probaj se malo baviti plane-spottingom pa ćeš vidjeti gušt tog hobija, a i goleme količine informacija do koje možeš doći samo gledajući avione kako polijeću i slijeću.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 10:51   #24
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
Al' ga je najebao svet u tom ratu, jel im ostalo šta?

31.03.1999. Sirig, north of Novi Sad - German Tornado. Crew ejected and captured shortly after that

14.04.1999. Sirig, north of Novi Sad - Aircraft crashed near Kamendin agronomic well. Pilot ejected and captured


Između ostalog se navodi i rušenje ovih aviona u tom malom mjestu Sirigu, svega 20 kilometara sjeverno od Novog Sada. Imao sam priliku posjetiti Novi Sad i spomenuto mjesto. Također sam se raspitao i za ovaj slučaj. Odgovoreno mi je da nikakvi avioni tu nisu pali. Točnije, netko je odvalio da je srušen avion, skupilo se selo, ljudi uzeli vile u ruke, sad će da ga ulove, tražili, tražili i nisu ništa našli. Ni A od aviona, još manje od pilota. To mjesto nije veće od mog kvarta Sopota. To mjesto je premalo gledajući da se ne može naći oboreni avion. I to dva puta. Niti se vojska pojavila na toj lokaciji tražeći pilote. Toliko o tom popisu.
Ma, nisi skužio. Možda je oboren nevidljivi avion. Normalo, i krhotine su nevidljive tako da ih se može naći jedino opipom.
Kužiš?
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 10:52   #25
Ma nemate pojma, opcepoznata stvar je da NATO zrakoplovi kao i NATO piloti imaju ugradjen cip za samounistenje, u slucaju pada na neprijateljsku teritoriju, a samo iz razloga prikrivanja gubitaka.

Zrakoplovi se stope sa okolinom a piloti se pretvaraju u Kineze i odu otvoriti kinesku prodavnicu u najblizem gradu.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:12   #26
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Ma, nisi skužio. Možda je oboren nevidljivi avion. Normalo, i krhotine su nevidljive tako da ih se može naći jedino opipom.
Kužiš?
Kužim sad!!! Vidiš, nije mi odmah sjela ova teorija, što je više čitam, vidim da ima smisla.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:52   #27
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
Kužim sad!!! Vidiš, nije mi odmah sjela ova teorija, što je više čitam, vidim da ima smisla.
Samo ti pitaj!
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:55   #28
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
I gubitak zrakoplova ne možeš sakriti - postoje ti spotteri oko svake vojne baze na zapadu, tako su bili i oko Aviana, Bitburga, Spandelehma, Napulja i ostalih. Ekipa kojoj je hobi popisivati serijske brojeve zrakoplova koji polete i onih koji slete. Spotteri su bili ti koji su prvi primjetili da se dva aviona nisu vratila u bazu. Još jednom, ne postoji način da se sakrije gubitak borbenog aviona na zapadu.

Također, ne postoji NITI JEDAN dokaz o većim gubicima NATO-a nego što je iskazan.
Sećam se kad su srpski mediji javili da je AAA srušila američki ponos - "NEVIDLJIVI" avion, da su iz NATO štaba prvo demantovali te informacije. Tek kad su nekoliko sati kasnije na srpskoj TV objavili snimku srušenog aviona, onda su ovi iz NATO priznali da je taj avion oboren ali ne zbog dejstva srpske AAA već zbog "kvara na avionu". Uostalom amerikanci uvek, u svakom ratu kriju svoje stvarne gubitke i prikazuju ih višestruko manjima. Ako su oni rekli da su izgubili samo dva aviona, ubeđen sam da ih je bilo bar 3-4 puta više (tu ne računam one njihove bespilotne letelice).
Crni Rudar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:02   #29
Želiš li reći da usred ratnog sukoba vlada konfuzija i da se različite informacije krivo interpretiraju? No shit, Sherlock.

NEMA niti jednog materijalnog ili fotografskog dokaza da je oboreno više od 2 aviona u NATO-ovoj kampanji 1999. Da li je moguće da su iz izgubili više? Moguće je, kao što je moguće da je NATO postavio orbitalne stanice sa nuklearnim oružjem, ili da svi mi živimo u Matrixu.

Moguće je, ali je jako malo vjerovatno.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:06   #30
Quote:
Crni Rudar kaže: Pogledaj post
Uostalom amerikanci uvek, u svakom ratu kriju svoje stvarne gubitke i prikazuju ih višestruko manjima. Ako su oni rekli da su izgubili samo dva aviona, ubeđen sam da ih je bilo bar 3-4 puta više (tu ne računam one njihove bespilotne letelice).
Samo što nema ni olupina, ni pilota, ni fotografija, ni videosnimaka. Nije Srbija Afganistan da se avion izgubi i nitko ne zna gdje je. Drecun ima dobre razloge da kaže što kaže, a što se tiče srpskog naroda, svatko je slobodan da vjeruje u šta hoće ako mu je tako lakše.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:08   #31
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Želiš li reći da usred ratnog sukoba vlada konfuzija i da se različite informacije krivo interpretiraju? No shit, Sherlock.

