Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2003., 12:43   #1
Solarni kolektori

Prosli tjedam sam doma pustio u pogon novi solarni sustav. 12 m2 kolektora sa vakuum cijevima. Dok sunce malo proviri iza oblaka, grijem se solarno i lijepim danima dobivam do 30 kWh energije.

Za troskove bolje ne pitajte. Kolektori imaju vijek od 30 godina, mozda ih za to vrijeme amortiziram, vec prema cijeni ostalih energenata. Ako trazite novi hobi, solarne kolektore vam mogu "toplo" preporuciti
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 22:17   #2
pa i moj muz nesto o tome prica no za mene su solarni kolektori i cabrio smijesna stvar u Svicarskoj i Njemackoj

Inace veliko za alternativni izvor energije ali za lokaciju-ne znam.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 22:28   #3
Re: Solarni kolektori

Quote:
Secundo kaže:
Prosli tjedam sam doma pustio u pogon novi solarni sustav. 12 m2 kolektora sa vakuum cijevima. Dok sunce malo proviri iza oblaka, grijem se solarno i lijepim danima dobivam do 30 kWh energije.

Za troskove bolje ne pitajte. Kolektori imaju vijek od 30 godina, mozda ih za to vrijeme amortiziram, vec prema cijeni ostalih energenata. Ako trazite novi hobi, solarne kolektore vam mogu "toplo" preporuciti
cestitam

prava stvar

skupo jeste ali je prva stvar

mene vise privlaci turbina na vjetar...ovdje ih ima dosta

ali ni priblizno koliko sam vidjela po Austriji i Njemackoj
isto tako "geothermal pump"

sistem cijevi kroz koje tece voda koja uzima toplotu/hladnocu od zemlje i take se kuca grije/hladi
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 00:56   #4


Super.

Ja sam se posljednjih tjedana raspitivao za cijene solarnih sustava. Tu uglavnom mislim na dva, od tri osnovna tipa komercijalno dostupna u Australiji. Jedan je samo kolektor za grijanje tople vode, a drugi je PV sustav za generiranje elektricne energije. Na zalost, cak i sa drzavnom financijskom potporom, kupovina takvih sustava je jako skupa. Ja u ovoj kuci, u kojoj sam sada, necu zivjeti dovoljno dugo, da bi mi se isplatilo ugraditi tako nesto.

PV sustav od 1,5kW, kosta A$ 22,000 (oko 13 tisuca eura), a mali kolektor i spremnik za grijanje vode, kosta A$ 8,000.

PV sustav u navedenoj cijeni ne ukljucuje akumulatore, niti konvertor iz istosmjernne u izmjenicnu struju napona od 240V. Ta oprema bi kostala jos dodatnih 6 somova dolara.

PV sustav od 1,5kW, u ljetnim mjesecima, u Sydney-u, po sasvim suncanom danu moze proizvesto do 7,5kWh elektricne energije. U zimskim mjesecima moze proizvesti do 3kWh energije. Ljetni kapacitet je vise nego dovoljan za prosjecno kucanstvo, ali je limitiran sa maksimalnom izlaznom snagom, tako da se ne moze koristiti za pogon klima uredjaja. Dodatna mana PV sustava je sto silicijske plocice sa vremenom pocnu proizvoditi sve manje struje. PV kolektori se moraju zamijeniti nakon 10 godina upotrebe. Iako je to sada jos jako skupo, vjerujem da ce razvoj tehnologije i masovna proizvodnja pozitivno utjecati na cijenu suncanih kolektora. Uskoro se kod nas pocinju solrane celije i masovno proizvoditi za izvoz. Ocekuje se da ce se godisnje proizvesti do 50MW solarnih celija.

