Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 15:02   #141
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš. Matematika se bavi apstrakcijama i, osim toga, ne postoji opće prihvaćena definicija matematike. Ali ako zanemarimo te sitnice, iz ovoga što si naveo proizlazi nešto čemu si se ranije žestoko protivio, naime, da duh ima primat nad materijom, da subjekt ima primat nad objektom, da su zakoni bitka i mišljenja jedno te isto, te da je logika isto što i ontologija. U biti, radi se o apsolutnom idealizmu. Ali, ipak ostaje pitanje kako brojevi proizvode silu? Kako forma proizvodi sadržaj?
Reći da je svijet doslovno proizvod matematike (ili obrnuto) je naprosto pogrešno. To su izrazi koje ponekad koriste znanstvenici kad se zažele malo poetskog izražavanja. To nisu formalne tvrdnje već alegorije i ne bi ih trebalo drugačije shvaćati. Na koncu, oni baš i ne drže puno do filozofskog formalizma a još manje do prihvaćanja ovakve ili onakve definicije matematike. Dvojbu je li matematika izum ili otkriće valjalo bi riješiti tako da se kaže kako su odnosi među stvarima fundamentalne naravi pa uvid u njih predstavlja otkriće. Poznati nam i formalizirani matematički postupci pak predstavljaju izum koji korespondira sa tim otkrićem. Univerzalni obrasci odnosa među stvarima ne daju nikakve definitivne odgovore o primatima, dualizmu, o duhu i materiji, subjektu i objektu ili zakonima bitka i mišljenja. Govore samo o odnosima, o stvarima šute.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:26   #142
netko je spomenuo da filozofija miruje, jel to zato jer su dosli do zida ili su je rjesili(sva filozofska pitanja)?
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:44   #143
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
netko je spomenuo da filozofija miruje, jel to zato jer su dosli do zida ili su je rjesili(sva filozofska pitanja)?
Filozofija ne miruje, samo se prestrojila. Bavi se partikularnim problemima jer to je ono što joj je "u dohvatu". Gradnje velikih sustava "filozofije svega iz ničega" uglavnom više nema dijelom zbog toga što je "svega" postalo preopsežno a dijelom zato što su se premise koje bi "iscicali iz prsta" pokazale nesigurnima.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 16:15   #144
mislio sam mozda postoji konacan prostor filozofski odgovorivih pitanja. i da su ga filozofi iscrpili / istrazili
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:38   #145
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Pođimo od tvoje ranije definicije da je mišljenje mentalna aktivnost obrade misli.
Definicija nije moja.

Quote:
Međutim, misli nisu objekti mišljenja nego sâmo mišljenje.
Netocno.

Ti govoris o folklornoj uporabi termina gdje je u puku glagol presao u imenicu.
Kada netko kaze "moje misljenje jest" on u stvari govori "moj zakljucak jest" ili jos cesce samo izrazava svoj stav (odnos) prema necemu. Ne nuzno uz, i nerijetko i bez prethodnog promisljanja.

Misljenje je mentalni proces. Misao je element tog procesa.

Quote:
Mišljenje je samopokretljivo zato što jedna misao proizlazi iz druge, razvija se, a ne zato što ih nešto drugo pokreće.
Kada osoba nema nikakve kontrole nad mislima onda da.

Pokrece ih nesto drugo. A sto drugo, ovisi o stanju svijesti onoga tko misli. Sto je stanje svijesti nize, manja je kontrola i veca inercija.

Quote:
Misao obično nije izražena u svom čistom obliku, kao pojam, nego istovremeno i kao mješavina osjećaja, htijenja, predodžbi itd.
Obicno da, no ne i nakon "skole misli" i disciplina koje uce ispravnom i kontroliranom misljenju.

Iako su u uzrocno-posljedicnoj vezi (ovisno o stanju Mislioca) osjecaji i htjenja (strasti) nisu u istoj domeni sa mislima.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:54   #146
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Upotrijebila sam potpuno krivu riječ. Treba stajati svjesno i razumno. Dakle, ni ja ne mislim da su svjesno i razumno isto, ali za razumno ponašanje potrebna je svijest.
Jasno. To stoji.

Ovdje je korisno razmotriti grcki naziv za razum - Logos, koji filozofi nisu primjenjivali samo na covjeka, nego na cijeli Svemir.

Iz cega se moze zakljuciti...
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 22:19   #147
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Reći da je svijet doslovno proizvod matematike (ili obrnuto) je naprosto pogrešno. To su izrazi koje ponekad koriste znanstvenici kad se zažele malo poetskog izražavanja. To nisu formalne tvrdnje već alegorije i ne bi ih trebalo drugačije shvaćati.
U načelu se slažem s tobom. Problem je u tome što se Tegmark ne slaže. On se ne izražava poetski u tom smislu - za njega to nije alegorija, nego doslovna tvrdnja. Uostalom, alegorijska tvrdnja tog tipa bi bila prilično banalna i ne bi bilo nikakvog razloga da privuče bilo čiju pažnju. Pa svi smo mi učili u školi kako je još Galileo rekao da je priroda "knjiga napisana jezikom matematike." Ali čak ni to što Tegmark takve tvrdnje shvaća doslovno nije toliki problem, koliki je problem njegovo uvjerenje da on svojim razmišljanjima na originalni način krči nove puteve, dok zapravo samo gazi odavno utabanim stazama. A to je sve skupa problem edukacije; kulturni, a ne intelektualni problem.

