Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2015., 13:44   #81
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
- Jeste li do sada sklapali ugovor sa državnim poduzećem AKDHhrvatski Nakladni Zavod koje štampao osobne iskaznice? Ne?

- Zapravo i jesu u svakoj vukojebini, zato se i jesu hrvatsak osobna i hrvatska putovnica mogle kupiti na crnom tržištu. Sjećamo li se kad je iz konzulata u Mostaru nestalo 900 putovnica?

- Ne, grabili su isti. Samo su sad prešli na zelenije pašnjake.

Zašto se uopće plaćala osobna iskaznica? To je jedan od osnovnih servisa države, i država ultimativno zahtijeva da imamo osobne. Dakle, tome služi porez, ne?
Nije bilo čipa ni certifikata pa nisi ni morao.

E pa nije točno jer se plastične rade samo na jednom mjestu.(U mostaru nisu štampali).

Grabit će i dalje.

Platiš i banci njenu karticu a opet ti uzima lovu za vođenje računa.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 13:54   #82
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nije bilo čipa ni certifikata pa nisi ni morao.
Pa što ako je gore čip? "Gola" komercijalna čip kartica košta par dolara, u velikim serijama ispod 1 USD.

Quote:
E pa nije točno jer se plastične rade samo na jednom mjestu.(U mostaru nisu štampali).
Ali su ih popunjavali.

Quote:
Grabit će i dalje.
Platiš i banci njenu karticu a opet ti uzima lovu za vođenje računa.
Ali karticu od banke ne moram uzeti, nego ako želim "udaljeno bankarstvo".

O bankarskoj naplati "vođenja računa" sam se već izjasnio glede Slavka Linića. To je kao da uđete u kafić, popijete piće i onda vam konobar osim pića naplati:
- ulazak
- podvorbu
- slušanje muzike
- korištenje stolca
- korištenje stola
- korištenje stolnjaka
- korištenje čaše
- korištenje šećera
- korištenje žličice
- korištenje klima uređaja/grijanja
- korištenje WCa
- izdavanje računa
- izlazak

Zašto ne? Usluga je usluga.

S tim da je Slavko Linić sada NAREDIO da ne možete sami skuhati kavu nego morate svako jutro otići u kafić.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 14:00   #83
da razum vlada u ovoj državi ne bi je sami prozivali banana država, hrvatistan i sl...
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 15:35   #84
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Da.


Problem je u digitalnom potpisu. Sam čip na OI ništa ne znači bez registracije na e-građani i otvaranja korisničkog računa. Kartica će služiti da se s nje skine digitalni potpis da si to ti i time dobiju neki dokumenti. Ne svi. Neće ti nitko dati da rješavaš ugovor o prijenosu vlasništva nekretnine pobogu.
Ali će ti biti puno zgodnije rodni list ili potvrdu o prebivalištu ili nekažnjavanju na ovaj način dobiti, umjesto da za sve to čekaš u redovima i plaćaš biljege.
Samo mali ispravak netočnog navoda.

Ja e-građanina imam već godinu dana i skidam rodni list i domovnicu po potrebi već godinu dana.

I to sam sve napravio bez čipirane kartice i bez ikakvog ugovora sa ikakvom korporacijom.
Dakle za digitalni potpis ti ne treba čipirana osobna.

Sa druge strane, na koji način ti zamišljaš e građanina i da ja dođem na stranice države po recimo rodni list. Njihow website gdje ga i sada skidam.
Ok dođem.
I kako ću ja sad sa čipom dokazati da sam ja taj koji diže baš moj rodni list?

Mahati ispred monitora i moliti očenaš?

Ili ću biti prisiljen od države kupiti neki čitač čipova u kojeg ću gurnuti osobnu kako bi mi web stranica potvrdila da sam ja baš taj?

A čitač će slučajno proizvoditi firma nekog marka virišupkovića koji je eto čisto slučajno član SDP/HDZ-a?

A i na kraju svega toga (jer ni toooo nije sve!).

