Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2007., 22:44   #1
Skrbništvo Q&A

Pozdrav! Ispričavam se radi ovako dugačkog posta! Evo ovako, pokušat ću što jednostavnije objasniti trenutačnu obiteljsku situaciju. Punoljetna sam i imam dvoje maloljetne braće. Živimo zajedno sa tatom. Tata je prije par mjeseci pokrenuo zahtjev za razvod nakon dugo godina teškog života sa mamom.Iako razloga ima mnogo, najvažniji su ovi: prije godinu dana tata je saznao i naravno dobio priznanje od mame koja ga je od samog početka braka varala, često je zanemarivala djecu, dolazila s posla, pa se naspavala, eventualno nešto skuhala i počistila,a onda otišla van i vratila se u kasne noćne sate. Moram napomenuti da je to trajalo par godina i dok su braća još bila puno mlađa. Uglavnom, ja s njom nikaada nisam imala odnos majka-kćer, jer sam odmalena živjela u strahu od njenih histeričnih ispada, svakodnevnog deranja, a kada je došlo vrijeme puberteta uslijedile su i teška psihička vrijeđanja na račun mog izgleda. Ja sam to rasčistila s njom kada me je prijavila policiji za nasilje u obitelji (iako se na sudu ustanovilo da nisam ništa kriva). Nakon tog njenog čina koji se dogodio prije par mjeseci, prestala sam komunicirati s njom, a otac joj je napokon najavio razvod. Ona je dan za danom počela pakirati stvari jer je živjela u sobi moje braće, drukčije nije htjela. E sad tu dolazi ono što će vjerujem biti veoma važno na sudu kod dodjeljivanja skrbništva; ona je još uvijek živjela s nama i ponašala se doslovce kao kakav gost hotela, samnom nije komunicirala.Tata joj je jedne večeri kada ja nisam bila prisutna pod utjecajem alkohola rekao da se može maknut iz stana (ali ne način da ju je prisilo da ode), na šta je ona naravno napravila dramu i pokupila i zadnju vrećicu i otišla.Pritom je to prijavila policiji!! To se dogodilo prije 2 mjeseca. Više se nije vratila a ni neće, tako je rekla. Uglavnom, da skratim priču ona tvrdi da ju je tata istjero iz stana i s tom pričom će doći na sud,namjerava ga prikazati kao alkoholičara,osobu koja boluje od ptsp-a (bio je u ratu pa zato), a naravno istina je posve drugačija. Istina je da je tata prošao cijeli rat i da mu sigurno nije bilo lako kada je saznao da ga je žena varala čak i u vrijeme kada je bio na terenu i svakako ga opravdavam što se znalo dogoditi da popije koju pivu previše. Naravno nikada nije digao ruku na mamu ni na djecu. Ona ga je čak par puta pokušala prijaviti policiji jer je popio, ali hvala Bogu, policajci su procijenili situaciju i odgovorili je od prijave.
Još ću napomenuti važnu stvar i zanima me koliko će to biti važno na sudu: godinu dana se liječila u Jankomiru (boluje od Poremećaja ponašanja), puno puta je pokušala samoubojstvo te svaki put ponovno odlazila u Jankomir.
Eto to je to. Mislite li da moj tata može dobiti moju braću? Sada živimo skupa nas četvero, tata kuha, ja studiram, braća se školuju, uvjeti u kojima živimo su zadovoljavajući, tata ima sredstava da nas uzdržava, a čak namjerava i otići u penziju kako bi mogao što više vremena provesti s nama.
Ivanka0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 22:50   #2
ajme kakva mama!užas,ja ti neznam ništa strucno odgovoriti na to ali mislim da sam cula da djeca starija od 8 god mogu sama predložiti s kim bi radije živjela.

želim vam svu srecu!
spanjoleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 23:06   #3
Iako se skrbnistvo skoro automatski dodjeljuje majci u ovom slucaju kad se uzme u obzir psihicko stanje,i povijest ponasanja otac bi trebao dobiti skrbnistvo,iako situaciju komplicira ova prica sa alkoholom i pozivanjem policije.

