Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2013., 17:11   #81
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Razlozi zasto zena odlucuje o abortusu, a ne zajedno muskarac i zena:
1)Zena je gospodar svojega tijela

Mozda zvuci nepravedno, ali ne moze muskarac odlucivati o tudjem tijelu. Kao sto druga zena ne moze odlucivati o tudjem tijelu.
S obzirom da moderna civilizacija plod ne smatra vrijednim življenja dok se ne rodi, ova logika drži vodu.
Ono što ne drži je da samostalna odluka žene nameće obavezu muškarcu.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 17:12   #82
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Razlozi zasto zena odlucuje o abortusu, a ne zajedno muskarac i zena:
1)Zena je gospodar svojega tijela

Mozda zvuci nepravedno, ali ne moze muskarac odlucivati o tudjem tijelu. Kao sto druga zena ne moze odlucivati o tudjem tijelu.
Pa zapravo i nije. Za sada, žena je gospodar svoga tijela do određenog stupnja trudnoće, onda je zakon gospodar njenog tijela.

Nekada je abortus bio zabranjen, pa nije bila uopće gospodar svojeg tijela.
Trilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 17:54   #83
Quote:
Trilla kaže: Pogledaj post
Pa zapravo i nije. Za sada, žena je gospodar svoga tijela do određenog stupnja trudnoće, onda je zakon gospodar njenog tijela.

Nekada je abortus bio zabranjen, pa nije bila uopće gospodar svojeg tijela.
Meni osobno taj rok do 10 tjedna nema logike. U Kanadi abortus se moez obaviti 10 minuta prije porodjaja, meni je to u redu.

Sto se tice zakona, zakon je zakon, zena ima priliku, i to je u redu. Bolje da ima priliku, nego da nema.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 17:58   #84
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ono što ne drži je da samostalna odluka žene nameće obavezu muškarcu.
Ta obveza ima smisla gdje zena gubi posao ako zatrudni i odbi pobaciti, ako ne moze naci posao zbog malog djeteta kuci koje je ceka, ako je dijete bolesno i treba puno novaca za lijecenje, itd.

Alimentacija nije za zenu, nego za dijete, da ne bude u siromastvu, ako se to moze izbjeci.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 18:16   #85
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Alimentacija nije za zenu, nego za dijete, da ne bude u siromastvu, ako se to moze izbjeci.
To mi je jasno, ali je suluda logika da dijete ima pravo na uzdržavanje, ali ne i na život.
Alimentacija je potrebna i poštena spram djetata jer muškarac mora stati iza svojih djela, a isto tako bi i pobačaj trebao biti zabranjen jer je to pošteno spram djeteta i zato što i žena mora stati iza svojih djela.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 18:24   #86
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
To mi je jasno, ali je suluda logika da dijete ima pravo na uzdržavanje, ali ne i na život.
Alimentacija je potrebna i poštena spram djetata jer muškarac mora stati iza svojih djela, a isto tako bi i pobačaj trebao biti zabranjen jer je to pošteno spram djeteta i zato što i žena mora stati iza svojih djela.
Fetus nije dijete. Dijete je dijete od rodenja.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 18:35   #87
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Meni osobno taj rok do 10 tjedna nema logike. U Kanadi abortus se moez obaviti 10 minuta prije porodjaja, meni je to u redu.

Sto se tice zakona, zakon je zakon, zena ima priliku, i to je u redu. Bolje da ima priliku, nego da nema.
Rijetko koji liječnik u Canadi će napraviti pobačaj u trećem tromjesečju, iako je dozvoljeno. Ti izražavaš svoje mišljenje, to ne znači da je to a priori u redu.

Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Fetus nije dijete. Dijete je dijete od rodenja.
I ovo je samo tvoje mišljenje. Fetus može preživjeti bez majke već u trećem tromjesečju..dakle, ne treba mu nužno majčino tijelo da bi preživjelo,ergo već je upitno ima li ona pravo njega ubiti.