Kako će ta web stranica znati da baš ja guram svoju osobnu u čitač na web stranicama, a da je ne gura neki Ṣalāḥ ad-Dīn Yūsuf ibn Ayyūb koji me recimo odžepario po' dana prije?

Kako bez skeniranja kompletnog lica?
Ili bar bez skeniranja recimo rožnjače oka (iako navodno izgleda ni to nije pouzdano jer karma is the bitch pa i rožnjače nisu jedinstvene nego se poklapaju neke od umrlih i novorođenih. I ne to nisu teorije urote , to je izjava znanstvenika koji se bavi security-em na tom polju).
Ili otiska palca....

Dakle, ukratko.
Imati ono što imaš sada za e-građanina i imati čip je što se tiče security-a isto.
Sada ti je security tvoja email adresa i nije ništa manje sigurna od čipa kojeg nemaš s čim očitati da bi dokazala da si to ti a ne neki Dino Mehmeda Mujkić.

Dakle potpuno pogrešno percipirate security.
I potpuno pogrešno smatrate da čip VAS štiti.

Ne ne štiti vas. On služi isključivo za kontrolu vas a ne da vama olakša dizanje dokumenata etc. etc.

Čip kao čip je sam po sebi jedan ogromni security hole.

Ali kao što rekoh to uopće nije problem u cijeloj ovoj priči odnosno to je jedan sasvim drugi problem.

Problem je da ja ne mogu podignuti osobnu ukoliko ne želim potpisati ugovor sa nečijom firmom i nekom osobom.

Jedina, i to pravna osoba, sa kojom se mene može siliti potpisivanje ugovora (osobna, putovnica,rodni list itd. itd) ima svoje ime.
I ona se zove REPUBLIKA HRVATSKA.

A ne neka Ana Radokradem, djevojačko Čipić.

To je problem.
To je fašizam.

To je smrt slobode.

Ja sam od neki dan privatno vlasništvo neke babe koja ima pravo sa mojim podacima ,dakle i samnom raditi što god hoće.
Ja sam rob. Kunta Kinte.

A uskoro ćete mi se svi vi pridružiti, čim vam dođe potreba za novom iskaznicom.
Jer vas nije briga i to vam je čisto ok.

(generalno pišem,ne tebi osobno Hilda,da ne shvatiš pogrešno)
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 17:18   #85
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Samo mali ispravak netočnog navoda.

Ja e-građanina imam već godinu dana i skidam rodni list i domovnicu po potrebi već godinu dana.

I to sam sve napravio bez čipirane kartice i bez ikakvog ugovora sa ikakvom korporacijom.
Dakle za digitalni potpis ti ne treba čipirana osobna.
Ali si napravio s nekom karticom i nekim ugovorom. Morao si nešto potpisati da bi dobio pristup. Pa nam opiši molim te.

Quote:
Sa druge strane, na koji način ti zamišljaš e građanina i da ja dođem na stranice države po recimo rodni list. Njihow website gdje ga i sada skidam.
Ok dođem.
I kako ću ja sad sa čipom dokazati da sam ja taj koji diže baš moj rodni list?

Mahati ispred monitora i moliti očenaš?

Ili ću biti prisiljen od države kupiti neki čitač čipova u kojeg ću gurnuti osobnu kako bi mi web stranica potvrdila da sam ja baš taj?


A čitač će slučajno proizvoditi firma nekog marka virišupkovića koji je eto čisto slučajno član SDP/HDZ-a?
Smart card čitače imaš u chipoteci i sličnim dućanima za kupiti. ne znam hoće li RH uvjetovati neke, ako hoće to je nonsens.

Quote:
A i na kraju svega toga (jer ni toooo nije sve!).

Kako će ta web stranica znati da baš ja guram svoju osobnu u čitač na web stranicama, a da je ne gura neki Ṣalāḥ ad-Dīn Yūsuf ibn Ayyūb koji me recimo odžepario po' dana prije?

