Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2014., 14:19   #161
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ne, nije to dodatni plus, dodatni plus nastaje kad ljudi imaju iskrivljeno mišljenje o školi i produženom boravku u školi. Ne, nije produženi boravak nešto naaaajbolje što se djetetu može ponuditi poslije škole no nije ni tako grozan kak se čini kad se izvuku neke stvari iz konteksta.

Meni bi bilo idealno da se s djetetom poslije škole pozabavi mama i tata,pojede domaći skuhani ručak, odmori, napiše zadaću koju će roditelji pregledati i ostatak vremena se provede u igri i zabavi.

Naravno da nam to neće biti moguće i na boravak mi ne izgleda odbojno, niti još jedan plus za odgodu škole.
Apsolutno se slazem s tobom.
Uopce ne kuzim zasto bi boravak isao u prilog odgodi skole?
S 7,5 godina dijete je puno samostalnije I odgovornije i moze biti samo doma pola dana pa mu vise ne treba boravak?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 23:18   #162
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slazem s tobom.
Uopce ne kuzim zasto bi boravak isao u prilog odgodi skole?
S 7,5 godina dijete je puno samostalnije I odgovornije i moze biti samo doma pola dana pa mu vise ne treba boravak?
pa sa 8.5, kada krene u 2. razred je.
a podosta skola po ZGB-u nema boravak nakon 1. razreda, tak da cak i kad bi ga bilo, evo, ako je to tak kak se opisuje, ja svoju en bih stavila tamo u 2. razredu (a ta jedna godina moze znaciti jakoooo puno)


a i ako gledam u kontekstu toga da netko sa 6.5 dobiva priliku igrat se u vrticu, ili provesti 8 sati u OS; meni je ova prva opcija draza

napomena: sigurna sam da se vrtici debelo razlikuju do toga sto i kako nude, kolko su djeci poticajni, isto tako da neka djeca nikad ne prihvate vrtic i da im bude super kad krenu u skolu, kao i da su neki boravci super poticajno okruzenje, a neki produzetak nastave u kojoj se mora sve odraditi, osim zadace iz francuskog jer nju uciteljica ne zna (kod nas niti roditleji ne bi znali, pa onda nemam pojma kaj bi dijete sa time)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 00:33   #163
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
produzetak nastave u kojoj se mora sve odraditi, osim zadace iz francuskog jer nju uciteljica ne zna (kod nas niti roditleji ne bi znali, pa onda nemam pojma kaj bi dijete sa time)
Mozda pratilo na satu i samostalno znalo rijesiti tu zadacu tocno, bez prijeke potrebe da ju itko prekontrolira?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 06:41   #164
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Mozda pratilo na satu i samostalno znalo rijesiti tu zadacu tocno, bez prijeke potrebe da ju itko prekontrolira?
pa ja imam takvo misljenje o svim predmetima, ne samo o stranom jeziku, a prema upisima par strana unazad, to izgleda drugacije u boravku

u tom kontekstu, vecina djece ce samostalnije rjesavati svoje zadatke sa 7.5, nego sa 6.5
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 09:05   #165
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pa ja imam takvo misljenje o svim predmetima, ne samo o stranom jeziku, a prema upisima par strana unazad, to izgleda drugacije u boravku

u tom kontekstu, vecina djece ce samostalnije rjesavati svoje zadatke sa 7.5, nego sa 6.5
To uopce ne mora biti pravilo.
Puno je faktora koji utjecu na samostalnost djeteta, godine su samo jedan od njih.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 15:51   #166
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a i ako gledam u kontekstu toga da netko sa 6.5 dobiva priliku igrat se u vrticu, ili provesti 8 sati u OS; meni je ova prva opcija draza

napomena: sigurna sam da se vrtici debelo razlikuju do toga sto i kako nude, kolko su djeci poticajni, isto tako da neka djeca nikad ne prihvate vrtic i da im bude super kad krenu u skolu, kao i da su neki boravci super poticajno okruzenje, a neki produzetak nastave u kojoj se mora sve odraditi, osim zadace iz francuskog jer nju uciteljica ne zna (kod nas niti roditleji ne bi znali, pa onda nemam pojma kaj bi dijete sa time)
ja bih radije svoju djecu poslala ranije u školu nego odgađala upravo iz razloga što ne vole vrtić, niti će ga, po mojoj slobodnoj procjeni, ikad voljeti.

