Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2017., 11:16   #401
Kad se sastavi smrtovnica matica ju pošalje na nadležni općinski sud koji spis proslijedi nekom javnom bilježniku koji se vrte po redu.

Sud drži rasprave uglavnom po starim ostavinama ili ako im jb vrati spis jer se pojavi spor među nasljednicima zato ne znam zašto spis tvog oca nije bio proslijeđen nekom jb.

Neka tvoja poznanica nazove sud, ostavinsku pisarnicu i po imenu pokojnika sazna gdje je ostavinski spis - još kod njih ili već kod nekog jb - i eventualno napiše požurnicu.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 13:08   #402
Hvala.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:15   #403
Koliko se puta može odgađati ostavinska?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 11:04   #404
Više puta
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 13:50   #405
Postoji li kakav način da se osobu (nakon određenog vremena) prisili na dolazak na raspravu?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 17:33   #406
Ne.

Ako nasljednik ne dođe, smatra se da se prihvatio nasljedstva po zakonu i to je to.
Naravno, uz pretpostavku da mu je dostava poziva na to ročište uredna.

Znači, ne možeš ga prisiliti da dođe i ustupi ili se odrekne nasljedstva (za što je dolazak baš potreban) ukoliko on neće ili je pasivan.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 22:12   #407
Ok, ajde konkretno imam slučaj jedna strana se izgleda ne odaziva, a stanje na terenu je takvo da se nekretina mora dijeliti između dva vlasnika. Znači jedan dio jednom drugi dio drugom bratu. Koje su posljedice ako se rasprava održi u prisustvu jednog nasljednika?

Nekretina ide popola?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 18:46   #408
Tako je.

Ako naravno nema oporuke.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 18:16   #409
Održana rasprava i riješeno je kako je bilo predviđeno:klap:

Može netko pojasniti kako sada ide upis vlasništva itd?

Jel to ide automatski po Rješenju od JB pa Katastar postupa po njemu, i mi na kraju podižemo papire ili to ide nakako drugačije?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 18:30   #410
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Održana rasprava i riješeno je kako je bilo predviđeno:klap:

Može netko pojasniti kako sada ide upis vlasništva itd?

Jel to ide automatski po Rješenju od JB pa Katastar postupa po njemu, i mi na kraju podižemo papire ili to ide nakako drugačije?
Podneses zahtev katastru, platis to naravno, i oni te upisu kao vlasnika.
Gusenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:51   #411
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Održana rasprava i riješeno je kako je bilo predviđeno:klap:

Može netko pojasniti kako sada ide upis vlasništva itd?

Jel to ide automatski po Rješenju od JB pa Katastar postupa po njemu, i mi na kraju podižemo papire ili to ide nakako drugačije?


JB po službenoj dužnosti šalje rješenje u zemljišne knjige ili katastar, gdje je već ostavitelj bio upisan.

Nasljednici će dobiti rješenje o upisu.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 21:51   #412
Hvala.

A što s ovim što je Gusenica rekla?

I postoji li neki rok u kojem ZK ili KAT moraju poslati to rješenje?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 09:21   #413
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Hvala.

A što s ovim što je Gusenica rekla?

I postoji li neki rok u kojem ZK ili KAT moraju poslati to rješenje?
ne postoji, ali računaj nekakvih mjesec dana sigurno.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 15:32   #414
sorry ako je bilo već ovo pitanje, nemam vremena za češljanje cijele teme.

nasljedstvo se sporazumno dijeli na jednake dijelove, s tim da jedan od nasljednika želi osigurati braću od hipotetskog izbacivanja na cestu iz nekretnine koju će podijeliti. (malo vjerojatan scenarij ali tko zna)
kako se to rješava na ostavinskoj? ovo dvoje bi trebali dobiti pravo doživotnog uživanja? može li to riješiti JB ili treba pomoć odvjetnika?
thx.
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 17:29   #415
Ako se neko susreo sa ovim, molim pomoć..

U toku ostavinske rasprave na nasljednik je dao izjavu da prihvata svoj nasljedni dio i ustupa ga drugom nasljedniku. Međutim, u toku postupa umire i taj drugi koji nije dao izjavu da prihvata ustupljeni dio. U postupak se ukljucuju i novi nasljednici koji žele naslijediti svog pretka i tvrde da im pripada pored njegovog dijela i ustupljeni dio.

Znam da je izjava neopoziva, ali su se okolnosti promijenile, pa bi oni ipak htjeli biti nasljednici.

Mislim da je ustupanje i prihvaćanje dvostrani posao i da sud ne može uzeti izjave o prihvatanju od nasljednikovih nasljednika.

Što vi mislite?
alisa bez cuda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 22:20   #416
Pitanje-Da li moram svoju izjavu vezanu uz prihvaćanje ili odricanje nasljedstva dati na samoj ostavinskoj raspravi zakazanoj za taj i taj dan, u toliko i toliko sati, ili mogu svoju izjavu dati nakon same rasprave, odnosno da li se odmah nakon rasprave donosi rješenje?
Znam da se mogu odreći i prije, samo me zanima da li se mogu sa javnim bilježnikom dogovoriti da svoju izjavu dajem zasebno, neovisno od drugih nasljednika, npr.dan-dva kasnije, ili isti dan u kasnije vrijeme?
slonova noga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 10:51   #417
Možeš, ali se dogovori tako s JB jer ako mu se ne javiš, a ne dođeš na ročište, smatrat će da se prihvaćaš nasljedstva koje ti pripada po zakonu.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 13:24   #418
Quote:
alisa bez cuda kaže: Pogledaj post
Ako se neko susreo sa ovim, molim pomoć..

U toku ostavinske rasprave na nasljednik je dao izjavu da prihvata svoj nasljedni dio i ustupa ga drugom nasljedniku. Međutim, u toku postupa umire i taj drugi koji nije dao izjavu da prihvata ustupljeni dio. U postupak se ukljucuju i novi nasljednici koji žele naslijediti svog pretka i tvrde da im pripada pored njegovog dijela i ustupljeni dio.

Znam da je izjava neopoziva, ali su se okolnosti promijenile, pa bi oni ipak htjeli biti nasljednici.

Mislim da je ustupanje i prihvaćanje dvostrani posao i da sud ne može uzeti izjave o prihvatanju od nasljednikovih nasljednika.

Što vi mislite?
Ako ostavinski postupak kojim bi umrli naslednik nasledio imovinu nije dovršen, nema tu šta mnogo da se misli, naslednici umrlog naslednika nasleđuju po pravu predstavljanja, i to imovinu na kojoj je umrli bio vlasnik u trenutku smrti. Pošto nije dovršen ostavinski postupak gde je umrli naslednik, dovršiće se po pravilima, dakle pošto se umrli nije primio poklona, sprovešće se postupak pred naslednicima.
Woody is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 11:13   #419
U slucaju ugovora o dozivotnom uzdrzavanju, koliko otprilike traje birokratska procedura nakon smrti uzdrzavanog?
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 11:22   #420
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
U slucaju ugovora o dozivotnom uzdrzavanju, koliko otprilike traje birokratska procedura nakon smrti uzdrzavanog?
Zavisi od ponašanja zainteresovanih strana, ako neko reši da krene da obara ugovor o doživotnom izdržavanju trajaće godinama, sve dok se parnica ne završi.
Woody is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.