Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2018., 13:05   #8001
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Muza - Jessie Burton

Odelle Bastien je mlada zaposlenica u galeriji Skelton, gdje se nedavno zaposlila, koju zaintrigira misteriozna Marjorie Quick. Paralelno pratimo priču o Olive Schloss i zaposlenicima njezine obitelji Teresi Robles i Isaacu Roblesu...
Jednog jutra se u galeriji pojavi misteriozna nestala slika Isaaca Roblesa, no uskoro otkrivamo skrivenu priču iza opusa čuvenog slikara Isaaca Roblesa...

Veoma intrigantna knjiga, samo predvidljiva.
preporučam je i ja. Zanimljiva je. meni nije bila baš potpuno predvidljiva.
__________________
https://dread-kinder.forumotion.me/
Dread is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 01:01   #8002
Pismo - hughes.
Opet jedna od knjiga proslost-sadasnjost.cini mi se da u zadnje vrijeme stalno uzimam takve knjige.
Ugl, tina,zena koja zivi u nesretnom braku,slucajno pronalazi pismo napisano pred 30-ak godina,koje nikad nije stiglo na zeljenu adresu.
Pronalazak tog pisma i njezino istrazivanje pokrece lavinu dogadaja.

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
Samosvladavanje vodi u nebo,a neobuzdana strast put je u beskrajnu tamu...
Plavi kaputić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 11:30   #8003
G. Delacourt - Popis mojih želja

Baš me oduševila. Brzo se čita, pisac lijepo piše, životna priča.
un1quee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:44   #8004
treba čitati slavka mihalića. uvijek i iznova.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:40   #8005
Mars Asje Bakić.
Obara i inhalira.
__________________
Bring on the misunderstanding!
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:53   #8006
Ursula K. Le Guin: The Language of the Night

Zbirka eseja o SF-u i fantasyju, autorstvu, publici, Jungu itd.

Kad priča o SF-u ona priča o modernoj mitologiji, odnosu autora i čitatelja gdje ističe kako otuđenje ne mora biti krajnji izbor već je to racionalna, estetska, intuitivna i emotivna komunikacija.
Ako imamo u vidu vrijeme u kojem ona piše ove eseje, nećemo joj zamjeriti što američku publiku proglašava puritanskom i bojažljivom. Isto tako zanimljive su njene preinake, jer eseji su prošli kroz više izdanja, pa tako ona, pročitavši Junga, stavlja neke preinake i ful joj neugodno
I duhovita je ona, pa se malo zeza na svoj, ali i na račun publike.
Ima zgodan esej gdje je prevela bajku H.C. Andersena kroz Jungovo tumačenje prihvaćanja sjene.
Neki su eseji možda i zastarjeli ali ima klasika, tipa onaj o autocenzuri.
Tek sam na pola, al moram reći - carica je
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:48   #8007
Trenutno čitam djelo Tvrtka Jakovine Treća strana hladnog rata.

Maestralno i kapitalno djelo koje će poslužiti svima zainteresiranim da proniknu u vrijeme blokovske podijele svijeta, ali sasvim sigurno i da se uvjere u dokaze kako je Jugoslavija bila "treća svjetska sila u međunarodnim odnosima".
Uz to vidjet ćete kako su nastajali i ekonomski potencijali i ugled istoimene države. Naravno, bit će ovdje i pregled zemalja Nesvrstanih i svih međunarodnih događaja koji su obilježili gotovo čitavo 20. stoljeće.
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 16:47   #8008
Ivica Prtenjača - Tiho rušenje

Brdo mi je puno bolje leglo od ovoga, iako mi ni ono nije neka bomba.

Ovdje su mi likovi nekako isforsirano u crnjaku.

Nije loše, dapače, nije mi žao čitanja, ali imam osjećaj da je Prtenjača napisao ovo jer se od njega očekivalo da nakon uspjeha Brda opet izbaci neko djelce, a ne kao rezultat neke velike inspiracije
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:10   #8009
Morten A. Strøksnes - Knjiga o moru

Autor odlazi s prijateljem na lov "grenlanđanke" - vrste morkog psa kojeg je jako teško uloviti u norveškim morima.

I tu se prepričava svašta. Prvi dio zanimljiv (s nekim stvarno impresivnim podacima o životu ulješura, hobotnica..) ali drugi, u kojem se više raspravlja o samom načinu lova, mi je bio dosadan. Pred kraj se opet malo popravlja
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 18:10   #8010
Joshua Dienstag: Pessimism

