Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2015., 14:49   #281
pa kuzis, zato ljudi vecinom zele odgode. boravak je do 3 razreda max i to u malo skola, vecina je 2 ili samo prvi razred. i onda ti dijete sa 8 godina dodje doma u 11 u bude samo do 5
ili je samo cijelo prijepodne do 14 sati
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:42   #282
Nosorog Reagirala sam na jednu tvoju rečenicu, s ostatkom se slažem.
Prezaštićivanje, odlična tema...
Sad imam pitanje: prva zadaća iz male škole. Nacrtati likove iz predstave koju su taj dan gledali. Nacrtao je i obojio dva lika, pa se htio odmoriti. Pa smo pričali i ispalo je da u predstavi ima more likova. Pa sam ga nagovarala da nacrta još jednog. Uglavnom, cijeli se vikend protezala domaća zadaća, da bismo na kraju završili s 4 nacrtana lika. Ukupno mu je trebalo manje od 10 minuta za sva 4, ali barem 30 minuta nagovaranja.
I naravno, u ponedjeljak sam morala škicnuti u tuđe bilježnice. U 4 od 5 (koliko ih je bilo ostavljeno) su bile nacrtane samo neke čmrkice, šare koje se crtaju u manje od 10 sekundi. Samo jedna je bila lijepo nacrtana da se može razaznati što predstavlja.
Da ga pustim da sasvim samostalno radi, pa makar to bile šare bez smisla i truda, ili da razgovaram s njim i usmjeravam ga? Napominjem, nisam sjedila s njim dok je crtao i nisam ispravljala.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:47   #283
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Da ga pustim da sasvim samostalno radi, pa makar to bile šare bez smisla i truda, ili da razgovaram s njim i usmjeravam ga? Napominjem, nisam sjedila s njim dok je crtao i nisam ispravljala.
tek ste na početku
moglo bi bit dana kad ćeš ga pustiti da pokuša da bude samostalan i kad misliš da treba pomoć. za početke bi možda bilo dobro usmjeravanje, a ako kasnije ne ide samostalno, uskačeš po potrebi.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:52   #284
Puffko, nemam pojma kakav je zakon po pitanju ostajanja djece same doma.
Opet post za "što me živcira", a to je da svatko ima neku baku koja nema svoj život nego ja na usluzi 24 sata dnevno djeci i unucima. Svatko osim mene! (kad su se te bake umirovile?!?) U manjem smo gradu, pa mislim da je to više prisutno nego u Zagrebu.
Tako da samo 2 od 4 osnovne škole imaju dnevni boravak, jer realno, nije ni potreban. Navodno u jednoj školi imaju manje od 10 učenika u boravku.
Naša ga nema. K tome, jedan tjedan idu popodne, drugi ujutro. I to me živcira najviše od svega. Mogu razumjeti manjak kapaciteta, ali ne mogu nikako razumjeti mrcvarenje djece svakotjednom promjenom rasporeda.
Što znači da bi se on svaki drugi tjedan trebao probuditi sam, doručkovati, napisati zadaću, ručati, spremiti se za školu i otići.
Čak i da imam novaca za dadilju (ma imat ću jer nemam izbora) nekako sam mišljenja da dijete mora biti donekle samostalno za život kad krene u školu. Donekle, a ovo što će moj sin morati mi je ipak previše, makar za prvih par mjeseci.
Neimanje bake penzionerke koja je voljna podrediti se djeci nije valjan razloga za odgodu škole, naravno...
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:56   #285
zasto si ga nagovarala da crta jos?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 13:03   #286
Pa sad mislim da sam pogriješila. Zato što nisam htjela da ispadne tutlek, da se od 20 likova uspio sjetiti samo jednog... A inače voli crtati i crta puno...
Znam da je ovo tek prva od milijardu zadaća, ali želim početi kako treba, da bude dovoljno samostalan, ali i da osjeća da ima podršku od mene.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:26   #287
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Pa sad mislim da sam pogriješila. Zato što nisam htjela da ispadne tutlek, da se od 20 likova uspio sjetiti samo jednog... A inače voli crtati i crta puno...
Znam da je ovo tek prva od milijardu zadaća, ali želim početi kako treba, da bude dovoljno samostalan, ali i da osjeća da ima podršku od mene.
Zadaća je bila da ON naslika likove iz predstave, nije bilo zadano da naslika sve likove, sigurno nije.

