Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2005., 17:34   #1
Smile Italija

Uskoro idemo u posjetu Veneciji i idemo kolima preko Trsta. Nemamo puno vremena a supruga bi malo u kupovinu...

Znate li kakav veci shoping centar ili kakve povoljne „outlet”(armani,gucci,malboro) prodavnice garderobe oko/u Trstu.

Svaki savjet dobro dosao...
 
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 17:39   #2
Ja u Trstu volim jedan shopping mall koji se zove Torri d'Europa, nalazi se blizu industrijske zone.... nije outlet, ali je mall genijalan
ForzaFiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 22:03   #3
Mozes pogledati na njihovoj web stranici sto imaju i gdje se nalaze http://www.torrideuropa.com
Ima i u centru grada jedan shopping centar, zove se Giulia i on je isto dobar, meni je osobno Torri puno bolji...
ForzaFiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 00:09   #4
Ponte Rosso
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 00:14   #5
tori je i meni super ali oni ne drze gucci, armani i to

meni su dobri ducani po centru onaj dio oko Upina i Coina (dvije navodno najstarije robne kuce u trstu)
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 00:22   #6
Upin, Coin, Standa i Godina.Ah sto se tamo shopingiralo davnih osamdesetih. Kakvih Mallova,toga nije ni bilo. Ali ja bi otisla opet tam oko Upina imas svih tih ducana. Haha,na POnte Roso sam isla kupit pikule i espadrolje.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 00:45   #7
Ma Trst ti je bezveze vec odavno.. sami kineski ducani i kineska roba.. sto ukljucuje i pazare..
Ima puno bolje robe u Hrvatskoj
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 01:16   #8
Quote:
Ona007 kaže:
Ma Trst ti je bezveze vec odavno.. sami kineski ducani i kineska roba.. sto ukljucuje i pazare..
Ima puno bolje robe u Hrvatskoj
Varas se....... onaj dio oko Ponte Rossa i oko kolodvora je pun kineza,ali taj dio je ionako namijenjen balkanskim svercerima koji preferiraju sve po 2 eura.

Ja osobno mislim da Trst ima puno bolju ponudu nego veci dio Hrv (neznam za Zagreb, tamo ne kupujem) , a osim toga cijene su nize.......
ForzaFiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 14:01   #9
Outlet prodavnice

ForzaF Hvala lijepa

Znas li gdje mogu naci outlet prodavnice bolje garderobe u Trstu?
 
Odgovori s citatom
Old 21.07.2005., 13:10   #10
Italija

Pozdrav svima.

Otvaram temu jer se želim raspitati o preseljenju u Italiju. Dakle, moj cilj je bio otici tamo, unajmiti stan, živjeti tamo nekih 6 mjeseci s dragim (talijan) dok ne naučim jezik. A onda se zaposliti.
To je, dakle, cilj. Nakon što sam saznala neke stvari, tipa da moraš znati jezik prije, da moraš imati osiguran posao, itd. itd. taj cilj mi je postao smiješan.
Očito je sve kompliciranije.

Molim vas, ako netko zna pouzdane informacije, da mi javi. Zanima me sve, od odlaska u talijansku ambasadu na konzultacije do konačnog preseljenja.

Hvala!
AnaVR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2005., 13:49   #11
Allora, ragazza zagabriana...

Probati cu ti dati nesto informacija. Odmah cu ti reci da ne znam ni ja precizno skorasnje detalje oko ulaska, buduci da su se stvari promijenile od kada sam ja "usao" (4 anni fa). Ne znam je li trenutno za ulazak vaze neke kvote, ali uglavnom sada se dozvole boravka vezu za ugovor o zaposlenju (zakon Bossi-Fini). Ovo za poznavanje jezika prvi put cujem. Valjda si mislila na zivot tamo, a ne da te netko ispituje kao kriterij za "ulazak". Premda, stvari se mijenjeju, pa se ne bih previse cudio da je sad i to dodano.

Inace, prica i danas ugrubo ide ovako:

Talijanski konzulat (ili ambasada) u HR ti izdaje vizu. Za to ti treba:

1. Ugovor o radu za talijansku firmu
2. Izvadak iz Camere di Commercio gdje je ta firma registrirana (to ti firma treba napraviti i dati)
3. Potvrda o prebivalistu u Italiji. Obicno na pocetku firma nadje za tebe smjestaj, pa ti napravi potvrdu da imas "domicilio". Poslije se covjek snadje sam, napravi "residenzu", a buduci da ti je dragi tamo "domaci", vjerujem da se onda mozes lakse snaci za tu potvrdu, mislim, na neki drugi nacin.
4. Fotokopija putovnice

Onda jos ispunis potrebne formulare, platis neke takse i ako je sve OK, viza ti bude izdana u putovnici za cca. 10 dana.