Sustav za grijanje tople vode sastoji se od relativno malog kolektora i spremnika za toplu vodu, koji je instaliran na krovu. Meni se ne isplati ugradjivati takav sustav, jer za toplu vodu koristimo sustav koji grije vodu samo tokom noci, odnosno, prikljucen je na "nocnu struju". Kod nas ne postoje dvotarifna brojila, vec 2 potpuno autonomna sustava za dostavu energije. Nocna struja se dostavlja izmedju 11 na vecer i 6 u jutro.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 01:07   #5
Vjetrenjace

Vjetrenjace su nesto sto me posebno privlaci, jer sam i sam jednu bio napravio i instalirao u blizini Zagreba.

Na zalsot, za vjetrogenerator je potrebno imati i veci blok zemlje, nego li je onaj koji ja sada posjedujem. Po propisima, vjetrogenerator mora biti najmanje 20 metara udaljen od stambenih objekata, kako mojeg, tako i susjednih.
Ma koliko da su kvalitetno izradjeni, vjetrogeneratori ipak proizvode dosta buke, tako da je tesko za vjerovati da bi ti susjedi ovdje dozvolili podici tako nesto, osim ako ne zivis na farmi. Ovdje, kada se prilozi molba opcini za gradnju bilo cega, opcina salje pismo sa planovima tvojim susjedima, na odobrenje.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 04:32   #6
Ima gdje za kupit kakva jefitna nuklearka i ja bi se ekoloski osvjestio.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 10:11   #7
BladeRunner, sa solarnim kolektorima mozes i hladiti. Sistem radi tako da koristis materijal koji apsorbira vlagu u zraku. Taj suhi zrak ponovo navlaznjavas, a tokom navlaznjavanja temperatura zraka pada. Apsorpcioni materijal (mislim da se koristi Zeolith) moras susiti, a to se radi onda uz pomoc vruce vode koju ti daju solarni kolektori. Detalji pod http://www.iea-shc-task25.org/ (pogledaj odsjek "documents"). Posebno isplativo je to ako vec imas sustav za razvodjenje zraka, t.j. ventilacijske vodove po cijeloj kuci.

Fotovoltaicne celije su za sada puno preskupe, to mi u Europi nemozemo amortizirati, osim u iznimnim uvjetima (npr. ako nema struje na nekoj lokaciji).
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 10:13   #8
Quote:
AxMi-24 kaže:
Ima gdje za kupit kakva jefitna nuklearka i ja bi se ekoloski osvjestio.
Pitaj Ruse, mozda ti povoljno daju rabljeni reaktor iz nuklearne podmornice
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 12:01   #9
Quote:
Secundo kaže:
BladeRunner, sa solarnim kolektorima mozes i hladiti. Sistem radi tako da koristis materijal koji apsorbira vlagu u zraku. Taj suhi zrak ponovo navlaznjavas, a tokom navlaznjavanja temperatura zraka pada. Apsorpcioni materijal (mislim da se koristi Zeolith) moras susiti, a to se radi onda uz pomoc vruce vode koju ti daju solarni kolektori. Detalji pod http://www.iea-shc-task25.org/ (pogledaj odsjek "documents"). Posebno isplativo je to ako vec imas sustav za razvodjenje zraka, t.j. ventilacijske vodove po cijeloj kuci.

Fotovoltaicne celije su za sada puno preskupe, to mi u Europi nemozemo amortizirati, osim u iznimnim uvjetima (npr. ako nema struje na nekoj lokaciji).
Thanks. Frka je sto takav sustav ne radi efikasno u vlaznoj klimi poput nase lokalne. Kod nas bilo sto, sto upija vlagu postaje vrlo brzo neupotrebljivo. Ipak procitati cu taj clanak, jer zvuci interesantno. (Ispravka, poceo sam citati i zvuci jako zanimljivo)
Znali su se ovdje nekada kupiti ventilatori koji su se koristili evaporacijom vode. Voda je curila preko povrsine koja ju je upijala, a iza toga je puhao ventilator. Sve je bilo lijepo i krasno prvih pola sata, da bi kasnije bilo jos i gore, kada bi se prostorija prezasitila vlagom. No uspijes li isisasti vlagu iz prostorije, stvar bi dobro radila.

