Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2017., 17:32   #41
Smiješan mi je bio odgovor Kauflanda i Lidla koji se brane što jedni imaju čak 60%, a drugi preko 50% domaćih pekarskih proizvoda i to je kao dokaz da je ovaj u krivu.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:37   #42
Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
Osim poreza na dobit, postoji i PDV koji je daleko bitnija i veća proračunska stavka - i to uredno plaćaju (a kod Konzuma se petljalo na sve strane kako bi se sakrilo neplaćanej proeza).
I time što plaćaju uredno svoje dobavljače isto tako njima omogućavaju uredno izvršavanje poreznih obveza.
Kako sam bio uključen u posao koji je uključivao jednog od njih za koji su morali dostaviti rješenje o poreznom dugu, iz prve ruke sam vidio rješenje od porezne koje kaže kako na dan 20.06.2017 NEMA poreznog duga (što uključuje porez na dobit, PDV, porez na tvrtku, doprinose za MIO i ZO i ostale pizdarije).
da, uredno plaćaju svoje (većinom) njemačke dobavljače, jako bitno za rh....

ne pričamo o agrokoru, ajmo ga isključiti iz priče.

možemo se praviti napredni pa reći-kruh, jogurt sa drugog kraja kontinenta, koliko je to nepotrebnog co2 u zraku?

ili malo seljačkije-450 milijuna kuna, koliko je to radnih mjesta? pa čitav jedan gradić je mogao živjeti od lidlovog kruha

ili možda- šta ako bude mećava u austriji? ili slovenci počnu srat na granici? hoće li hrvati gladovati?

u svakom slučaju-kruh iz njemačke
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:59   #43
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Malo događanja u susjedstvu :


Dok naši parlamentarci hoće neće ukinuti zločinački ovršni zakon koji ne postoji nigdje drugdje u svijetu, bacimo oko čime se bave mađarski parlamentarci...
Nakon što je mađarska vlada u kooperaciji sa Centralnom bankom prošlih godina iskreditirala svoje malo i srednje poduzetništvo, sa niskom kamatnim stopama, mađarski je parlament počeo smanjivati poreze i odlučio da od početka 2018. stopu poreza na malo poduzetništvo smanji sa 13 na 1% (!) također od 1. 1. 2018. PDV na pristup internetu će se smanjiti sa 18 na 5%. koliko će biti (5%) i PDV na ugostiteljske djelatnosti.
I dok Mađari mic po mic ostvaruju mokre snove hrvatskih liberala, mnogi hrvatski liberalni "stručnjaci" mađarski suverenizam još uvijek demoniziraju kao nestručan i nedopustiv ...


Treba napomenuti da je Mađarska pred 3-4 godine ukinula valutnu klauzulu, sve kredite konvertirala u forintu i devalvirala je za cca 30%.

Od tada su joj stope rasta BDP među najvišim u EU.

Što se dešava u pomalo zaboravljenoj Mađaskoj, koja je prethodnih godina (ostajući u okvirima europskih standarda) uvelike resuverenizirala svoju ekonomsku i monetarnu politiku?
U odnosu na isto razdoblje prethodne godine, mađarski BDP (u prvom tromesječju) porastao je za 4,1%. Valjda kao nigdje u Europi. To je na muku Europske Komisije (koja je 2014 prorokovala kako mađarsko čudo neće potrajati) objavljeno danas od mađarskog središnjeg statističkog ureda.
Zanimljivost je kako najveći doprinos rastu bio u sektoru 'market-based', rast je bio tržišno utemeljen, to jest nije se odnosio na državna ulaganja kao prethodnih godina. Suverena mađarska dakle dostiže naviše dogme liberalnog tržišta, dokazujući da sinergija Vlade i Centralne banke može upravljati procesima ekonomske politike.


https://www.facebook.com/sveti.pavao?fref=ufi&rc=p

Češka je odustala od uvođenja eura a naši liberali na čelu sa Guvernerom HNB hoće ga uvesti što prije moguće.

