Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2018., 18:19   #281
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Da nema države već bi odavno bili u divotama srednjeg vijeka. Sve privatiziraš pa onaj tko ima novca priušti si i privatnu vojsku pa sam kroji zakone kako njemu odgovara. A ti kao kmet se pobuni ako smiješ.

Free market ne postoji. Kako je komunizam utopija tako je utopija i slobodno tržište. Neka regulacija mora postojati i iz pogleda malog čovjeka, Bogu hvala što je tako.

Jasno da sam Trump, zalagao bih se za "slobodno tržište" i nikakav utjecaj države odnosno da kao bogataš mogu raditi što god želim i da mi svi ostali mogu samo da popuše :šešelj: baš kao u dobrim starim danima Luja XIV. kada se znalo tko je zakon i tko je država.
Rekao sam free market....a ne da nema države i da nema zakona. Malo razumijevanja u čitanju ne bi štetilo. Pričamo o ekonomiji.
Naravno da je free-market utopija....prvenstveno jer tipa jedna zemlja čak i da ima free market a druga nema, nisu ravnopravne na nekom zajedničkom marketu. Ali što bliže si free marketu, to bolje. Sigurno bolje nego 5-year-plan.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:23   #282
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Rekao sam free market....a ne da nema države i da nema zakona. Malo razumijevanja u čitanju ne bi štetilo. Pričamo o ekonomiji.
Naravno da je free-market utopija....prvenstveno jer tipa jedna zemlja čak i da ima free market a druga nema, nisu ravnopravne na nekom zajedničkom marketu. Ali što bliže si free marketu, to bolje. Sigurno bolje nego 5-year-plan.
Kakvu bi moć imala ta tvoja država? Došao bi jedan Todorić, platio ljude, oformio svoju vojsku i postao novi Luj XIV.
cudan tip1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:28   #283
Quote:
cudan tip1 kaže: Pogledaj post
U većini slučajeva gazde ne rade ništa a imaju više od svih radnika zajedno, dok radnici rade kao volovi a nemaju ništa.
Ovo je živa istina.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:28   #284
Quote:
cudan tip1 kaže: Pogledaj post
Kakvu bi moć imala ta tvoja država? Došao bi jedan Todorić, platio ljude, oformio svoju vojsku i postao novi Luj XIV.
O čemu ti pričaš?

Mislim, ne znam zašto uopće raspravljamo o Lujima i komunizmu na temi o ezgodusu?

Osim ako nemaš konkretno brojke za postotak ljudi koji su preselili u komunističke zemlje svijeta, debelo si/smo offtopic.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:32   #285
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
O čemu ti pričaš?

Mislim, ne znam zašto uopće raspravljamo o Lujima i komunizmu na temi o ezgodusu?

Osim ako nemaš konkretno brojke za postotak ljudi koji su preselili u komunističke zemlje svijeta, debelo si/smo offtopic.
Koliko sam shvatio čitajući temu, mnogi ovdje daju svoje prijedloge i svoje viđenje o uređenju države. Ako sam off topic neka mi jave moderatori. I nisam komunist. Najosnovnija stvar u komunizmu je ukidanje privatnog vlasništva a ja se, koliko vidiš, ne zalažem za to.
cudan tip1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:35   #286
Krivo si shvatio onda. Nebitno, ionako će postovi biti obrisani, nema potrebe da dodatno trujemo temu.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:45   #287
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
čisto sumnjam jer 99% vlasnika aprtmana su ljudi koji rade i ovo im je dodatni izvor zarade. Prestanite širit mitove da su na moru svi iznajmljivači apartmana i da samo od toga živre.Ukupno ih ima, na razini Rh, ako se ne varam 90000.


