Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2013., 20:28   #1
Oruzje ili ne?

Sto mislite o oruzju i posjedovanju oruzja?
Kod nas to nije tradicionalno kao u Americi,ali je nakon posljednjeg rata kod nas oruzje zavrsilo u mnogim domovima sasvim legalno.

Oruzje dijeli ljude.
U Americi kazu zagovornici oruzja Guns dont kill people..People kill people.

Sto vi kazete na posjedovanje oruzja?
U Americi kazu zagovornici posjedovanja oruzja;Free Man Own Gun..Slave dont

Oruzje ili ne?
Nakalemljen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 07:15   #2
Quote:
Nakalemljen kaže: Pogledaj post
Sto mislite o oruzju i posjedovanju oruzja?
Kod nas to nije tradicionalno kao u Americi,ali je nakon posljednjeg rata kod nas oruzje zavrsilo u mnogim domovima sasvim legalno.

Oruzje dijeli ljude.
U Americi kazu zagovornici oruzja Guns dont kill people..People kill people.

Sto vi kazete na posjedovanje oruzja?
U Americi kazu zagovornici posjedovanja oruzja;Free Man Own Gun..Slave dont

Oruzje ili ne?
U SAD-u su uglavnom svi nervozni od silne paranoje koju konzumiraju preko TV-a pa su laki na okidaču.

Mada im je to neka vrsta fetiša ili religije .
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 10:52   #3
Ja sam lično protiv oružja u teoretskom smislu,ali u praktičnom da,jer mnogo likova nosi i posjeduje oružje i nikada ne znaš kada ćeš ni kriv ni dužan upasti u nevolju,a oružje ti može zatrebati.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:16   #4
Zagovornik sam Marxove koncepcije naoružanog naroda, i u principu se slažem sa američkim pro-gun aktivistima kada kažu ''guns don't kill people'', premda su pretežno konzervativci. Stvar je u tome što sredstvo uvijek blijedi pred važnošću i moralnom opravdanošću cilja, jer sredstvo predstavlja samo objekt, puku tvar koja ne može misliti o onome što radi.

Oružje je alat, tehnologija, i kao takvo je uvijek moralno neutralno. Čekićem možeš razbiti prozor, ali i sagraditi kuću; nožem možeš narezati kruh, ali i ubiti čovjeka; usporedbe su beskrajne. Potpuno je ista stvar i sa oružjem, koje može biti korišteno i za ubijanje nedužnih ljudi ali i za obranu od onih koji bi te nedužne željeli ubiti.

A konkretan razlog zašto se slažem sa konceptom naoružanog naroda je taj što država za provođenje svoje volje može koristiti policiju i vojsku, koji se od običnog naroda razlikuju upravo po tome što su naoružani, i što imaju ovlasti da u određenim okolnostima ubiju. Dakle, davanje oružja masama može biti golem čin demokratizacije.
__________________
Le gouvernement de la révolution est le despotisme de la liberté contre la tyrannie.
Jakobinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:31   #5
naoruzani narod je jedini garant demokracije
osim toga, izuzetno je licemjerno od nekoga ocekivati da bude napadnut ili opljackan, a da to stoicki prihvati
posebno je zanimljivo to sto oni na vrhu nisu spremni pokazati to o cemu pricaju i bez pardona trose ogromna sredstva na vlastitu zastitu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:58   #6
Naoruzani narod je ipak malo tezi za pod zub, stoga neka oruzja u puka.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 15:03   #7
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Naoruzani narod je ipak malo tezi za pod zub, stoga neka oruzja u puka.
Točno tako m nd s bb...imam zanimljivu priču koja to potvrđuje, ali nije za ođe

Zadnje uređivanje dominik01 : 21.10.2013. at 15:04. Reason: meni lipo kod tebe :-)
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 16:01   #8
Ja sam Amerikanac bez oruzja. I onaj koji se drzi izreke have sex, not war.

Ovako u teoriji naoruzan narod sluzi lijepo u politicke svrhe.

U praksi, oruzje koje ljudi imaju doma se skoro nikada ne koristi ni za kakvu obranu od pljacke ili sprecavanje drugih kriminalnih radnji. Nema skoro nikakve sanse da ce obican covjek uspjeti uzeti vlastito oruzje doma u trenutku provale u njegovu kucu. Osim ako ne spava s pistoljem ispod jastuka.

Drugo, oruzje doma se puno cesce koristi za pucanje po ukucanima, samome sebi (slucajno ili samoubojstvo), ukrade se i preprodaje onima koji stvarno trebaju pruzje a ne mogu ga lagalno kupiti (kriminalci i i njima slicni).

