Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2017., 20:48   #61
Kad čovjek gleda sve kroz crno bijelo onda mu je najljepše.
Ima dvije ladice ne treba mu ništa više u kući od namještaja.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 01:24   #62
Quote:
fbuki;
Stoga, vjera je apstrakcija puna zabluda, kič za uši; surogat iskustvu i izravnom uvidu u prirodu stvarnosti ili mogućoj spoznaji...
Slažem se.
Evo jednog očitog primjera takvog vjerovanja;
https://www.youtube.com/watch?v=4IFlaG45xM8

Sirovom duhu, na prvi pogled/impuls djeluje "elektrizirajuće" i spektakulatno.

Obrati pažnju na svu patetičnost infantilnog, plitko-emocionalnog "gudi-gudi" auto-ufuravanja u nekakav tamo svoj "vl.prostor/inner space".
Sve doslovno smrdi na patetiku/uštogljenu patvorenost/pozerstvo/svetačko umišljeni gard/ koji veze s istinskim duhovnim stanjima nemaju.
A, upravo ovakove baje (taj jedan "svirala mi frula" impuls koji pod utjecajem "gandarva majstora" ponese), ljudi vole tumačit dodirom Duha Svetog!? ili "Svemira u njima" (wtwr).
I stvarno u njega vjerovat/tako ga konceptualizirat!!?
Zatvarat oči...kočit se i puštat suze...ufuravat u stanja "ispunjenosti kolektivnom energijaom etera" i slične budalaštine.
Zamisli!?
Ona spika; "nešto me opičilo unutra...svir, svir - zvik, kvik"
To patetično stanje "nešto me emocinalno opandrčilo", uglavnom vodi u isprazna sketašenje i podložnost. Na razini je plitke emocionalnosti (koja se slijepcu pričinja ko "voda duboka") i na te folove/"vodu duboku" (ko snoplje) uglavnom padaju oni koji nikada nisu osjetili/iskusili istinsku ljubav...emocionalno zakinuti/retardirani...a, gladni ljubavi na onoj sirovoj, fundamentalnoj razini, pa ih je u stanju svaka šuša koja "lukavo gudi", smantat.
I to uglavnom zapadnjaci....koji su se rastali sa svojim duhovnim nasljeđem/toplim ljudskim, obiteljskim odnosima pa se zapetljani u samoljublje i sebocentrizam, autoizolirani i suštinski usamljeni - ko muhe bez glave zaletavaju na svako "svjetlo"..."gudi-gudi" vajb / "zov sirena" koji ih iza ugla zvekne po tintari.
Današnja se "zapadnjačko-oslobođena", hiper individualizirana duhovnost, svodi uglavnom na to.
Umjetničko-mistično-mistifikatorski performans s klimaksom.
Neka vrsta sexa "na daljinu"...

Quote:
Projekcije boje iskustvo, kao i unutarnji sadržaji, ali tim stvarčicama ne treba pridavati osobitu pažnju ni zadržavati se na njima, još manje, ili uopće ne, njegovati utiske, impresije... pohranjeno... kad se okrećemo prema nutrini.
Upravo ono što sam gore kazala / primjer kojeg sam atačirala.
Savršeno si to dijagnozirao...a ja opisala.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 20.01.2018. at 02:24.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 11:28   #63
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Slažem se.
Evo jednog očitog primjera takvog vjerovanja;
https://www.youtube.com/watch?v=4IFlaG45xM8

Sirovom duhu, na prvi pogled/impuls djeluje "elektrizirajuće" i spektakulatno.