U uvodu nam autor kaže kako živimo u eri optimizma, i, čak, imperativu pozitivizma. Samim time ova knjiga djeluje poprilično oslobođavajuće.
Sljedeći linearnu temporalnost (koje se svi pesimisti gnušaju), donosi presjek svih filozofa pesimista, pa tako čitamo Freuda, Schopenhauera, Nietzschea, Camusa, i njihove unutarnje sukobe tipa bol - dosada, eros - tanatos, itd.
Kaže kako ne bismo trebali promatrati pesimizam kao psihološku predispoziciju, već kao sredstvo utvrđivanja vlasititih ograničenja ili, kako kaže Leopardi, oslobađanje od uzaludnog stremljenja ka iluziji sreće koju nam nameću drušvene institucije. Oni koji se boje pesimizma, zapravo se boje rušenja tradicionalnih vrijednosti i morala.
Možda je i najzanimljivije poglavlje ono o Don Kihotu, liku koji se oslobađa od zadane društvene uloge i odlazi u kaotičan svijet. Iako nikad sretan, on prihvaća uvjete i nastavlja. Njegovo putovanje je lišeno antropološkog istraživanja i osvajanja, ono je više transformativno, oslobađanje od narativa koji su ga oblikovali.
Autor ističe kako je bitan karakter i humor kao otpor što rezignaciji, što optimizmu, pa tako na kraju tvrdi da bi ga neki mogli nazvati optimistom jer pesimist ne vidi smsla u ovom pothvatu, pa takvima poručuje da odbiju! Dobro, nije baš tako rekao, malo sam pojačala
E da, što se tiče čitanja ove knjige, kad se istrpi Schopenahauer, dalje sve teče glatko.

Sad idem čitati o Jugoslaviji i Crkvi, takvo nam je podneblje
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:50   #8011
[B][/B]Glasovi Pamana - Jaume Cabre
Uspio me uvuci u tu priču kad učiteljica u staroj školi pronađe bilježnice u kojima je ispisana cijela povijest jednog ''sela''. Ja takve svjetove volim Cabre je odličan pripovjedač i moram reći da mi je ova puno bolje legla od njegove ''Ispovijedam'' iako je i ta dobra.
čitam knjige is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:27   #8012
Žena moga muža - Tanja Belobrajdić
Početak nabrijan kao da gledam Tarantinov film. Auto monolog i pretres jedne pa druge žene koje se spremaju jedna drugoj u susret. Zajedničko im je jedan te isti muškarac koji ce do samog kraja ostati mutni,sjeban lik.
čitam knjige is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 19:12   #8013
Quote:
čitam knjige kaže: Pogledaj post
Žena moga muža - Tanja Belobrajdić
Početak nabrijan kao da gledam Tarantinov film. Auto monolog i pretres jedne pa druge žene koje se spremaju jedna drugoj u susret. Zajedničko im je jedan te isti muškarac koji ce do samog kraja ostati mutni,sjeban lik.
Dakle mutava radnja. Pass.

EDIT: SFumato - SFerina zbirka priča široke tematike. Tek sam počela čitati, ali je prva pripovjetka od Igora Rendića (ja mislim) veoma solidna.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 21:06   #8014
U što vjerujemo mi koji u boga ne vjerujemo

Introspektivna zbirka raznih autora koji odgovaraju na gore navedeno pitanje urednika Drage Pilsela.
Skupio je razne utjecajne ljude s ovih prostora kojima je ireligioznost zajednička da daju svoje odgovore i razmišljanja o duhovnosti, moralu, itd.
Stvarno smo mogli bez Stankovićeve poezije dok mi je recimo bilo baš drago čitati pjesme Borivoja Radakovića, tekstove Ivane Bodrožić, Marka Pogačara, Velimira Sriće i drugih. Neobično mi je (da ne kažem trolerski) bilo vidjeti dva, božemiprosti, Johna Miltona hrvatskog društva i njihove jadne pokušaje introspekcije. Šteta prostora.
Kaže Pilsel da ga je na ovo navela polemika Umberta Eca i nekog kardinala u Italiji - bavili su se upravo ovim pitanjem. Sve skupa ovo je zanimljiva ideja i baš lijepo da su se odazvali njegovom pozivu, a sve s ciljem promicanja kulture dijaloga.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:34   #8015
Joshua Dienstag i drugi: Cinema, democracy and perfectionism

Rousseau je tamo u 18 stoljeću napisao pismo o kazalištu gdje tvrdi kako je ono iluzija i jeftina zamjena za autentično iskustvo i samim time nepotrebno za neiskvarenu čeljad Ženeve. Igra na emocije, a ne na razum i, posljedično, predstavlja moralnu opasnost, na kraju krajeva, podilazi gledateljstvu jer kako bi drugačije ekonomski opstao.
Dienstag to pismo koristi kao matricu gdje umjesto kazališta stavlja film i obraća se kolegi filozofu Cavellu. Cavell u svojoj knjizi "Pursuits of happiness" tvrdi da bi film mogao biti plodno tlo za njegovanje demokratskog senzibiliteta i vrijednosti. Kao primjer uzima nešto što on zove "comedies of remarriage" i elaborira o filmu kao o pozitivnoj sili u demokratskom životu.
Dienstag uzima dva filma - američki "The Philadelphia story" i francuski "The Rules of the game" i zaključuje kako je ovaj prvi utješan, a ovaj drugi, mračniji, više odgovara stvarnosti. Kaže da se ljudski odnosi (čime se oba filma bave) zasnivaju na konstantnom sukobu erosa i društvenih struktura, i da iz gledanja filma ne može proizaći ni sreća, ni sloboda, a kamoli demokracija, radi se o čisto estetskom iskustvu, a sam čin gledanja se ne može podijeliti ni sa kim.
Objavio je i reakcije čitatelja na njegov esej, i ima jedno pismo gdje se autor dotiče ovog francuskog filma i poentira da je kraj mračan upravo zato što se nisu kršila društvena pravila, jer samo kršeći ih, reafirmiraš ih kao neka nova i osobna.
I na kraju Dienstag kaže da je bio na koncertu Ramonesa i da je bilo glasno, krcato, sirovo i osvježavajuće - pravo demokratski, bolje nego ikakvo filmsko iskustvo
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 16:25   #8016
Ivica Maštruko: Ambasador zemlje koje nema

