Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2005., 00:47   #1
Razvoj govora kod djece

Recite mi vasa iskustva kad dijete treba da progovori. Moj klinac navrsava 2 god za par dana a jos ne izgovara ni jednu rijec.
Kakva su vasa iskustva?
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 01:33   #2
Kako koje, ne brini kad progovori ne ce se gasit pa ces proklet ovo kaj se sad brines vjerojatno on prica ali svojim jezikom. Tak i moja blebece ko navinuta ali ja nis ne kuzim. Nekim deckima duze treba njima je motorika brza a curama jezik, znas kak to vec ide,hehe.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 08:37   #3
Što se uopće računa kad se kaže "kad su progovorili"?
Maj prešs nr. I "baba" i "mama" izgovorila je sa 8 mjeseci. Nešto više smislenih riječi sa navršenom godinom, kad je i prohodala...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 08:47   #4
Re: Kad dijete treba da progovori?

Quote:
boljanici kaže:
Kakva su vasa iskustva?
moj je sa godinu dana non stop pričao ali za okolinu razumljivo bilo je samo "tata" i "mama"

sada ima godinu i 10 mjeseci i prije mjesec dana je "preko noći" počeo prilično razumljivo pričati (slaže dvije do tri riječi... kao npr.: baka sutra no'ci što znaći baka će sutra doći jer je danas išla raditi za novce , sutra pak...sutra idemo u park, kisa pada moko...kiša pada i sve je mokro)
malo sam se uživila ali nemrem si pomoći

ne znam, kažu da dječaci počnu kasnije govoriti, te da se to odnosi i na djecu kojoj se ne tepa, no, ja bi na tvom mjestu ipak pitala stručnjaka za mišljenje
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 08:51   #5
Malo sam prokopao po blogu (koji se u ovom slučaju pokazao krajnje svrsishodnim i pronašao rječnik moje, tada 19-mjesečne Princeze.
Ovo je njezin vokabular sa 19 mjeseci - 19 mjeseci
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 10:15   #6
do 2. godine bi trebali imati barem nekakav fond rijeci - nisu nuzne recenice.

jesi pokusala pricati s pedijatrom? cisto da ti kaze je li to normalno za dob.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 11:34   #7
Wink

Joj ne slušaj druge roditelje koji se hvale i ne uspoređuj tuđu djecu sa svojom!
Mali će progovoriti kad mu dođe, a onda mu nećeš moći začepiti usta!
Vjeruj mi!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 11:37   #8
Kao što reče plavva dijete od dvije godine moralo bi izgovarati barem neku riječ (a bome već i slagati rečenice)

No, pitanje je jesi li ti baš siguran/a da dijete ne izgovara niti jednu riječ? Razumije li što vi njemu govorite? Zna li, na primjer, pokazivati stvari u slikovnici? Dddati traženi predmet? Pokazati neki dio tijela?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 11:38   #9
mislim da bi roditelji djeteta od dvije godine koje ne govori ni jednu rijec ipak trebali konzultirati strucnjake, a ne forumasku javnost...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 11:40   #10
Nije to još za zabrinuti se... a kao što već neko reče, kad krene - ni čekićem ga nećeš moći zaustaviti
Kad navrši 5 godina, potpuno će biti svejedno je li progovorio sa 1.5 ili sa 3 godine...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 11:46   #11
hoće, ako pravilno progovori. ali ako ne govori baš ništa sa dvije godine to može ukazivati na probleme sa kašnjenjem razvoja govora, a kao i sa svim intervencijama kod djece i sa tim je bolje započeti što ranije.

Samo nažalost kod nas se baš i ne radi logopedski sa tako malom djecom. Možda se najbolje javiti u savjetovalište ERF-a; tamo imaju i kabinet za ranu komunikaciju. Prije neki dan sam u onom besplatnom Zagreb News časopisu čitala da su S. Jug i R. Rade, koje se bave baš razvojem tog ranog govora, izdale videokazetu sa vježbama kojom se djeca potiču na govor.
Inače se logopedski rad sa tako malom djecom svodi na davanje uputa roditeljima.