Obicni stari stropni ventilatori su odlicna stvar, pogotovo po noci, jer ne volim kada mi nocu radi hladjenje. Na zalost u novu kucu ih nismo ugradili, kao sto smo to bili uradili u staroj. Doduse, to se jos uvijek dade uraditi, iako nigdje u kucama sa klima uredjajima nisam vidio da ljudi ugradjuju jos i ventilatore.
Problem kod nas Ozija je taj sto smo urbani nomadi. Selimo se u prosjeku svakih 6 godina iz kuce u kucu, povecavajuci si vrijednost nekretnine koju posjedujemo, a da bi bili dio te igre moramo postivati zakone trzista, odnosno ugradjujemo u kuce ono sto se u datom trenutku trazi. Dobri stari ventilatori su ispali iz mode, ali bojim se da ce se opet vratiti u modu, kada ucestaju ljetne nestasice struje zbog preopterecenja mreze.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 12:30   #10
Secundo,

Poskidao sam si dokumentaciju i preletio preko nekoliko clanaka, Zvuci vise nego interesantno. Naravno, u jako vlaznim danima, takav sustav bi ovdje bio nesto manje efikasan, ali bi jos uvijek lijepo radio, pod uvjetom da su neki uvjeti zadovoljeni.
U periodu El Nina, takav bi sustav bio vrlo efikasan, jer je tada zrak relativno suh, a i ljetne temperature nisu nepodnosljive.
Smijesno je to za reci, ali kada nebi bila gadna susa, El Nino bi bio super u Australiji.

Nego, nesto me zanima kod tvog sustava za grijanje. Kako se grijes po noci? Da li imas spremnike tople vode, ili taj sustav nije nocu aktivan? Kod nas se zimi po danu uglavnom ne treba grijati, jer sunce zagrije kucu, a i vani se temperature krecu oko 15 stupnjeva po hladnim danima, bez vjetra.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 13:29   #11
Za grijanje noci imam kombinirani spremnik 750 l, t.j. sluzi za grijanje i toplu vodu. Osim toga, kuca je gradjena od opeka, tako da i ta masa zadrzava toplinu.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 16:06   #12
Quote:
Secundo kaže:
BladeRunner, sa solarnim kolektorima mozes i hladiti. Sistem radi tako da koristis materijal koji apsorbira vlagu u zraku. Taj suhi zrak ponovo navlaznjavas, a tokom navlaznjavanja temperatura zraka pada. Apsorpcioni materijal (mislim da se koristi Zeolith) moras susiti, a to se radi onda uz pomoc vruce vode koju ti daju solarni kolektori. Detalji pod http://www.iea-shc-task25.org/ (pogledaj odsjek "documents"). Posebno isplativo je to ako vec imas sustav za razvodjenje zraka, t.j. ventilacijske vodove po cijeloj kuci.

Fotovoltaicne celije su za sada puno preskupe, to mi u Europi nemozemo amortizirati, osim u iznimnim uvjetima (npr. ako nema struje na nekoj lokaciji).
ovdje za potpunu nezavisnost od mreze treba oko $30.000.00 CDN za fotovoltaicne.....da li se ikad isplati do kraja - vjerojatno ne - posebno sto je ovdje struja smijesno jeftina...ali ljudi koji to rade mogu priustiti takav ekoloski izbor
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 02:10   #13
Quote:
Secundo kaže:
Za grijanje noci imam kombinirani spremnik 750 l, t.j. sluzi za grijanje i toplu vodu. Osim toga, kuca je gradjena od opeka, tako da i ta masa zadrzava toplinu.
Koliko nisko ti padnu temperature po noci?
Kod mene padnu do -1 ili -2 po zimi, i to uglavnom pred samo jutro. Do ponoci su temperature uglavnom 3 do 5 stupnjeva iznad nule.