NEMA niti jednog materijalnog ili fotografskog dokaza da je oboreno više od 2 aviona u NATO-ovoj kampanji 1999. Da li je moguće da su iz izgubili više? Moguće je, kao što je moguće da je NATO postavio orbitalne stanice sa nuklearnim oružjem, ili da svi mi živimo u Matrixu.

Moguće je, ali je jako malo vjerovatno.

Dakle neprijateljski vojnik je mrtav samo ako mu snimiš leš?
Šta se dešava sa avionom kojeg spizdi raketa na 10.000 metara i pri tome mu raznese rezervoare s gorivom i bombe, kako ćeš to snimiti?
Kako ćeš snimiti avion koji se sruši u more ili u drugu državu?
Šta je sa pogođenim avionima koji su se uspjeli vratiti u bazu? Izbačeni su iz stroja do kraja rata, a poneki su procjenjeni kao previše oštećeni i stavljeni su u rashod. Jesu li to gubitci?
Biber is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:14   #32
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
Al' ga je najebao svet u tom ratu, jel im ostalo šta?

31.03.1999. Sirig, north of Novi Sad - German Tornado. Crew ejected and captured shortly after that

14.04.1999. Sirig, north of Novi Sad - Aircraft crashed near Kamendin agronomic well. Pilot ejected and captured


Između ostalog se navodi i rušenje ovih aviona u tom malom mjestu Sirigu, svega 20 kilometara sjeverno od Novog Sada. Imao sam priliku posjetiti Novi Sad i spomenuto mjesto. Također sam se raspitao i za ovaj slučaj. Odgovoreno mi je da nikakvi avioni tu nisu pali. Točnije, netko je odvalio da je srušen avion, skupilo se selo, ljudi uzeli vile u ruke, sad će da ga ulove, tražili, tražili i nisu ništa našli. Ni A od aviona, još manje od pilota. To mjesto nije veće od mog kvarta Sopota. To mjesto je premalo gledajući da se ne može naći oboreni avion. I to dva puta. Niti se vojska pojavila na toj lokaciji tražeći pilote. Toliko o tom popisu.
Baš zanimljivo. Već su svi Srbi poodavno zaboravili gde je koji avion srušen, ali eto jedan Hrvat išao u Novi Sad i slučajno posetio i Sirig, i on se tačno seća da je i tu bio jedan avion oboren još davne 1999. god., i još se raspituje po mestu gde je taj avion što je oboren. Inače me strašno nervira što kad god se povede priča o bilo kojem srpskom gradu ili selu u vezi bilo čega, uvek se nađe par njih sa pričom "ja sam bio u tom gradu/selu u Srbiji i tamo je takva i takva situacija". Kad se pričalo o beogradskim splavovima, odmah se javilo nekoliko njih (i kao po pravilu baš oni koji inače na ovom podforumu najviše pljuju po Srbima), i baš su svi oni odreda "nedavno" bili baš na tim splavovima i daju informacije "iz prve ruke". Isti slučak je bio i sa SKI centrima u Srbiji, turističkim banjama, klubovima po Beogradu i Novom Sadu, kupalištima na jezerima i rijekama po Srbiji itd. Stiče se utisak da ovi srbomrsci ništa drugo ni ne rade već od jutra do mraka obilaze Srbiju. Od sada ću morati za svaku destinaciju u Srbiji da pitam ljude sa hr. foruma za informacije jer oni bolje znaju i od samih meštana ...
Crni Rudar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:23   #33
OK, još jednom pitam: KOJI avioni su oboreni (tip, serijski broj), gdje i kada? Nema niti jednog jedinog dokaza da je išta više oboreno (nemojte samo poslati onu sliku eksternog odbačenog tanka za gorivo sa F-15, za koju su srbi tvrdili da je dio uništenog Eaglea).

Quote:
Biber kaže:
Šta se dešava sa avionom kojeg spizdi raketa na 10.000 metara i pri tome mu raznese rezervoare s gorivom i bombe, kako ćeš to snimiti?
Ne bi vjerovao, ali uvijek ima ostataka - zrakoplovi se jednostavno ne rasplinu.

Quote:
Kako ćeš snimiti avion koji se sruši u more ili u drugu državu?
Netko iz druge države će to napraviti? Opet, ne padaju tako daleko.

Quote:
Šta je sa pogođenim avionima koji su se uspjeli vratiti u bazu? Izbačeni su iz stroja do kraja rata, a poneki su procjenjeni kao previše oštećeni i stavljeni su u rashod. Jesu li to gubitci?
Koji avioni su toliko oštećeni? Molim tip i serijski broj.