On je naslikao one koje je on htio naslikati, a ne koje si ti mislila da on treba naslikati da ne ispadne tutlek, on nije tutlek.

Svoje si dijete pretpostavila svom dojmu o tome čega bi se on trebao sjetiti da ne ispadne tutlek.

I želiš da ON počne kako treba, ne želiš izgraditi njegovu nesamostalnost i nisko samopouzdanje jer neće zadovoljiti tvoje kriterije.

Tako to izgleda napisano, vjerojatno nije, razmisli malo i pročitaj kako si to napisala.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 15:56   #288
Ma je, u pravu si. Prihvaćam bez pogovora.
Ovaj tjedan se ne petljam u zadaću.
Imao je jednu na kojoj su trebali nacrtati što su vidjeli u Zagrebu. Bili su na predstavi i u Muzeju iluzija. Nisam ni riječi rekla. Sam je nacrtao kuću s puno detalja, tj. muzej izvana.
Pohvalila sam ga za trud, jer je to radio prilično dugo, preko pola sata.

edit: modovi, sori. neću više o zadaći, bar ne na ovoj temi.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 11:17   #289
Procjena odgode upisa u prvi razred

Pozdrav svima,

dijete mi je na testiranju za upis u prvi razred osnovne škole dobilo procjenu da još nije zrelo za prvi razred. Rođeno je, istina, na samoj granici da bi mogao redovno biti i iduća generacija. I znam da bi bilo OK poslušati savjet stručnjaka i upisati ga nagodinu u prvi razred.
Međutim, u maloj školi je upoznao puno prijatelja s kojima se već dosta druži i žao bi nam bilo da se to prekine, jer u blizini nemamo djece njegovog uzrasta, a niti u idućoj generaciji ih nema. Također se dijete već veseli "velikoj" školi.
Najveća zamjerka na testu je bila u vezi govora, da nije potpuno jasan. A od ostalih stvari je većina dosta dobra, a nešto i dosta iznad prosjeka.
Mi bismo ipak htjeli, ali nećemo forsirati, da ide sa svojim prijateljima iz male škole i dalje. Mislimo da neće zaostajati u učenju, jer ono što smo ga htjeli naučiti i nauči. Npr., zna sva slova, zna zbrajati do 10 itd.
Pa me zanima koje su mogućnosti u ovakvom slučaju, da li je komisija ta koja će isključivo reći da/ne ili ipak mi možemo još nekome iznijeti svoje argumente i razloge koji će ići u prilog tome da ipak krene u prvi razred?
ivanhoe1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 13:14   #290
Quote:
ivanhoe1000 kaže: Pogledaj post
Najveća zamjerka na testu je bila u vezi govora, da nije potpuno jasan.
Odluka je tvoja, ali ako ima problema sa pravilnim izgovorom, velike su šanse da će imati problema sa pisanjem riječi.
U tom slučaju, sve će mu biti vrlo teško.

Uzmi u obzir i da velik broj djece kreće u školu sa znanjem čitanja (dakle ne samo da raspoznaju slova, već pišu i čitaju, neki jednostavnije, a neki i složene riječi/rečenice), te da nastava dosta brzo ide naprijed.

Kriterij "prijatelji iz male škole" ne bi uopće trebao biti bitan (iako svi mi roditelji i to uzimamo u obzir).

Prijatelje će steći u razredu, bitno je da je dijete spremno za školu i da mu ona odmah na početku ne postane muka.