I mi imamo kuce od opeke. Ovdje se vec preko 70 godina ni ne gradi od drveta ili fibro ploca. Jedini problem kod nas na istocnoj obali je sto ne koristimo tzv. doublebrick, kao doma, ili na zapadnoj obali u Perthu.
Ovdje se koristi tzv. brick veneer, iliti samo jedan red opeke. Na sekcijama zida su manji otvori koji omogucavaju cirkulaciju zraka.
Unutrasji zidovi su napravljeni od drvenih okvira, na koji su pricvrscene gipsane ploce. U okvirima, na zalost, nema izolacije, ali mislim da ce se to promijeniti sa novodonesenim propisima o energetski efikasnoj gradnji kuca.
Izolaciju imam samo u krovu, a i nju sam sam dodao, nakon sto smo vec kupili kucu.
Takve kuce se vrlo brzo hlade. Za to su i dizajnirane, jer je kod nas veci problem vrucina nego hladnoca. Po zimi moram ukljuciti klima uredjaj da nas grije vec oko 8 na vecer. I on tada radi nekih 3 sata. U jutro radi izmedju 5 i 7 ili 4 i 7, ako je jako hladno nekoliko dana za redom. Temperatura u kuci je izmedju 18 i 20 stupnjeva. Kada bih imao izolaciju u zidovima, vjerujem da bih grijanje (i hladjenje) mogao srezati na pola. Moj klima uredjaj ima kompresor od 4,5kW i usisnik u krovu od 500W, znaci, po hladnim danima potrosim do 25 kWh, sto ne kosta jako puno, ali generira ocajno puno CO2.
Kod nas jos nigdje nisam vidio radijatore, ali mislim da bi oni bili znatno bolji nego li klima uredjaji. Klima uredjaji uvijek dizu prasinu, a u zemlji sa najvecim postotkom oboljelih od astme na svijetu, to jos samo povecava probleme. O buci i da ne govorimo. Iako je masina u krovu relativno tiha, vec samo usisavanje zraka stvara vrlo glasan sum.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 02:35   #14
Quote:
margarita kaže:
ovdje za potpunu nezavisnost od mreze treba oko $30.000.00 CDN za fotovoltaicne.....da li se ikad isplati do kraja - vjerojatno ne - posebno sto je ovdje struja smijesno jeftina...ali ljudi koji to rade mogu priustiti takav ekoloski izbor
Cijena ciste energije i neovisnosti o mrezi je i kod nas veliki problem. No znatno veci problem je sto se 80% struje proizvodi sagorijevanjem ugljena, cijih zaliha imamo za nekoliko stotina godina kurenja i izvoza.

Definitivno se moze priustiti platiti za energetsku neovisnost, tim prije sto su danas kamate na kredite super niske. No za potpunu energetsku neovisnost nitko si ne zeli potrositi ekvivalent novca koji bi se potrosio za kupovinu jeftinijeg modela Mercedesa.

Glavni problem je u tome, kao sto sam prije naveo, da u kucu ugradis nesto sto te jako puno kosta, sto se nece ni priblizno amortizirati prije nego li se odselis. A vrijednost nekretnini nece biti nista veca zbog toga sto si tako nesto ugradio. Postoji i moguci scenario gdje se u kuci zivi dulje od 10 godina, sto je ovdje kod mene rijetko, ali tada se suocavas sa skupom zamjenom fotovoltaika. Za akumulatore nisam siguran koliki im je vijek trajanja.
No moze se zauzeti i pragmatican stav i krenuti od cinjenice da se najvise energije u kucanstvu trosi na grijanje i hladjenje. Odgovarajuci dizajn kuce, kao i solidna izolacija, mogu tu potrosnju prepoloviti.

Masovnija proizvodnja PV-a, kao i razvoj tehnologije, morati ce pozitivno utjecati na cijenu PV-a, po slicnom scenariju kao u industriji poluvodica. 1985-te je 1MB RAM-a kostao US $1000, i sastojao se od hrpe chipova na plocici koja se protezala cijelom duzinom IBM AT-ja. Danas, 18 godina kasnije, kod mene 512MB PC 2700 DDR RAM-a kosta nekih A$130, i to sada kada je cijena memoriji dosta porasla u posljednja 2 mjeseca.