Ne možeš biti isključiva po pitanju koje je na vrlo osobnoj razini. Ok, tebi dijete nije dijete dok ne udahne zrak. No, to nije činjenica,već samo tvoj stav prema tome.
Trilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 19:01   #88
Quote:
Trilla kaže: Pogledaj post
Ja se slažem s autorom da bi muškarci trebali imati barem neka prava, jer sada nemaju stvarno nikakva.

To što žena rađa stvarno nije dovoljno valjan argument da bi samo na njoj trebala biti odluka hoće li ili ne zadržati dijete koje nije samo njeno.

Odgovornost kod kontracepcije je na oba partnera, pa bi i moguće posljedice trebale biti na oba. Međutim, žena ima prednost, a muškarce tko jebe, kao da oni nemaju osjećaja.

Tako žena ima više prava i kod odluke abortiranja djeteta i kod odluke zadržavanja djeteta. Nepravedno i ništa drugo, no problem nije jednostavan jer nameće puno pitanja i okolnosti koje je teško predviditi zakonom.
Trebale bi ali nisu. A kad već prirodno nisu, zakon staje na stranu onog tko trpi veće posljedice.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 19:07   #89
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Trebale bi ali nisu. A kad već prirodno nisu, zakon staje na stranu onog tko trpi veće posljedice.
zašto nisu? I kako misliš da su za ženu veće posljedice? Zbog trudnoće od 9 mjeseci i porođaja?

To je jedina posljedica.

Dakle, 9 mjeseci nečijeg života i porođaj su straaašno bitne za razliku od cjeloživotne duševne boli, neželjenog djeteta, željenog djeteta koje je pobačeno itd... interesantno.
Trilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 19:35   #90
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ono što ne drži je da samostalna odluka žene nameće obavezu muškarcu.
Obveza je muškarcu nametnuta one sekunde kad je svojim sjemenom oplodio jajnu stanicu, a da je sve posljedično završilo porodom pri čemu tu obavezu muškarcu ne nameće žena već zakon/država.

Ono što je svakako grozno, a što nikoga baš pretjerano ne zanima (očito) je situacija u kojoj žena lišava muškarca obaveze (odnosno očinstva) protiv njegove volje.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 19:48   #91
Quote:
Anida kaže: Pogledaj post
Svaka operacija nosi sa sobom dozu rizika. Koji, u ovom slučaju, mora snositi isključivo i samo žena. Da li je to fer?
Nije, ali tako je, jer je zametak u njenom tijelu. Možda bi i žena samo odšetala, ne bi li, što misliš?
Postoji razlika između 'nepravde' za koju je odgovorna priroda i nepravde za koju su odgovorni ljudi.

Quote:
Anida kaže: Pogledaj post
Zato je u svim ovim ne-ferovima zaštita najpametnija. Jer, ako znaš da u slučaju trudnoće nećeš moći odlučivati jer se ne radi o tvom tijelu, onda ti je to jedino rješenje.
Istim bi se ovim argumentom moglo braniti ne samo ukidanje muškarčeve zakonske odgovornosti u slučaju neželjene trudnoće nego i zabrana abortusa.

Quote:
Anida kaže: Pogledaj post
Ne, žena se nikako ne može izvući.
Ukoliko rodi, snosi rizik i posljedice. Ukoliko abortira, snosi rizik i posljedice.
Ukoliko muškarcu žena rodi, snosi posljedice (bez fizičkog rizika). Ukoliko abortira, ne snosi nikakve posljedice.
Na tu posljednju opciju žena nema nikakvu mogućnost.
U ovom zadnjem slučaju, ako je muškarac želio dijete, a žena abortirala, on itekako snosi posljedice (ne fizičke, ali emocionalne svakako da).

Quote:
Drčna kaže: Pogledaj post
Jel, tip će jebat, svršit u nju (pa zašto da ga vadi?) a poslije nek njoj stružu maternicu - to njegov problem više nije.
Ne moraju joj strugati maternicu. Postoji postkoitalna kontracepcija.

