Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2007., 09:52   #61
vitolig 150

Usput, serviser je mjerio uzgon dimnjaka, i mislim da je bio 0.20 (Hp .. čega već) dok je sistem bio hladan, tj. sa zapaljenih par klipica u kotlu (temp. 27 stepeni)
i rekao je da je to ok.
zizak is offline  
Old 05.10.2007., 10:48   #62
da ne otvaram novu temu..

do sad smo grijali kucu na lozivo ulje, a sad prelazimo na plin.
planiramo izbaciti staru pec van jer je vec dosta stara i kupiti novu.

za staru pec znam da je 35 000 kalorija, a za sve nove pise snaga u kW. sad mene zanima koliko je 35 000 kalorija u kW-atima. dali je to isto 35 ili ima neki omjer?
__________________
moj potpis :)
đura is offline  
Old 05.10.2007., 12:53   #63
Nije 35.000 kalorija, nego je 35.000 kilokalorija!

Sa ovom snagom koju si ti naveo, grijao bi se jako slabo! To ti je energetska vrijednost malo jačeg ručka...

1 kcal = 4,1868 kJ = 0,001163 kWh

35.000 kcal/h = 40,705 kW
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is online now  
Old 05.10.2007., 13:45   #64
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Nije 35.000 kalorija, nego je 35.000 kilokalorija!

Sa ovom snagom koju si ti naveo, grijao bi se jako slabo! To ti je energetska vrijednost malo jačeg ručka...

1 kcal = 4,1868 kJ = 0,001163 kWh

35.000 kcal/h = 40,705 kW
thanks.
čovjek uči dok je živ, i na kraju umre kao budala...
.
__________________
moj potpis :)
đura is offline  
Old 06.10.2007., 13:16   #65
Quote:
zizak kaže: Pogledaj post
Ja živim u Bihaću, jučer je bio serviser i stavio novi termoventil, ložim od 5 popodne do sada. Vrh pufera se zagrijao na zadanu temp. (73-75) za nekih 3 sata, ali u dnu je tek jutros temperatura došla na nekih 30 stepeni. Neznam dali je to ok, ali već u sve počinjem sumnjati ;(

Viess, Imate neki mail da Vam pošaljem skicu kako je povezan puffer i kotao da čujem Vaše mišljenje?

Hvala
viessmann[at]promil.hr

Bio sam u centrali u ZG ovaj tjedan kad ste zvali Stjepana. Čini mi se da je bio utorak. Koliko čujem od dečkiju iz tehničke službe, tu je bilo dosta grešaka kod puštanja u pogon. Nažalost, kod Vas u BIH servisna služba prilično loše funkcionira (čast izuzetcima).

Pošalji mi shemu spoja hidraulike i struje.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 11.10.2007., 16:04   #66
vitolig 150

Hvala, možel li mail na koji ću poslati shemu??
zizak is offline  
Old 21.10.2007., 18:37   #67
vitolig 150

Ove godine sam nabavio Vitolig 150 i moram priznati da sam za sada zadovoljan njenom funkcionalnoscu. Ipak, imam nekih manjih problema i nejasnoca, pa bih molio da mi neko odgovori ko ima vise iskustva:
- nikako ne mogu da postignem dobro zaptivanje vrata na komori za punjenje, pa se u prostoriji dosta oseca dim. Proucio sam uputstvo, u kome pise da se zaptivka mora mazati grafitnom mascu, pa sam nabavio grafitnu mast i namazao zaptivku pre nego sto sam poceo da koristim pec. To bi navodno trebalo da poveca elasticnost zaptivke. Od nje je zaptivka znatno smeksala, cak se i sabila, ali ne moze se reci da je postala elasticna. Cini mi se da bi bilo bolje da to nisam ni radio. Probao sam i da to resim podesavanjem sarki, kako stoji u uputstvu, ali ni to nije pomoglo.
- ponekad se desi kad se ukljuci ventilator, da nece da se uspostavi plamen i po nekoliko minuta, a onda se cuje nekakav zvuk, kao da npr. nekakva zaklopka se pomeri i tada se plamen odmah upali. Ovo mi za sada ne stvara problem, ali bih voleo da znam da li je sve u redu sa kotlom, kakva je to pojava, da li to tako treba ili je to neka smetnja?