Što se komisije tiče, ja bih rekla da je njihova odluka presudna, ali i da nije, ne znam koliko ti ima smisla ići protiv njihovog mišljenja.
Iz priče s roditeljima, mnogi požale prerani polazak, a nitko se nije žalio da je dijete prekasno krenulo.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 22:04   #291
Quote:
ivanhoe1000 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

dijete mi je na testiranju za upis u prvi razred osnovne škole dobilo procjenu da još nije zrelo za prvi razred. Rođeno je, istina, na samoj granici da bi mogao redovno biti i iduća generacija. I znam da bi bilo OK poslušati savjet stručnjaka i upisati ga nagodinu u prvi razred.
Međutim, u maloj školi je upoznao puno prijatelja s kojima se već dosta druži i žao bi nam bilo da se to prekine, jer u blizini nemamo djece njegovog uzrasta, a niti u idućoj generaciji ih nema. Također se dijete već veseli "velikoj" školi.
Najveća zamjerka na testu je bila u vezi govora, da nije potpuno jasan. A od ostalih stvari je većina dosta dobra, a nešto i dosta iznad prosjeka.
Mi bismo ipak htjeli, ali nećemo forsirati, da ide sa svojim prijateljima iz male škole i dalje. Mislimo da neće zaostajati u učenju, jer ono što smo ga htjeli naučiti i nauči. Npr., zna sva slova, zna zbrajati do 10 itd.
Pa me zanima koje su mogućnosti u ovakvom slučaju, da li je komisija ta koja će isključivo reći da/ne ili ipak mi možemo još nekome iznijeti svoje argumente i razloge koji će ići u prilog tome da ipak krene u prvi razred?
ako je najveca zamjerka na govor, konzultirala bih logopeda i svakak ukljucila diejte u logopedsku terapiju.
odgoda nema smisla ako se razlog odgode ne tretira.
isto tako, treba vidjeti sto se tocno treba tretirati, dal je to nesto sto se moze ispraviti za mjesec dva tri ili nesto za sto ipak treba godina dana.

pretpostavljam da nije isao u vrtic, ali vidite sa malom skolom, kakvo je njihovo misljenje o odgodi?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 10:00   #292
ja bi preporučila iz svog iskustva svakako odgodu, još ako je mlade dijete, što znaci da bi imalo 6,5 god. kad bi krenulo u 1. razred...


razvoj govora i čisto izgovaranje svih glasova i slova je jako bitan za prvi razred jer iz toga se razvijaju drugi problemi, čitanje i pisanje je dosta teze savladati jer dijete ne razlikuje neke glasove, ne raspoznaje itd.
logoped se treba svakako pohadati i to po 2 x tjedno...
nije moguća analiza i sinteza riječi koja je jako bitna prije polaska u školu..


ja sam imala taj problem sa djevojčicom i mi smo se cijeli 1. razred mučili, svakodnevno radili s njom, išla u boravak i tek na kraju prvog razreda uz jako česte odlaske logopedu je to bilo u granicama normale...

s tim da je ona procjenjena kao zrela i spremna za školu i išla je vec prije škole logopedu...

te procjene prije upisa u školi nisi vjerodostojne i točne jer ne može nitko u 10 minuta procjeniti dali je tvoje dijete spremno ili nije, to mogu najbolje roditelji...

moja cura je imala punih 7 godina ali bi ipak sa ovim iskustvom upisala dijete sa 8. godina u školu jer je to bila velika muka, tlaka, puno suza itd. cijeli prvi razred i tek u 2. razredu je sve sjelo na svoje i ona je zrela sa školu....velika je razlika u godini dana....

ne znam zašto bi forisirati na nešto dijete ako nije spremno...ima vremena za školu i totaln je nebitno poslje dali je krenula ranije ili kasnije u školu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 13:07   #293
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
moja cura je imala punih 7 godina ali bi ipak sa ovim iskustvom upisala dijete sa 8. godina u školu jer je to bila velika muka, tlaka, puno suza itd. cijeli prvi razred i tek u 2. razredu je sve sjelo na svoje i ona je zrela sa školu....velika je razlika u godini dana....