Boljanici - evo ti jednog logopedskog savjeta. Ako dijete pokazuje stvari (npr. u slikovnici) - ti npr. pitaš gdje je lopta, a dijete pokaže, onda polako zamjenju to pitanje sa pitanjem što je to, tako da
potičeš dijete da izgovori riječ.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 11:55   #12
Djete ukoliko je muško kasnije progovara, ako roditilji imaju različite maternje jezike, ako je u sredini u kojoj ne govore jezikom kojim pričaju doma itd.
Razloga može biti mnogo, a ukoliko si zabrinut(a) potraži pomoć stručnjaka!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 12:36   #13
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Djete ukoliko je muško kasnije progovara, ako roditilji imaju različite maternje jezike, ako je u sredini u kojoj ne govore jezikom kojim pričaju doma itd.
Razloga može biti mnogo, a ukoliko si zabrinut(a) potraži pomoć stručnjaka!
slozila bih se sa ovim
od prijatelja kcerka nije suvislo pricala do trece
al roditelji dvojezicni, a zive u trecoj zemlji
djete se skonfuziralo
a
i muski su malo polaganiji verbalno, oduvjek bilo
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 12:53   #14
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Joj ne slušaj druge roditelje koji se hvale i ne uspoređuj tuđu djecu sa svojom!
Mali će progovoriti kad mu dođe, a onda mu nećeš moći začepiti usta!
Vjeruj mi!
da, onda djeca od 5. godina dolaze logopedima a ne govore niti jednu rijec, ili se razvio neki od poremecaja koji se onda tesko ispravljaju.
prijateljica mi je logoped i kaze da joj ponekad dodje da istuce roditelje koji pustaju djecu s logikom "ma progovorit ce on/ona sam od sebe" i ne reagiraju na vrijeme. golem broj poremecaja govora da se ispraviti prije skole, neki se jako tesko ispravljaju ako se kasno otkriju.

ponavljam, ako ti dijete s 2 godine nema nikakav fond rijeci, razgovaraj s pedijatrom pa sa strucnjacima. cak i dvojezicari imaju neke rijeci. nisu nuzne recenice - za to ima vremena do 3. godine.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 13:57   #15
Re: Kad dijete treba da progovori?

Quote:
boljanici kaže:
...kad dijete treba da progovori.
Glasam za 25 godina.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 14:21   #16
Re: Re: Kad dijete treba da progovori?

Quote:
Gospon Pes kaže:
Glasam za 25 godina.
nakon kaj se zaposli i odseli od doma
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 14:25   #17
prve rijeci: dragi mama i tata , sad kad sam se ozenio i odlazim u vlastiti zivot , zelio bih se zahvaliti i obecati vam ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 14:27   #18
Re: Kad dijete treba da progovori?

Quote:
boljanici kaže:
Recite mi vasa iskustva kad dijete treba da progovori. Moj klinac navrsava 2 god za par dana a jos ne izgovara ni jednu rijec.
Kakva su vasa iskustva?
a sad ozbiljno
ako sa 2 godine ne izgovara niti jednu jedinu riječ, ja bi sa njime mam i odmah odskakutala doktoru

moje cure su relativno kasno progovorile u odnosu na drugu djecu, ali sa 2 god su ipak imale neki fond riječi
fora je bila u tome da su bile jako žive, radile su stotinjak stvari u isto vrijeme, sa nama i međusobno su se super sporazumijevale, bile su poprilično samostalne (npr. znale su si uzet robu i kompletno se obući, uzet si jelo i tak) pa im nije bilo nužno da baš super pričaju

imaš djece koja ne govore iz inata, lijenosti i zajebancije
npr. moj stric je progovorio sa 6 god
do tad ni riječi, od tad je govorio kao najnormalniji 6. godišnjak

lijepo si uzmi djetešce za ručicu i kreni odmah doktorima
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 15:55   #19
Hvala svima na komentarima i zeljom da mi se da savjet.
Moj mali ima neki svoj govor.Onako nesto za sebe.Ponekad mi se ucini da izgovori "hajde" kad nesto zeli, ali ne mogu tvrditi 1005.
Kad mu nesto treba, uzme me za ruku i odvede me do necega sto zeli.
Razumije kad mu kazem NE. Ali zabrinjava me sto ne imitira nista i ne pokusava da nesto reprodukuje kad cuje.
Ima i svoje favorite na TV. Obicno su to muzicari i pocne da skace od srece kad ih vidi.
Motorika mu je savrsena. Penje se gdje god pomisli, zavuce se, uzima igracke, igra se.
Vrlo je oprezan kad se penje na stolicu i sto - i pazi se. Do sad je mozda samo jednom pao za 2 godine..
Onako je pitomo i mirno dijete.Takav je i u vrticu.
Jedva cekam da progovori i da se oslobodim dilema.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 15:57   #20
Quote:
boljanici kaže:
Jedva cekam da progovori i da se oslobodim dilema.
Oprosti, ali imas li neki razlog zasto svoje dijete ne zelis odvesti strucnjaku za taj problem?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.