Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2017., 10:24   #21
Sa Tele2 stranice:
Quote:
Od 15.6.2017. godine počinje se primjenjivati regulacija „Roam Like at Home“ (RLAH) prema kojoj se reguliraju cijene u roamingu između zemalja članica EU/EEA na način da se iste naplaćuju prema cijenama u tarifi koju koristite u Hrvatskoj.
Quote:
Ako koristite tarifu s uključenim paketom minuta, SMS-ova i podatkovnog prometa, kod korištenja usluga roaminga unutar država EEA trošit će se jedinice iz paketa.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 10:58   #22
Onda sam dobio očito krivi odgovor od njih ili dotična osoba nije bila u potpunosti upućena.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/z...ka/976561.aspx

Tu je sve objašnjeno pa bi trebalo bit kak si rekao. Iako vjerujem da je većini korisnika najbitniji podatkovni promet u roamingu
everest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 11:41   #23
dobio si dobar odgovor, mephisto je nesto krivo shvatio.
ako se nalazis u npr. austriji i zoves neki hr. broj (gdje god taj broj bio, u hr. ili bili gdje vani), to ce ti doista biti kao da si u hrvatskoj, tj. skidat ce ti se minute iz tarife. al ako si u austriji i zoves neki austrijski broj, platit ces medjunarodni poziv, nista ti se nece skidat iz tarife. osim ako nemas u paketu medjunarodne minute.
brkate roaming i medjunarodne pozive. RLAH znaci da ce ti u roamingu biti kao u domacoj mrezi u hr. ako si placao pozive prema austriji (dok si u hr), placat ces ih i kad si u austriji.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:02   #24
Ali pogledaj post prije i članak koji sam stavio di je čovjek objasnio što potvrđuje ono kaj Memphisto stalno piše:

"Ako ste s vašim mobitelom u Hrvatskoj i zovete nekoga u inozemstvo - u EU ili drugdje, TO NIJE ROAMING, te cijene nisu regulirane niti su pojeftinile. Dakle, ako iz Zagreba sa svog mobitela zovete prijatelja ili poslovnog partnera u Italiju, to će vas koštati primjerice 4, 5 ili 10 kuna po minuti, ovisno o tarifi i operatoru.

Ako odete u Sloveniju (što znači da ste u EU roamingu) i nazovete broj u Italiji ili drugdje u EU, to vas neće koštati ništa više nego da u Zagrebu sa svoje mreže zovete prijatelja koji je na drugoj hrvatskoj mreži (npr. s Tele2 zovete HT). "
everest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:03   #25
A što se sa situacijama:
  • Nalazim se u HR i zovem NJEM broj
  • Nalazim se u HR i zove me NJEM broj
  • Nalazim se u NJEM i zovem NJEM broj?

Mislim da sam sad sve opcije pokrio
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:13   #26
ako si u hrvatskoj s hrvatskim brojem, nisi u roamingu. dakle ta situacija uopće nema bilo kakve veze s ovom regulativom. roaming je kad prijeđeš granice svoje države.
dakle nijemcu koji je u hr će se primjenjivati ova regulativa, tebi koji si u hr ne.
ako si u njemačkoj i zoveš bilo koji broj koji je unutar EU pa i njemački, regulativa to pokriva.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:20   #27
Quote:
everest kaže: Pogledaj post
Ali pogledaj post prije i članak koji sam stavio di je čovjek objasnio što potvrđuje ono kaj Memphisto stalno piše:

"Ako ste s vašim mobitelom u Hrvatskoj i zovete nekoga u inozemstvo - u EU ili drugdje, TO NIJE ROAMING, te cijene nisu regulirane niti su pojeftinile. Dakle, ako iz Zagreba sa svog mobitela zovete prijatelja ili poslovnog partnera u Italiju, to će vas koštati primjerice 4, 5 ili 10 kuna po minuti, ovisno o tarifi i operatoru.

