Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2008., 20:30   #201
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Razbijen je 2 krajiški korpus, koji je bio slabiji od 1-og. No to nije ni bitno. Kad vojska krene nazad nema te sile da je okrene u drugom pravcu. To nije uspjelo ni Hitleru ni Napoleonu niti ikome.

Bezveze je objašnjavati neke stvari analfabetama koji mantraju o tehnici, brigadama koje još postoje a zanemaruju najbitniju osnovu svakog uspjeha i neuspjeha, moral i opće stanje vojske. Dakle to je trud uzalud.

Po toj logici RSK se mogla braniti barem pola godine. Bili su al pari s HV-om u svemu osim u ljudstvu. A vrisnuli su za dva dana.

kad se probije crta na par mjesta, vojska samo gleda kuda zbrisati. A još propaganda koja govori o koljačima, osveti i kad još znaš da si napravio dugove koji bi se mogli naplatiti, nema toga konja je brži od takvog vojnika.

Srbi su dovlačili i oko Šipova, Mrkonjića, Grahova Drvara jedinice iz istočne


Bosne, Bijeljinske pantere, Vojnu muriju iz BL ( koja je po pričanjima gardista bila najtvrđi orah), ali najveći i njihov uspjeh je bio da smanje brzinu bježanja sa 40 km dnevno na 20 km dnevno.

Napad 4 brigade u to vrijeme nije mogla izdržati nijedna srpska jedinica s ovu stranu Drine.

e jebi ga,ja mislio da si malo manji mitoman,al sam se zajebo,ipak si ti stari vuk na ovom forumu,..
pusti pustahije bosne od grahova do mrkonjića,gdje imaš više medvjeda nego ljudi,te što ti nabroja,bijeljinske pantere,arkonovce,muriju,.sve je to irelevantno,..iz bl i prijedorskog kraja su bile najbolje im jedinice kao 16,motorizovana-držali je na koridoru,43.motorizovana-prijedor isto tamo po posavini,1.mehanizonava-svugdje,e pa ako nisi znao do sad,da i tebi snow nešto kaže,kad ste vi došli na bočac, a mi na kotu mulež prema bronz,majdanu svi ovi gore pobrojani su došli da brane bl i to sa punim kapacitetom,vjeruj da bi dali dosta od sebe jer su rodom iz tih krajeva,..rađe bi on svoju glavu založio za bl nego neki gardist iz zagreba je ostavio tamo,u armiji bih je bilo momaka koji su bili spremni da isto zijane glave,ali smo bili tanki sa tehnikom,to bilo zaludno,..ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat
snowball is offline  
Old 21.11.2008., 20:31   #202
Quote:
Vićentije kaže: Pogledaj post
Specijalne jedinice JNA su sve ostale kasnije u VJ: od 63. padobranske u Nišu, 72. specijalne koja je kasnije stacionirana u Pančevu, specijalne mornaričke pešadijske jedinice koja je bila stacionirana na Lošinju a prešla u Tivat (sada deo 91. Rečnog centra u VS), diverzantsku jedinicu u Lipovici, pa bataljone VP... To su sve bile profesionalne formacije!

Hrvatska je sa druge strane imala samo jednu profesionalnu spec. AT jedinicu i to u sastavu MUP-a. Ovo ostalo što ste imali nisu bile nikakve profi specijalne jedinice!
Bio je i 1. gardijski zdrug "Frankopani".

Specijalci mogu napraviti klanje kad su linije pokidane ali specijalci ne donose narocitu prevagu u pozicijskom ratovanju.

Uostalom, 7 Nislija je pobijeno iznad Zitomislica kod Citluka, stradali su i kod Stona.
pjosip is offline  
Old 21.11.2008., 20:32   #203
Quote:
Vićentije kaže: Pogledaj post
Specijalne jedinice JNA su sve ostale kasnije u VJ: od 63. padobranske u Nišu, 72. specijalne koja je kasnije stacionirana u Pančevu, specijalne mornaričke pešadijske jedinice koja je bila stacionirana na Lošinju a prešla u Tivat (sada deo 91. Rečnog centra u VS), diverzantsku jedinicu u Lipovici, pa bataljone VP... To su sve bile profesionalne formacije!

