Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2014., 20:50   #21
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
U pravilu su osobe s fakultetom 'upućenije', ajmo to tako nazvati, od osoba bez fakulteta, što zbog znanja stečenog tijekom obrazovanja, što zbog određenih iskustava koja su dobile tijekom školovanja, a koja osobe bez fakulteta nisu iskusile.

Među najvažnija iskustva koje se dobije na fakultetu ubrojio bih iskustvo pronalaženja informacija i usvajanja tih informacija, za koje sam primijetio da često fali ljudima koji nisu studirali, a koje je ključno kod bilo kakvog naknadnog proširivanja znanja.

Naravno, nije sad to neki aksiom, ali moja iskustva govore ovome u prilog.
Pa dobro ovo ima smisla ali opet to se sve odnosi na spoznavanje i traženje informacija iz specifičnog područja koje izučavaš na fakultetu.
Ne mora nužno imati veze s nečim što opšte znanje podrazumijeva.
Smiješno mi je samo što se svaka osoba koja završi fakultet odmah smatra obrazovanom a to zaista ne mora tako značiti. Zapravo šta to uopšte znači "obrazovana osoba"?!

Prije sam fakultetlije gledala s admiracijom jer sam mislila da osoba s fakultetom je automatski "kompletna" ali sad što više fakultetlija upoznajem više me razočaravaju... I mlađi i stariji.
Joana Madu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 21:23   #22
Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Prije sam fakultetlije gledala s admiracijom jer sam mislila da osoba s fakultetom je automatski "kompletna" ali sad što više fakultetlija upoznajem više me razočaravaju... I mlađi i stariji.
Ta generaliziranja nemaju smisla... osnivač Microsofta nema fakultet, a pogledaj sabor i na što te rasprave sliče... mislim da svi (osim Kajina) imaju fakultet, uključujući i ovu "intelektualku". .

Ako govorimo o školskom sustavu, najviše općem znanju i kulturi može pridonijeti jaka gimnazija s dobrim profesorima iz svih područja.

Fakulteti (poput mojeg) donose neka vrijedna (i društvu korisna) specijalizirana znanja, a neki gotovo ništa, osim mase ljudi na zavodu za zapošljavanje.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 22:22   #23
Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Pa dobro ovo ima smisla ali opet to se sve odnosi na spoznavanje i traženje informacija iz specifičnog područja koje izučavaš na fakultetu.
Ne mora nužno imati veze s nečim što opšte znanje podrazumijeva.
Nisi shvatio što sam htio reći, dobar fakultet ti daje određena iskustva koja inače ne bi imao, recimo, iskustvo pronalaženja informacija koje te zanimaju, znači, ja kad nešto trebam, kad me nešto zanima, ja proučim literaturu, pitam autoritete, jbg, informiram se, jer me tome naučilo iskustvo studiranja, dok ljudi koji nisu usvojili taj proces prikupljanja podataka to nevoljko rade, ako uopće.

Znači, ja sam inženjer, ali kad me zanima nešto iz drugog područja, potražim informacije, to je jedna navika koju sam stekao tijekom obrazovanja, dok niže obrazovani ljudi nemaju takvu naviku.

Velim, nije sad to neki aksiom, to su neka moja iskustva s niže i više obrazovanim ljudima. Puno toga ovisi o čovjeku, i o fakultetu, jer ima fakulteta koji nisu za drugo nego ključ u bravu, postoje samo zato da bi profesori imali gdje raditi...

Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Smiješno mi je samo što se svaka osoba koja završi fakultet odmah smatra obrazovanom a to zaista ne mora tako značiti. Zapravo šta to uopšte znači "obrazovana osoba"?!
Obrazovana osoba je osoba s obrazovanjem, ne znam šta tu nije jasno?

Ako ima fakultet, onda je obrazovana, čisto semantički...

Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Prije sam fakultetlije gledala s admiracijom jer sam mislila da osoba s fakultetom je automatski "kompletna" ali sad što više fakultetlija upoznajem više me razočaravaju... I mlađi i stariji.
E vidiš, to je još jedan nedostatak osoba bez fakultetskog obrazovanja, misle da su ovi s fakultetima pametniji...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 22:26   #24
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a šta bi ti reko šefe .. imam li ja kakvu kulturu .. jal opću jal posebnu .. bilo kakvu .. .. po tvom mišlenju .. ?
Ti si mnogo bre nekulturan, stalno me zoveš 'pizdo', kladim se da nemaš niti četiri razreda osnovne, pa naučio nešto u JNA, ono, pomoćni radnik u vešeraju...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 22:41   #25
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ako ima fakultet, onda je obrazovana, čisto semantički...
Prošla je kroz neki sustav koji novce iz budžeta uzima preko ministarstva znanosti. To je prilično sigurno, a ovo što tvrdiš, baš i ne...

No, je li obrazovana, poluobrazovana, slabo obrazovana, kriminalno loše obrazovana... ili je čak kriminalnom radnjom došla do toga da 'ima fakultet', to je pitanje. Ovisi koji fakultet je osoba završila. Svega ima. Neki fakulteti su uistinu cirkusi s pravom izdavanja diploma.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 22:46   #26
Pitanje je šta znači "imati fakultet".
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 22:48   #27
Quote:
netsky prospekt kaže: Pogledaj post
Kad smo već tu, sad sam se sjetio, imam knjigicu "Što sve muškarac mora znati" Slična je kao ova u Sigmundovom linku samo malo, je li, lakša za čitanje, prilagođena publici

Evo ukratko sadržaj knjige po poglavljima :
Mislim da posjedujem tu knjižicu; napisaše ju neki Nijemac, je l'? Kolumnist Playboya ili tako neke novine? Onak', izlistaš ju za pola dana.

Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Pa dobro ovo ima smisla ali opet to se sve odnosi na spoznavanje i traženje informacija iz specifičnog područja koje izučavaš na fakultetu.
Ne mora nužno imati veze s nečim što opšte znanje podrazumijeva.
Smiješno mi je samo što se svaka osoba koja završi fakultet odmah smatra obrazovanom a to zaista ne mora tako značiti. Zapravo šta to uopšte znači "obrazovana osoba"?!

Prije sam fakultetlije gledala s admiracijom jer sam mislila da osoba s fakultetom je automatski "kompletna" ali sad što više fakultetlija upoznajem više me razočaravaju... I mlađi i stariji.
Debelo te potpisujem na boldanom.

Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Prošla je kroz neki sustav koji novce iz budžeta uzima preko ministarstva znanosti. To je prilično sigurno, a ovo što tvrdiš, baš i ne...

No, je li obrazovana, poluobrazovana, slabo obrazovana, kriminalno loše obrazovana... ili je čak kriminalnom radnjom došla do toga da 'ima fakultet', to je pitanje. Ovisi koji fakultet je osoba završila. Svega ima. Neki fakulteti su uistinu cirkusi s pravom izdavanja diploma.
Ja sam prije mislio da su FER-ovci jedni od najobrazovanijih studenata, ali si me sad i ti demantirao pa neću više donositi takve zaključke.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 23:05   #28
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Ja sam prije mislio da su FER-ovci jedni od najobrazovanijih studenata, ali si me sad i ti demantirao pa neću više donositi takve zaključke.
Završio si prometni ili sl. pa te ovo pogodilo?

Reci iskreno, što i zašto si mi zamjerio?

Inače, najviše cura i općenito prijatelja s kojima sam se družio i s kojima se družim mi je s Filozofskog... a prigovora imam i za taj i za svoj fakultet, mislim da sam bio prilično realan...

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Pitanje je šta znači "imati fakultet".

Eto, žena je bar iskrena i ne prodaje priču pipl mast tras as.