Ako odete u Sloveniju (što znači da ste u EU roamingu) i nazovete broj u Italiji ili drugdje u EU, to vas neće koštati ništa više nego da u Zagrebu sa svoje mreže zovete prijatelja koji je na drugoj hrvatskoj mreži (npr. s Tele2 zovete HT). "
RLAH - samo prevedi taj izraz i bit ce ti jasno.
dal placas pozive prema njemackim brojevima kad si u hr (a nemas medjunarodne minute u tarifi). da. prema tome, placat ces i i kad si s hr brojem u njemackoj.
da li placas pozive prema hr brojevima kad si u hr (imas minute u tarifi). ne. prema tome, neces ih placat ni kad si u roamingu u npr. njemackoj.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:22   #28
Netočno, onako je kako sam napisao.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:23   #29
netocno. onako je kako sam ja napisao.
inace to nije RLAH.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:25   #30
Sa HAKOM-ove stranice:

Quote:
2. Koliko ću plaćati usluge u roamingu nakon 15. lipnja 2017.?

Za pozive koji započinju i završavaju u EU/EEA, zemljama (Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo) sukladno novoj regulaciji, operatori će moći primjenjivati cijene iz nacionalne tarife koju koristite. Navedeno znači da će svaki korisnik koji se nalazi u roamingu (u gore navedenim zemljama) plaćati usluge sukladno tarifi koju je ugovorio sa svojim operatorom za domaći promet. Međutim, kod pristupa internetu u roamingu, a kako bi se spriječile moguće zlouporabe, postoji mogućnost ograničavanja korištenja prijenosa podataka po domaćim cijenama. Ta ograničenja ovise o korisnikovoj tarifi, a svaki operator ima obvezu obavijestiti korisnika o količini koja se može iskoristiti u roamingu. Preko tog limita operator ima pravo naplatiti dodatnu roaming naknadu za prijenos podataka. Korisnik će biti obaviješten o tome je li njegova tarifa podliježe limitu potrošnje i koliki mu je taj limit.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:29   #31
Sa HT-ove stranice:

Quote:
Od 15. lipnja 2017. korištenje roaming usluga u zemljama EEA za potrebe povremenih putovanja obračunavati će se na temelju domaćih cijena u tarifi ili opciji korisnika (nacionalna cijena usluga) na sljedeći način:
ukoliko domaća tarifa/opcija korisnika uključuje određenu količinu minuta/SMS-ova/podatkovnog prometa prema ostalim mobilnim mrežama u RH, troše se te minute/SMS/podatkovni promet;
ukoliko domaća tarifa/opcija korisnika ne uključuje određenu količinu minuta/SMS-ova/podatkovnog prometa prema ostalim mobilnim mrežama u RH, ili su sve minute/SMS-ovi/podatkovni promet prema ostalim mobilnim mrežama u RH u tarifi/opciji potrošeni naplaćuje se „cijena poziva/SMS-ova/podatkovnog prometa prema ostalim mobilnim mrežama u RH" koja vrijedi za aktiviranu domaću tarifu/opciju;
ako se u okviru domaće tarife/opcije korisnika naplaćuje naknada za uspostavu poziva prema ostalim mobilnim mrežama u RH, ista će se naplaćivati i u EEA roamingu;
primjenjuju se obračunske jedinice koje vrijede u okviru domaće tarife/opcije korisnika;
u slučaju različitih cijena poziva/SMS-ova/podatkovnog prometa ovisno o dobu dana (peak/off peak vremena) prema ostalim mobilnim mrežama u RH primjenjuje se vremenska zona u mreži HT-a.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:35   #32
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
dal placas pozive prema njemackim brojevima kad si u hr (a nemas medjunarodne minute u tarifi). da. prema tome, placat ces i i kad si s hr brojem u njemackoj.
da li placas pozive prema hr brojevima kad si u hr (imas minute u tarifi). ne. prema tome, neces ih placat ni kad si u roamingu u npr. njemackoj.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
ako si u njemačkoj, u EU roamingu si. je li njemački broj unutar EU? je. odnosi li se na tu situaciju ova regulativa? da. ne kužim što tu nije jasno.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:43   #33
ovo se moze shvatiti bilo kako pa i tako kako ti kazes, ali i tako kako ja kazem. ako je tako kakp ti kazes, onda to nije RLAH. ako je onako kako sam ja napisao, onda to je RLAH.
kako je tocno, znat ce se 15.6. kad se obave prvi pozivi prema novim uvjetima.
hakom-ovo objasnjenje je kao da ga je pisala prorocica pitija