Hrvatska je sa druge strane imala samo jednu profesionalnu spec. AT jedinicu i to u sastavu MUP-a. Ovo ostalo što ste imali nisu bile nikakve profi specijalne jedinice!
meni je stric bio u bojni zrinski, kasnije u 1.HGZ i to je itekako bila i profi i specijalna jedinica, dokazana na svim ratištima, između ostalog protiv SBD-ovih formacija u liku arkanovaca i sličnih da ne nabrajam. današnji BSD (bojna za specijalna djelovanja) je proizašao iz zdruga.
dudu is offline  
Old 21.11.2008., 20:32   #204
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat


Baš je lijepo biti Hrvat.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 21.11.2008., 20:32   #205
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
VRS nije bila VRSK niti je 2.KK poslije visegodisnjeg stradanja na Bihacu bio ogledalo cijele te vojske.
To njima nikako nije jasno.
Pobjeda nekada ima intoksikacijsko dejstvo u toj mjeri da se nemoze realno promisljati niti sagledati proslost.
Valjda ispari sa vremenom.
Nadajmo se.
to i ja pokušavam da objasnim,ali ne ide mi nikako
snowball is offline  
Old 21.11.2008., 20:35   #206
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
e jebi ga,ja mislio da si malo manji mitoman,al sam se zajebo,ipak si ti stari vuk na ovom forumu,..
pusti pustahije bosne od grahova do mrkonjića,gdje imaš više medvjeda nego ljudi,te što ti nabroja,bijeljinske pantere,arkonovce,muriju,.sve je to irelevantno,..iz bl i prijedorskog kraja su bile najbolje im jedinice kao 16,motorizovana-držali je na koridoru,43.motorizovana-prijedor isto tamo po posavini,1.mehanizonava-svugdje,e pa ako nisi znao do sad,da i tebi snow nešto kaže,kad ste vi došli na bočac, a mi na kotu mulež prema bronz,majdanu svi ovi gore pobrojani su došli da brane bl i to sa punim kapacitetom,vjeruj da bi dali dosta od sebe jer su rodom iz tih krajeva,..rađe bi on svoju glavu založio za bl nego neki gardist iz zagreba je ostavio tamo,u armiji bih je bilo momaka koji su bili spremni da isto zijane glave,ali smo bili tanki sa tehnikom,to bilo zaludno,..ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat


A kako ti to znas ?

Na desnoj strana Vrbasa nisu bili ukopani, ili tocnije u to doba nije ih niti bilo, hako ti uopce znas sto bi HV cinio i da li bi uopce ulazio u otvoreni sukob sa Srbima ?


I jos vise jer se dio BL moze osvojiti na drugoj strani Vrbasa - mozda se nebi niti zajebavali sa lijevom stranom nego produzili dalje prema Svinjarima i Prnjavoru.
pjosip is offline  
Old 21.11.2008., 20:36   #207
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
e jebi ga,ja mislio da si malo manji mitoman,al sam se zajebo,ipak si ti stari vuk na ovom forumu,..
pusti pustahije bosne od grahova do mrkonjića,gdje imaš više medvjeda nego ljudi,te što ti nabroja,bijeljinske pantere,arkonovce,muriju,.sve je to irelevantno,..iz bl i prijedorskog kraja su bile najbolje im jedinice kao 16,motorizovana-držali je na koridoru,43.motorizovana-prijedor isto tamo po posavini,1.mehanizonava-svugdje,e pa ako nisi znao do sad,da i tebi snow nešto kaže,kad ste vi došli na bočac, a mi na kotu mulež prema bronz,majdanu svi ovi gore pobrojani su došli da brane bl i to sa punim kapacitetom,vjeruj da bi dali dosta od sebe jer su rodom iz tih krajeva,..rađe bi on svoju glavu založio za bl nego neki gardist iz zagreba je ostavio tamo,u armiji bih je bilo momaka koji su bili spremni da isto zijane glave,ali smo bili tanki sa tehnikom,to bilo zaludno,..ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat
Naravno, kao sto su Knin branili do zadnje kapi krvi, a i naslagali su nas

Zabavne su ove gluposti sto se ovdje pisu, s vremena na vrijeme.
Vanjushka is offline  
Old 21.11.2008., 20:45   #208
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Specijalci mogu napraviti klanje kad su linije pokidane ali specijalci ne donose narocitu prevagu u pozicijskom ratovanju.
Naravno da specijalne jedinice ne mogu biti od presudnog značaja ali one se u ofanzivnim delovanjima uvek ubacuju prve i mogu da naprave dar-mar. A i u defanzivi se isturaju na najugroženije delove da drže liniju.