I baš kao što žena nije sigurna hoće li ga frajer izvadit van, on nije siguran je li mu lagala kad je rekla da je na piluli.
__________________
Ubi me prejaka reč
Ra'isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 20:10   #92
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Fetus nije dijete. Dijete je dijete od rodenja.
Nedavno sam čuo da su tipa tužili za ubojstvo jer je curi podmetnuo "morning-after" pill.
Nekad je dijete, nekad nije, već kako (majci) paše.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 20:29   #93
Zar nerodjeno dete ne bi trebalo da ima neka prava? Recimo pravo na zivot?
Nerodjeno dete je ljudsko bice,a ljudska prava vaze za ljudska bica.
wlof is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 20:53   #94
Quote:
Trilla kaže: Pogledaj post
zašto nisu? I kako misliš da su za ženu veće posljedice? Zbog trudnoće od 9 mjeseci i porođaja?

To je jedina posljedica.


Dakle, 9 mjeseci nečijeg života i porođaj su straaašno bitne za razliku od cjeloživotne duševne boli, neželjenog djeteta, željenog djeteta koje je pobačeno itd... interesantno.
Ne znam bih li se smijala ili plakala.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 21:06   #95
Quote:
Anida kaže: Pogledaj post
Ukoliko rodi, snosi rizik i posljedice. Ukoliko abortira, snosi rizik i posljedice.
Ukoliko muškarcu žena rodi, snosi posljedice (bez fizičkog rizika). Ukoliko abortira, ne snosi nikakve posljedice.
Na tu posljednju opciju žena nema nikakvu mogućnost.
Tako je. Problem je što otac odlukom da se odriče očinstva automatski stavlja majku u poziciju samohrane majke, dok ako majka abortira otac ništa ne gubi.

Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Razlozi zasto zena odlucuje o abortusu, a ne zajedno muskarac i zena:
1)Zena je gospodar svojega tijela

Mozda zvuci nepravedno, ali ne moze muskarac odlucivati o tudjem tijelu. Kao sto druga zena ne moze odlucivati o tudjem tijelu.
1) Muško je gospodar svoga novčanika.

Možda zvuči nepravedno ali ne može žena odlučivati o tuđem novčaniku. Kao što drugi muškarac ne može odlučivati o tuđem novčaniku

Uglavnom, ono što većinu muških najviše svrbi nije to što moraju plaćati za svoje dijete nego što taj iznos često bude puno viši od "osnovnih potreba" i ostatak vampir troši na svoje luksuze. Kada bi se odredila neka razumna cifra...
Yosemite Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 21:37   #96
Quote:
Yosemite Sam kaže: Pogledaj post
Tako je. Problem je što otac odlukom da se odriče očinstva automatski stavlja majku u poziciju samohrane majke, dok ako majka abortira otac ništa ne gubi.



1) Muško je gospodar svoga novčanika.

Možda zvuči nepravedno ali ne može žena odlučivati o tuđem novčaniku. Kao što drugi muškarac ne može odlučivati o tuđem novčaniku

Uglavnom, ono što većinu muških najviše svrbi nije to što moraju plaćati za svoje dijete nego što taj iznos često bude puno viši od "osnovnih potreba" i ostatak vampir troši na svoje luksuze. Kada bi se odredila neka razumna cifra...
To miki.
Uz takve kurabe koje se seksaju s bogatim muškarcem jednom, pa za par godina traže alimentaciju da parazitiraju do smrti na nečiji račun do onih kojima sud automatski da dijete i to zato jer su žene, a to da alimentaciju troše na luksuz, a ne na dijete je poznata stvar i to bi trebalo zakonom regulirati. Čudi me da prostitucija nije raširenija pored takvog ženskog šljama.
Postoji i druga strana medalje gdje je muškarac zadnje smeće zbog kojega se žena rastala da ona i djeca ne moraju trpjeti fizičko i psihičko zlostavljanje, pa taj nalazi razne načine da ne plati svojoj djeci ono što mora.
Zeznute su i komplicirane takve situacije, zato nije dobro da o takvim stvarima odlučuje samo jedna osoba.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 21:49   #97
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Ne znam bih li se smijala ili plakala.