Kako bez skeniranja kompletnog lica?
Ili bar bez skeniranja recimo rožnjače oka (iako navodno izgleda ni to nije pouzdano jer karma is the bitch pa i rožnjače nisu jedinstvene nego se poklapaju neke od umrlih i novorođenih. I ne to nisu teorije urote , to je izjava znanstvenika koji se bavi security-em na tom polju).
Ili otiska palca....

Dakle, ukratko.
Imati ono što imaš sada za e-građanina i imati čip je što se tiče security-a isto.
Sada ti je security tvoja email adresa i nije ništa manje sigurna od čipa kojeg nemaš s čim očitati da bi dokazala da si to ti a ne neki Dino Mehmeda Mujkić.

Dakle potpuno pogrešno percipirate security.
I potpuno pogrešno smatrate da čip VAS štiti.

Ne ne štiti vas. On služi isključivo za kontrolu vas a ne da vama olakša dizanje dokumenata etc. etc.

Čip kao čip je sam po sebi jedan ogromni security hole.
Ajd ne drami.
Kako moja banka, porezna, HZMO i ostali već godinama znaju da sam ja ta koja guram karticu? Po feromonima

Quote:
Ali kao što rekoh to uopće nije problem u cijeloj ovoj priči odnosno to je jedan sasvim drugi problem.

Problem je da ja ne mogu podignuti osobnu ukoliko ne želim potpisati ugovor sa nečijom firmom i nekom osobom.

Jedina, i to pravna osoba, sa kojom se mene može siliti potpisivanje ugovora (osobna, putovnica,rodni list itd. itd) ima svoje ime.
I ona se zove REPUBLIKA HRVATSKA.

A ne neka Ana Radokradem, djevojačko Čipić.

To je problem.
To je fašizam.

To je smrt slobode.

Ja sam od neki dan privatno vlasništvo neke babe koja ima pravo sa mojim podacima ,dakle i samnom raditi što god hoće.
Ja sam rob. Kunta Kinte.

A uskoro ćete mi se svi vi pridružiti, čim vam dođe potreba za novom iskaznicom.
Jer vas nije briga i to vam je čisto ok.

(generalno pišem,ne tebi osobno Hilda,da ne shvatiš pogrešno)
Da, u biti nemaš izbora. Može te to smetati ili ne. Ne znam koliko se može tehnički izvesti da svatko izabere kako će to riješiti, a to hoće li ili ne ponekad baš i ne treba ostaviti svekolikom puku na odluku
Naš narod nikad ništa ne bi mijenjao. Većina nema pojma koje sve mogućnosti već imaju. Samo znaju lamentirati o tome kako je vani bolje.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 18:10   #86
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ali si napravio s nekom karticom i nekim ugovorom. Morao si nešto potpisati da bi dobio pristup. Pa nam opiši molim te.

Ček. Ti tu nama soliš pamet a nemaš pojma kako postati e građanin?

Evo kako:
Lijepo. Došao u finu sa osobnom bez čipa.
Napisao na onaj A4 sa kojom email adresom želim postati e-građanina, a taj email je [email protected] vjerovala ili ne.

5 min posla.
Došao doma, prošao online proceduru potvrde registracije podesio password i kraj priče.

Sad pristupam e-građaninu jednako kao i facebook account-u.

Eto tako.
Bez čipa, bez ugovora, bez problema.
I imam elektronički potpis ali ti neću objašnjavati što je to i kako to funkcionira i da ti nije potrebna nikakva osobna sa čipom da bi ga itko imao.
Samo osnove ECDL-a.

Quote:
Smart card čitače imaš u chipoteci i sličnim dućanima za kupiti. ne znam hoće li RH uvjetovati neke, ako hoće to je nonsens.
Da naravno, imaš u HDZ/SDP firmi za KUPITI. Da bi nečiji praunuci bili namireni od pljačke i harača.

Ako država nešto od mene traži, ili neka da besplatno ili neka odjebe u troskocima.
I dalje ne razumiješ što je fašizam jel tako?
Ne čudim se, malo tko u ovoj državi uopće razumije išta.
I ovo nije nikakvo vrijeđanje nego žalosna činjenica. Glup smo narod i točka.