PV-ji su elegantno, ali ne i jedino rjesenje. Gorive celije, su u ovom trenutku tehnologija koja najvise obecava. Kod njih je jedini problem sto ipak zagadjuju zrak, bilo da same izvlace vodik iz fosilnog goriva, ili da koriste vodik proizveden radom termoelektrana pa zatim dovozen kamionima do pumpnih stanica. Ipak, ta alternativa proizvodi znatno manje CO2, nego li komercijalne alternative sa izuzetkom hidroelektrana i nuklearki, a postize se i relativna neovisnost o energetskoj mrezi, ukoliko zanemaris opskrbu bilo vodikom, bilo zemnim plinom.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 11:39   #15
Quote:
BladeRunner kaže:
Koliko nisko ti padnu temperature po noci?
Kod mene padnu do -1 ili -2 po zimi, i to uglavnom pred samo jutro. Do ponoci su temperature uglavnom 3 do 5 stupnjeva iznad nule.
Za sada oko 5 °C (jeli vi mjerite u Fahrenheitovim stupnjima?), najnize temperature budu oko -15°C.

Quote:
BladeRunner kaže:

I mi imamo kuce od opeke. Ovdje se vec preko 70 godina ni ne gradi od drveta ili fibro ploca. Jedini problem kod nas na istocnoj obali je sto ne koristimo tzv. doublebrick, kao doma, ili na zapadnoj obali u Perthu.
Ovdje se koristi tzv. brick veneer, iliti samo jedan red opeke.
Ovdje sve novije kuce imaju ili dva reda opeka, izmedju min. 10 cm izolazije, ili jedan red opeka, pa vanjsku (naljepljenu) izolaciju od stiropora, samo dosta cvrscu, tako da na izolaciju dolazi zbuka, pa izgleda kao normalni zid.
Quote:
BladeRunner kaže:

Na sekcijama zida su manji otvori koji omogucavaju cirkulaciju zraka.
Pa ode ti sva toplina u roku odmah.
Quote:
BladeRunner kaže:

Kada bih imao izolaciju u zidovima, vjerujem da bih grijanje (i hladjenje) mogao srezati na pola.... Kod nas jos nigdje nisam vidio radijatore, ali mislim da bi oni bili znatno bolji nego li klima uredjaji. Klima uredjaji uvijek dizu prasinu, ...
Ovo sa izolacijom je svakako prvi, a i najpovoljniji korak. Mislim, kad vec imas okvire, jednostavno stavis jos izolacijski materijal i sve pet.

Sto se tice radijatora, to je vec skuplji pothvat, jer moras postavljati cijevovode, a osim toga bi onda morao imati i kotao.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 02:05   #16
Australija je usvojila metricki sustav jos negdje u 70-tim. Mi koristimo metre i Celziuse. Ali jos uvijek, kada pitas nekoga koliko je visok, dobijes odgovor u stopamam i inchima.

Da, nas dizajn kuca je smijesan. Zato i je gradnja relativno jeftina. Rupe u zidu od opeke se naprave tako da svakih par metara ne stavis zbuku izmedju 2 cigle. Ideja je bila da se omoguci cirkulacija zraka i sprijeci kondenzacija vlage. Mi smo topli kontinent, iako ovo jos nije nista kako je gore na sjeveru ili u unutrasnjosti. Untutrasnji zidovi su napravljeni od tzv. giprocka. Giprock je 10mm debela gipsana ploca, na cijim je povrsinama nalijepljen papir. Stropni giprock je malo deblji, 13mm. To ne smijes niti ruzno pogledati, da ga ne razbijes.
Ipak, izuzmemo li slabe termicke karakteristike, osjetljivost na lomljenje i upijanje vlage iz zraka, zidovi od giprocka nisu uopce losa ideja, samo kada bi iza njih bila izolacija. Povrsine od giprocka su savrseno ravne, lako se sastavljaju i boje. Izmedju resetke i cigle lako se mogu provuci kablovi i u zidu lako instalirati uticnice.