ne znam zašto bi forisirati na nešto dijete ako nije spremno...ima vremena za školu i totaln je nebitno poslje dali je krenula ranije ili kasnije u školu
a, ko kaže da ne bi bilo još više muke da je krenila u školu sa 8 godina? to šta bi bila godinu starija ne znači da bi išlo brže, dapače, možda bi joj svakako tribala godina, ili više, da se prilagodi.

osobno mislim da je za dite bez posebnih potreba 7 godina itekako dovoljno za krenit u školu. moj rođak je krenija u školu sa 7,5 umisto sa 6,5 godina i uvik je bija najstariji u razredu, šta nije nikakva tragedija, naravno, ali sam je reka da cili život ima osjećaj da godinu dana kasni za svojom generacijom samo zato jer je kasnije krenija u školu. roditelji su ga zadržali doma jer im se činilo da nije dovoljno zril. btw, nije ni danas zril, a prošlo je 20-ak godina od upisa u osnovnu.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 17:46   #294
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post

te procjene prije upisa u školi nisi vjerodostojne i točne jer ne može nitko u 10 minuta procjeniti dali je tvoje dijete spremno ili nije, to mogu najbolje roditelji...
debelo se slazem da procijene u 10 minuta nisu i ne mogu biti vjerodostojne, ali se ne slazm da najbolje mogu procijeniti roditelji.
iz iskustva znam da ne mogu.
naravno da je misljenje roditelja bitno, al ak vec radimo preglede, i ako se razvlaci roditelje po domovima zdravlja i skolama, onda bi to trebalo biti kvalitetnije.
ionak uzmes izlazak s posla (ak ne i slobodan dan) da obavis sluzbe koje rade neprilagodjeno roditeljima i nisu im se sklone prilagoditi.


po meni bi se vise vaznosti trebalo pridati misljenju predskolske ustanove ako ju je dijete pohadjalo (vise od one "obavezne godine"), iako je i tu jako sklizak teren, jer i oni imaju neku uputu da se trebaju "rjesiti" predskolaraca i osloboditi vec natrpana mjesta drugim vrticancima

za sada, vrtic je duzan dati misljenje za skolu samo ako se radi o prijevremenom upisu ili ako odgoda vristi iz svih kuteva, i najcesce na inicijativu roditelja.
sto je po meni nedovoljno, pogotovo ak te inicijative nema.

mislim da bi trebali davati svima, pogotovo ak se zna da skola, radi velikog broja polaznika, testiranje radi 10-12 minuta.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 22:11   #295
Jasam isla sa 7,5 godina jer sam bila fizicki sitna a skola daleko imoji me nisu dali
Uvijek sam bila najstarija i najmanja i nemam nikakve traume od toga
Vec sad znam da sigurno necu malog dat sa 6,5 u skolu pa nigdje mu se ne zuri
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 09:56   #296
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
po meni bi se vise vaznosti trebalo pridati misljenju predskolske ustanove ako ju je dijete pohadjalo (vise od one "obavezne godine"), iako je i tu jako sklizak teren, jer i oni imaju neku uputu da se trebaju "rjesiti" predskolaraca i osloboditi vec natrpana mjesta drugim vrticancima

za sada, vrtic je duzan dati misljenje za skolu samo ako se radi o prijevremenom upisu ili ako odgoda vristi iz svih kuteva, i najcesce na inicijativu roditelja.
sto je po meni nedovoljno, pogotovo ak te inicijative nema.
Kod nas u vrtiću daju svim predškolarcima mišljenje, međutim oni se fokusiraju na socio-emocionalnu zrelost djeteta koje kreće u školu (napišu kako se dijete ponaše u grupi, je li prihvaćeno od vršnjaka, i navedu neki njegov interes).

A "testiranje" djece u školi traje 1.5 h, a ne 10 min.