Veliki uhljeb jede maloh uhljeba
http://hr.n1info.com/a281575/Vijesti...ise-ljudi.html
kakve to ima veze s činjenicom da rentanje plača minimalni porez za razliku od poreza na rad...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:48   #288
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Te "pravedne raspodjele" su u pravilu završavale katastrofalno (Kuba, Sjeverna Koreja, SSSR i najnoviji primjer Venezuela), treba ljudima omogućiti da sami zarade svoj novac a ne izvoditi propale marksističke eksperimente.
Zanimljivo si izostavio da su navedene zemlje zadnjih 60 godina pod sankcijama
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:55   #289
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Rekao sam free market....a ne da nema države i da nema zakona. Malo razumijevanja u čitanju ne bi štetilo. Pričamo o ekonomiji.
Naravno da je free-market utopija....prvenstveno jer tipa jedna zemlja čak i da ima free market a druga nema, nisu ravnopravne na nekom zajedničkom marketu. Ali što bliže si free marketu, to bolje. Sigurno bolje nego 5-year-plan.
Jedno ti teško ide bez drugog u vremenima u kojima trenutno živimo. Free market dakle "trgovina" s minimumom udjela države u današnjem smislu u kojima svi ne startaju s iste pozicije znači samo preuzimanje i uništenje malih gospodarstava od strane korporacija bez države da ih zaštiti.

Svim mega kompanijama ultimativni cilj jest preuzimanje i uništenje konkurencije i uspostavljanja monopola. Odnosno komunizma za bogate, ne znam kako se točno naziva taj termin, ali je najbliži feudalizmu u srednjem vijeku.

Primjerice, jedan Nestle bi mogao kupiti cijelu Hrvatsku i pretvoriti ju u poljoprivrednu površinu i sve nas staviti u lance da rmbamo za njih. Također imaju dovoljno kapitala da podignu i svoju vlastitu vojsku i postanu i vojna sila.
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:56   #290
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
O čemu ti pričaš?

Mislim, ne znam zašto uopće raspravljamo o Lujima i komunizmu na temi o ezgodusu?

Osim ako nemaš konkretno brojke za postotak ljudi koji su preselili u komunističke zemlje svijeta, debelo si/smo offtopic.
Nema ih previše niti onih koji su preselili u kapitalističke rajeve tipa Filipina ili Haitija.
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 19:22   #291
Free market?
Sa HDZ-om?

DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 20:34   #292
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Primjerice, jedan Nestle bi mogao kupiti cijelu Hrvatsku i pretvoriti ju u poljoprivrednu površinu i sve nas staviti u lance da rmbamo za njih. Također imaju dovoljno kapitala da podignu i svoju vlastitu vojsku i postanu i vojna sila.
Ne bi. Pustite te proleterske priče.
Eno, Kraš i dalje stoji neosvojen a više puta su ga htjeli kupiti. Nema većinskog vlasnika i Kraševe dionice su od prvih dana izlistane na ZSE.
T-com je ubojica, pa opet imaš TELE2 i VIP.

Uber je (doduše prljavo) megatvrtka pa opet - cameo, radio taksi i eko taksi - voze.

Da Todorić nije sjebao - i Konzum bi zadržao najveći kolač još dugo.
Ali nije dobro poslovao i tržište ga je pokopalo, što je opet dobro.

--

Tržište treba regulirati (IMO), ali opet težiti s druge strane prema slobodi tržišta jer i mnoštvo propisa zna biti kontraproduktivno (naš primjer).

Ni recesije nisu nešto loše. Slabiji otpadaju i lošije forme poslovanja - gube.

Mislim da je recesija bila dobra za našu produktivnost. I primanje u EU uz to.
Vidiš da si šupak jake zajednice i sudionik ogromnog (slobodnog) tržišta na kojem možeš zaraditi, ali isto tako, trebaš uhvatiti korak.
Uz egzodus možda izađemo jači iz sljedeće krize. (vraćam na temu )
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 21:06   #293
Quote:
cudan tip1 kaže: Pogledaj post
Pa da, sa free marketom bi društvo izgledalo kao Francuska prije revolucije.
Pa stvarno ste neuki ovdje. Francuska je prije revolucije bila feudalno drustvo, a s revolucijom je dosao free market. Npr. od revolucije pa sve do nakon drugog sv. rata ugovori o radu su bili po defaultu na odredjeno vrijeme. Zasto? Zato jer se smatralo da ugovor na neodredjeno podsjeca na robovlasnistvo ili feudalizam gdje ste na neodredjeno morali raditi za gazdu, dok ogranicenje trajanja obveze rada covjeku vraca slobodu.