Obrati pažnju na svu patetičnost infantilnog, plitko-emocionalnog "gudi-gudi" auto-ufuravanja u nekakav tamo svoj "vl.prostor/inner space".
Sve doslovno smrdi na patetiku/uštogljenu patvorenost/pozerstvo/svetačko umišljeni gard/ koji veze s istinskim duhovnim stanjima nemaju.
A, upravo ovakove baje (taj jedan "svirala mi frula" impuls koji pod utjecajem "gandarva majstora" ponese), ljudi vole tumačit dodirom Duha Svetog!? ili "Svemira u njima" (wtwr).
I stvarno u njega vjerovat/tako ga konceptualizirat!!?
Zatvarat oči...kočit se i puštat suze...ufuravat u stanja "ispunjenosti kolektivnom energijaom etera" i slične budalaštine.
Zamisli!?
Ona spika; "nešto me opičilo unutra...svir, svir - zvik, kvik"
To patetično stanje "nešto me emocinalno opandrčilo", uglavnom vodi u isprazna sketašenje i podložnost. Na razini je plitke emocionalnosti (koja se slijepcu pričinja ko "voda duboka") i na te folove/"vodu duboku" (ko snoplje) uglavnom padaju oni koji nikada nisu osjetili/iskusili istinsku ljubav...emocionalno zakinuti/retardirani...a, gladni ljubavi na onoj sirovoj, fundamentalnoj razini, pa ih je u stanju svaka šuša koja "lukavo gudi", smantat.
I to uglavnom zapadnjaci....koji su se rastali sa svojim duhovnim nasljeđem/toplim ljudskim, obiteljskim odnosima pa se zapetljani u samoljublje i sebocentrizam, autoizolirani i suštinski usamljeni - ko muhe bez glave zaletavaju na svako "svjetlo"..."gudi-gudi" vajb / "zov sirena" koji ih iza ugla zvekne po tintari.
Današnja se "zapadnjačko-oslobođena", hiper individualizirana duhovnost, svodi uglavnom na to.
Umjetničko-mistično-mistifikatorski performans s klimaksom.
Neka vrsta sexa "na daljinu"...
Savršen opis: nešto me izvana opičilo a tehnički zove se Duh Sveti, gudi-gudi ili masovna "duhovnost", odnosno strogo konceptuirana religioznost za masovno upražnjavanje stanja ispunjenosti koja dolazi izvan konzumenta po preporuci dvomijenijski stare tvrtke.

Patetika koja je uočljiva pri samoj konzumaciji; vješto sakriva preostala dva člana trijade sa obiteljskim vezama.
Emotivna opojnost priče, povećava loš svršetak jednog od njih pri izletu na Zemlji, da bi se poigravalo patosom (gudi-gudi moji ljudi) u toj tragediji.

Uskraćeni u osjećajima koji život znače (ljubav i sigurnost), prebogati strahovima (grijeh, kazna, pakao) te ranjeni vlastitim inhibicijama konzumenti kreću na put dodirivanja, uskraćuju svima drugima smisao vlastitog djelovanja, vjerovanja, iskustva i pretvarajući ih u demone.

Pakao, naravno, to su drugi!

Klimaks je tako obavezan svake nedelje, u međuvremenu hiper masovna "duhovnost" ureduje po radnom vremenu, očekujući da vaše griješne duše prevede preko svih zala svijeta, ravno u kraljevstvo nebesko.
Naravno, pod uvjetom da se odreknete samih sebe, vaše nutrine, vapaja za onostranim, s onim što vas spaja sa vašim Izvorom.

To produžni kablovi spajaju vas sa nebom samo preko vlastite veze; osobno
uplitanje u konekciju strogo kontrolirano, seks strogo nadziran, misli također da ne skrenete u herezu i bacite se u ralje opasnosti.

A ona vreba i iz glazbe pa vam preslušavanje mantre smanjuje
šanse da u raju uživate vječno u zvukovima obiteljske harfe:

https://www.youtube.com/watch?v=MtjrIx87DNQ


AJAI ALAI ABHAI ABAI
ABHU AJU ANAAS AKAAS
AGANJ ABHANJ ALAKH ABHAKH
AKAAL DEYAL ALEKH ABHEKH
ANAAM AKAAM AGAAH ADHAAH
ANAATHE PRAMAATHE AJONI AMONI
NA RAAGE, NA RANGE, NA RUPE, NA REKHE
AKARMANG ABHARMANG AGANJE ALEKHE


Po cijelom svijetu ima gadnih "demona" opijenih individualnom razinom ali nemaju problema sa dodirima DS, niti sa drugima konzumentima očaranih vlastitom važnošću u ovom svijetu, sabijenih u duhu vlastitog monopola na duhovnost:

https://www.youtube.com/watch?v=hrYZjYJNDYs

E, LAKA, E...