Quote:
Univerzalni obrasci odnosa među stvarima ne daju nikakve definitivne odgovore o primatima, dualizmu, o duhu i materiji, subjektu i objektu ili zakonima bitka i mišljenja. Govore samo o odnosima, o stvarima šute.
Donekle čak imaš pravo. Ali u tom slučaju, avaj, moraš prvo postulirati da su stvari nešto više od odnosa. A za to su potrebni neki metafizički argumenti.
Old Jučer, 22:53   #148
Quote:
Jasno je da sam to rekao u kontekstu spomenutih fizičara i matematičara koji uvode platonizam ili apsolutni idealizam u fiziku (pri čemu ne znaju o čemu govore, već su uvjereni kako iznose neku izuzetnu, pametnu ili originalnu koncepciju). Siguran sam da je to jasno i tebi, ma koliko se pretvarao da ti pamćenje seže samo jedan post unazad. Ali, u svakom slučaju, pretvarao se ti ili ne, u tim okolnostima raspravljanje postaje besmisleno.
To su dvije odvojene stvari.MUH je ToE hipoteza, a njena interpretacija je granična s filozofijom, jer se radi rubnim područjima fizike.

Inače, filozofija matematike i postoji i od prije Tegmarka i platonizam tu nije novi.

Quote:
Reći da je svijet doslovno proizvod matematike (ili obrnuto) je naprosto pogrešno.
To nitko niti ne kaže, samo se fundamentalni gradivni blokovi materije-energije zamjenjuju matematičkim konstrukcijama.

U tom smislu, teško možemo reći da je to nešto novo, budući su i do sada čestice Standardnog modela i izvan njega (npr. superstrune) dosta eluzivne i ezoterične za klasičnu intuiciju kojom se inače rukovodi filozofija.

Pitanje je i što je jedan elektron ili kvark u filozofskom smislu bio i bez hipoteze o matematičkom svemiru.

Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
To i mene zanima. Kolega Sigmund kaže da je sve već riješeno.

Quote:
U načelu se slažem s tobom. Problem je u tome što se Tegmark ne slaže. On se ne izražava poetski u tom smislu - za njega to nije alegorija, nego doslovna tvrdnja
MUH je, kako joj ime kaže - hipoteza koja polazi od pitanja zašto je (baš upravo) matematika (a ne nešto drugo) uspješna u opisivanju prirodnih i drušvenih pojava.

Quote:
Uostalom, alegorijska tvrdnja tog tipa bi bila prilično banalna i ne bi bilo nikakvog razloga da privuče bilo čiju pažnju. Pa svi smo mi učili u školi kako je još Galileo rekao da je priroda "knjiga napisana jezikom matematike." Ali čak ni to što Tegmark takve tvrdnje shvaća doslovno nije toliki problem, koliki je problem njegovo uvjerenje da on svojim razmišljanjima na originalni način krči nove puteve, dok zapravo samo gazi odavno utabanim stazama. A to je sve skupa problem edukacije; kulturni, a ne intelektualni problem.
Nejasan je mehanizam kojim filozofi stječu monopol na filozofiranje, posebno zato što je filozofija odavno 'riješena'.
Old Danas, 01:02   #149
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Kada osoba nema nikakve kontrole nad mislima onda da.

Pokrece ih nesto drugo. A sto drugo, ovisi o stanju svijesti onoga tko misli. Sto je stanje svijesti nize, manja je kontrola i veca inercija.
Kako osoba može imati "kontrolu nad mislima" ako ne misli? Kontrola misli već jest mišljenje, inače bi nešto ne-misaono kontroliralo misli, ali u tom slučaju se to ne bi ni moglo zvati kontrolom. Ne znam da li razumiješ teškoću. Bilo da kažeš kontrolirati, obrađivati, procesuirati ili kako god, ti uvijek kažeš misliti. Misli se mogu samo misliti, a to onda znači da se osoba misleći odnosi prema samoj sebi kao prema mišljenju. Osoba - onda kad misli - je misao koja je svjesna sebe. Ne vidim ni jedan drugi način kako bi osoba mogla pristupiti mislima ako i sama nije misao.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 01:51   #150
Quote:
Kako osoba može imati "kontrolu nad mislima" ako ne misli?
Nemam pojma.
Ti si izmislio uvjet i logicku petlju za pitanje pa to pitanje pitaj sebe.

Uz adekvatnu edukaciju i disciplinu, osoba moze kontrolirati da li misli, sto misli, koliko misli, kako misli, kada misli i kako manifestira produkte misljenja u fizickom svijetu.

I koliko je taj mentalni dio covjekove konstitucije svjesno i kvalitetno strukturiran definira covjekovu sposobnost upravljanja vlastitim zivotom i njegov potencijal. Izmedju ostalog.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.