ali dobro, stariji je ionako 9mj, i ići će sa 7g u školu.
a mali će sa 6.5g, jer je taman malo prije crte razdvajanja.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 22:18   #167
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post

ugl ne znam postoji li više uopće taj cjelodnevni od nekad?
postoji, u rijeci!
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 16:17   #168
Quote:
vedra kaže: Pogledaj post
postoji, u rijeci!
postoji i to u više škola, ukupno cca 19 u gradu Rijeci

negdje je produženi, negdje cjelodnevni

ima na netu odluka o sufinanciranju od strane Grada, pa je tamo precizirano u kojim školama
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 18:22   #169
ipak je definitvno upisan i ne žalim uopće. Da mu je bilo dobro u vrtiću navjerojatnije bih odgodila.
Promjene se vide na bolje, svakim danom je sve zreliji, pogotovo otkako ne ide u vrtić.
Dodatan plus je što ću biti doma na porodiljnom pa ću mu se moći maksimalno posvetiti. Neću mu pisati zadaće, majkemi

Hvala svima na savjetima
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 20:41   #170
sve više mislim da je i to odgađanje škole - kao samo još jedan način da život svojoj djeci učinimo što lakšim, što lagodnijim, što manje stresnim - dugoročno gledajući samo medvjeđa usluga koju im činimo. u to me uvjerio i članak na koji sam nabasala: link.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:41   #171
jako zanimljiv članak
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 09:59   #172
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
jako zanimljiv članak
I u potpunosti istinit.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 10:44   #173
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
sve više mislim da je i to odgađanje škole - kao samo još jedan način da život svojoj djeci učinimo što lakšim, što lagodnijim, što manje stresnim - dugoročno gledajući samo medvjeđa usluga koju im činimo. u to me uvjerio i članak na koji sam nabasala: link.
clanak je izvrstan, al vidis, ja bas mislim da odgoda skole moze pomoci da se diejte lakse nosi sa stresom i da roditelj ne upadne u zamku ovoga o cemu pise clanak.
ja produzetak predskolse dobi ne dozivljavam kao period lakseg i lagodnijeg zivota, nego kao zivotno razdoblje u kojem dijete, neoptereceno skolskim i vanskolskom obavezama, na igralistu i vrticu, uvjezbava socijalne vjestine, uci se nositi sa ljutnjom, tugom, strahovima....uci rjesavati sukobe, kako sa vrsnjacima, tako sa odraslima, bez da mora btii "najbolji" i bez da nakon toga mora jos napisati zadacu, napraviti plakat i jos kojesta za skolu, i ispunjavati ocekivanja odraslih vezano uz akademsko znanje i polozaj u skoli.

mislim da roditelj, cije diejte jos niej emocionalno spremno za skolu, lako moze upasti u zamku prezasticivanja djeteta u odnosu na drugu djecu, jer, izmedjuostalog, dijete mora jos i napisati zadacu, i mora redovito dolaziti u skolu, pa "nije dobro da se dijete predugo ljuti ili da je uopce tuzno jer bi to moglo utjecati na njegov uspjeh".
pa onda bije njegove bitke. ili ih sprecava.
cini svastanesto umjseto djeteta