E da, lako je tako!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 19:52   #64
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Savršen opis: nešto me izvana opičilo a tehnički zove se Duh Sveti, gudi-gudi ili masovna "duhovnost", odnosno strogo konceptuirana religioznost za masovno upražnjavanje stanja ispunjenosti koja dolazi izvan konzumenta po preporuci dvomijenijski stare tvrtke.

Klimaks je tako obavezan svake nedelje, u međuvremenu hiper masovna "duhovnost" ureduje po radnom vremenu, očekujući da vaše griješne duše prevede preko svih zala svijeta, ravno u kraljevstvo nebesko.
Naravno, pod uvjetom da se odreknete samih sebe, vaše nutrine, vapaja za onostranim, s onim što vas spaja sa vašim Izvorom.

E da, lako je tako!
Ma možeš se rugat Crkvi do u nedogled.
No bez obzira na sve poteškoće i mane i ine baje...i one objektivne i one isforsirane, jedino je mjesto gdje Duh Sveti uistinu prebiva/uistinu djeluje.
Zašto, kako..poima nemam!?
I da, istina...kad gledaš razumski/logično/demokratski/znanstveno; potpuno je nutemeljno to tvrditi, s obzirom da je toliko različitih "crkava"/duhovnosti diljem svijeta...a, Bog nije ničiji monopol.
Kako je taj (de-facto nelogični/nerazumski/suštinski ne-fer) fenomen moguć? Ne bi znala kazat.
Objektivno, Crkva izgleda neprimamljivo, nije sexi (ne izaziva u nama osjećaj zavodljive mističnosti) sam pogled na nju ne obećava trip, dobar provod ili klimax bilo koje vrste...a opet, prepuna je dodira/iskustva Duha Svetog...kao niti jedna druga org./okvir za kojeg znam.

Iskustvo Duha Svetog nadilazi sve što si ikada iskusila...IKADA!
Ili. bolje rečeno; samo jedan trenutak, "blesak"...jedan "dodir" nadilazi totalitet svega što si kada u svom životu iskusila.
Nakon toga više nisi ista osoba...
Na život više ne gladaš istim očima. Naprosto ne možeš/nisi u stanju...
Duh Sveti nije "dirljiva melodija", nije umišljaj...nije "baja" za naivne. Nije zajebancija.

Nema načina da ga se opiše, isforsira ili konceptulizira.
A ponajmanje ridikulizira...ma koliko se god trudili.

Pred Njiim smo u stanju jedino na koljena pasti...kao pokošeni.
Nemajući pritom pojima Što nas je to pokosilo, iako znamo da smo TO "doživjeli" ili MU bili izloženi, ali Ga um jednostavno nema mehanizama prizvati u sjećanje./rekonstruirati.
Čudna, čudna...čudna...neopisiva situacija/stanje; u kojem znaš "da si...", "da se...", a nemaš riječi/načina iskazati "što se To..., što is To...", što te To..."
Nema tu "grubosti". Duša jednostavno "zanijemi"..."vidi"/"osjeti"/"zna"...koliko je nedostojna takve milosti.

Sv.Tereza je to savšeno izrazila;
Slavlje koje sam tada osjetila u sebi ne može se opisati, niti iskazati, niti će ga moći zamisliti tko to ne bude prošao. Shvatila sam da se tamo nalazi sve što se može poželjeti, a nisam vidjela ništa. Rekli su mi, a ne znam tko, da je jedino što sam tamo mogla učiniti to da shvatim kako ne mogu shvatiti ništa, te promatrati kakvo je ništavilo sve u usporedbi s Onim. Stoga se kasnije moja duša sramila videći da bi mogla zastati na ikakvoj stvorenoj stvari, a kamoli oduševiti se njome....

Ovaj odlomak sumira sve; "...ništavilo, sve u usporedbi s Onim...kasnije se moja duša sramila "videći" da bi mogla (ili jest prije tog iskustva) zastati na ikakvoj stvorenoj stvari"

Sveci u Kat.crkvi o tome govore iz prve ruke.