Koliko sam ja upućen Nišlije su imali samo 2 borbene operacije tokom svih godina rata u Hrvatskoj i BiH: u Zemuniku kod Zadra u oktobru 1991. gde su napravili samo takvu makljažu ovim vašima i kod evakuacije vojnog aerodroma u Mostaru 1992.
Vićentije is offline  
Old 21.11.2008., 20:51   #209
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
meni je stric bio u bojni zrinski, kasnije u 1.HGZ i to je itekako bila i profi i specijalna jedinica, dokazana na svim ratištima, između ostalog protiv SBD-ovih formacija u liku arkanovaca i sličnih da ne nabrajam. današnji BSD (bojna za specijalna djelovanja) je proizašao iz zdruga.
Ok, ali to nisu profi formacije u stritknom smislu reči. To su obične ratne formacije.

Arkanova "Srpska dobrovoljačka garda" profesionalna specijalna jedinica Ako na njih tako gledaš onda ne vidim svrhu da dalje polemišemo...
Vićentije is offline  
Old 21.11.2008., 20:53   #210
Quote:
Vićentije kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja upućen Nišlije su imali samo 2 borbene operacije tokom svih godina rata u Hrvatskoj i BiH: u Zemuniku kod Zadra u oktobru 1991. gde su napravili samo takvu makljažu ovim vašima i kod evakuacije vojnog aerodroma u Mostaru 1992.
Ne kontam zašto evakuacija? Zašto bežanija?

Zašto niste pravili tu makljažu, ne mogu skužit nikako. Svi ti specijalci, ej. ehej
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 21.11.2008., 20:57   #211
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
:

1.) 2 milijuna srpskih vojnika i civila u bijegu preko Albanije a prije toga imali dvije pobjede nad austrijskom vojskom.
Srska vojska je na Ceru i Kolubari naterali u beg Austrougarsku vojsku u cijem sastavu su bile: Austrija, Madjarska, Ceska, Slovacka, deo Poljske, deo Rumunije, deo Ukrajine, deo Italije-Tirol, Slovenija, Hrvatska,BIH, nadam se da nisam nesto preskocio. Znaci da je ova vojska IZBACENA sa teritorije Srbije,ali su onda Bugari udarili sa leda i Kralju Petru nije prestalo nista nego da se preko Albanije povuce na Krf i konsoliduje vojsku, kao sto se i brodolomnik Odisej oporavio na Krfu pa otisao kuci.
Jebiga mi Srbi se uvek prvi pokoljemo sa novim svetskim osvajacima: Turci- Otomansko carstvo, Austrougarska, sa Nemackom je bila komplet centralna Evrpa a htelaje da osvoji celu. Sada i sa NATO garant ce i oni za koju godinu hteti da osvoje ceo svet.
Zmajevo is offline  
Old 21.11.2008., 21:02   #212
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Ne kontam zašto evakuacija? Zašto bežanija?
Imali su zadatak da obezbede evakuaciju aerodroma i celog garnizona, što su i učinili. Ništa manje i ništa više od toga.
Vićentije is offline  
Old 21.11.2008., 21:02   #213
Quote:
Vićentije kaže: Pogledaj post
Naravno da specijalne jedinice ne mogu biti od presudnog značaja ali one se u ofanzivnim delovanjima uvek ubacuju prve i mogu da naprave dar-mar. A i u defanzivi se isturaju na najugroženije delove da drže liniju.

Koliko sam ja upućen Nišlije su imali samo 2 borbene operacije tokom svih godina rata u Hrvatskoj i BiH: u Zemuniku kod Zadra u oktobru 1991. gde su napravili samo takvu makljažu ovim vašima i kod evakuacije vojnog aerodroma u Mostaru 1992.

Covjek koji stanuje 2 kata ispod mene je proveo godinu dana u zatvoru u Nisu. Zarobljen je upravo kod Banja Luke od strane "Nislija".

Kaze da je onda zazalio sto ima mladez na ledjima. "Nislije" su se zabavljale gadjajuci ga pikadom.


