Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2015., 23:02   #1
Ugovor o radu i BRUTO / NETO problemi

rebam pravni savjet.

U ugovoru o radu imam specificaran bruto i neto iznos place.
Ne znam kako uopce u ugovoru moze pisati i jedno i drugo?!

Uglavnom, imam dvoje djece i nedavno sam ih stavio na svoju PK karticu.
Poslodavac se drži i dalje neto iznosa. Znaci umjesto da mi naraste placa (zbog djece i vece porezne olaksice ) poslodavac mi je neto ostavio isti a smanjio mi bruto te tako sebi smanjio troskove.

Na moj upit poslodavcu sta da sam stavio npr 4 djece na sebe on mi je rekao da bi i dalje isplacivao neto po ugovoru. Ukratko, napisani bruto iznos u ugovoru u radu sada je manji za preko 1000kn mjesecno na platnoj
listi. Zena ne radi pa djeca moraju sada biti na meni.

Imam li zakonsko pravo traziti da mi se isplacuje dogovoreni bruto ugovorom o radu ili poslodavac moze
birati sto ce mi koji mjesec isplatiti tj sto njemu vise odgovara kad vec u ugovoru o radu pisu i neto i bruto iznosi ??
66ind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 07:12   #2
Plaća se mora ugovarati u bruto iznosu i nikako drugačije, upravo zbog ovakvih situacija.
Vidi čl. 92 st. 4 Zakona o radu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 19:57   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Plaća se mora ugovarati u bruto iznosu i nikako drugačije, upravo zbog ovakvih situacija.
Vidi čl. 92 st. 4 Zakona o radu.
Istu stvar su napravili i meni
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 20:53   #4
Quote:
66ind kaže: Pogledaj post
...
Na moj upit poslodavcu sta da sam stavio npr 4 djece na sebe on mi je rekao da bi i dalje isplacivao neto po ugovoru. Ukratko, napisani bruto iznos u ugovoru u radu sada je manji za preko 1000kn mjesecno na platnoj
listi. Zena ne radi pa djeca moraju sada biti na meni.
...
Ja bih to rijesila na nacin da bih skinula djecu sa svoje PK kartice, a pravo na uvecani osobni odbitak iskoristila tako da predam poreznu prijavu na kojoj cu ostvariti povrat. istina, povrat ce doci sa zakasnjenjem, ali cu ga ostvariti ja (koja na to imam pravo), a ne poslodavac.
njuskica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.