Fra Bonaventura Duda;
Takvi su izvanredni darovi Božji znak da postoji drugi svijet, Božja transcendencija, onostranost.
U isto vrijeme pokazuju silnu čežnju čovjekovu za Bogom te očituju kolika li je privlačna snaga Božjega bića.
Pitali su jednom Josipa što sveci vide u takvom stanju. On je odgovorio u trećem licu: "Nalaze se usred velike dvorane lijepih i novih stvari, i u njoj jednim pogledom vide kao u sjajnom zrcalu sliku svih stvari, svih zbiljnosti".


ili su osupnuti iskustvom, pjesme pisali/pjesnički se izražavali;
Pogledaj ptice nebeske kako se spuštaju na zemlju da uhvate hranu, a onda se odmah brzo vraćaju u visine.
Tako dolikuje i Božjim slugama da borave na zemlji samo koliko dopušta nužda, da se onda odmah duhom dignu da Boga hvale i slave.
Vidiš također kako ptice paze da se ne zalete u blato i da se ne valjaju po prljavoj zemlji, slično se i ljudi ne smiju spuštati u ono što oskvrnjuje dušu, nego se moraju duhom dizati u visine i svetim djelima slaviti Svevišnjega.


Sveta Faustina;
Plemenita i profinjena duša može biti krajnje jednostavna, ali prožeta nježnim osjećajima; takva duša u svemu vidi Boga, svugdje Ga nalazi.
U svemu pronalazi smisao , sve visoko cijeni, za sve Bogu zahvaljuje, iz svega izvlači korist za se i svi slavu Bogu iskazuje.
U Njega se uzda i ne uznemiruje se kada dođe vrijeme kušnje. Ona zna da je Bog uvijek najbolji Otac i da mu je ljudski obzir potpuno nevažan. Vjerno ide za svakim nadahnućem Duha Svetoga, raduje se tom duhovnom Gostu i drži ga se kao dijete majke. Ondje gdje druge duše zastajkuju i uznemiruju se – ona prolazi bez straha i poteškoća.”


...neka ti bude jedina želja da gledaš Boga, jedini strah da ga ne izgubiš, jedina žalost da ga još ne uživaš i jedino veselje sve što te k njemu vodi.

Svaki dan prikaži sebe pedeset puta Bogu s velikim žarom i čežnjom za njim.

Čuvaj u svom srcu nadahnuća Božja i provedi u djelo dobre odluke, što si ih stvorio u razmatranju.

U svemu stvorenom gledaj Providnost Božju i mudrost i hvali ga u svemu.

Otkini srce od svih stvari pa traži i naći ćeš Boga.

Na blagdan svetaca razmišljaj o njihovim krepostima i moli da ih Bog i tebi dade.

Svaku večer ispitaj pomno svoju savjest.

Promisli kako se brzo mijenjaju ljudi i bit će ti lako da se pouzdaš samo u Boga koji ostaje uvijek isti.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 21.01.2018. at 20:37.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 21:23   #65
Zanimljivo je što Swedenborg kaže u svom (navodno božanski nadahnutom) djelu "Nebo i pakao":

".... oni koji su izvana vodili svoj život neprestano posjećujući crkve, molili se i pri tom mučili svoje duše, a istodobno mislili da će zbog toga biti više poštovani i nagrađeni te da će poslije smrti postati sveci - takvi u drugom životu nisu u nebu jer su sve radili radi samih sebe. A budući da su uprljali božanske istine samoljubljem u koje su utonuli, neki od njih su toliko bezumni da sebe drže za bogove; zbog toga su oni u paklu među sebi sličnima. Neki su lukavi i podmukli te se u paklu nalaze među podmuklima. Oni su svojim lukavštinama i podmuklostima uspijevali izvana se ponašati tako sveto da su umjeli uvjeriti priproste u svoju božansku svetost. Takvog su obilježja mnogi sveci Rimske Katoličke Crkve"
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 22:02   #66
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je što Swedenborg kaže u svom (navodno božanski nadahnutom) djelu "Nebo i pakao":