Malo ozbiljnosti, ovo nije politika ili MK.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:31   #34
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
OK, još jednom pitam: KOJI avioni su oboreni (tip, serijski broj), gdje i kada? Nema niti jednog jedinog dokaza da je išta više oboreno (nemojte samo poslati onu sliku eksternog odbačenog tanka za gorivo sa F-15, za koju su srbi tvrdili da je dio uništenog Eaglea).
Ne bi vjerovao, ali uvijek ima ostataka - zrakoplovi se jednostavno ne rasplinu.
Netko iz druge države će to napraviti? Opet, ne padaju tako daleko.
Postavio sam hipotetsko pitanje i dao sam par primjera zašto ponekad nije lako pronaći olupinu.

Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Koji avioni su toliko oštećeni? Molim tip i serijski broj.
Malo ozbiljnosti, ovo nije politika ili MK.
Sad si ti neozbiljan, da ti ne bi još rekao koju boju očiju ima pilot.
Biber is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:31   #35
Indijanci u Afganistanu se slikaju sa ostatcima unistenih zrakoplova, koji vise lice na ostatke neke konzerve, ali su ostatci. I slikaju se.

U Afganistanu.

Gdje zivi trecina covjeka po kvadratnom kilometru.

Ali ajde, mozda je Srbija veca pustinja. Nikad ne znas gdje se oboreni zrakoplovi izgube.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:33   #36
Ovo je najbolje: "...and over 238 cruise missiles."
Plačem od smijeha...
Propaganda je gadna stvar.
Sjećam se izjave poznanice iz 1999, kad je došla iz BG u Rijeku: "Pa mi njima obaramo po dva aviona dnevno, kako se više taj NATO ne opameti..."
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:37   #37
Quote:
lappino kaže: Pogledaj post
Ovo je najbolje: "...and over 238 cruise missiles."
Plačem od smijeha...
Propaganda je gadna stvar.
Sjećam se izjave poznanice iz 1999, kad je došla iz BG u Rijeku: "Pa mi njima obaramo po dva aviona dnevno, kako se više taj NATO ne opameti..."


Pa jesu se srušili u Srbiji? Jesu.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:41   #38
Quote:
Biber kaže: Pogledaj post
Postavio sam hipotetsko pitanje i dao sam par primjera zašto ponekad nije lako pronaći olupinu.
Ti pričaš o hipotetskim situacijama, a ja o stvarnim događajima. Moguće je, ali se nije dogodilo.

Kao što je Vanjuska rekao, Srbija nije golema nenaseljena pustinja već relativno gusto naseljena država.

Quote:
Sad si ti neozbiljan, da ti ne bi još rekao koju boju očiju ima pilot.
Ne tražim boju očiju, već dvije najosnovnije činjenice: Tip i serijski broj.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:41   #39
Quote:
Crni Rudar kaže: Pogledaj post
Inače me strašno nervira što kad god se povede priča o bilo kojem srpskom gradu ili selu u vezi bilo čega, uvek se nađe par njih sa pričom "ja sam bio u tom gradu/selu u Srbiji i tamo je takva i takva situacija". Stiče se utisak da ovi srbomrsci ništa drugo ni ne rade već od jutra do mraka obilaze Srbiju.
A slušaj, nitko ti ne brani da obiđeš ta mjesta i popričaš s ljudima tamo.

Nismo mi ovdje srbomrsci. Takvih ima dovoljno na politici. Ali da ne volimo srpsku vojsku, legalnu i paravojnu, to da.
Quote:
Biber kaže: Pogledaj post
Dakle neprijateljski vojnik je mrtav samo ako mu snimiš leš?
Šta se dešava sa avionom kojeg spizdi raketa na 10.000 metara i pri tome mu raznese rezervoare s gorivom i bombe, kako ćeš to snimiti?
Kako ćeš snimiti avion koji se sruši u more ili u drugu državu?
Šta je sa pogođenim avionima koji su se uspjeli vratiti u bazu? Izbačeni su iz stroja do kraja rata, a poneki su procjenjeni kao previše oštećeni i stavljeni su u rashod. Jesu li to gubitci?
Sve što leti i pada. Ne raspada se avion na atome, ni na 10 000 m. Velike PZ rakete rijetko direktno pogode avion, upaljači se aktiviraju i do 40 metara od aviona. Druge države su također naseljene, pola jedne drže Srbi. Jedino ti more ostaje, a njega u prosjeku svaka dva mjeseca potpuno preoru talijanske koće. Pitaj Vijetnamce kako se fotografira. A oni su imali manje (mnoogo manje) kamera i džunglu.
Tip i serijski broj se u principu sazna. Ime mrtvog pilota piše na dog tagsu. Zarobljeni vojnici kažu ime, čin i broj. Ništa više i ništa manje.
Pogođeni avioni koji su se uspjeli vratiti u bazu jesu gubici. Međutim, čak i kad su za totalni otpis, to nisu oboreni avioni. To je velika razlika.

Zadnje uređivanje Manaslu11 : 05.03.2007. at 14:37.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:47   #40
A di je oboreni B-2?
...
Onaj link sa Venikovim podacima je, ono, dno dna...
U načelu ću odmah smatrati sajt neozbiljnim ako ne može točno napisati ni karakteristike oružanih sistema...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.