Imali smo jednu godinu sa ocajno puno kise. Skoro je cijelu godinu padala, po nekoliko dana u tjednu. Kada je takvo vrijeme, po zidovima se pocne hvatati plijesan, pogotovo iza ormara. U nasoj prvoj kuci, zid koji je bio na juznoj strani (znaci nikada na suncu), bio je ocajan. Tim prije sto je tamo jos i dodatnu sjenu pravilo jedno veliko drvo. Kada mi je pukao film, skinuo sam gipsane ploce i stavio izolaciju od staklene vune u okvire. Na to sam stavio aluminijsku foliju, i onda to sve opet pokrio plocama. Ne samo da vise nije bilo plijesni, vec je ta soba postala najtoplija prostorija u cijeloj kuci, unatoc velikom staklenom prozoru koji je imala na istocnoj strani.
Kazu da se 90% topline gubi kroz strop, ali i onih 10% sto ode kroz zidove, jako je puno.

Kada bi kod nas temperature isle na -15^C, sigurno bi se i kuce drugacije gradile.
Ja sam zivio 2 godine u Californiji, i tamo se rade tanki zidovi, jer su temperature jako slicne ovima u Sydneyu. Zapravo zidovi su jos i tanji, jer ih rade od debele sper-ploce. Segmenti zidova su prefabricirani sa vec izrezanim urezima za prozore i vrata. Unutrasnji zidovi su napravljeni od gipsa nanesenog na tanku drvenu resetku. Na vanjske zidove se onda stavi neka vrsta smedjeg pak-papira i na to mreza sa sitnim okama (chicken wire). Na to onda stave zbuku. Nebi nikada rekao da je zid zapravo drven. Krovne opeke su od drveta. Sve se to tako radi zbog potresa.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 12:02   #17
kakva je zvucna izolacija takvog zida ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 15:36   #18
Quote:
margarita kaže:
...da li se ikad isplati do kraja - vjerojatno ne - posebno sto je ovdje struja smijesno jeftina...ali ljudi koji to rade mogu priustiti takav ekoloski izbor
Struja je smijeshno jeftina jer troshimo neobnovljive izvore pa cemo je (dugorochno) skupo platiti - mozzda vec mi, ali sigurno slijedece generacije.
No pitanje je jesu li i solarni kolektori prejeftini u odnosu na njihovu ekoloshku cijenu. Jesu li oni isplativi samo trenutno dok troshimo skoro besplatna fosilna goriva, ili su su odrzzivi i u buducnosti kada tih goriva vishe ne bude.

Znamo da su, kompjuteri na pr., ekoloshki neodzzivi proizvodi.
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 08:20   #19
Quote:
Winona kaže:
kakva je zvucna izolacija takvog zida ?
Koja zvucna izolacija?

Dosta losa, naravno, u usporedbi sa kucama koje imaju pregradne zidove od cigle. A prema van? Cuj, ne stanujem u prometnoj ulici, pa ti ne mogu reci. A da stanujem.....
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 08:23   #20
Quote:
Barbabianca kaže:
Struja je smijeshno jeftina jer troshimo neobnovljive izvore pa cemo je (dugorochno) skupo platiti - mozzda vec mi, ali sigurno slijedece generacije.
No pitanje je jesu li i solarni kolektori prejeftini u odnosu na njihovu ekoloshku cijenu. Jesu li oni isplativi samo trenutno dok troshimo skoro besplatna fosilna goriva, ili su su odrzzivi i u buducnosti kada tih goriva vishe ne bude.

Znamo da su, kompjuteri na pr., ekoloshki neodzzivi proizvodi.
To ti se sve svodi na izbor manjeg od dva zla.

Ima jos nesto. Ljudi se bune, na primjer, sto vjetrenjace proizvode buku, nagrdjuju okolinu (?) i prijetnja su za ptice. Nitko se ne pita koliko se otrova proizvede u proizvodnom procesu obrade silicija.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.