Ne znam što je bizarnije. Ta vaša u studiju ili činjenica da je ova naša u Saboru.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 03.08.2014. at 23:11.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 23:29   #29
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Završio si prometni ili sl. pa te ovo pogodilo?

Reci iskreno, što i zašto si mi zamjerio?

Inače, najviše cura i općenito prijatelja s kojima sam se družio i s kojima se družim mi je s Filozofskog... a prigovora imam i za taj i za svoj fakultet, mislim da sam bio prilično realan...


Nisam završio Promet i ne kužim zašto misliš da me išta pogodilo što si napisao, odakle se to iščitava?

Ne znam, raja s FF-a mi je uglavnom fejk po svemu, kako po općekulturnoj razini znanja, tako i po drugim parametrima koji sad nisu dijelom teme pa nije važno.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 23:37   #30
Ja se divim ff-ovcima, uvijek su mi bili tajni fetiš, htjela sam imat prijatelje otamo, dečka itd ali nisam bila dovoljno cool za njih ali ok nisam ni imala neke prilike puno upoznat se s njima.
Moraxella is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 23:45   #31
Mene užasava to njihovo ''kulerstvo''. A svi skupa u glavi nose pola mozga. Uglavnom.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 23:51   #32
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Nisam završio Promet i ne kužim zašto misliš da me išta pogodilo što si napisao, odakle se to iščitava?
Ok, ti si se nadovezao na cjelinu onog što sam pisao, a ne toliko na moj zadnji upis koji si citirao pa se nije radilo o ironiji...

Ako je (paušalno ću bubnuti) trideset posto ljudi s FER-a slabo pismeno i ako je trideset posto ljudi s Filozofskog nesposobno za imati dvojku iz matematike u kakvom Miocu... onda meni fakultet sam po sebi nije dostatan pokazatelj nekog 'općeg obrazovanja'.

O nekim slabijim fakultetima da i ne govorim... rekoh, neki fakulteti su cirkusi s mogućnošću izdavanja diploma.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 23:59   #33
Ne bih se uopće složio s tim jer ti ne znaš koliko je i koji su ljudi s kojih fakulteta sposobni u jednom Miocu imati dvojku iz matiše. Ja nisam završio nauke koje imaju veze s matematikom, nisam išao u Mioc, a opet mi je matematika solidno išla bez naročitog učenja. I znam zilijun takih ljudi. Isto tako poznajem ljude koji su završili i Medicinu i FER i VEF i FF i PF i Građevinu i Promet i stvarno ih ima minimalno i s MEF-a i s Arhitekture koji se mogu sastati s nekim općekulturnim pojmovima. Možda znam samo taj uzorak koji ulazi u tvojih 30 %? Sposobnost logičkog zaključivanja neću ni načimati. A logičko zakljuivanje ne zahtijeva samo FER, just for the record.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 00:18   #34
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Ne bih se uopće složio s tim jer ti ne znaš koliko je i koji su ljudi s kojih fakulteta sposobni u jednom Miocu imati dvojku iz matiše. Ja nisam završio nauke koje imaju veze s matematikom, nisam išao u Mioc, a opet mi je matematika solidno išla bez naročitog učenja. I znam zilijun takih ljudi. Isto tako poznajem ljude koji su završili i Medicinu i FER i VEF i FF i PF i Građevinu i Promet i stvarno ih ima minimalno i s MEF-a i s Arhitekture koji se mogu sastati s nekim općekulturnim pojmovima. Možda znam samo taj uzorak koji ulazi u tvojih 30 %? Sposobnost logičkog zaključivanja neću ni načimati. A logičko zakljuivanje ne zahtijeva samo FER, just for the record.
Nisam nigdje ni tvrdio da logičko zaključivanje 'zahtijeva' samo FER, nego sam komentirao tko kakve studente pretežito dobiva... i u pozitivnom i u negativnom smislu...

U grubo govoreći FER (i PMF) dobivaju najviše dobrih matematičara, a FF 'jezičara' i onih s predispozicijama za društvene znanosti...