Ja potpisujem ovo da treba pitati odgojiteljice u preškoli, kako se njima čini, međutim ponavljam, nepravilan izgovor glasova je prepreka za svladavanje pisanja riječi, dakle za samo osnovu od koje se u školi kreće.
Mislim da je godina dana rada s logopedom nemjerljivo bitnija od kretanja u školu s prijateljima iz male škole, ukoliko naravno u školi nisu sasvim pogrešno detektirali problem s govorom (a tu valjda i roditelji primjećuju, dijete te dobi treba čisto pričati, svako gutanje glasova i obrtanje slogova ili nepravilan izgovor kod djeteta od 6.5 g je odstupanje)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 15:39   #297
Kod nas testiranje bili 15 min.
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 20:19   #298
Ja znam da mi dijete nije bilo sk. obveznik ove godine da bi je vjerojatno ranije upisala, jer je bila apsolutno spremna i zeljna skole. Ja sam krenula s 6g i 4mj i srecom da jesam jer mi je i ovako bilo dosadno i neizazovno, svo gradivo prvog razreda sam vec znala, a sto bi tek bilo da sam krenula godinu kasnije? Unaprijed tvrditi da se nece poslati dijete s 6.5g a koje ce mozda biti posve spremno i zeljno skole mi je neobican stav...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 20:39   #299
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Kod nas u vrtiću daju svim predškolarcima mišljenje, međutim oni se fokusiraju na socio-emocionalnu zrelost djeteta koje kreće u školu (napišu kako se dijete ponaše u grupi, je li prihvaćeno od vršnjaka, i navedu neki njegov interes).

A "testiranje" djece u školi traje 1.5 h, a ne 10 min.
kako kojoj
kod nas je trajalo 12min ona, jos 5 ona i tata.

vrtici su, barem po zagrebu, bolje opremljeni sto se tice strucnih suradnika (psiholog, logoped) i psiholozi imaju vise testova po vrticima, nego skolama.
za sada. dok im i to ne skresu.
uz dodatak da imaju mogucnost svakodnevne opservacije u grupi, koja je po meni jako vrijedan podatak o djetetu.
nas skola nije trazila misljenje vrtica, iako ga imamo (tj rekli su nam da ga mozemo uzeti ako ce trebt)

jako malo vrtica samoinicijativno ostavlja dijete u vrticu jos jednu godinu i ako roditelj sam to ne vidi i ne izrazi zelju, tesko da ce vrtic inicirati, osim ako ne vristi iz aviona.
i cesto se koriste floskule, idu svi iz njegove grupe, pa nek ide i on.
ili, vidite kak je visok, zamislite kak ce biti tek za godinu dana.
i tu roditelj posustane i upise dijete.

nista godina djetetu nece faliti u zivotu, prijatelje ce pokupiti po putu, mozda ce i strsati u razredu ko najvisljii, ali ce naucit pravilno izgovarat rijeci, doci bolje pripremljen na pisanje, lakse usvajati gradivo...

pisem iz iskustva osobe koja je susretala djecu koja se muce s gradivom, jer
nisu bila spremna za skolu, a sto se vise muce s gradivom, tim su i nesretniji, pa se poteskoce reflektiraju na emocionalni i drustveni zivot...

i tek sada, sa iskustvom roditelja koji upisuje dijete, mogu reci da je to sranje od testiranja za skolu
(cast izuzecima, koji se broje na prste)

i uopce me ne cudi kak su im neka djeca "prosla" ispod radara, bez slusne analize i sinteze, sa grafomotorikom trogodisnjaka, a neka i sa ogromnim poteskocama u govoru
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 22:05   #300
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja znam da mi dijete nije bilo sk. obveznik ove godine da bi je vjerojatno ranije upisala, jer je bila apsolutno spremna i zeljna skole. Ja sam krenula s 6g i 4mj i srecom da jesam jer mi je i ovako bilo dosadno i neizazovno, svo gradivo prvog razreda sam vec znala, a sto bi tek bilo da sam krenula godinu kasnije? Unaprijed tvrditi da se nece poslati dijete s 6.5g a koje ce mozda biti posve spremno i zeljno skole mi je neobican stav...
Decki i cure su nebo i zemlja i sa 3 god i sa 6 i sa 15 i sa 30
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.