".... oni koji su izvana vodili svoj život neprestano posjećujući crkve, molili se i pri tom mučili svoje duše, a istodobno mislili da će zbog toga biti više poštovani i nagrađeni te da će poslije smrti postati sveci - takvi u drugom životu nisu u nebu jer su sve radili radi samih sebe. A budući da su uprljali božanske istine samoljubljem u koje su utonuli, neki od njih su toliko bezumni da sebe drže za bogove; zbog toga su oni u paklu među sebi sličnima. Neki su lukavi i podmukli te se u paklu nalaze među podmuklima. Oni su svojim lukavštinama i podmuklostima uspijevali izvana se ponašati tako sveto da su umjeli uvjeriti priproste u svoju božansku svetost. Takvog su obilježja mnogi sveci Rimske Katoličke Crkve"
I Isus je rekao za takve:“Odlazite od mene nikada niste bili moji“, misleći upravo na takve kako ih je Swedenborg opisao.
Danas bi to bili svi oni koji se bave nekom religioznošću/duhovnošću i misle da su nešto posebno i samo im je narastao 'spiritualni ego'.
Mnogi ateisti su na puno višem stupnju razvoja jer 'misle svojom glavom'.
Nitko nije 'predodređen' za spasenje. Sve je u životu bitno, čime god se čovjek bavio.
Kako bi Krišna rekao u Bhagavad Giti:“Bilo što da rade, ljudi slijede moj put“…to može biti i gađanje lukom i strijelom, sviranje violine, plesanje, slikanje…
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 01:34   #67
Upravo tako.

Swedenborg je utjecao na mnoge, između ostalih i na Williama Blakea, koji je nadopunio Swedenborgovo svjedočanstvo tvrdeći kako "spasenje dolazi kroz djela duha ali i uma", kao i kroz "bavljenje umjetnošću".
Rekao je još: "Treba odbaciti svetost; treba se snabdjeti pameću"

Mnogi smatraju da je Swedenborg preteča new age-a, pa tako i onog čuvenog "Follow your bliss" ....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 01:39   #68
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Sv.Tereza je to savšeno izrazila;
Slavlje koje sam tada osjetila u sebi ne može se opisati, niti iskazati, niti će ga moći zamisliti tko to ne bude prošao. Shvatila sam da se tamo nalazi sve što se može poželjeti, a nisam vidjela ništa. Rekli su mi, a ne znam tko, da je jedino što sam tamo mogla učiniti to da shvatim kako ne mogu shvatiti ništa, te promatrati kakvo je ništavilo sve u usporedbi s Onim. Stoga se kasnije moja duša sramila videći da bi mogla zastati na ikakvoj stvorenoj stvari, a kamoli oduševiti se njome....
Duhovnih iskustava još više imamo među ljudima koji žive između Himalaja i Indijskog okeana, brojčano mnogo više u i svakoj generaciji.

To ništa ne govori o Crkvi, već o individui, ne postoji "crkva" kao što suštinski ne postoji ni nacija osim kao tvorevina uma - a individue imaju jednaku bazu, jednaku suštinu, a sva iskustva potiču od Iste - od mezoamerikanaca u srednjem veku do Kamčatke, svim tim pojedicima se svest oslobodila i spoznali su jedan isti Izvor (ne Crkvu), od Kecalkoatla do Adiyogija, od Tara do Dajboga, od Hrista do Muhameda, od Pakala do Inka Roka, .
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:41   #69
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Ma možeš se rugat Crkvi do u nedogled.
...

Iskustvo Duha Svetog nadilazi sve što si ikada iskusila...IKADA!
Pojmanje ridikulizira...ma koliko se god trudili.
Da parafraziram velikog pjesnika Šimića, pa njegove stihove:

Čovječe pazi
da ne ideš malen
ispod zvijezda!


preradim u:

Čovječe pazi
da ne ideš prevelik
ispod zvijezda!


Jer možda se koji njen dio odlomi i pukne te u glavu!


Majka Crkva može izdržati sve pa i vrata paklena ali ne može kritiku jer u njoj ionako nema samokritike mada je glavna u priči o spasenju.
I što bi se o njoj reklo...

Crkvo pazi
da ne ideš prevelika
ispod zvijezda!


Da te ne šupi osjećaj posebnosti i samovažnosti.