Quote:
Ajd ne drami.
Kako moja banka, porezna, HZMO i ostali već godinama znaju da sam ja ta koja guram karticu? Po feromonima
Da. To je dobro pitanje. Kako znaju?
Kako znaju da ti guraš svoju karticu u bankomat a da je ne guram ja koji sam ti par minuta prije maznuo novčanik u kojem uz karticu imaš svoj pin jer ga stalno zaboravljaš.

Objasni nam molim te- kako znaju?

Quote:
Da, u biti nemaš izbora. Može te to smetati ili ne. Ne znam koliko se može tehnički izvesti da svatko izabere kako će to riješiti, a to hoće li ili ne ponekad baš i ne treba ostaviti svekolikom puku na odluku
Vidiš ovo što sam ti poboldao?
E to ti je čisti nepatvoreni , iskonski fašizam.
Njegov temelj i na njega se sve ostalo nadograđuje.

I dalje ne shvaćaš što je fašizam jel tako?

Puku ne treba dati da odlučuje jer ne odlučuje kako ja hoću.
Puk treba ograditi žicom da ga je lakše kontrolirati jer mu ne treba dati da odlučuje
Puku treba tetovirati na podlakticu ID (oib jmbg, čip..nastavi niz) da točno znamo tko je tko i da ga možemo kontrolirati....da ne bi puk odlučivao kako i na koji način želi živjeti.
...slobodno nastavi niz.
Kraj je samo jedan.

Quote:
Samo znaju lamentirati o tome kako je vani bolje.
Vani je definitivno bolje.
Nema ovog i ovakvog fašizma na kojem počiva hrvatska.
Nemaju ni osobne a kamoli čipove na njima koje proizvodi privatna korporacija.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 18:33   #87
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Pa što ako je gore čip? "Gola" komercijalna čip kartica košta par dolara, u velikim serijama ispod 1 USD.


Ali su ih popunjavali.
Nismo u USA a i netko treba platit "poštara" koji AKD-a donese zahtjeve i donese do policije tvoju osobnu pa je sve ugrađeno u cijenu.

Popunjavat nije isto kao i pravit a radi se o Mostaru kao što nestaju i u drugim dijelovima svijeta.

Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Lijepo. Došao u finu sa osobnom bez čipa.
Napisao na onaj A4 sa kojom email adresom želim postati e-građanina, a taj email je [email protected] vjerovala ili ne.
Uz ispunjavanje svih podataka i oib-a.Mail je nebitan.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 18:57   #88
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nismo u USA a i netko treba platit "poštara" koji AKD-a donese zahtjeve i donese do policije tvoju osobnu pa je sve ugrađeno u cijenu.

Popunjavat nije isto kao i pravit a radi se o Mostaru kao što nestaju i u drugim dijelovima svijeta.

Uz ispunjavanje svih podataka i oib-a.Mail je nebitan.
Kako je nebitan kad bez njega ne možeš pristupiti sustavu?
Bože dragi.
Da podatke koji stanu na pol A4 papira,

MB, OIB, JMBG...isti kurac.
S tim da oib možeš naći za bilo koga na oib.hr. Uuuuu koja taaaahaaajnohooost.... conspiracy.
Meni je gmail vezan na moj oib . Štedim amerima vrijeme na špijuniranje.

Vi blagog pojma o problematici nemate a nerazumijevanje vam je apsolutno.

Bez uvrede i ljutnje, to je jednostavno činjenica.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 19:06   #89
Bitni su podaci koje si dao a sa mailom samo kontaktiraš i možeš ga mjenjat.

Ajde pronađi moj oib tamo kad si majstor i sve znaš

Ti imaš problem sa potpisom, većina nema

Mogao si se javit i sve objasnit prije donošenja zakona MUP-u,saboru i novinarima ali nisi.