I na FF-u može završiti po predispozicijama izvrstan matematičar, a na FER-u potencijalno izvrstan pisac... no, to je rjeđe od obrnute pojave... odnosno, jasno je potencijalno kakvih ima više na kojoj strani.

Prag je nizak, a zbog toga može proći puno slabih matematičara na jednoj strani i puno slabo pismenih na drugoj strani.

I po aktualnom sustavu je za Filozofski fakultet (za ogromnu većinu smjerova) dovoljna niža razina matematike s mature...

...a na FER-u, PMF-u niža razina hrvatskog jezika s mature...

Te niže razine za jedno, odnosno drugo, donose masu onih o kojima sam govorio... iako je sustav ranije bio drugačiji, stvar je u praksi funkcionirala vrlo slično.


A što se matematike tiče, davao sam povremano instrukcije, tako da znam koliko malo se za nižu razinu traži, a i s tim se neki muče... kao i to da bi i najlošiji matematičar (onaj koji je imao dvojku) iz mojeg razreda iz Mioca bez problema riješio višu razinu matematike. (koja za FF nije nužna pa ga mogu upisati i oni koji znaju manje od toga s dvojkom iz Mioca)

Zadnje uređivanje - Sizif - : 04.08.2014. at 01:06.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 11:07   #35
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ti si mnogo bre nekulturan, stalno me zoveš 'pizdo', kladim se da nemaš niti četiri razreda osnovne, pa naučio nešto u JNA, ono, pomoćni radnik u vešeraju...
.. pogrešno .. nikad nisam radio u vešeraju ..
.. inače .. mislim da .. jedino pravi .. stari .. čisti seljak .. u hrvatskoj .. može biti čovjek .. ispravne kulture .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 11:41   #36
Uglavnom bih te potpisao u navedenom.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 16:47   #37
Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Šta to podrazumijeva opće znanje
Opće znanje je sadržano u općoj enciklopediji, koja je katalog sveukupnog
ljudskog znanja, pa je, dakle, opće znanje, kataloško (informativno)
znanje o svemu.

Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
po čemu možemo reći da neki čovjek posjeduje opće znanje i da je pametan, načitan i sl.?
Neki čovjek može eventualno posjedovati takvo informativno znanje o mnogo
toga, (tj. biti načitan), što još uvijek ne znači da je pametan.

Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Šta je to što obuhvata opće znanje, može li se ono uopšte definirati?
Eto, ja sam postavio nekakvu "definiciju" oko koje se možamo i ne moramo
složiti.

Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Znamo onu "znam da ništa ne znam". Niko ne može biti sveznajući, uvijek neko više briljira u jednoj oblasti a neko u drugoj...
Znanje daje osjećaj vrijednosti čovjeku, pa se on primiče onoj grupi u kojoj
je upravo znanje koje on posjeduje, mjerilo vrijednosti pojedinca u toj grupi.

Primjerice: znalac u filateliji neće dobiti potvrdu vlastite vrijednosti u grupi
koja se bavi biciklizmom.

Smiješni su mi oni koji se poistovjećuju sa vlastitim znanjem pa nastoje dobiti
potvrdu vlastite vrijednosti u grupama koje ne cijene njihovo znanje,
ali takvi mogu biti i opasni jer će svoje vrijednosti pokušavati silom nametnuti
drugima.
To su oni koji drže ozbiljnima potpuno nebitne stvari.

Quote:
Joana Madu kaže: Pogledaj post
Postoji li neko mjerilo? Kako možemo znati da znanje iz jedne oblasti vrijedi više od onog iz druge?
Danas je mjerilo novac, odnosno na cijeni je znanje koje u natjecateljskom
sustavu vrednovanja donosi pobjedu tj. više novca.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 18:33   #38
Opca kultura je nepotrebno gubljenje vremena
(osim ako ne mislite sudjelovati na kvizovima).