Jugoslavija i Crkva

Odličan je Maštruko, čak i protokolarne pizdarije kod pape on opiše simpatično i s duhom.
Opisuje svoja diplomatska iskustva kao posljednjeg amabasadora Juge pri Vatikanu i zgode i nezgode kojima se bavio od kad se Juga raspala pa do priznanja Hrvatske. Ima šarma, zajebava se na račun svojih šarmiranja ostalih diplomata ali i na račun ciničnih pisama koje je slao - pa svima
Fora je što on ima mota kao diplomat ali isto tako ima i kičmu
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:44   #8017
Amy Harmon - Mojsijev zakon

Uzela sam ovu knjigu samo zato sto je bila na jako dobroj rasprodaji i nisam je mislila ni citati vec prolijediti dalje. ALI nesto me privuklo i mogu samo reci da je knjiga predobra.
Knjiga koja se stavrno ne sipusta iz ruku i udahnula am ju u 4 sata citanja. Prema kratko sadrzaju na koricama djeluje sasvim drugacije, ali prica je egzoticna, ljubavna, bolna i sa sretnim dovrsetkom. Mozda ima jednu manu a to je presazetost, ali svakako preporuka..
Podjeljena je u dva dijela, ispreplicu se ljubav, ubojsva, nepovjerenje, ali je prvenstveno ljubavna knjiga ali netipicna. Mojsije se doseli kod bake koja ga se jedina nije odrekla, ona umire. Mojsije ne zeli voljeti ali prekrsi svoj zakon i zaljubi se u Georgiju. Stalno mu se priviđaju djevojaka koje slika na java dobra i tuđe zidove sto ga na kraju dovlaci i u zatvor jer mu nitko ne vjeruje i svi misle da je on ubojica.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:51   #8018
Koja knjiga?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:37   #8019
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Uzela sam ovu knjigu samo zato sto je bila na jako dobroj rasprodaji i nisam je mislila ni citati vec prolijediti dalje. ALI nesto me privuklo i mogu samo reci da je knjiga predobra.
Knjiga koja se stavrno ne sipusta iz ruku i udahnula am ju u 4 sata citanja. Prema kratko sadrzaju na koricama djeluje sasvim drugacije, ali prica je egzoticna, ljubavna, bolna i sa sretnim dovrsetkom. Mozda ima jednu manu a to je presazetost, ali svakako preporuka..
Podjeljena je u dva dijela, ispreplicu se ljubav, ubojsva, nepovjerenje, ali je prvenstveno ljubavna knjiga ali netipicna. Mojsije se doseli kod bake koja ga se jedina nije odrekla, ona umire. Mojsije ne zeli voljeti ali prekrsi svoj zakon i zaljubi se u Georgiju. Stalno mu se priviđaju djevojaka koje slika na java dobra i tuđe zidove sto ga na kraju dovlaci i u zatvor jer mu nitko ne vjeruje i svi misle da je on ubojica.
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Koja knjiga?
pa pise u zaglavlju posta
Amy Harmon - Mojsijev zakon
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:42   #8020
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post

Amy Harmon - Mojsijev zakon
Uzela sam ovu knjigu samo zato sto je bila na jako dobroj rasprodaji i nisam je mislila ni citati vec proslijediti dalje. ALI nesto me privuklo i mogu samo reci da je knjiga predobra.
Knjiga koja se stvarno ne ispusta iz ruku i udahnula sam ju u 4 sata citanja. Prema kratkom sadrzaju na koricama djeluje sasvim drugacije, ali prica je egzoticna, ljubavna, bolna i sa sretnim zavrsetkom. Mozda ima jednu manu, a to je presazetost, ali svakako preporuka..
Podijeljena je u dva dijela, ispreplicu se ljubav, ubojsva, nepovjerenje, ali je prvenstveno ljubavna knjiga tj. netipicna. Mojsije se doseli kod bake koja ga se jedina nije odrekla, ona umire. Mojsije ne zeli voljeti ali prekrsi svoj zakon i zaljubi se u Georgiju. Stalno mu se priviđaju slike djevojaka za koje se ispostavlja da su mrtve, a koje on slika na tuđe zidove i javna dobra (mostove itd..) sto ga na kraju odvlaci u zatvor jer mu nitko ne vjeruje i svi misle da je on ubojica.
Isusek, nemarem vise editirati post, a tek sad vidim tipfelere + kaj mi steka tipkovnica....ispravljam text ovdje . Sto brzina uradi to je cudo neviđeno.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.