Unapred hvala
hodakoliver is offline  
Old 22.10.2007., 09:13   #68
Brtva se može kupiti nova i košta cca 15 Eura. Kad staru premažeš s grafitnom masti, probaj ju lagano čekićem lupati da omekša i upije mast u sebe. I naravno, podesiti pante (šarke).

A ta klapna koju spominješ je vjerovatno ona na ventilatoru. Demontiraj lim na koji je učvršćen ventilator (ima desetak citroen vijaka) i očisit klapnu i dosjed. Vjerovatno na njima ima smole pa se zalijepi.


Quote:
hodakoliver kaže: Pogledaj post
Ove godine sam nabavio Vitolig 150 i moram priznati da sam za sada zadovoljan njenom funkcionalnoscu. Ipak, imam nekih manjih problema i nejasnoca, pa bih molio da mi neko odgovori ko ima vise iskustva:
- nikako ne mogu da postignem dobro zaptivanje vrata na komori za punjenje, pa se u prostoriji dosta oseca dim. Proucio sam uputstvo, u kome pise da se zaptivka mora mazati grafitnom mascu, pa sam nabavio grafitnu mast i namazao zaptivku pre nego sto sam poceo da koristim pec. To bi navodno trebalo da poveca elasticnost zaptivke. Od nje je zaptivka znatno smeksala, cak se i sabila, ali ne moze se reci da je postala elasticna. Cini mi se da bi bilo bolje da to nisam ni radio. Probao sam i da to resim podesavanjem sarki, kako stoji u uputstvu, ali ni to nije pomoglo.
- ponekad se desi kad se ukljuci ventilator, da nece da se uspostavi plamen i po nekoliko minuta, a onda se cuje nekakav zvuk, kao da npr. nekakva zaklopka se pomeri i tada se plamen odmah upali. Ovo mi za sada ne stvara problem, ali bih voleo da znam da li je sve u redu sa kotlom, kakva je to pojava, da li to tako treba ili je to neka smetnja?

Unapred hvala
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 06.11.2007., 15:07   #69
vitolig 150

Jedno "početničko" pitanje: Dali je vitolig predviđen (tj. nije li to štetno po kotao) da se vatra može ugasiti navečer i ponovo ložiti ujutro?

Naravno ovo pitam radi štadnje drva obzirom da posjedujom pufer koji može držati temp. u sistemu do ponovnog loženja ujutro.
zizak is offline  
Old 07.11.2007., 09:03   #70
Quote:
zizak kaže: Pogledaj post
Jedno "početničko" pitanje: Dali je vitolig predviđen (tj. nije li to štetno po kotao) da se vatra može ugasiti navečer i ponovo ložiti ujutro?

Naravno ovo pitam radi štadnje drva obzirom da posjedujom pufer koji može držati temp. u sistemu do ponovnog loženja ujutro.
Nema tu ničeg štenog. Problem je samo taj što postupak prvog loženja traje i do 20 minuta pa rijetki imaju vremena čekati toliko ujutro.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 10.11.2007., 11:30   #71
Za tu kvadraturu ti je dovoljna peć snage 30 KW, kada staviš fasadu dostajati će 25KW, moj savjet da kupiš odmah neku te snage, jer sigurno nećeš sve grijati full, a i zime nisu baš jake, najveća je katastrofa kada ljudi kupe prejake peći na kruta goriva, tada ju moraju prigušivati pa se smole i sl. tristo problema sa njima, a da o povećanoj potrošnji ne pričam. Promjer dimnjaka mora biti prema dotičnoj peći po preporuci proizvođača, obavezno Schiedel dobro izoliran.
Bhakti is offline  
Old 10.11.2007., 22:39   #72
grijanje na PELETE

Pozdrav svima,
Evo ja novi na forumu i vidim svašta se tu korisnog može pročitat!
Počinjem s gradnjom na proljeće pa još nisam na čisto kak riješit grijanje.
Imam plin blizu parcele (50m), al mi se taj plin sve manje sviđa (ne treba biti previše pametan da bi se zaključilo da cijena plina može ić samo gore) pa razmišljam o alternativama.