Amerikanci pamte samo ono:
a) sto ce im trebati za profesiju
b) sto im je zanimljivo


Nema svrhe u skoli bubati na tisuce dosadnih podataka koje pojedincima nece prakticno koristiti u zivotu.

Osim toga, koje studije se bave rangiranjem srednjih skola u svijetu? Nijedne.

Jedino se cijeni specijalisticko znanje, a hrvatska sveucilista nisu ni na listi 500 najboljih na svijetu.

Valjalo bi gimnazije skratiti na 3 g, izbaciti pola predmeta,
tako da se nasi ucenici ne zamore u srednjim skolama i da budu svjezi za fakultete.
A ne kao sada, pola vrhunskih srednjoskolaca s prosjekom 5.0 padne prvu godinu na faksu.

Manje predmeta u srednjoj, i veca specijalizacija
i to je to.

U SADu se ne uci svjetska povijest, samo americka,
cita se samo literatura engleskog govornog podrucja.

U Brazilu se isto cita samo brazilska i portugalska literatura,
nitko u srednjoj ne cita Dantea ili Tolstoja.

Problem ''opce kulture'' je i taj sto svaki pojedinac ima razlicitu predozbu o tome sto je opca kultura, a sto nije.

Npr. po meni, u opcu kulturu spadaju ova pitanja:

1. nabrojite faze psihodinamskog razvoja djeteta po Freudu
2. objasnite kako se elektroencefalogramski mijenjaju mozdani valovi ovisno o fazama spavanja
3. navedite kako se zove antagonist melatonina
4. navedite nekoliko agonista sigma-1 receptora
5. objasnite pojam ''sjecanja iza zaslona'' (screen memory)
6.ako covjek popije 0.5 L morske vode, koliko ce dehidrirati (izgubiti tekucine)?
7. koji ljudski kromosom je nastao fuzijom dva ''majmunska''?
8. glavni grad drzave New York
9. objasnite ''low back merger''
10. nastavite niz: riksmål, bokmål, nynorsk, ...

Zadnje uređivanje Sandiran : 06.08.2014. at 18:49.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 12:51   #39
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post

....

Npr. po meni, u opcu kulturu spadaju ova pitanja:

1. nabrojite faze psihodinamskog razvoja djeteta po Freudu
2. objasnite kako se elektroencefalogramski mijenjaju mozdani valovi ovisno o fazama spavanja
3. navedite kako se zove antagonist melatonina
4. navedite nekoliko agonista sigma-1 receptora
5. objasnite pojam ''sjecanja iza zaslona'' (screen memory)
6.ako covjek popije 0.5 L morske vode, koliko ce dehidrirati (izgubiti tekucine)?
7. koji ljudski kromosom je nastao fuzijom dva ''majmunska''?
8. glavni grad drzave New York
9. objasnite ''low back merger''
10. nastavite niz: riksmål, bokmål, nynorsk, ...

Meni je ovo, oprostit ćeš, čisto prekenjavanje, a ne domena opće kulture. Znam sedam odgovora od deset, igrom slučaja.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 00:43   #40
To je samo ilustracija da razliciti ljudi imaju razlicito poimanje o tome sto je opca kultura.
Ja sam zavrsio medicinu, i u slobodno vrijeme citam lingvisticku literaturu, dakle, meni su medicina i lingvistika (uz astronomiju i geografiju) osnove opce kulture.
Ne grcka mitologija ili Biblija.

I neke prakticne vjestine bi trebale spadati u opcu kulturu,
npr. kardiopulmonarna reanimacija i koristenje defibrilatora (ima ga na svakom okretistu ZETa, i u svakom shopping centru i sigurno ne sluzi samo za ukras),
milijunski grad Zagreb ima samo 10 timova hitne pomoci, i kad zagusti, cesto moraju ici s jednog kraja grada na drugi, a promet je gust,
tu je moralna obaveza da svaki gradjanin znade reanimirati.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.