Iskustvo DS ili nesvetog ili bilo koje drugo mistično iskustvo kao osobni, subjektivni doživljaj je NEUSPOREDIVO jer ono je posljedica onoga što je u nama, u što mi vjerujemo, čemu težimo, za čim žudimo, za čim naš duh vapi.

Govoriti da je to nešto posebno a zaboravljati prostu činjenicu da na to nitko nema monopol/ekskluzivu i nitko nije zbog toga poseban jer smo SVI posebni stvara reakciju:


Čovječe pazi
da ne ideš prevelik
ispod zvijezda!



I da ti ne padne teret oholosti (hubrisa) na glavu pa izgubiš osjećaj za stvarnost.


Kako vrijeme ide, a s njime i godine, meni su se događale neke stvari koji bi se moglo okarakterizirati kao mistična iskustva.
Nit sam svetica niti Faustina, niti Tereza niti Bonaventura...imam svoj stil života i ne naginjem svetačkim ni herojskim djelima.
Onaj koji toliko priča o tuđim mističnim iskustvima povodom rada Duha Svetog te dijeli lekcije svima na tu temu a nema vlastita očito ima neki problem samo njemu poznat.

Stoga ide opet naš Šimić:

Čovječe pazi
da ne ideš prevelik
ispod zvijezda!


Lako je mahati tuđim iskustvima i misliti da je to nešto posebno, teško je svoja vlastita opisati drugima i od njih očekivati slaganja, odobrenje i slično.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:36   #70
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Upravo tako.


Mnogi smatraju da je Swedenborg preteča new age-a, pa tako i onog čuvenog "Follow your bliss" ....
bit će prije da je vrata novog doba otvorila madam Blavatski

opisi svih tih iskustava isti su kod kršćanskih svetica i kod psihotičnih bolesnika, ništa ne tvrdim, samo primjećujem
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 18:32   #71
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
bit će prije da je vrata novog doba otvorila madam Blavatski

opisi svih tih iskustava isti su kod kršćanskih svetica i kod psihotičnih bolesnika, ništa ne tvrdim, samo primjećujem
Nisam sigurna na kakve opise misliš ....

... a madame je također bila upoznata sa Swedenborgom
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 19:30   #72
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna na kakve opise misliš ....

... a madame je također bila upoznata sa Swedenborgom
Swedenborg je imao dijagnozu
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 09:16   #73
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
Swedenborg je imao dijagnozu
A ko nije?
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 12:37   #74
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
A ko nije?
danas bi i Raspetog vjerojatno strpali u ludaru bez pardona, inače sam fan Swedenborga koji nije bio drotar poput Jakoba Bema već je bio prilično poznata i uticajna faca u svom okružju i vremenu, kao što je to i danas u određenim krugovima. Užitak je čitati i jednoga i drugoga jer te primorava da dekodiraš sleng onog vremena, njihov sustav vrijednosti i eventualno nađeš korespondencije sa dominantnim vrijednostima danas, primorava te da uđeš u duh vremena, kada se koristila kabalistička i alkemijska terminologija, moraš imati debelo 'predznanje' kako bi imalo smisla čitati Bemea primjerice, on je govorio o kiselosti, slatkosti... što bi korespondiralo u potpunosti s doshama, ambijentalnim elementima i satwama... to je na neki način izgubljeno znanje, znanje u tragovima koje se treba ponovno napabirčit u cjelinu čiji izvor nije u knjigama nego u iskustvu, to je izvorni gnosticizam

neporecivo je da nema bitne razlike između iskustava koje opisuju sveci i iskustava koje opisuju psihotični bolesnici, mnogi sveci bi prema njihovom 'čudnom' ponašanju danas završili u luđačkoj košulji
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 13:26   #75
A mozda bi sa razlogom zavrsili...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 13:26   #76
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post

neporecivo je da nema bitne razlike između iskustava koje opisuju sveci i iskustava koje opisuju psihotični bolesnici, mnogi sveci bi prema njihovom 'čudnom' ponašanju danas završili u luđačkoj košulji
Morbus sacer (sveta bolest) mada se taj termin odnosi na epilepsiju a znakovito je da je preobraćenje Saula imalo sve znakove te bolesti.

