Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 19:01   #61
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Đizus, i to ti je naše pravosudje....
jedan neposten pravnik ne cini pravosudje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 19:12   #62
onda

Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
jedan neposten pravnik ne cini pravosudje.
neka mi neki posten pravnik da savjet...
Profesorica78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:40   #63
Quote:
goga27 kaže: Pogledaj post
a kad dođeš u banku žicati kredit onda te lagano odbiju jer piše u ugovoru na određeno vrijeme
A šta bi drugo - odma im je jasno da radiš u šuć-muć firmi i da ti financijska budućnost nije baš svijetla, a to je njima glavni kriterij za kreditiranje!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 14:22   #64
Bok!Imam jedan problem i nadam se da me netko može uputiti što da napravim.Radila sam u jednoj agenciji za nekretnine i to tri godine super posao i sve no moja draga šefica me je prijavila ( zdravstveno , mirovinsko ) ali uopće nije plaćala doprinose .E ja sam dala otkaz tj. više tamo ne radim no ona još nije napravila odjavu , još je u nje moje radna knjižica. Mene zanima da li se ja nekako sama mogu odjaviti sa mirovinskog i zdravstvenog jer ona očito ne želi , osvećuje mi se jer neću više radim kod nje . Što mi je činiti ?
ASTORIMIMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 15:56   #65
Quote:
ASTORIMIMA kaže: Pogledaj post
...osvećuje mi se jer neću više radim kod nje . Što mi je činiti ?
Nije ona baš u poziciji tebi se osvećivati. Pravac inspektorat - kazne su jako visoke!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 21:14   #66
Ma kakav inspektorat , ova ( moja draga bivša šefica ) ima veze ama baš svugdje kao da meni inspektorat nije pao na pamet ali ona jednostavno ima jako dobre čuvare tako da od toga ništa.
ASTORIMIMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 21:18   #67
Da li ja mogu otić na zdravstveno i mirovinsko te njima objasnit o čemu se radi , da li bi me oni onda odjavili i bez nje ( moje šefice )
ASTORIMIMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 22:02   #68
Quote:
ASTORIMIMA kaže: Pogledaj post
Da li ja mogu otić na zdravstveno i mirovinsko te njima objasnit o čemu se radi , da li bi me oni onda odjavili i bez nje ( moje šefice )
Ne može. Moraš se oberatiti Inspektoratu, a za radnu knjižicu možeš doslovno i s policijom doći, jer je tvoja, ne firmina.

Nema veze koja će joj za takve stvari pomoći. Dođi s novinarom, pa da vidiš kako trče.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 17:17   #69
Ugovor o radu i poslovi koji nisu u njemu navedeni

Molim nekog pravnika da mi razjasni prava i obveze u slijedećem slučaju.
Imam ugovor o radu za jedno radno mjesto a onda su me stavili na puno odgovornije da mijenjam nadređenu koja je bila na porodiljnom. Nisu mi mijenjali ugovor o radu nego samo napisali odluku da ju mijenjam dok je odsutna. Za tu odluku mene nisu pitali da li prihvaćam niti sam ja to morala potpisati, to je jednostavno odluka. Da napomenem da u ugovoru jasno piše da se kršenjem ugovora ne smatra prebacivanje na drugo radno mjesto u istom rangu, što bi po meni bilo da ako me stave na višu poziciju, tj. drugi rang treba i novi ugovor jer je to kršenje ovog ugovora. Ja sam to odradila bez da sam se bunila ali sada me zanima koliko je to za mene obvezujuće, pogotovo sad kad se ona vratila na svoje mjesto. Mogu li ja uopće raditi, potpisivati i biti odgovorna za stvari koje su zakonom određene da je njeno radno mjesto odgovorno za to, pogotovo ako je ona samo na godišnjem a radi se o vrlo važnim odlukama.
Dakle, da li je ta odluka da ju mijenjam u odsutnosti uopće pravovaljana kad je ni potpisala nisam i koje su moje obveze i prava osim onih iz mog ugovora o radu?
adria is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 09.03.2008., 21:10   #70
Smile ugovor na određeno i godišnji odmor

Sestrična mi radi kao zamjena za rodiljni dopust ( ugovor na određeno, do povratka radnice sa bolovanja ), a u 5 mjesecu se vraća ta radnica sa rodiljnog dopusta.

Sestrični je ostalo još 8 dana starog godišnjeg.

Da li može taj godišnji odmor iskoristit kada se ta radnica vrati ili ga mora iskoristiti prije povratka iste na posao?
tweety is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 21:10   #71
Quote:
zmorac kaže: Pogledaj post
Radim u komunalnom poduzeću u malom općinskom središtu kao voditelj sportskog objekta.
Molim vas da me savjetujete u kojem aktu (zakonu,temeljnom ugovoru,pravilniku...) mogu pročitati o svojim pravima ( godišnjem odmoru ,koeficijentu plaće ,prekovremenim satima,satnici i.t.d.).
U spoju lokalne politike , rodbinskih veza i ucjena,teško mi je doći do tog podatka.
Hvala.
Zavisi od tvtrke do tvrtke; neke imaju kolektivni ugovor, neke Pravilnik o radu, neke pravilnik o plaćama, pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i sl.
Pitaj sindikalnog povjerenika on bi trebao imati primjerke tih akata ako ne želiš ići u pravnu službu.
@n@n@s is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 19:00   #72
Nedavno sam se zaposlio i potpisao ugovor o radu.Sve bi bilo ok da u ugovoru ne postoji stavka da ukoliko nakon probnog roka (3.mj) napustim firmu u roku četiri godine moram firmi vratiti sve brutto plaće!