Nisi ti najbolje obavijesten, da me zanima kao sot bi trebalo tebe ja bih pokusao saznati koliko je ljudi poginulo u toj postrojbi od pocetka rata.
pjosip is offline  
Old 21.11.2008., 21:04   #214
Quote:
Zmajevo kaže: Pogledaj post
Srska vojska je na Ceru i Kolubari naterali u beg Austrougarsku vojsku u cijem sastavu su bile: Austrija, Madjarska, Ceska, Slovacka, deo Poljske, deo Rumunije, deo Ukrajine, deo Italije-Tirol, Slovenija, Hrvatska,BIH, nadam se da nisam nesto preskocio. Znaci da je ova vojska IZBACENA sa teritorije Srbije,ali su onda Bugari udarili sa leda i Kralju Petru nije prestalo nista nego da se preko Albanije povuce na Krf i konsoliduje vojsku, kao sto se i brodolomnik Odisej oporavio na Krfu pa otisao kuci.
Jebiga mi Srbi se uvek prvi pokoljemo sa novim svetskim osvajacima: Turci- Otomansko carstvo, Austrougarska, sa Nemackom je bila komplet centralna Evrpa a htelaje da osvoji celu. Sada i sa NATO garant ce i oni za koju godinu hteti da osvoje ceo svet.

Dobro, sta sam ja to pogresno rekao ?


Nije vezano uz temu i ne zelim siriti pricu, ali kad vec spominjes dugove prema Bugarima, moze biti sram vas i Grke kako ste na racun Bugarske koalirali sa Turskom koja je konacno trebal biti izbacena iz Europe u 2. balkanskom ratu.

Vi vise ne znate kojoj strani bi se prikrpali.
pjosip is offline  
Old 21.11.2008., 21:06   #215
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Zamisli samo da smo imali u susjedstvu Madzarsku, Sloveniju i morsku granicu?
Zamisli da nije bilo haraca na svaki metak.
Zamisli da nije bilo 1993 i izdaje i noza u ledja.
Zamisli da smo imali otvorene i slobodne logisticke puteve za sve ono sto smo mogli kupiti ili sto bi braca besplatno slala.
Zamisli da brigade od 1000 ljudi nisu imale po 300 cijevi koje su se duzile i razduzivale na polozajima i strazi.
Zamisli da jedina teska oruzja brigada nije bio jedan PAM.
Zamisli da nasa jedina "artiljerija" u prve dvije godine nisu bili samo trombloni.
I tako dalje i tako dalje...
Eeee....
Suvisno je i pricati i porediti nasu situaciju sa okolnim ali eto neki djecarci iz susjedstva i to rade.
Sabur moje Snowball...proci ce i njih sa godinama...
Ti zamisli samo par stvari
Zamisli da Hrvati nisu stali na crtu Srbima na pocetku i odbili napade gdje su mogli, a ne cibucili ispijali ka(h)ve i govorili kako nema rata
I zamisli da Hrvatska nije primila onolike izbjeglice ciji su ocevi, rodjaci i braca ubijali Hrvate po Bosni
Zamisli da je Hrvata bilo ko vas u Bosni...

Zamisli bradati, zamisli
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 21.11.2008., 21:06   #216
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
e jebi ga,ja mislio da si malo manji mitoman,al sam se zajebo,ipak si ti stari vuk na ovom forumu,..
pusti pustahije bosne od grahova do mrkonjića,gdje imaš više medvjeda nego ljudi,te što ti nabroja,bijeljinske pantere,arkonovce,muriju,.sve je to irelevantno,..iz bl i prijedorskog kraja su bile najbolje im jedinice kao 16,motorizovana-držali je na koridoru,43.motorizovana-prijedor isto tamo po posavini,1.mehanizonava-svugdje,e pa ako nisi znao do sad,da i tebi snow nešto kaže,kad ste vi došli na bočac, a mi na kotu mulež prema bronz,majdanu svi ovi gore pobrojani su došli da brane bl i to sa punim kapacitetom,vjeruj da bi dali dosta od sebe jer su rodom iz tih krajeva,..rađe bi on svoju glavu založio za bl nego neki gardist iz zagreba je ostavio tamo,u armiji bih je bilo momaka koji su bili spremni da isto zijane glave,ali smo bili tanki sa tehnikom,to bilo zaludno,..ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat

Konacno da neko nesto smisleno i argumentirano napise.
Porediti Knin, Glamoc, Sipovo sa BL je totalna bemislica.U cijeloj RSK(onom dijelu koji ode za Oluje) i u tim gradovima zajedno je bilo ljudi kao u jednoj BL.
lawreno is offline  
Old 21.11.2008., 21:09   #217
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Dobro, sta sam ja to pogresno rekao ?