Češka nema euro, ali posljednje 3 godine ima vezanu svoju valutu krunu za euro, kao pripremu za ulazak Češke u eurozonu. Češka se međutim predomislila. Centralna banka je najavila odvezivanje krune od eura i otvaranje mogućnosti slobodnog određivanja tečaja, što sve u svemu ima politički Češkaznačaj CZEXIT-a. Češka je akomulirala visoke devizne rezerve, što svakako olakšava taj monetarni manevar.
Ovdje još samo valja napomenuti otužnu činjenicu kako je hrvatska kuna, posve beskorisno, već preko 20 godina vezana za euro....
stvarnost koja demantira teoretičare
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 19:13   #44
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
da, uredno plaćaju svoje (većinom) njemačke dobavljače, jako bitno za rh....

ne pričamo o agrokoru, ajmo ga isključiti iz priče.

možemo se praviti napredni pa reći-kruh, jogurt sa drugog kraja kontinenta, koliko je to nepotrebnog co2 u zraku?

ili malo seljačkije-450 milijuna kuna, koliko je to radnih mjesta? pa čitav jedan gradić je mogao živjeti od lidlovog kruha

ili možda- šta ako bude mećava u austriji? ili slovenci počnu srat na granici? hoće li hrvati gladovati?

u svakom slučaju-kruh iz njemačke
Najveći dobavljač za pekarske proizvode im je PAN-PEK, Mlinar je isto tako dosta zastupljen. Jogurt, kiselo vrhnje, miljeko su uglavnom iz HR. Mlijeko za kuhanje je dijelom Mađarsko, a dijelom Megle Osijek.

A u 450 milijuna "kruha i pekarskih proizvoda" ti ulaze sve vrste toast kruhova (kojima Klarin i Mlinarov nisu ni do koljena), prepečenci, 7 Days kroasančića, krafni u pun rac-ku varijanti (kakve se uglavnom niti ne proizvode u RH), tako da Tolušić s cifrom jako kurvinski manipulira.

I bez brige, ako se dogodi da ne bu mekanog toast kruha ili 7-Days duo s okusom vanilije i kakaa, neće ljudi gladovati.

Kažeš koliko je to radnih mjesta? Više nas košta 152 govnara na Markovom trgu s istočne strane i onih dvadesetak sa zapadne.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 20:15   #45
neće gladovati ako bude netko domaći da uskoči.

....a cilj je da ne bude
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 20:21   #46
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Uhljeb je termin za lošeg radnika i parazita koji radi na izmišljenom zanimanju i koči biznis. Privatnik i privatne firme to nisu jer se sami financiraju,barem bi trebali be korupcije uhljeba u davanju poticaja npr. da Marić postane ministar ili da korporacije financiraju političare u strahu od tržišta. Ti ne možeš u privatnoj firmi raditi loše jer ćeš sve zeznuti,možeš zaposliti uhljeba ali je to siguran put u propast.

Naše je samo ono što je naše privatno vlasništvo. Nacionalni parkovi,plaže,otoci,autoceste,državne firme tipa INA,Imunološki,HEP ne spada u domenu mojeg baš kao što proizvod na polici prije kupnje nije moj. Ono što je naše se treba gledati samo kroz zaštitu privatnog vlasništva u neovisnosti sudstva i represivnog aparata,sve ostalo vodi u razne namete koji su normalnom čovjeku čudni. Domaći krumpir je zapravo privatni krumpir i nije moj tako dugo dok ne kupim to,uopće svrstavanje proizvoda koji nije moj tj. kojeg ne proizvodim pod moje je pogreška u zaključivanju.
Sad još reci da u kapitalizmu nema mješanja države u biznis, pa kako je onda stvaran Agrokor, što je sa JPP, Finom, Federalnim rezervama, američkim ratovima - tu država itekako pogoduje, dakle, stvar još gora od uhljebništva.

Jaću rađe tolerirati višak zaposlenih, nego da političar proda strancu za svoju proviziju državnu tvrtku, i da vlasnik ono čime je tvrtka hranila "višak" ljudi sad ide novom "vlasniku" (otimaču).

Ja nikako na zelenu glavu, da li u Hrvatskoj imamo višak ili manjak ljudi
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 09:43   #47
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
da, uredno plaćaju svoje (većinom) njemačke dobavljače, jako bitno za rh....
Itekako je bitno.

Potrebno je stvoriti kulturu plaćanja obaveza i financijske discipline pa makar i zakonom (ako već ne ide drugačije) a ne kukati nad ovršenima, stečajevima, otpuštenima, zlim tajkunima....