Da ih ne proglase ludim ili bolesnim, ljudi sa dvije noge na zemlji a koji imaju takva iskustva kriju to od javnosti. Oni nisu bolesni samo su se našli s one strane ogledala.
Takvi ne žele druge mijenjati već se mijenjaju sami iznutra svjesni onoga što im se dogodilo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 18:56   #77
Meni recimo to što "psihodelični" i mentalni bolesnici itd imaju iste ili slične "simptome" (ja bih rekla doživljaje) kao "duhom nadahnuti" ne predstavlja nikakav dokaz da su ovi posljednji isto što i ovi prvi, nego obrnuto: da ovi prvi zapravo uopće nisu to što se tvrdi ...

Svatko ima svoj kut gledanja.... jbg ....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 23:46   #78
"Mentalna bolest" je izmišljotina, odnosno društveno uvjetovan termin:

https://www.youtube.com/watch?v=O76s...&feature=share


To je naprosto različitost koja većinu "normalnih" (jednako programiranih) uznemiruje i dekomodira, i koja zbog nedostatka vremena i uvjeta da je se pokuša razumjeti i s njome živjeti, mora biti uklonjena s puta.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 00:39   #79
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"Mentalna bolest" je izmišljotina, odnosno društveno uvjetovan termin:

https://www.youtube.com/watch?v=O76s...&feature=share


To je naprosto različitost koja većinu "normalnih" (jednako programiranih) uznemiruje i dekomodira, i koja zbog nedostatka vremena i uvjeta da je se pokuša razumjeti i s njome živjeti, mora biti uklonjena s puta.
I deformacija ruke je razlicitost, biti rodjen bez nogu je isto razlicitost.

Stovise takve razlicitosti su i nacin na koji evolucija funkcionira - ako se razlicitost pokaze bljom u datoj okolini od prosjeka ima vecu sklonost daljenjm sirenju kroz rasplod i obratno, ako je neka razlicitost takva da je soba slabije funkcionalna slabije ce se rasplodjivati pa ce to izumrijeti (u sto se donekle mjesa doduse moderna medicina pa sprjecava sirovu prirodnu eliminaciju neprilagodjenosti).

Dakle, bolest je doslovno neprilagodjenost okolini i funkcijama koje ona od osobe zahtjeva.

Stoga ako neka razlicitost osobu cini hendikepiranom u funkcioniranju - bilo u fizickoj okolini ili drustvu - onda to jest bolest, akar se mozemo igrati sa terminologijama.

Neka od tih stanja bi bila funkcionalijima u nekoj okolini, dok bi neka u prakticki svakoj koju poznamo iz cjelokupne povijesti vrste uglavnom bila hendikep.
No kako bilo on sto se danas definira psihickim poremecajem jest ono sto se danas u prosjeku dozivljava kao hendikep funkcioniranja u danasnjoj okolini i tu nema niceg spornog niti novog.

U neke stvari koje je rekao pak nisam bas siguran. poput one da psihicka bolest ne ne egzistira van drustvenih odnosa. Recimo, depresija postoji cak i kod zivotinja i cak je i kod njih ozbiljan problem jer odustajanje od borbe za zivot obicno uskoro znaci i gubitak tog zivota. Slijedom toga, takodjer simptomi psihickih bolesti mogu biti povezani sa fizickim (endoktrinim, neuroloskim, nekim organskim itd) poremecajima i biti njihov poznati simptom, pa nije bas niti sasvim tocno da se ne moze nista fizicki diagnosticirati, jedino je razlika u tome sto kada postoji takav uzrok ljecenje prvenstveno adresiranja njega, a tek sekundarno simptom. Ako ga nema ili nije poznat onda se naravno adresirati moze samo simptom.
Ili recimo uzmimo sizofreniju kad ju je vec sam spominjao. Zar netko zaista misli da halucinacije i poremecaji percepcije koji tu mogu biti izrazeni nemaju uticaja van drustva i ne znace nista na pustom otoku? Nita ako mu glasovi u glavi kazu da zabije ruku otrovnoj zmiji u usta koja mu u halucinaiji djeluje ko neki xyz.. lupetam sad mozda sa pimjerom al kuzis poantu.