Da li tko na forumu zna da li je takva odredba zakonski legalna?
scorpio22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 19:04   #73
Odredba je nezakonita. Eventualno mogu tražiti da im vratiš trošak obrazovanja i sl.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 15:58   #74
Ugovor o radu-neplaćanje doprinosa

Pozdrav.
Imam ugovor o radu na neodređeno. Poslodavac mi nije plaćao doprinose za mirovinsko i zdravstveno zadnjih godinu dana.
Zanima me kakve su posljedice za mene i kojim pravnim opcijama mogu to "utjerati" .
dobarlošzao is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 16:50   #75
Quote:
dobarlošzao kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Imam ugovor o radu na neodređeno. Poslodavac mi nije plaćao doprinose za mirovinsko i zdravstveno zadnjih godinu dana.
Zanima me kakve su posljedice za mene i kojim pravnim opcijama mogu to "utjerati" .
porezna će to napraviti umjesto tebe....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 18:30   #76
Quote:
scorpio22 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam se zaposlio i potpisao ugovor o radu.Sve bi bilo ok da u ugovoru ne postoji stavka da ukoliko nakon probnog roka (3.mj) napustim firmu u roku četiri godine moram firmi vratiti sve brutto plaće!

Da li tko na forumu zna da li je takva odredba zakonski legalna?



kako se ja tog nisam sjetila
little_devil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 16:37   #77
Otkazni rok

Dajem otkaz u firmi pa me zanima nekoliko stvari.

Već sam našao drugi posao i recimo da već sutra mogu raditi na radnom mjestu da me ne veže otkazni rok. U sadašnjoj firmi sam 8 mjeseci po čemu ispada da otkazni rok traje dva tjedna, međutim sam potpisao ugovor na kojem stoji 30 dana otkaznog roka, pa me zanima dal se ikako to da pobiti.

Na ugovoru također stoji da je probni rok 6 mjeseci, dakle uzet sam za stalno na radno mjesto, no povišicu naravno nisam dobio za uspješno izvršenje pripravničkog roka. Ono što je sadašnjem šefu problem, subvencija koju dobiva od države za pripravnika. Jest da me nakon svih nevolje ne bi trebalo zanimati njegovo dugovanje državi, al hoću znati jel ako ja dajem otkaz to znači da će morati vračati kamate na dobivenu sumu ili samo onoliko koliko je dobio? Rješenj mu je također da nađe još jednog pripravnika, ali recimo da ih nema nadaleko u mom mjestu moje struke.

Zadnje pitanje je kako najprije obznanim da hoću od "danas" na otkazni rok? Pismeni otkazni mora šef potpisati s datumom?

Molim vas dragi forumaši i pravnici i svi koji ste imali slična iskustva odgovore na ovih par pitanja, jer sutra ujutro to hoću riješiti...
NEvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 16:07   #78
Sto se tice otkaznog roka, uzima se ono sto je povoljnije za radnika. Ako u ZOR-u pise 2 tjedna otkaznog roka, a tebi u Ugovoru mjesec dana, ZOR je 'jaci'. Dakle, da se pobiti.

Za subvencije ne znam kako funkcioniraju.

Otkaz se daje pismenim putem. Kako se 'biljezi' datum, valjda ce znati netko drugi.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 16:27   #79
Otkazni rok počinje teći od dana dostave otkaza tako ide ako daješ tkz. redovni otkaz ali ako daješ izvanrednim otkaz, u tom slučaju koliko znam nema nikakvog otkaznog roka, ali zato moraš obrazložiti i dokazati postojanje opravdanog razloga za otkaz.
Npr. obećao ti je povišnicu i to nije izvršio ali isto tako ako je to bilo usmeno onda on moze reći da lazeš i pojeo vuk magare
neka me netko ispravi ako nije tako
~loo~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 17:31   #80
Treba dobro proučiti sve zakone, a hvala Bogu imaš ih sve na internetu pa Googlaj! Nedaj da te zeznu! Informiraj se ako možeš dati izvanredni otkaz ugovora o radu u čijerm slučaju nisi obavezan odraditii niti jedan dan otkaznog roka! Jedino moraš navesti razlog za takav otkaz, npr ako te je poslodavac tolkio maltretirao da ne možeš ostati više ni sekunde. Mislim da nema zakonske osnove da ti plaćaš bilo kakve kamate i to se dobro informiraj, ne daj da te poslodavac ucjenjuje. I javi nam obavezno što je bilo, kako si sve riješio! Glavu gore i nedaj se! Tvoje je pravo da biraš kod koga ćeš raditi!
__________________
Audaces fortuna iuvat!
Kuća debele mame is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.