Mene zanima da li netko ima kakvih saznanja/iskustava sa grijanjem na PELETE (biomasa). Znam da Centrometal proizvodi postrojenja (vidio sam ih na sajmu građenja na ZV) i u teoriji mi se to čini super. Ono, imaš rezervar za palete kojeg napuniš svakih par dana, a peć si preko dozera sama uzima kolko joj treba. Time se eliminira (po meni) glavni nedostatak loženja na drva/brikete/ugljen - taj da moraš pazit da na vrijeme naložiš peć.

E sad, kakva su iskustva u praksi? Kolika je energetska vrijednost tih peleta?
Jel se to da kombinirat sa pećima na pirolizu (Centrometal ima samo klasične)?
Hvala.

Pozdrav
__________________
...al inače sam dobro...
sploh is offline  
Old 12.11.2007., 09:09   #73
Možda još zanimljivije pitanje glasi "kolika je cijena peleta i gdje se mogu nabaviti?"

Ima takvih kotlova i Viadrus, i Mavera (Viessmann grupa)... U europi je to već jako rašireno i usavršeno.

Quote:
sploh kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

E sad, kakva su iskustva u praksi? Kolika je energetska vrijednost tih peleta?
Jel se to da kombinirat sa pećima na pirolizu (Centrometal ima samo klasične)?
Hvala.

Pozdrav
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 14.11.2007., 20:16   #74
Podaci koje sam dobil od Centrometala:
- cijena peleta 175€/1t
- ili 2kn/kg u pakirano u vrećice od po 15-tak kg
- potrošnja peleta je oko 6kg/h

Ono kaj ja ne znam je koliko sati dnevno prosječno kotao radi zimi (recimo od 11. do 03 mjeseca)? Pretpostavljam da to ovisi i o tome jel imaš radijatore ili podno grijanje.

Jel ima netko da je ovak nešto instalirao pa da veli svoja iskustva (kritike pohale)?
I kak ova potrošnja izgeda ak se stavi u odnos s potrošnjom plina (jel to skuplje ili jeftinije od grijanja na plin)?
__________________
...al inače sam dobro...
sploh is offline  
Old 15.11.2007., 09:35   #75
Quote:
sploh kaže: Pogledaj post
Podaci koje sam dobil od Centrometala:
- cijena peleta 175€/1t
- ili 2kn/kg u pakirano u vrećice od po 15-tak kg
- potrošnja peleta je oko 6kg/h

Ono kaj ja ne znam je koliko sati dnevno prosječno kotao radi zimi (recimo od 11. do 03 mjeseca)? Pretpostavljam da to ovisi i o tome jel imaš radijatore ili podno grijanje.

Jel ima netko da je ovak nešto instalirao pa da veli svoja iskustva (kritike pohale)?
I kak ova potrošnja izgeda ak se stavi u odnos s potrošnjom plina (jel to skuplje ili jeftinije od grijanja na plin)?