Koliko godina imaju braca?
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 23:09   #4
mislim da sud neće samo tako povjerovat u njezinu priču, na kraju krajeva, njen jedan iskaz protiv vaših 5.... vjerojatno će biti priložena dokumentacija o tome da se liječila, pitat će braću kako im je živjeti s ocem (što je jako bitno, jer su hvala bogu sposobni očitovati se o tome), redovno se školuju, ti se školuješ, tata zarađuje dovoljno da vas sve prehrani... mislim da mama nema šanse u svom naumu... a ako misli da će braću dobiti SAMO na temelju laži (kao što ti kažeš) da ju je muž zlostavljao, i tu se mislim prevarila jer kad sud odlučuje o skrbništvu onda je naglasak prvenstveno na djeci a ne (u tolikoj mjeri) na međusobnim prepucavanjima supružnika i njihovim razmiricama..najvažnija je dobrobit djeteta. sretno
malićka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 00:22   #5
Koliko godina imaju braca?[/QUOTE]

10 i 13.
Ivanka0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 00:48   #6
Quote:
Ivanka0000 kaže: Pogledaj post
Koliko godina imaju braca?
10 i 13.[/QUOTE]

Želja tvoje braće će se uvažiti.
Ako kategorički izjave da ne žele živjeti s majkom,te objasne i zašto,može ona mljeti što hoće.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 08:07   #7
Quote:
Ivanka0000 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Ispričavam se radi ovako dugačkog posta! Evo ovako, pokušat ću što jednostavnije objasniti trenutačnu obiteljsku situaciju. Punoljetna sam i imam dvoje maloljetne braće. Živimo zajedno sa tatom. Tata je prije par mjeseci pokrenuo zahtjev za razvod nakon dugo godina teškog života sa mamom.Iako razloga ima mnogo, najvažniji su ovi: prije godinu dana tata je saznao i naravno dobio priznanje od mame koja ga je od samog početka braka varala, često je zanemarivala djecu, dolazila s posla, pa se naspavala, eventualno nešto skuhala i počistila,a onda otišla van i vratila se u kasne noćne sate. Moram napomenuti da je to trajalo par godina i dok su braća još bila puno mlađa. Uglavnom, ja s njom nikaada nisam imala odnos majka-kćer, jer sam odmalena živjela u strahu od njenih histeričnih ispada, svakodnevnog deranja, a kada je došlo vrijeme puberteta uslijedile su i teška psihička vrijeđanja na račun mog izgleda. Ja sam to rasčistila s njom kada me je prijavila policiji za nasilje u obitelji (iako se na sudu ustanovilo da nisam ništa kriva). Nakon tog njenog čina koji se dogodio prije par mjeseci, prestala sam komunicirati s njom, a otac joj je napokon najavio razvod. Ona je dan za danom počela pakirati stvari jer je živjela u sobi moje braće, drukčije nije htjela. E sad tu dolazi ono što će vjerujem biti veoma važno na sudu kod dodjeljivanja skrbništva; ona je još uvijek živjela s nama i ponašala se doslovce kao kakav gost hotela, samnom nije komunicirala.Tata joj je jedne večeri kada ja nisam bila prisutna pod utjecajem alkohola rekao da se može maknut iz stana (ali ne način da ju je prisilo da ode), na šta je ona naravno napravila dramu i pokupila i zadnju vrećicu i otišla.Pritom je to prijavila policiji!! To se dogodilo prije 2 mjeseca. Više se nije vratila a ni neće, tako je rekla. Uglavnom, da skratim priču ona tvrdi da ju je tata istjero iz stana i s tom pričom će doći na sud,namjerava ga prikazati kao alkoholičara,osobu koja boluje od ptsp-a (bio je u ratu pa zato), a naravno istina je posve drugačija. Istina je da je tata prošao cijeli rat i da mu sigurno nije bilo lako kada je saznao da ga je žena varala čak i u vrijeme kada je bio na terenu i svakako ga opravdavam što se znalo dogoditi da popije koju pivu previše. Naravno nikada nije digao ruku na mamu ni na djecu. Ona ga je čak par puta pokušala prijaviti policiji jer je popio, ali hvala Bogu, policajci su procijenili situaciju i odgovorili je od prijave.
Još ću napomenuti važnu stvar i zanima me koliko će to biti važno na sudu: godinu dana se liječila u Jankomiru (boluje od Poremećaja ponašanja), puno puta je pokušala samoubojstvo te svaki put ponovno odlazila u Jankomir.
Eto to je to. Mislite li da moj tata može dobiti moju braću? Sada živimo skupa nas četvero, tata kuha, ja studiram, braća se školuju, uvjeti u kojima živimo su zadovoljavajući, tata ima sredstava da nas uzdržava, a čak namjerava i otići u penziju kako bi mogao što više vremena provesti s nama.
to što se kje liječila u Jankomiru - to pokažite na sudu. Trebalo bi joj se oduzeti skrbništvo.

Ali draga moja ni otac ti nije baš psihički zdrav PTSP nije bas lucidno stanje!

Neznam, mučna će to biti rasprava.

Po meni (da sam ja sudac) ja bih oduzela oboma skrb (jer ti i otac zna popiti)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 09:19   #8
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
to što se kje liječila u Jankomiru - to pokažite na sudu. Trebalo bi joj se oduzeti skrbništvo.

Ali draga moja ni otac ti nije baš psihički zdrav PTSP nije bas lucidno stanje!