Nije vezano uz temu i ne zelim siriti pricu, ali kad vec spominjes dugove prema Bugarima, moze biti sram vas i Grke kako ste na racun Bugarske koalirali sa Turskom koja je konacno trebal biti izbacena iz Europe u 2. balkanskom ratu.

Vi vise ne znate kojoj strani bi se prikrpali.
Je li to pise u vasoj povijesti?
Bugarska je napala Srbiju, sto je bio povod 2. balkanskog rata, jer su bili gladni teritorija, pa su onda ispusili od svih, ukljucujuci i Tursku.
lawreno is offline  
Old 21.11.2008., 21:10   #218
[QUOTE=Zmajevo;17180257]
Quote:
Srska vojska je na Ceru i Kolubari naterali u beg Austrougarsku vojsku u cijem sastavu su bile: Austrija, Madjarska, Ceska, Slovacka, deo Poljske, deo Rumunije, deo Ukrajine, deo Italije-Tirol, Slovenija, Hrvatska,BIH, nadam se da nisam nesto preskocio.
Eto, nisam znao da je na Kolubari i Ceru bilo barem 10 puta više neprijateljskih vojnika, nego srpskih. Eto čovjek uvijek nešto novo nauči.
Nedavno sam saznao da je Kraljević Marko bacio topuz preko Boke Kotorske.

Quote:
Jebiga mi Srbi se uvek prvi pokoljemo sa novim svetskim osvajacima: Turci- Otomansko carstvo, Austrougarska, sa Nemackom je bila komplet centralna Evrpa a htelaje da osvoji celu.
A onaj dio o služenju si zaboravio - kako Turcima tako i Švabama, pa Rusima,pa onda malo Francuzima? Ne mislim tu na ropstvo, nego na uvlačenje.

Ah.
bonislav is offline  
Old 21.11.2008., 21:12   #219
Quote:
lawreno kaže: Pogledaj post
Je li to pise u vasoj povijesti?
Bugarska je napala Srbiju, sto je bio povod 2. balkanskog rata, jer su bili gladni teritorija, pa su onda ispusili od svih, ukljucujuci i Tursku.
Mislim da cu te umjesto mog odgovora uputiti na to da pogledas koliko je Turske bilo na europskom kontinentu nakon 1. balkanskog rata i koliko je ima sad tj. nakon 2. balkanskog rata i tko je tome "zasluzan" ako se zna da su 3 udarila na jednog da ne spominjemo kako je ista stvar neooprostiva kad je u pitanju Srbija i WW1.


A o tome sta pise u cijoj povijesti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Balkan_...ond_Balkan_War

"The Serbians did not recognize the border treaty they signed. "


Ali nece to zavrsiti na tome. Ispusili ste i tu Makedoniju ili juznu Srbiju a Turci su ostali vjeciti faktor na europskom tlu zahvaljujuci toj mudroj odluci.
pjosip is offline  
Old 21.11.2008., 21:15   #220
Srbi polako gube prvo mjesto u Balkanskoj mitomaniji...polako ali sigurno.
Nevjerovatno ali i to je moguce.

Od takvih kao ti nije tesko izgubit primat u mitomaniji.

Snowball ti me zaista zacudjujes. kao da nisi u ratu bio kao da nisi shvatio psihologiju ratovanja za cijelo to vrijeme.. Nije valjda da nisi nista naucio
Ako gledas na taj nacin kao sto si tamo negdje napisao onda to stoji. Derventu su Srbi (u najvecem naboju snage i sa svim mogucim oruzjem) napadali mjesecima i slomili na kraju opet nekom nerazjasnjenom prodajom pitaj Boga koga. A ko li ce onoliko Banjaluku uzeti tek tako, zar ne?? Samo postoji druga finta. Znas i sam da kad linija puca, podju dvojica bjezat ode sve u tri picke materine, pocne panika sve se povlaci (a bilo je i kad samo dvojica ostanu pa okuraze ostale).. Ono oko Banjaluke nije bila obicna akcija, nije bilo kao u Sarajevu opkoli pa udaraj godinama. VRS je bila u rasulu koliko god ko to ovuda pokusao da ublazi i da je u tom trenu panike i povlacenja pocelo jos da se topnicki dejstvuje bilo bi svasta. Niko nije rekao da bi se bilo ko HV, HVO, ABiH usetali u BL, ali zauzimanje je bilo izvjesno da nije bilo naredbe za STOP..
__________________
..........................
Tulkas is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.