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:45   #34
Quote:
everest kaže: Pogledaj post
Opet, odgovor iz Tele2:

"Za pozive iz roaminga prema Hrvatskim brojevima troše se minute iz tarife, a ukoliko iz roaminga pozivate strani broj tada se taj poziv naplaćuje kao međunarodni poziv po cijeni od 4.50 kn/min."

I dalje mislim da ako zovemo broj iz neke druge države da će nam to naplatit kao međunarodni poziv.
ajde molim te odgovori im na taj mail i pitaj ih zašto daju pogrešne informacije. jer ovo piše na njihovom webu:

Quote:
Odlazni pozivi iz EEA prema brojevima u Hrvatskoj i EEA brojevima / minuta

Cijena poziva prema ostalim mobilnim mrežama u Hrvatskoj
https://www.tele2.hr/podrska-korisni...u-eu-eea/cc47/
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:45   #35
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
ovdje bas nista ne pise o pozivima prema eu brojevima

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:46   #36
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
onda to nije RLAH. ako je onako kako sam ja napisao, onda to je RLAH.
RLAH znači:
Pozv EU-EU je isti kao poziv Hrv-Hrv.
Dakle, u EU si isto kao doma.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:46   #37
@genius pogledaj moj post prije tvog
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:48   #38
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
ako si u njemačkoj, u EU roamingu si. je li njemački broj unutar EU? je. odnosi li se na tu situaciju ova regulativa? da. ne kužim što tu nije jasno.
to sto to nije RLAH. kad si u hr, placas (skupo) pozive prema npr. de brojevima. po tebi i mephistu, kad si u npr. slo, taj poziv ti je prakticki besplatan, a to znaci da nije "like at home"

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:51   #39
čovječe, ako si doma nisi u roamingu!
dakle zaboravi koliko se naplaćuju pozivi kad iz svog kreveta zoveš buraza u njemačku na njegov njemački broj. jer se naplaćuju i dalje (pre)skupo.

ali odi u sloveniju i nazovi ga, platiti ćeš kao da je buraz na drugoj hrvatskoj mreži. odi i dalje, do njemačke i opet ćeš platiti kao da je u našoj mreži. jer si ti u roamingu.

Roaming like at Home znači da kad si u roamingu ne moraš razmišljati o cijeni koju ćeš platiti jer se sve naplaćuje kao da pričaš s ljudima iz domaćih mreža. znači čim prijeđeš granicu hrvatske (u pravom smijeru, prema EU) svi smo jedna happy EU family i svi pričamo, sms-amo i surfamo prema lokalnoj cijeni svog operatera.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:55   #40
nemam ja nista protiv (naprotiv) da bude kako vi pisete, al sve to sto pise u pravilniku se moze dvojako shvatiti. jedino "roam like at home" se ne moze dvojako shvatiti. poprilicno sam siguran da ce operateri to shvacat upravo kako ja pisem.
da li ce eu komisija to tocnije objasnit ovako kako vi pisete pa poslije kaznjavat operatere ili ce stati na stranu operatera, to ce se tek vidjet. vidu se da u tele2 to shvacaju ovako kako sam ja napisao. i to je, za sad (dok komisija ne objasni kako se spada), ispravno. rlah bi trebalo znaciti da ces placat pozive prema de brojevima gdne god bio u eu, ali ces zato imat besplatne pozive prema hr brojevima, gdje god bio u eu (zapravo i u jos kojoj drzavi). isto tako, neces placat dolazne pozive jer je to kao da si u domacoj mrezi u kojoj takve pozive ne placas

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.