A sad podnesi ustavnu tužbu da te prisiljavaju da nešto potpišeš sa državnom tvrtkom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 19:07   #90
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Kako je nebitan kad bez njega ne možeš pristupiti sustavu?
Bože dragi.
Da podatke koji stanu na pol A4 papira,

MB, OIB, JMBG...isti kurac.
S tim da oib možeš naći za bilo koga na oib.hr. Uuuuu koja taaaahaaajnohooost.... conspiracy.
Meni je gmail vezan na moj oib . Štedim amerima vrijeme na špijuniranje.

Vi blagog pojma o problematici nemate a nerazumijevanje vam je apsolutno.

Bez uvrede i ljutnje, to je jednostavno činjenica.

Kako ne možeš? Možeš pristupiti e-passom, m-tokenom, bankovnim tokenom, HZZO ili e-pošta smart cardom i slično.
Od sada i OI najviše razine razine sigurnosti - 4.

Dakle moraš imati neki digitalni certifikat. Nisi i ne možeš se prijavljivati samo mailom. Pobogu.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 19:54   #91
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Kako ne možeš? Možeš pristupiti e-passom, m-tokenom, bankovnim tokenom, HZZO ili e-pošta smart cardom i slično.
Od sada i OI najviše razine razine sigurnosti - 4.

Dakle moraš imati neki digitalni certifikat. Nisi i ne možeš se prijavljivati samo mailom. Pobogu.
Ja ne znam odakle ti pristupaš, valjda iz pentagona.

Ja mogu pristupati od kud hoću sa svog browsera (ili nečijeg drugog nebitno).
I skinem si domovnicu, rodni list, pogledam uplate za dopunsko na hzo-u...što mi treba kad mi treba-

Toliko o security-u.


Ali zanimljivo kako odgovaraš na ove stvari a ne na konkretna pitanja koja sam baš tebi postavio.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 20:01   #92
Koja? Ono o fašizmu i tome kako ti država nešo obavezuje pa naplati? Ne pada mi na pamet u kontekstu ove teme.
Država mi to stalno radi, pa ne vidim zašto bi se baš samo na ovo trebala buniti.
Općenito o tome možemo na temi o tome.

A kako banka ili bilo tko zna jesam ja osobno gurnula karticu? Nikako dok ne prijavim da je ukradena.


A kad pristupaš e-građanima sa svog ili bilo čijeg browsera, što činiš? Sjedneš i klikneš na e-građani i dalje surfaš ili ipak moraš neke korake još odraditi?

Edit: a ovo o osobnim kartama neću ni komentirati. Ne da većina ima nego i oni koji nemaju planiraju je uvesti.
Oni koji je nemaju kao obaveznu, za e-poslove koriste barem bankovnu karticu. Koja opet ima sve podatke i digitalne certifikate.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 20:39   #93
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Koja? Ono o fašizmu i tome kako ti država nešo obavezuje pa naplati? Ne pada mi na pamet u kontekstu ove teme.
Država mi to stalno radi, pa ne vidim zašto bi se baš samo na ovo trebala buniti.
Općenito o tome možemo na temi o tome.

A kako banka ili bilo tko zna jesam ja osobno gurnula karticu? Nikako dok ne prijavim da je ukradena.


A kad pristupaš e-građanima sa svog ili bilo čijeg browsera, što činiš? Sjedneš i klikneš na e-građani i dalje surfaš ili ipak moraš neke korake još odraditi?

Edit: a ovo o osobnim kartama neću ni komentirati. Ne da većina ima nego i oni koji nemaju planiraju je uvesti.
Oni koji je nemaju kao obaveznu, za e-poslove koriste barem bankovnu karticu. Koja opet ima sve podatke i digitalne certifikate.
eeee nesrićo moja, da ti Matan nešto reče.

Ja nakucam u po ure uber fency shmency certifikat koji te dok ga koristiš još podmladi 10 godina.
A ja sam prosječni tutlek, nikaki genije.

Kad je ono bilo prije pola godine, godinu dana, ne sićan se više, kad su razbili hardverske ključeve ,paz hardverske -nadan se da razumiš o čen' ti Matan priča i mažnjavali stotine tisuća kuna sa računa firmi.