A znam da je zabavno pucati iz raznog oruzja. Odem tu i tamo na streljanu s onima koji isto nemaju oruzje, zgrazaju se nad posjedovanjem oruzja i drze one izreke s pocetka, have sex, not war.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 16:13   #9
imas li ti izbor hoces li posjedovati oruzje ili ne?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 16:53   #10
Imam izbor, ako mi se dobro cini. Ali mi se nikada nije dalo ispunjavati formular za dozvolu. Onda dozvola vrijedi jednu ili pet godina. Dozvola za nosenje je dosta skupa (100 dolara). Tako kad sve zbrojim, ispada da nije jednostavno dobiti dozvolu. I kratko vrijedi.

Ako hocu pucati odem na streljanu, platim metke i oruzje i to je to.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 16:55   #11
lijepo
sad dodi ovamo i pokusaj nesto od toga navedenog, pa da vidis uzivancije
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 16:59   #12
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Imam izbor, ako mi se dobro cini. Ali mi se nikada nije dalo ispunjavati formular za dozvolu. Onda dozvola vrijedi jednu ili pet godina. Dozvola za nosenje je dosta skupa (100 dolara). Tako kad sve zbrojim, ispada da nije jednostavno dobiti dozvolu. I kratko vrijedi.

Ako hocu pucati odem na streljanu, platim metke i oruzje i to je to.
Jbt to bi i meni bilo super. Da mogu gađati iz snajpera na velike udaljenosti.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:01   #13
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Ja sam Amerikanac bez oruzja. I onaj koji se drzi izreke have sex, not war.

Ovako u teoriji naoruzan narod sluzi lijepo u politicke svrhe.

U praksi, oruzje koje ljudi imaju doma se skoro nikada ne koristi ni za kakvu obranu od pljacke ili sprecavanje drugih kriminalnih radnji. Nema skoro nikakve sanse da ce obican covjek uspjeti uzeti vlastito oruzje doma u trenutku provale u njegovu kucu. Osim ako ne spava s pistoljem ispod jastuka.

Drugo, oruzje doma se puno cesce koristi za pucanje po ukucanima, samome sebi (slucajno ili samoubojstvo), ukrade se i preprodaje onima koji stvarno trebaju pruzje a ne mogu ga lagalno kupiti (kriminalci i i njima slicni).

A znam da je zabavno pucati iz raznog oruzja. Odem tu i tamo na streljanu s onima koji isto nemaju oruzje, zgrazaju se nad posjedovanjem oruzja i drze one izreke s pocetka, have sex, not war.

Potpuno podržavam sve izrečeno i svakako sam za žestoko jebanje kao odgovor na ratne porive.

that said, mislim da se je u ovoj temi malo, je li, žestoko zajebalo izjednačavajući "posjedovanje oružja" s "obrambenom moći" neke nacije. U čemu je problem?

u Hrvatskoj narod žestoko boluje od manjka znanja sa / o oružju, njegovoj uporabi, čuvanju, držanju i primjeni, da ne spominjemo ostalo što bi se svrstavalo u "obrambenu moć".

Ukidanjem školskih predmeta koji su uključivali vojnu obuku i uvođenjem civilnog služenja vojnog roka, Hrvatska je potpuno razoružana bez obzira na zakone i količinu oružja u posjedu njenih stanovnika. Velika većina ljudi mlađih od 35 godina (dakle premladih da bi bili sudionici u DR) ne zna ništa o oružju, osobito ne o vojnom oružju. osim toga, nemaju nikakvo znanje o ostalom vojnom djelovanju, počevši od običnog hodanja "u stroju".

bez obzira na brojčano stanje između nogu (kurel ili pišulja, jel'), većina osobito urbanog stanovništva Hrvatske nema niti ikakve osnove civilne zaštite (ono, kako sep onašati u slučaju požara u vašoj zgradi?), prve pomoći (osim one pišurije koju kao "polažemo" na vozačkom) ili ikoje druge discipline koja bi mogla biti korisnom u slučaju ikakvog sukoba. ovi "glupi ameri" recimo imaju 2-3x mjesečno u školama bar požarnu vježbu, a u Rvackoj, da se zapali škola? Majka božja međugorska zasvijetli nam

obzirom da se "gane" za po doma (mafija level samokresi s jedne i lovačke karabinke i sačmarice s druge strane) ne mogu na ozbiljnoj skali upotrijebiti u vojne svrhe, nikakav "badass koeficijent" nacije ne ovisi o tome tko ima puškicu za po doma. nadalje, znanje uporabe tih oružja je ništavno jer bez obzira koliko ste dobri s vašom zbrojovkom brno + optika za po veprovima, kad dobijete u ruke kalašnjikova opet ga nećete znati ni očistiti, ni repetirati, ni nišaniti njime, a da ne spominjemo da se ne znate niti kretati po bojištu. šta mislite koliko se ljudi mlađih od 35 godina danas zna snaći u šumi ako im date kartu i kompas?