Moj prijatelj radi za Lidl, po ugovoru, plaćanje robe je 30 dana. Jedan, jedini put su mu zakasnili platiti dva dana (bila je neka kombinacija produženog vikenda). Čovjeka su zbog toga nazvali i ispričali se a ovaj dobro da nije pao u nesvijest obzirom da mu drugi (većinom domaći poduzetnici) kasne po 6 mjeseci pa i godinu dana.

Pojam Fair Trade je u poslovnoj hrvatskoj bogohulno-prostačka psovka. Jebo majku onaj koji je s.p.o. zamijenio sa d.o.o.

Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post

ne pričamo o agrokoru, ajmo ga isključiti iz priče.
Nikako ne možeš isključiti Agrokor iz priče jer je on prototip hrvatskog poslovanja. Nije bitno jel u pitanju on, Kerum, Boso, Mate commerce; Algoritam... ili tko zna tko.

Svi se oni ponašaju na jednak način, kao poduzetnici-početnici s početka 90. koji su lovu na računu svoje firme smatrali svojom lovom pa umjesto da plati račune i poreze kupi BMW M5. Mali lopovi su uskoro propali a oni dobro umreženi su opstali pa su sa BMW-a prešli na jahte, helikoptere, dvorce, hotele...

Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
u svakom slučaju-kruh iz njemačke
Nekih 50 % kruha koji kupujem (većinom ga sam pečem) je iz Lidla iako imam pekaru 20 m od kuće. A zašto?

Jedne večeri iznenada banuše gosti i što mi je najjednostavnije - otići u pekaru i kupiti tijesto od kojeg ću napraviti picu.
Uletim ja u pekaru kad baja mijesi tijesto i u njega sipa Divku. Što ti je to??? Pa, pravim crni kruh!!!

A, to je još mila majka (Divka je prženi ječam), odeš na neku od stranica dobavljača pekarske opreme i potrepština (aditiva) i smrzneš se kad vidiš što se sve nudi (i stavlja u kruh).

Kome je do zdravog kruha nema drugog rješenja već ga peći sam. Preko 90% industrijskog kruha je isti šrot različitog oblika, ukusa i boje pa ko voli nek izvoli.
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 15.07.2017. at 10:10.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:16   #48
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Grčka ima Euro a tečaj Kune je po Euru i teza da je jaka Kuna problem ne stoji jer zašto se grčka lubenica može izvoziti i prodati a hrvatska ne može a pravila su potpuno ista? Ili zašto radnik u Njemačkoj može imati minimalno 7500 plaću a tu ispod 3000 po istim tim pravilima? Političari naravno da ne apeliraju na kupnju hrvatskog već na spas svojih pozicija s obzirom da će morati privatizirati nešto da bi država normalno funkcionirala a stranci sa lošom i skupom birokracijom neće investirati,pa ti godinama čekaš papir za neko pišljivo vlasništvo a koji su tek to živci da otvaraš firmu.
Quote:
nezgodan2 kaže:
floskula
Nije floskula, brojni ekonomski analitičari na to upozoravaju, a na ovoj temi ima jako puno argumenata i mnogo rasprave na temu previsokog tečaja kune i kakve posljedice proizlaze iz toga: KUNA: Devalvacija ili status quo? . Ne bih sada htio širiti raspravu o nerealnom tečaju, devalvaciji na ovoj temi pošto ima prikladnijih, no svakako je tečaj kune jedan od čimbenika zašto su naši proizvodi skupi, zašto izvoz pati a uvoz cvjeta.

Naravno, nije isključivo nerealan tečaj problematičan, On je jedan od problema. Tu su naravno da se razumijemo i previsoki porezi, užasna birokracija i komplicirano zakonodavstvo, a u nekim situacijama tu je naravno i korupcija.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 15:34   #49
kako u lidlu može njemački čaj biti 4 kune a frankov 8?

očito je da na njemačkom čaju gube...
kajzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 15:38   #50
Quote:
=Detektor;64646963]Grčka ima Euro a tečaj Kune je po Euru i teza da je jaka Kuna problem ne stoji jer zašto se grčka lubenica može izvoziti i prodati a hrvatska ne može a pravila su potpuno ista?
Ovo je evidentan slučaj kad se ne uspijeva pravilno povezati činjenice da bi se dobio dobar zaključak.