Neznam, mučna će to biti rasprava.

Po meni (da sam ja sudac) ja bih oduzela oboma skrb (jer ti i otac zna popiti)
daj molim te, pa nije svatko tko tu i tamo popije pijanac. i postoje razni stadiji ptsp-a, nije svatko tko od toga boluje spreman na kojekakve ludorije u smislu onog što vidimo na tv-u. kad bi ti bila sudac, svu bi djecu uzeo CZSS. Zašto bi bila mučna rasprava (bit će mučna u smislu prepucavanja mame i tate) , dečki će se očitovat s kim žele ostati, a i ne fali im puno godina do punoljetnosti kad mogu pokupit svoje stvari i otići.
malićka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 10:16   #9
Quote:
malićka kaže: Pogledaj post
daj molim te, pa nije svatko tko tu i tamo popije pijanac. i postoje razni stadiji ptsp-a, nije svatko tko od toga boluje spreman na kojekakve ludorije u smislu onog što vidimo na tv-u. kad bi ti bila sudac, svu bi djecu uzeo CZSS. Zašto bi bila mučna rasprava (bit će mučna u smislu prepucavanja mame i tate) , dečki će se očitovat s kim žele ostati, a i ne fali im puno godina do punoljetnosti kad mogu pokupit svoje stvari i otići.
a od kuda ti znaš i mi svi ovdje znamo da i taj PTSP-ovac nije pokoji put bio hospitaliziran u Jankomiru ili bilo kojoj bolnici i da nije imao možda 'manevre' PTSP-a? I kako li je liječnička komisija ocijenila njegov stadij PTSP-a.
Mi tu znamo samo jednu stranu priče - stranu kćerke koja nema nikakav odnos sa majkom i koja voli svojeg oca.
tako da u tom smislu objektivnom kad iskoči sav prljavi veš (kojeg mi ovdje ne znamo) svašta će tu biti.

Ja nisam sudac, ja uvjek zastupam samo jednu stranu ali iznjela sam objektivno mišljenje da će biti velikih problema.

Oprosti, njezin pokušaj samoubojstva i njezino liječenje u jankomiru - kakve li ima razlike spram eventualnog njegovog PTSP-a i njegovog liječenja u duševnoj bolnici?

A alkohol - mislim da ekipi koja pije tablete za PTSP ne koristi, on im samo šteti.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 19:57   #10
Nije da ga branim, ali tata nije dijagnosticiran PTSP! Niti je bio na liječenju! Ja bih voljela da imam normalnu obitelj i da nisam toliko toga prošla i nažalost najviše mi je žao što sam prerano postala zrela.Dok su moji vršnjaci izlazili, ja sam uspavljivala braću. Ne želim se sada, ali žao mi je što što se roditelji (ne samo moji) tako ponašaju. Nikada to nebi učinila svojemu djetetu.
Ivanka0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 16:22   #11
Imam i ja pitanje vezano za skrbnistvo....Ovakva je situacija: Bracni par ima dijete predskolske dobi. Nakon sto se otkrilo da je majka djeteta narkomanka na heroinu i da je potrosila ooogromne novce koje joj je slao muz dok je bio poslovno izvan zemlje na 6 mjeseci, on je odlucio pokrenut brakorazvodnu parnicu. I naravno, zeli dobit dijete jer se ova uopce ne brine za tu curicu. Niti kuha, niti cisti nista.....Dijete je bilo i gladno i zapusteno. Muz je mislio da njegova ne zna kuhat pa je on kuhao. Kasnije je sve povezao.

I sad je problem u tome sto ovaj glupi obiteljski zakon ne prepoznaje oca kao ravnopravnog roditelja, odnosno djeca se automatizmom dodjeljuju majci bez obzira sto ona ne radi- jer zakon nalaze- Otac djeteta ce placat alimentaciju. I to sto je junky isto ne prepoznaje kao pravu ovisnost( debilana na kvadrat!!!) Jer su kao samo alkoholizam i psihicka bolest jedini argumenti po kojima se majci odmah oduzima dijete.

Ima li itko kakav pametan savjet kako pobjediti ovaj iznimno glup i diskriminirajuci zakon i da dijete bude pod ocevim skrbnistvom? Ogorcena sam na nepravdu i ne funkcioniranje nase pravne drzave...
P.S hvala na pomoci!!!
lunalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 16:55   #12
Quote:
lunalu kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje vezano za skrbnistvo....Ovakva je situacija: Bracni par ima dijete predskolske dobi. Nakon sto se otkrilo da je majka djeteta narkomanka na heroinu i da je potrosila ooogromne novce koje joj je slao muz dok je bio poslovno izvan zemlje na 6 mjeseci, on je odlucio pokrenut brakorazvodnu parnicu. I naravno, zeli dobit dijete jer se ova uopce ne brine za tu curicu. Niti kuha, niti cisti nista.....Dijete je bilo i gladno i zapusteno. Muz je mislio da njegova ne zna kuhat pa je on kuhao. Kasnije je sve povezao.