Uopce ne vidim da bi bilo nemoguce da se osudi osoba na fizicko lijecenje, ako se radi o necemu sto je uzrokovalo odredjeno ponasanje - recimo tumor mozga. A psihijatar nije tamo da bi osobu kaznio vec da bi sprijecio da ide u zatvor ako djelo nije pocinila u situaciji kada je bila u potpunosti odgovorna za svoje postupke, dakle to je olaksavajuce, a ne otezavajuce, barem u teoriji.

Ne, ne elektrosokiramo ljude sa rakom. Samo ih trujemo kemoterapijom i ubijamo radijacijom u nadi da cemo stanice raka ipak nekako uspijeti ubiti prije nego cjeli organizam pa da ce uz sve uspojave na kraju biti ipak vise koristi nego stete. Bitno bolje i razlicito od elektro sokova, koji su usput danas tako rijetki da ih je besmisleno uopce spominjat.

Kulturoloske razlike je dobro primjetio, ali opet prenapuhava. Nitko nece dati diagnozu paranoidne sizofrenije samo zbog tog izvanjskog ponasanja bez puno dodatnih diagnostickih kriterija, a isto tako je sasvim moguce da je religijska funkcija bila nacin kako se drustvo nekada nosilo sa mentalnim bolestima - ljudima da prostor da zive, taj oblik zivota najcesce iskjucuje prokreaciju i sirenje potencijalno bolesne genetike i svi zadovoljni.

Mos mislit. Nisam primjeti da je velcasnog Suca ili P.Pia itko zatvorio u ludnicu i na silu drogirao zbog onoga sto su govorili, da ne govorimo o gomilama malih religijskih sekti, meditacijskih grupa isl. Opet simplificira stvari do razine obicne gluposti. Osim toga, tko kaze da ti ljudi zaista nisu poremeceni, i to je samo vrijednosna ocjena to u slucaju povijesnih licnosti bez ikakve mogucnosti diganosticke procedure i provjere.

Sam autor nije psihijatar vec psiholog koji predaje na odsjeku za pravne i drustvene znanosti, bavi se prvenstveno pitanjima javnih politika u odnosu na psihijatriju itd, ali nema po svemu sudeci nikakvo osobno iskustvu u klinickoj prkasi/psihijatriji.

Postoji i druga strana medalje zbog koje je dobr da postoji anti-psihijatrijski pokret u znanosti kojemu i o pripada jer postoji i mogucnost zloupotrebe psihijatrije i zato sto ona jest u sivijoj znanstvenoj zoni od ostatka medicine. Medjutim to sto je dobro da postoji netko tko forsira drugo glediste ne znaci da je to glediste u pravu, to je samo jedan od ekstrema u siroj slici stvari i ocito je da vrlo cestu upada u prilicno populisticke, huskacke i iracionalne tvrdnje.
Takodjer su se stvari promjenile u odnosu na vrijeme kada je anti-psihijatrijski pokret nastao, djelom zahvaljujuci i njemu pa neki prigovori koji su bili realni 70ih danas bas i nisu, sto ne znaci da nema prostora za napredak.

No, sve u svemu, los video kojemu nedostaje objektivnosti, znanstvenosti i balansa vec previse huska sa preslabim argumentima.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 10:56   #80
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"Mentalna bolest" je izmišljotina, odnosno društveno uvjetovan termin:

https://www.youtube.com/watch?v=O76s...&feature=share


To je naprosto različitost koja većinu "normalnih" (jednako programiranih) uznemiruje i dekomodira, i koja zbog nedostatka vremena i uvjeta da je se pokuša razumjeti i s njome živjeti, mora biti uklonjena s puta.
Nažalost nisi u pravu.
Mentalnih bolesti ima svakakvih i različito se ispoljavaju ali to nije društveno uvjetovan termin.
Kako sam odslušala i odradila psihijatriju na samom "terenu", sama sam vidjela svakakve dijagnoze.
Druga je stvar da neki pojedinci imaju moć nekog ko im smeta strpati na liječenje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.