Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2024., 15:34   #1
Obrazovan čovjek vs intelektualac

Što je obrazovan čovjek?
Što je intelektualac?

Koja je razlika zmeđu ta dva pojma i koliko obrazovanje utječe na razvoj intelekta?

Koga biste vi nazvali obrazovanim čovjekom, a koga intelektualcem?
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 08:27   #2
Pa netko može, na primjer, biti obrazovan, a fah-idiot. Takvoga vjerojatno ne bih smatrala intelektualcem. Ili ako je obrazovan, a zadrt.

S druge strane, kako kaže jedan moj prijatelj, bolje biti i fah-idiot, nego idiot bez faha.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 10:41   #3
Da, fah-idioti jedan su od primjera obrazovanih, ali ne i toliko i intelektualnih ljudi.

No, ono što mene zanima; je li obrazovanje uvjetuje ‘stupanj’ intelektualca kao takvog? Je li enciklopedijsko znanje preduvjet za postati intelektualcem, ili ono zapravo nema veze s istim?

Na koji način se ‘mjeri’ intelektualizam, je li on direktno korelira s IQ? Ako da, je li intelektualcu obrazovanje samo usmjerenje u širini njegovih shvaćanja, je li formalnost ili je nužnost?

Što je intelektualac bez obrazovanja, i postoji li on uopće?

Bi li Einstein razvio teoriju relativnosti da nije pohađao fakultet?

Što ograničava ljude, što ih limitira da dođu do takvih i sličnih spoznaja sami, a što ih potiče?

Možda sam uzeo pogrešan primjer jer on je genij. Sada se otvara pitanje koja je razlika između genija i intelektualca?
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.