I sad je problem u tome sto ovaj glupi obiteljski zakon ne prepoznaje oca kao ravnopravnog roditelja, odnosno djeca se automatizmom dodjeljuju majci bez obzira sto ona ne radi- jer zakon nalaze- Otac djeteta ce placat alimentaciju. I to sto je junky isto ne prepoznaje kao pravu ovisnost( debilana na kvadrat!!!) Jer su kao samo alkoholizam i psihicka bolest jedini argumenti po kojima se majci odmah oduzima dijete.

Ima li itko kakav pametan savjet kako pobjediti ovaj iznimno glup i diskriminirajuci zakon i da dijete bude pod ocevim skrbnistvom? Ogorcena sam na nepravdu i ne funkcioniranje nase pravne drzave...
P.S hvala na pomoci!!!
Kad sam ja polagala obiteljsko pravo, a to je bilo prije tocno godinu dana, nije bilo bas tako da se dijete automatski dodjeljuje majci, di to stoji u zakonu?
malićka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 17:04   #13
Quote:
lunalu kaže: Pogledaj post
glupi obiteljski zakon ne prepoznaje oca kao ravnopravnog roditelja, odnosno djeca se automatizmom dodjeljuju majci bez obzira sto ona ne radi- jer zakon nalaze- Otac djeteta ce placat alimentaciju
a gdje to tocno tako u zakonu pise?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 17:35   #14
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
a gdje to tocno tako u zakonu pise?
Obiteljski zakon...unesene su izmjene i dopune zakona u saboru, sjecate se? Nakon onih navala nasilja u obiteljima..I baj d vej, predsjednik opcinskog suda je to rekao muzu otvoreno...
lunalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 17:48   #15
Quote:
lunalu kaže: Pogledaj post
Obiteljski zakon...unesene su izmjene i dopune zakona u saboru, sjecate se? Nakon onih navala nasilja u obiteljima..I baj d vej, predsjednik opcinskog suda je to rekao muzu otvoreno...
ali ne takve izmjene. a sudac moze reci sta god hoce...

uzmi zakon i nadji gdje striktno pise da je otac taj koji placa alimentaciju. koliko se ja sjecam pise da ju placa roditelj koji ne zivi s djetetom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 18:54   #16
Quote:
malićka kaže: Pogledaj post
Kad sam ja polagala obiteljsko pravo, a to je bilo prije tocno godinu dana, nije bilo bas tako da se dijete automatski dodjeljuje majci, di to stoji u zakonu?
nigdje ne stoji. To je očito neka praksa nekog suca (kao onog u Gospiću) kojom on eto iz sebi poznatih razloga tako presuđuje
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 10:11   #17
Nije nicija praksa, nego odluke po zakonu..Gdje je tocno u zakonu to navedeno- ne znam. Da znam ne bi trazila pomoc na forumu...Ali ako predsjednik suda kaze da ce se najvjerojatnije parnica zavrsiti u korist majke onda mislim da je logicno da se zabrinjavam, nije to rekao stric Jura iz susjedne zgrade.

I ako se ne daj Boze na kraju obistini to, onda mogu samo rec "rekla sam vam"...

Zato vas molim za pomoc unaprijed, ukoliko ste pravnici pa zaista znate o cemu govorite
lunalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 10:15   #18
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
ali ne takve izmjene. a sudac moze reci sta god hoce...

uzmi zakon i nadji gdje striktno pise da je otac taj koji placa alimentaciju. koliko se ja sjecam pise da ju placa roditelj koji ne zivi s djetetom.
Pa nisam nigdje napisala da pise u zakonu tocno to. I da ne postoji niti jedan slucaj gdje je otac dobio dijete. Ja sam navela tocan slucaj koji se dogadja kod mene, bez opcenitosti i navela tocne rijeci predsjednika suda za ovu parnicu. A tu je receno da ce 99 posto majka dobiti dijete.
lunalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 11:52   #19
ne, ti si napisala da zakon nalaze da ce otac placati alimentaciju. a to nigdje ne pise, vjeruj nama koji znamo.

praksa je takva da u vecini slucajeva majka dobije djecu, ali to ne znaci da je takav postupak automatski i da se ne moze nista poduzeti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 13:02   #20
Dobro, možda nije zakonski na papiru tako, ali u praksi suci preferiraju dati djete ženi nego muškarcu.
Što je i logično.
Ali nije logično da je daju ženi koja lošaije skrbi o djeci nego njen bivši...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.