Grčka lubenica zbog klimatskih uvjeta sazrijeva nešto ranije od naše neretvanske i slavonske.
Upravo ovih dana domaća lubenica kvalitetom i cijenom istiskuje uvoznu.
Naročito kvalitetomm jer ove koje se uvozilo su manje slatke i tikvastog okusa u odnosu na našu, koja stiže u roku jednog dana sa polja u trgovine i mnogo je slađa i ukusnija od uvoznih.
Grčka lubenica se uvozi i zbog precijenjenog tečaja kune koji ju čini jeftinijom od domaće.
Tako da pravila nisu potpuno ista , kao ni realan tečaj.


Quote:
Ili zašto radnik u Njemačkoj može imati minimalno 7500 plaću a tu ispod 3000 po istim tim pravilima? Političari naravno da ne apeliraju na kupnju hrvatskog već na spas svojih pozicija s obzirom da će morati privatizirati nešto da bi država normalno funkcionirala a stranci sa lošom i skupom birokracijom neće investirati,pa ti godinama čekaš papir za neko pišljivo vlasništvo a koji su tek to živci da otvaraš firmu.
Kad Hrvatska bude mogla proizvoditi BMV ili Mercedes iste kvalitete i cijene kao Njemačka i naš radnik će moći imati plaću kao njemački.
SDok god smo u produktivnosti 2-3 puta slabiji od Njemačke, ništa od istih plaća.
A u tu produktivnost spada i loša i skupa birokracija, tako da suma, sumarum, mi ćemo i dalje raditi za ispod 3000 kn a njemački radnik za 7500 kn.

Tako da bi dostigli Njemačku u produktivnosti moramo provesti niz reformi a realni tečaj i promjena monetarne politike je jedna od njih.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 17:13   #51
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
glavni razlog zašto se kupuje uvozno je lijenost, nesposobnost i glupost/pohlepa/ideologija

a) proizvođača
b)kupaca (distributera)
c)kupaca (potrošača)
Traži dalje.
Kad uzmeš jabuku u bilo kojem trgovačkom lancu u Hrvatskoj, u prodajnoj cijeni jabuke proizvođač dobije samo jednu petinu a za krumpir jednu četvrtinu.

Dakle, četiri petine prodajne cijene u trgovini(za jabuku) trošak je pakiranja,prijevoza skladištenja,marže,poreza...
Zbegecani is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 20:04   #52
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Smiješan mi je bio odgovor Kauflanda i Lidla koji se brane što jedni imaju čak 60%, a drugi preko 50% domaćih pekarskih proizvoda i to je kao dokaz da je ovaj u krivu.
Meni je smijesno da se oni uopce trebaju pravdati koliko imaju cijih proizvoda...to je njihova stvar a ne ministra...i dokle god rade po zakonu to je izmedju njih i njihovh kupaca gdje su i kakvi su proizvodi.


Meni je veci misterij jedan drugi.....
Kada ce Hrvati vise shvatiti da su dio EU?
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 20:23   #53
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Meni je smijesno da se oni uopce trebaju pravdati koliko imaju cijih proizvoda...to je njihova stvar a ne ministra...i dokle god rade po zakonu to je izmedju njih i njihovh kupaca gdje su i kakvi su proizvodi.
Bas tako, i opet je negdje nestao onaj slavni "htjeli ste kapitalizam"
Vec su neki pametni ljudi prigovorili da se domaci proizvod ne stvara objavama na fejsu nego pametnom ekonomijom. I ne moze se preko noci ostvariti ono sto se desetljecima zatiralo. A kako ce ekipa koja je drzavu unistila sda odjednom nesto korisno napraviti? Te facebook izjave su kako izgleda ionako samo prasina u oci naivnim sitnozupcima, bez prave volje da se nesto p(re)okrene.
newone is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 21:51   #54
Quote:
newone kaže: Pogledaj post
Bas tako, i opet je negdje nestao onaj slavni "htjeli ste kapitalizam"
Vec su neki pametni ljudi prigovorili da se domaci proizvod ne stvara objavama na fejsu nego pametnom ekonomijom. I ne moze se preko noci ostvariti ono sto se desetljecima zatiralo. A kako ce ekipa koja je drzavu unistila sda odjednom nesto korisno napraviti? Te facebook izjave su kako izgleda ionako samo prasina u oci naivnim sitnozupcima, bez prave volje da se nesto p(re)okrene.
A šta li su ljudske potrebe ? Mene bi sasvim lijepo služila lada 2101,točno dušu dala za moje potrebe,ali je, naravno ,nemam.Preko medija se sve oblikuje,glupačo moja.Da se mediji udruže i svi kažu da je more žuto,oko 75 % pućanstva bi tvrdilo da je more žuto.Toliko o demokraciji.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 22:09   #55
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Meni je smijesno da se oni uopce trebaju pravdati koliko imaju cijih proizvoda...to je njihova stvar a ne ministra...i dokle god rade po zakonu to je izmedju njih i njihovh kupaca gdje su i kakvi su proizvodi.