slobodna igra jos nije nikome nastetila u razvoju, i djeca mogu svasta nesto uciti kroz igru u predskolskoj dobi...to im mora biti dominantna aktivnost, ja ju ne bih skracivala i zamjenjivala hrpom obaveza.
sranje je jedino, i onda je tak svejedno ide li dijete sa 5-6-8 godina u skolu, kada se roditelj i igra umjesto djeteta i uci ga kako se igrati, ili jos gore, kada ima hrpu aktivnosti vec sa 3,5 godine.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 11:52   #174
nosorog, ja ne govorim o djeci koja su emocionalno, intelektualno ili bilo kako drugačije po procjenama stručnjaka nespremna za školu. govorim o djeci koja jesu spremna za školu, ali im roditelji odlučuju odgoditi upis za jednu godinu. ili o onoj djeci koja su kalendarski na granici i po testiranjima jesu spremna za školu, ali ih roditelji (većina) neće upisati u školu jer "zašto bi se mučio kad ne mora," "imat će dovoljno vremena za odgovornosti i obaveze u životu, neka ima još jednu godinu bezbrižnosti." što je to ako ne nakana da se djetetov život učini što lakšim, lagodnijim i manje stresnim?
da se razumijemo, ja ih ne osuđujem jer je riječ o brižnim roditeljima koji sve to rade u najboljoj namjeri (uostalom, i sama sam se prepoznala u nekim karakteristikama iz članka iako upis u školu ne bih odgađala ), ali možda u najboljoj namjeri dugoročno rade medvjeđu uslugu djetetu.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 13:02   #175
moje dijete krece sada u skolu gdje ima samo 1 razred boravak i to ce biti poslje problem jer ne mislim je u drugom razredu ostavljati samu kod kuce...tesko mi je vjerovat da ce se ona sama ustat i spremit za skolu kad ide popodne a i ne zelim da nekvalitetno provodi vrijeme kad je sama pola dana doma...a znam da bi cijelo vrijeme visila na tabletu, racunalu, gledala crtice i slicno i to mi je o.k. ali ne zelim da svaki dana 5 sati to samo radi nego zelim da radi zadacu i uci, igra se itd. -znam da cu vjerovatno placati cuvalicu ili mozd baka dode iako mi to nije jednostavno jer zivi dosta daleko
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 10:41   #176
link je odličan i ima smisla. Ali ima tu i druga strana medalje.. Gledam ovu našu državu, vladu,.. Oni su odgajani u doba šibe u školi i viš kako nam je, pokradeni, izvarani.. Ali ajde, bar nisu depresivni

I da, smatram da odgoda škole nespremnom djetetu može samo dobro napraviti
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 11:01   #177
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
link je odličan i ima smisla. Ali ima tu i druga strana medalje.. Gledam ovu našu državu, vladu,.. Oni su odgajani u doba šibe u školi i viš kako nam je, pokradeni, izvarani.. Ali ajde, bar nisu depresivni
Ali nama tek predstoji vidjeti kako ce se danasnja generacija odgojena u sasvim drugacijoj klimi i na sasvim drugaciji nacin ponasati za 20 godina.
Mozda budu jos gori, nikad se ne zna.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 11:03   #178
ali i spremnom djetetu ne mices stres time sto ga godinu kasnije posljes, nije da si ga izvadio iz skole i poducavas ga doma.
samo ce dijete biti zrelije i samostalnije pa ce cak i ti roditelji koji zele pomoc svojoj djeci u svemu imati manje razloga za pomaganje.
evo, ja ne vidim nikakav razlog za ranije kretanje u skolu, ne vidi sto time dobiva dijete (pod uvjetom da vrtic nije problem, ako dijete mrzi vrtic onda vidim sto dobiva )
kazu neki bit ce dosadno djetetu.
svakom djetetu je dosadan program kakav mi imamo u skolama. pa kaj onda? bit ce mu i posao dosadan cesto, nek se navikne da ne mora sve biti zabavno.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 12:44   #179
a ja ne vidim razlog za odgađanje škole ako je dijete spremno. ako je spremno, to znači da je dovoljno zrelo i samostalno za polazak u školu. a ako želiš da bude još zrelije i samostalnije, zapravo se samo trudiš olakšati mu što više u životu - olakšati mu godinu prije polaska u školu i olakšati mu sam boravak u školi. članak dovodi u pitanje upravo takvo nastojanje da im "bude lakše."
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.

Zadnje uređivanje Kakadu : 07.07.2014. at 12:51.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 12:52   #180
ja vidim, cak i da ne ulazim uopce u ovaj uzas skracenih boravaka di te prisiljavaju da dijete od 7 ili 8 godina ostavljas satima samo, cak id a to sve super funkcionira, smatram da sto je dijete starije to je sposobnije i zrelije i spremnije samostalno se uhvatiti u kostac sa svim obavezama.
ne samo prvi, drugi razred, kasnije tijekom cijelog osnovnog skolovanja dijete ce biti godinu starije, godinu zrelije i godinu odraslije. ako uvedu malu maturu, cak i ako ne uvedu, onda kad ocjene postanu najvaznije za upis, dijete ce biti godinu zrelije i odraslije.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.