Hrvatska je stoga, bez obzira na posjedovanje oružja u rukama stanovnika, potpuno bespomoćna u slučaju ikakvog sukoba. za razliku od, recimo, nordijskih zemalja koje su sve to ukomponirale u nacionalni im sport (biatlon, je li).

stoga posjedovanje oružja nema nikakvog smisla u zadanom kontekstu, do pružanja alata emocionalno nestabilnoj djeci sa se međusobno ubijaju zbog uskraćivanja pičke (evo čujem danas na radiju, neki frajer pomunjesao jer ga cura ostavila pa nju i novog dečka strpao u bolnicu a sebe ubio), i moralno nestabilnoj stareži da se međusobno "rješavaju" radi mejaša i nasljedstva.

dakle, bolje ne.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:06   #14
Da društvo mora biti dovoljno zrelo za takve liberalne zakone o oružju što Ameri nisu.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:15   #15
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Jbt to bi i meni bilo super. Da mogu gađati iz snajpera na velike udaljenosti.
Na ovoj mojoj streljani je maksimalna udaljenost mete 30 metara. Samo pojedinacna paljba (dva metka najvise brzo jedan za drugim, bez rafalne paljbe). Moze se koristiti optika, ali nije bas smisleno na 30 metara.

Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Potpuno podržavam sve izrečeno i svakako sam za žestoko jebanje kao odgovor na ratne porive.


bez obzira na brojčano stanje između nogu (kurel ili pišulja, jel'), većina osobito urbanog stanovništva Hrvatske nema niti ikakve osnove civilne zaštite (ono, kako sep onašati u slučaju požara u vašoj zgradi?), prve pomoći (osim one pišurije koju kao "polažemo" na vozačkom) ili ikoje druge discipline koja bi mogla biti korisnom u slučaju ikakvog sukoba. ovi "glupi ameri" recimo imaju 2-3x mjesečno u školama bar požarnu vježbu, a u Rvackoj, da se zapali škola? Majka božja međugorska zasvijetli nam


dakle, bolje ne.
Fire drills (pozarne vjezbe) i tornado drills (vjezba za tornado) se rade redovito u skolama i firmama. U skolama cesce, mozda i dva ili vise puta godisnje. U mojoj firmi, mozda jednom svake druge godine. I tada se svatko vuce sto sporije moze jer, sigurno je vjezba, kao i uvijek. Za pozarne vjezbe se izlazi van, za tornado ostaje unutra (ide u podrum ili sredinu zgrade).
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 19:11   #16
mislim da je više slučajeva da se oružje zloupotrijebi, da npr. ko što je bilo u nekim vijestima neki ludi učenik ukrade od roditelja pištolj i pravi sranja po školi, ili da se npr. djeca igraju slučajno s tim, ili da ga neko ukrade i ide pljačkat ili nešto, nego što je slučajeva da se nekom stvarno spasi život.
većina predmeta i strojeva koje ljudi naprave imaju neku svrhu, koriste za nešto dobro. ali oružje je samo tu da bi se ubilo, iz nikojeg drugog razloga. sa nožem moš sjeć kruh ili ne znam, gulit krompir, sa čekićem moš zakucat ekser, al sa pištoljem moš samo ić ubijat..ili eto tako iz zajebancije ić u streljanu, al zato ga ne moraš posjedovat. ja sam inače za sve slobode, nek se i legaliziraju sve moguće droge i kurvanje i sve, al mislim da općenito treba bit što manje oružja na svijetu.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 19:15   #17
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
ali oružje je samo tu da bi se ubilo, iz nikojeg drugog razloga. sa nožem moš sjeć kruh ili ne znam, gulit krompir, sa čekićem moš zakucat ekser, al sa pištoljem moš samo ić ubijat..ili eto tako iz zajebancije ić u streljanu, al zato ga ne moraš posjedovat. ja sam inače za sve slobode, nek se i legaliziraju sve moguće droge i kurvanje i sve, al mislim da općenito treba bit što manje oružja na svijetu.
Tebe za precjednika. No neke droge su legalne. Benzin npr. Ili muškatni orašćić.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 19:16   #18
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
mislim da je više slučajeva da se oružje zloupotrijebi, da npr. ko što je bilo u nekim vijestima neki ludi učenik ukrade od roditelja pištolj i pravi sranja po školi,
u prilog tvom postu...

http://www.24sata.hr/svijet/upao-u-s...ecak-12-337678

definitivno je rijetko pročitati: "sva sreća da je imao oružje kod sebe.. to mu je spasilo život"
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 19:33   #19
Iako sam zestoki protivnik naoruzavanja naroda, u trenutku krize gradjana ove jadne drzave, zalazem se da svi gradjani imaju oruzje, te da s tim alatom obrane svoje domove od banaka i ovrsitelja.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 12:14   #20
Od nenaoruzanog do naoruzanog naroda.To je vrijeme od pocetka do kraja rata.

Tko je vratio oruzje a tko ga cuva u podrumu zajedno sa bombama, mozda je potreban psiholoski profil,ali ja kazem ukratko ovo;

-nas narod u ruralnim krajevima smatra oruzje potrebnim
-nikad se ne zna kad moze zatrebati
-oruzje se uvijek moze prodati
-obrana i zastita
Nakalemljen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:50.