Meni je veci misterij jedan drugi.....
Kada ce Hrvati vise shvatiti da su dio EU?
pa nisu rekli radi ministra nego radi kupaca....

jer nekima ne smeta njemački kruh a nekima smeta

nekome ne smeta da mu tuberani prepipavaju kruh a nekome smeta
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 22:27   #56
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
A šta li su ljudske potrebe ? Mene bi sasvim lijepo služila lada 2101,točno dušu dala za moje potrebe,ali je, naravno ,nemam.
Preko medija se sve oblikuje,glupačo moja.Da se mediji udruže i svi kažu da je more žuto,oko 75 % pućanstva bi tvrdilo da je more žuto.Toliko o demokraciji.
Ovisi o kojem narodu pricamo. Bila su neka istrazivanja o visini inteligencije naroda. Znas li kako su prosli hrvati?
newone is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 22:43   #57
Quote:
Zbegecani kaže: Pogledaj post
Traži dalje.
Kad uzmeš jabuku u bilo kojem trgovačkom lancu u Hrvatskoj, u prodajnoj cijeni jabuke proizvođač dobije samo jednu petinu a za krumpir jednu četvrtinu.

Dakle, četiri petine prodajne cijene u trgovini(za jabuku) trošak je pakiranja,prijevoza skladištenja,marže,poreza...
jabuke u bilo kojem trgovačkom centru u Hrvatskoj i vrijede kunu po kili.. ja sam probao kupiti domaće jabuke svuda i svagdje i jednostavno ne valjaju.. strane ili domaće..recimo da imaš ideju otvoriti neki dućan s hrvatskim proizvodima, ili samo napraviti brend.. što bi ponudio? pa šta mi proizvodimo a da nije "industrijske kvalitete"? a da toga ima u dovoljnim količinima za tržište.. ajde meso, lubenice, mandarine, naranče i još ponešto.. sposobniji otvaraju vlastite dućane, mesnice, štandove, a baja sa 50 hektara šrota tuli da mu lidl neće platiti više.. ni ne treba što se mene tiče.. kad će se ekipa baciti u proizvodnju bio proizvoda kojih ima na kapaljku u Hrvatskoj?

ili oni sa lubenicama šta se tuže da im daju kunu po kili? odvezi na plac i stavi 2 kune, planut će samo tako.. e al onda nije dosta ni 2 nego treba 6 kuna.. i tako sve redom, izmuzi koliko možeš kao da sutra ne postoji..

kvaliteta se plaća suhim zlatom u Hrvatskoj, ako ju možeš naći
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 00:01   #58
Zar stvarno nitko od vas nikada nije čuo za EKONOMIJU OBUJMA?

Eto vam odgovora zašto švabe mogu proizvoditi jeftinije kruh.
__________________
Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken.
Ank.Skywalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 00:04   #59
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Meni je smijesno da se oni uopce trebaju pravdati koliko imaju cijih proizvoda...to je njihova stvar a ne ministra...i dokle god rade po zakonu to je izmedju njih i njihovh kupaca gdje su i kakvi su proizvodi.


Meni je veci misterij jedan drugi.....
Kada ce Hrvati vise shvatiti da su dio EU?
Ja sam i prije službujućeg ulaska shvatio što je strani okupator.

Slažem se, ako smo dozvolili okupaciju, onda nemamo pravo tražiti zaštitu naše proizvodnje.

Kako kaže pjesma koja se vrtila 90tih, raselit na s treba, da nas manje ima...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 05:53   #60
Quote:
Ank.Skywalker kaže: Pogledaj post
Zar stvarno nitko od vas nikada nije čuo za EKONOMIJU OBUJMA?

Eto vam odgovora zašto švabe mogu proizvoditi jeftinije kruh.
Zar ti nisi nikada čuo da sada imamo tržište od 500 , milijuna, isto kao Njemačka.
A mi opet neznamo proizvoditi kruh po istim cijenama kao njemci.

Čudno ?
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:52.