Nego zasto tu stalno skrecemo s teme? Kakve veze ima svakom prema potrebama ili svakom prema zaslugama s "egzodusom"?.
abelard is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 19.02.2018., 22:34   #294
Posto je vecina izgleda vec u dijaspori: Hier chaten!
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:55   #295
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Pa stvarno ste neuki ovdje. Francuska je prije revolucije bila feudalno drustvo, a s revolucijom je dosao free market. Npr. od revolucije pa sve do nakon drugog sv. rata ugovori o radu su bili po defaultu na odredjeno vrijeme. Zasto? Zato jer se smatralo da ugovor na neodredjeno podsjeca na robovlasnistvo ili feudalizam gdje ste na neodredjeno morali raditi za gazdu, dok ogranicenje trajanja obveze rada covjeku vraca slobodu.

Nego zasto tu stalno skrecemo s teme? Kakve veze ima svakom prema potrebama ili svakom prema zaslugama s "egzodusom"?.

Sa revolucijom je došlo oporezivanje najbogatijih slojeva društva i smanjena su davanja seljaka. Sa potpuno free marketom (bez poreza bogatima, a i siromašnima) bi se naglo vratila ista nejednakost kakva je vladala prije revolucije. Kapital bi se gomilao u rukama moćnika. I ovako se gomila, samo sporijim tempom, iako je nejednakost već dosegla točku kakva se ne pamti još od vremena tik prije izbijanja prvog svjetskog rata. Znači najveća nejednakost u zadnjih 100 godina...i krivulja raste. Treba tu nešto poduzeti.

Nego, ajde sad živimo navodni kao ''slobodni ljudi''. Pitanje je samo koliko je slobodan jedan čovjek koji ima izbor ili crnčiti kod izrabljivača za novce koji su mu dovoljni čisto da pokrije hranu i smještaj (prikladna plaća za npr. 19.stoljeće ali sramotno malo za 21.vijek) ili živjeti u teškoj bijedi od parsto kuna socijalne pomoći. Meni se čini da je razlika jedino u tome što danas obične radnike ne zovemo kmetovima nego su oni tobože slobodni ljudi. Slobodniji nego prije sigurno jesu, ali slobodni nisu. Sloboda se dobija jednakošću a svi građani nisu jednaki, ni pred zakonom ni igdje drugdje.

I šteta što su moderatori ovo premjestili. Nejednakost i nedostatak toga ''svakom prema zaslugama'' i jest jedan od glavnih razloga egzodusa.
cudan tip1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:30   #296
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...odina/7047971/

Sve starije stanovnistvo.
Drasticno veci broj umrlih no rodenih.
Fertilne zene sibaju preko granice radat potomstvo u sistemu koji ima prosperiteta.

Epska vremena:klap:

Jos par godina egzodusa i dosta vam je jedno rodiliste sa osobljem na pola radnog vremena

Veli: djeca se i dalje radaju, ali ne u rvackoj



Pa ima da Hennessy XO i Chivas XXO teku u potocima kad sjedne penzija za kojih 10 god. Da ne pricam 15
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:25   #297
meni je od svih najzao lihtenstajna, samo 30 iljada življa, zamislite u kojoj bijedi onih zivjeti moraju
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:29   #298
In the meantime: https://youtu.be/lZfzrmOHMqI
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 13:37   #299
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo si izostavio da su navedene zemlje zadnjih 60 godina pod sankcijama
Da su kapitalističke malo sumnjam da bi bile pod sankcijama, nekako baš ne mogu naći puno kapitalističkih zemalja pod sankcijama. Glavno da su krivi gušteri iluminati, a ne nefunkcionalni ekonomski sustav.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 23:01   #300
Evo, kako je na "egzodus" temi teški offtopic, možda je neke stvari bolje ovdje...

Dosta se piše o tom divnom vremenu, suncu, klapama i moru - pa pitanje za ne-Dalmatince/Primorce. Koliko ste prošle godine uživali u Jadranu? Koliko dana? Jer ovako ispada da je prosjek u Hrvatskoj dva mjeseca na moru, kao da je '79...
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.