malo sam racunao
5 mjeseci x 30 dana x 12h grijanja preko dana = 1800h grijanja

1800h x 6kg/h peleta = 10.800kg za zimu

10800kg x 2kn/kg = 21.600kn

da sam u proracunu se zeznio i 50% i dalje ostaje cca.10000kn za zimu!ja sam za 20m3 drva(cer i grab) dao 3500kn!
spoki007 is offline  
Old 15.11.2007., 11:39   #76
Quote:
sploh kaže: Pogledaj post
........ Pretpostavljam da to ovisi i o tome jel imaš radijatore ili podno grijanje. ?
Nema veze. U kuću moraš "utrpati toplinu" - potrošnja ne ovisi o naćinu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 15.11.2007., 13:00   #77
Nije mi jasan samo ovaj podatak od potrošnje 6 kg/h. Ima li negdje ogrijevna vrijednost po kg ili t? Koji je kapacitet peći koja troši tih 6 kg/h?
Uz podatak o ogrijevnoj vrijednosti može se napraviti ekonomska usporedba s plinom ili uljem.

Inače, prosječni uljni ili plinski plamenik koji je dobro kapacitiran ima godišnje cca 1.000 radnih sati. Naravno da to može bez problema varirati i za 30%.

Quote:
sploh kaže: Pogledaj post
Podaci koje sam dobil od Centrometala:
- cijena peleta 175€/1t
- ili 2kn/kg u pakirano u vrećice od po 15-tak kg
- potrošnja peleta je oko 6kg/h

Ono kaj ja ne znam je koliko sati dnevno prosječno kotao radi zimi (recimo od 11. do 03 mjeseca)? Pretpostavljam da to ovisi i o tome jel imaš radijatore ili podno grijanje.

Jel ima netko da je ovak nešto instalirao pa da veli svoja iskustva (kritike pohale)?
I kak ova potrošnja izgeda ak se stavi u odnos s potrošnjom plina (jel to skuplje ili jeftinije od grijanja na plin)?
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 15.11.2007., 14:56   #78
kak nema veze kak imas izvedno grijanje?!
pa kaj nije da za podno grijanje trebam vodu temperature oko 40°C, a za radijatore puno vise, negdje oko 80°C.
kak to moze biti svejedno?

Inace, podatke o cijeni i utrosku mi je dao frajer iz Centrometala na standu na ZV ovo proljece. Govoril je onak iz glave pa ih uzmite s rezervom.
Ovo za 6kg/h se mislim odnosi na pec snage 35kw.

Kaj nije malo pretjerano racunat da ce pec radit prosjecno 12h dnevno tokom cijele zime? Vrijeme rada peci i vrijeme kak dugo grijes prostor nisu bas 1/1.
Ak jesu cemu onda akumulacijski rezervoar grijane vode (ili kak se to vec strucno zove).

Jel ima neka standardna formula koja racuna kolika snaga i kolika potrosnja odredenog energenta je potrebna po m2 (ili mozda m3)?
__________________
...al inače sam dobro...
sploh is offline  
Old 15.11.2007., 15:27   #79
Quote:
sploh kaže: Pogledaj post

Kaj nije malo pretjerano racunat da ce pec radit prosjecno 12h dnevno tokom cijele zime? Vrijeme rada peci i vrijeme kak dugo grijes prostor nisu bas 1/1.
Ak jesu cemu onda akumulacijski rezervoar grijane vode (ili kak se to vec strucno zove).

Jel ima neka standardna formula koja racuna kolika snaga i kolika potrosnja odredenog energenta je potrebna po m2 (ili mozda m3)?
ja sam to onako odokativnom metodom racunao
spoki007 is offline  
Old 16.11.2007., 11:03   #80
Quote:
sploh kaže: Pogledaj post
kak nema veze kak imas izvedno grijanje?!
pa kaj nije da za podno grijanje trebam vodu temperature oko 40°C, a za radijatore puno vise, negdje oko 80°C.
kak to moze biti svejedno?
Nema veze!
Uzmi da puniš jednu bačvu (kuća) iz koje stalno istiće voda, jedamput jaće jedamput slabije (toplina). Da bi održao nivo (ugodna toplina prostorije) možeš donositi u kanti vodu ili lončiću. Kolićinu vode moraš donijeti bez obzira išao polako (kanta) ili trćao (lončić)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.