Pa su banke, jel te sigurne kako ti misliš a nema ni jedne po kojoj Matan nije prošeta -obavijestile poslovne korisnike kojima su razbili ključeve koje in je banka dala i da je njihova krivica a ne banke ako su ih opljačkali.

Sve ti je to marketing.
Iliti -kako prodati led eskimima.

Ti misliš da si sigurna jer vjeruješ u reklame, a u biti si gologuza na vrh velebita dok bura brije.
Samo je stvar sreće da te neki haker nije dovatio još do sada, ili imaš toliko malo na računu da razmišljaju dal da ti nešto uplate da pomognu.
Jer sirotinja je danas najsigurnija.


Sva ta priča o sigurnosti je prodaja magle naivnima i oni koji nemaju znanja da razumiju o čemu se to radi.
Kad bi vi znali kakav se nered, neznanje i nerazumijevanje povezani sa bezumnim rokovima iza sve te vaše "sigurnosti" skrivaju. Smrzli bi se.

Sigurnije ti je novce ostavit na cesti danas nego u banci ih držat.
A isto ti je i sa državnom sigurnosti čipiranom od privatne korporacije.

Mene B.K. za te podatke i bemese tko ih gleda. Neće se nimalo usrećit sa sirotinjom.

Mene smeta što mi je na MUP-u prekršeno moje ustavno pravo od strane države u sprezi sa privatnom korporacijom i na korist privatne osobe koja tu korporaciju zastupa.

To mene smeta.
A ne nespostojeća "sigurnost" koju vi mislite da imate.

Prodajte i sebe i svoju djecu ako hoćete. Djeca su ionako vaše privatno vlasništvo pa sa njim možete raditi što hoćete.
Al ne uvjeravajte mene da je to u redu i da i ja to moram raditi samo zato jer se vama sviđa prodavati vlastitu djecu.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 20:43   #94
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nismo u USA a i netko treba platit "poštara" koji AKD-a donese zahtjeve i donese do policije tvoju osobnu pa je sve ugrađeno u cijenu.

Popunjavat nije isto kao i pravit a radi se o Mostaru kao što nestaju i u drugim dijelovima svijeta.

Uz ispunjavanje svih podataka i oib-a.Mail je nebitan.
Gola SmartCard košta par eura na malim količinama, a kada naručite 5 milijuna vjerujte da dobijete jako dobar popust. Pogotovu što je lako moguće da ćete za 5 godina naručiti JOŠ 5 milijuna. Svako 5 godina 5 milijuna. WOW,

"Popunjavanje" osobnih iskaznica i pasoša se uvijek radi u lokalnim stanicama MUPa. Prije se to radilo tako da se fizički utipkavalo podatke na osobnu/pasoš.

Sa plastičnim stvar ide malo teže, morate imati posebnu stanicu koja služi za fizički unos podataka i provjeru tko je šta unosio.

Sa SmartCard stvar vam je ista, morate imati specijalnu stanicu za unos podataka na karticu. Dakle, negdje morate popuniti papirnati obrazac, potpisti ga osobno, onda jedna psihički bolesna osoba na šalteru u Zagrebu u Petrinjskoj koja zaprima obrasce vas izvrijeđa pred ljudima, onda vi smireno i ljubazbo dokažete da nije u pravu, onda ona ode do šefa, pa se vrati sva smirena i ljubazna, onda vi nju ljubazno izvrijeđate pred svim ljudima pred kojima je 10 minuta priej ona vas izvrijeđala da ne zna svoj posao za koji je skupo plaćena, samo zato jer znate da će vaše ljubazno zajebavanje njoj podići tlak do neba i da će se zbog toga nakon radnog vremena iskaliti na svima koje poznaje na što će svi ostali koji poznaju dotičnu osobu poluditi i učiniti joj od života trajni pakao, kao što je ona pokušala učiniti vama samo za 10 minuta interakcije za šalterom i jer želi dokazati da je prijem obrazaca u MUPu pitanje života i smrti.