baš si mi dobro odgovorila i dobro shvatila post.
Trilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 21:52   #98
Quote:
Yosemite Sam kaže: Pogledaj post
Tako je. Problem je što otac odlukom da se odriče očinstva automatski stavlja majku u poziciju samohrane majke, dok ako majka abortira otac ništa ne gubi.
osim možda djeteta koje bi želio. Ili se recimo protivi abortusu..u svakom slučaju nema nikakva prava kao otac djeteta, samo zbog fiziološke činjenice da žena može iznijeti dijete.
Trilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 22:14   #99
Quote:
Trilla kaže: Pogledaj post
osim možda djeteta koje bi želio. Ili se recimo protivi abortusu..u svakom slučaju nema nikakva prava kao otac djeteta, samo zbog fiziološke činjenice da žena može iznijeti dijete.
Riječ je o paru koji koristi kontracepciju=složili su se oboje da u tom trenutku ne žele dijete. Protivi se abortusu? Dobro i što time točno gubi?
Tema je o obvezi oca na uzdržavanje djeteta odnosno oslobađanju od te obveze, ne njegovim pravima.
Yosemite Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 22:35   #100
@Anida

Quote:
Svaka operacija nosi sa sobom dozu rizika. Koji, u ovom slučaju, mora snositi isključivo i samo žena. Da li je to fer?
Nije, ali tako je, jer je zametak u njenom tijelu. Možda bi i žena samo odšetala, ne bi li, što misliš?
Isto tako, zato što je u njenom tijelu, ona će odlučiti o tome hoće li roditi ili neće. Naravno da ni to nije fer.
Ali urediti da muškarac kaže "ja nisam htio to dijete, neka ga sama uzdržava" isto nije fer.
Zato je u svim ovim ne-ferovima zaštita najpametnija. Jer, ako znaš da u slučaju trudnoće nećeš moći odlučivati jer se ne radi o tvom tijelu, onda ti je to jedino rješenje.

Reci ti meni, da li je gore napraviti abortus ili postati prisilno majka i imati živo biće za koje si odgovoran, pa i cijeli život na neki način?

Izgleda da je abortus ipak prihvatljivije od ovog drugog, jer zašto se toliko žena histerično buni kada netko samo i spomene da je pobačaj recimo .. pa nešto loše. A muškarci ipak taj izbor nemaju uopće.

Ti jako inzistiraš na tome da postupak odricanja majčinstva kada je već došlo do začeća nije baš ugodno iskustvo. Da li bi radije da taj izbor uopće nemaš, kao muškarci?


Quote:
Ne, žena se nikako ne može izvući.
I ja i ti znamo da može. Očigledno da može, to što to nije najugodnije, to je druga stvar. Ali izvući se može.



Quote:
Drčna kaže: Pogledaj post
Jel, tip će jebat, svršit u nju (pa zašto da ga vadi?) a poslije nek njoj stružu maternicu - to njegov problem više nije.

Izgradnja zgrade... Logika te jako jebe ako je to tebi kvalitetna analogija.
Usput, tko ti brani da radiš u parfimeriji?
Možda je ona htijela da on svrši u nju, možda mu je kondom pukao, možda je ona zaboravila popiti pilulu...

Da li itko ženu pita kada dođe napraviti pobačaj - a sad nam recite kako se to desilo? Pa ako si je sama kriva čika doktor joj tako i kaže i ne obavi uopće zahvat. Jer, kaj se sexala bez zaštite ako nije htijela ostati trudna.


Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Jesi ti svjestan čime bi to rezultiralo? Pomoći ću ti:
- velik dio muškaraca nebi koristili zaštitu i namjerno bi svršavali u žene (jer hej, nema odgovornosti!)
- rađalo bi se na desetke tisuća (samo u RH) djece bez očeva za koje bi se morala brinuti država
- isto toliko x 10 žena bi bilo psihički i fizički istraumatizirano zbog pobačaja, pri kojem bi ih dio umrlo - opet troškovi za državu
- žene bi masovno pile pilule, a doživotno uzimanje tableta svaki dan nikome nije primamljivo

Sve skupa = globalna k a t a s t r o f a

Da, znam da ima normalnih muškaraca koji nebi namjerno napumpavali žene, ali također ima barem par desetaka tisuća koji bi.
Samo malo, ti zaista želiš reći da bi muškarci namjerno svršavali u žene (kao ženu se uopće ne pita???) da je napumpaju iako ti isti muškarci ne žele biti očevi? Ne vjerujem, jer taj isti muškarac ne može spriječiti da se to dijete i rodi. A zar ti misliš da bi itko htio praviti djecu ženama u gradu u kojem živi i da bi se osjećao ugodno u činjenici da mu hrpa dijece hodaju po ovom svijetu, pa čak da se on i ne mora brinuti za njih? Sumnjam.

A bez očeva su ta dijeca ionako ukoliko se ti isti ne žele uključiti u njihov život. Tu je stvar samo financijske prirode, no žena sama odlučuje hoće li to dijete ili ne svijesna da taj isti muškarac to ne želi (kao i do sada).

Opet u potpunosti izostavljate odgovornost žene kod spolnog odnosa. Ona je jednako odgovorna kao i muškarac i ne vidim zašto se muškarčeva odgovornost pri spolnom činu drži većom -
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Al opet, taj muškarac je svjesno svršio u nju, mogao je izvadit na vrijeme i nikome ništa, tak da...

Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Razlozi zasto zena odlucuje o abortusu, a ne zajedno muskarac i zena:
1)Zena je gospodar svojega tijela

Mozda zvuci nepravedno, ali ne moze muskarac odlucivati o tudjem tijelu. Kao sto druga zena ne moze odlucivati o tudjem tijelu.

To uopće nije tema. Ne govori se o tome da bi muškarac trebao imati pravo odlučiti o pobačaju sa ženom zajedno.

Ovdje se govori o pravu muškarca da samostalno donese odluku o tome želi li biti otac/skrbnik, baš kao što je i ženama dato.


Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Obveza je muškarcu nametnuta one sekunde kad je svojim sjemenom oplodio jajnu stanicu, a da je sve posljedično završilo porodom pri čemu tu obavezu muškarcu ne nameće žena već zakon/država.
Naravno imaš point, no ženama je dato pravo da uopće ne dođe do poroda. One se mogu odlučiti i dalje, dok je on vezan njenom odlukom i o njemu odlučuje druga osoba. Nakon poroda to naravno zakon nameće, to je istina. Ali je zanimljivo vidjeti da žene i muškarci ipak imaju veoma različitu percepciju ove situacije.

Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Ono što je svakako grozno, a što nikoga baš pretjerano ne zanima (očito) je situacija u kojoj žena lišava muškarca obaveze (odnosno očinstva) protiv njegove volje.
Naravno da zanima, ali je tu situacija manje traumatična i manje komplicirana. Mislim da je situacija za bilo koga teža ukoliko ga se prisilno pretvori u skrbnika/oca, umjesto da mu se to pravo u nekom slučaju oduzme. Priliku za postati otac ima do kraja života, a kada je jednom već postao tu povrata nema, pogotovo ako je to bilo mimo njegove volje.


Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Meni osobno taj rok do 10 tjedna nema logike. U Kanadi abortus se moez obaviti 10 minuta prije porodjaja, meni je to u redu.

Sto se tice zakona, zakon je zakon, zena ima priliku, i to je u redu. Bolje da ima priliku, nego da nema.

Tebi je u redu napraviti pobačaj u devetom mjesecu trudnoće 2 dana prije poroda, kada imaš formiranu bebu za porod tj. ljudsko biće? Ti bi toj bebi čupala dijelove tijela iz ženine utrobe?
American Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.