Što je po meni potpuno pogrešno, MUP ne bi smio biti nadležan za takvu stvar, to mora biti nezavisno tijelo, a MUP bi morao tražiti informacije od tog posebnog tijela. MUP nije administrativno tijelo za vođenje evidencija, nego za provođenje zakona. MUP bi trebao samo moći tražiti informacije o osobama od drugih tijela javne vlasti. Inače možemo početi sumnjati na zlouporabu, ne.

Što se tiče "poštara", nema poštara koji donosi iskaznicu doma. Nju podižete u ispostavi MUPa besplatno, inače bi vam MUP naplaćivao i "podizanje iskaznice". To da jeste vi osobno koji je podigao iskaznicu verficirate svojim potpisom i otiskom prsta, istim onim koji ste priložili zahtjevu za izdavanje iskaznice.

Ah, ček, ne verificira se dvaput, znači da su moguće manipulacije! Ma nije moguće.

***

Jedno je pitanje - tko nam nameće sve te troškove i čemu to?

Drugo je pitanje - tko ste vi uopće i zašto je sugovorniku bitno da zna tko ste vi. I zašto vi ne možete saznati tko je vaš sugovornik niti tko pristupa vašim podacima, a vaš sugovornik eto može.

To je sve, kao što slutite, zapravo jedno te isto pitanje.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 20:46   #95
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
eeee nesrićo moja, da ti Matan nešto reče.
...
Tko kaže da ja mislim da sam sigurna?
Ok, smeta te. Rekoh već u prijašnjim postovima da su mogli i drugačije to odraditi, ali kad malo bolje pogledaš, pošto nema natrag, ovo je najbolji način da svima to bude dostupno.
Nego me čudi da vas je to sad tako jako ubolo. Ni to što se plaćao svaki izdani papir koji ti država odredi da ga moraš imati a ipak ti naplaćuje, ni sto drugih nametnutih čudesa... nego baš ovo.
Što je u biti napredak i smanjenje troškova i vremena za građane.
Čim netko spomene čip, ljudima počne titrati oko
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 20:53   #96
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Kako ne možeš? Možeš pristupiti e-passom, m-tokenom, bankovnim tokenom, HZZO ili e-pošta smart cardom i slično.
Od sada i OI najviše razine razine sigurnosti - 4.

Dakle moraš imati neki digitalni certifikat. Nisi i ne možeš se prijavljivati samo mailom. Pobogu.
Najviša razina sigurnosti je 4?

VAU. E, sad sam siguran da sam siguran. Čuo sam da je razina 4 ono pravo. Uf. A ja se toliko brinuo.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 20:57   #97
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Koja? Ono o fašizmu i tome kako ti država nešo obavezuje pa naplati? Ne pada mi na pamet u kontekstu ove teme.
Država mi to stalno radi, pa ne vidim zašto bi se baš samo na ovo trebala buniti.
Općenito o tome možemo na temi o tome.

A kako banka ili bilo tko zna jesam ja osobno gurnula karticu? Nikako dok ne prijavim da je ukradena.


A kad pristupaš e-građanima sa svog ili bilo čijeg browsera, što činiš? Sjedneš i klikneš na e-građani i dalje surfaš ili ipak moraš neke korake još odraditi?

Edit: a ovo o osobnim kartama neću ni komentirati. Ne da većina ima nego i oni koji nemaju planiraju je uvesti.
Oni koji je nemaju kao obaveznu, za e-poslove koriste barem bankovnu karticu. Koja opet ima sve podatke i digitalne certifikate.

Osobna iskaznica (obična, vulgaris) je tzv. root certificate. Znate li vi uopće što znači root certificate u pogledu digitalnih certifikata?

Ili barem u pogledu nekih drugih ne-digitalnih certifikata, recimo, vozačke dozvole?

Da pojednostavimo - tko ste vi, gospođo Hilda?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 20:58   #98
Ne, OI je razina 4, što je najviše od ponuđenih vjerodajnica

Edit: nemam pojma
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 21:02   #99
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Tko kaže da ja mislim da sam sigurna?
Ok, smeta te. Rekoh već u prijašnjim postovima da su mogli i drugačije to odraditi, ali kad malo bolje pogledaš, pošto nema natrag, ovo je najbolji način da svima to bude dostupno.
Nego me čudi da vas je to sad tako jako ubolo. Ni to što se plaćao svaki izdani papir koji ti država odredi da ga moraš imati a ipak ti naplaćuje, ni sto drugih nametnutih čudesa... nego baš ovo.
Što je u biti napredak i smanjenje troškova i vremena za građane.
Čim netko spomene čip, ljudima počne titrati oko
Zašto vi uporno skrećete temu na nebitno?

Koliko sam puta napomenuo da je čip nebitan, i samo sam se osvrnuo na njega u kontekstu sigurnosti.

I koliko je sve to jedna velika šarena laž za neupućene i za informatički nepismene, kojih je nažalost 99 % svekolikog hrvatskog pučanstva (ECDL ne smatram informatičkom pismenošću,pogotovo nakon onoga što sam na svoje oči vidio u CARNET-u)

Ja opet ponavljam, ono što mene smeta je da sam bio prisiljen -bez mogućnosti izbora potpisati UGOVOR sa TVRTKOM kako bi uopće dobio osobnu koja meni NIJE POTREBNA , nego državi.

Dakle još jednom PREKRŠENA SU MOJA USTAVNA PRAVA od strane države u SPREZI sa privatnim kapitalistom.

A čip možete slobodno spojiti na baterije nek vibrira pa ga upotrijebiti kako vam god bilo najmilije.
Nebitan je.


Isto kao i plaćanje nečega što sam već platio kroz porez ali to je opet jedna sasvim druga tema i sasvim drugi problem.

Što je sljedeće na što će me država PRISLITI da potpišem ugovor?
Da se volim tuširati ispod plinskih tuševa?
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 21:19   #100
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ne, OI je razina 4, što je najviše od ponuđenih vjerodajnica
Ako sam dobro razumio, od ponuđenih vjerodajnica za digitalni certifikat, vi ste uzeli razinu 4, jer je to eto "sigurnosno" najjača?

Možda se nije radilo o sigurnosti nego i opsegu atributa. (a vjerojatno je bila i najskuplja)

Quote:
Edit: nemam pojma
Ovo je valjda odgovor na pitanje "Tko ste Vi , gospođo Hilda?"

Vjerujte mi da to pitanje nije bilo nimalo slučajno. Vi ste naveli barem 4-5 digitalnih identiteta kojim barate u osobne i poslovne svrhe (m-tokeni, itd). To su sve različiti identiteti jedne iste fizičke osobe. No, dobar dio tih identiteta se ne odnosi na fizičke nego na pravne osobe. Koje su reprezentirane fizičkim osobama. Koje opet imaju pravni identitet.

Što je to dakle identitet? Ispada da smo svi mi zapravo samo skup različitih identiteta koji se međusobno preklapaju.

Tko ima pravo uvida u spajanje više različitih identiteta? To je pravo uvida u osobne informacije.

I taj tko ima pravo uvida u te informacije ima pravo upravljanja svime.

Zato recimo nemate pravo uvida u to tko ima vlasničke udjele u npr. Zagrebačkoj banci, jer je to pravo vlasništva maskirano zakonskim pravom kroz razne odvjetničke urede. A to se isto zakonsko pravo maskiranja vlasništva meni zabranjuje.

Tko radi u odvjetničkim uredima? Pa pravnici.
A tko kreira zakone koji maskiraju NEČIJE vlasništvo kroz odvjetničke urede? Pravnici.

Tko brani pravo NEKIH ljudi da im vlasništvo i utjecaj budu maskirani korz zakone? Pravnici.

Tko meni nameće kao nizašta važnome anonimusu da budem identficiran na svakom svom fizičkom koraku (kamere) i svakoj financijskoj transakciji (čip kartica) od kolijevke pa do groba? Pravnici.

Gdje je dakle problem u Hrvatskoj?

Sudeći po medijima kojih su vlasnici pravnici - u nedostatnim gay pravima.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.