Poslije, na granici trebas prijaviti prvi ulazak u Italiju, i najkasnije u roku od 8 dana moras s putovnicom, fotokopijama i 6 slika otici u Questuru u gradu (provincia) gdje imas prebivaliste. Tamo ispunis potreban formular, predas papire, uzmu ti otiske, itd. I onda ti izdaju dozvolu boravka - permesso di soggiorno. Prvi put permesso di soggiorno izdaju jako brzo. Oni koji tek dodju imaju prednost. To ti je u biti najvazniji dokument i poslije ti treba za sve zivo. Mislim na ozbiljnije stvari, kao naprimjer najam stana, pa cak i za napraviti pokaznu kartu za gradki prijevoz, itd..

To bi ti bilo ugrubo to. Ako se nesto promijenilo, znaci da su uz ovo i dodali (citaj zakomplicirali) proceduru. I odmah da ti kazem, Italija ima uzasno kompliciranu i sporu birokraciju, tak da su ti mnoge stvari razlicite od grada do grada. To se vidi poslije, ako promijenis mjesto stanovanja i kad se produzuje dozvola boravka. Za svaki papir traze 100 cuda.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 16:34   #12
Pouzdanih informacija nemam jer su sve zastarjele - zivila u Italiji 6 godina u 90-ima. Meni je bilo lagano dobiti studentsku vizu, mozda bi te to zanimalo? Za upis na talijanske faks nije potreban prijemni ispit a upisnina takodjer nije bila pretjerano skupa.
student_of_history is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 21:58   #13
Evo ja ti nesto mogu pomoci posto vec zivim tamo 5god. Valom svih ovih teroristickih napada sad je jos teze dobiti radnu dozvolu. Imas razne dozovle koje mozes dobiti. Na pocetku bi ti preporucio dozvolu za turizam(permesso per il turismo) koja traje 3 mjeseca i u tom periodu trazis posao. Za to ti ne treba nikakva viza nego samo pri izlasku iz Italije permesso moras ostaviti na granici. Naci posao i nije neki veliki problem koliko dobiti radnu dozvolu, Svake godine izdaju odredenu kvotu (broj) stranaca koji se mogu zaposliti. Mislim da je oko 80tisuca, a sto i nije receno da ces sigurno uci jer ima jako puno Albanaca i Afrikanaca koji imaju dodatnu prednost pri dobivanju vize i time je lakse mogu dobiti.Za sve dokumente koje ti trebaju za radnu dozvolu najbolje ti je da se javis u njihovu questuru(policiju) i oni ce ti znati tocno reci kako do vize, jer svake godine izmisle nesto novo. Neznam koju si skolu zavrsila ali imas jednu mogucnost gdje ti ne trebaju kvote vec samo pronalazak posla. Imaju manjak medicinskih sestara i fizioterapeta,. Pomocu sklopljenog ugovora koje su potpisali Italija i Hrvatska trebas imati samo diplomu medicinske skole. Kad dodes u Italiju jos imas za poloziti njihova 3 drzavna ispita i nakon toga slobodno mozes traziti posao.
Ako ti trebaju kakve podobnije informacije i pomoc javi mi na [email protected] AUGURI!!!
 
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 00:34   #14
Quote:
gatto kaže:
Allora, ragazza zagabriana...

Probati cu ti dati nesto informacija. Odmah cu ti reci da ne znam ni ja precizno skorasnje detalje oko ulaska, buduci da su se stvari promijenile od kada sam ja "usao" (4 anni fa). Ne znam je li trenutno za ulazak vaze neke kvote, ali uglavnom sada se dozvole boravka vezu za ugovor o zaposlenju (zakon Bossi-Fini). Ovo za poznavanje jezika prvi put cujem. Valjda si mislila na zivot tamo, a ne da te netko ispituje kao kriterij za "ulazak". Premda, stvari se mijenjeju, pa se ne bih previse cudio da je sad i to dodano.
Poznavanje jezika važno je kada budeš tražila nostrifikaciju, poslodavci ne inzistiraju na tome. Nostrifikacija ti treba kada budeš tražila radnu dozvolu.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 10:15   #15
Muse81, ako smijem pitati, gdje si u Italiji?
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 11:54   #16
Hvala svima na odgovorima!
Inače, kako vam je živjeti u Italiji?
AnaVR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 12:18   #17
Quote:
AnaVR kaže:
Hvala svima na odgovorima!
Inače, kako vam je živjeti u Italiji?
Meni se svidja, iako, naravno, ima stvari koje su losije, a i onih koje su bolje nego u HR. Pricalo se nedavno o Italiji ovdje:
Jel ima nekog iz Italije
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 14:53   #18
Pročitala sam onaj Topic vec prije. Ja sam, naime, cula da talijani samo jure za lovom, i to ne samo u smislu da puno rade, nego biraju prijatelje ovisno o njihovom statusu.
Takodjer, jedan prijatelj, Hrvat, koji je radio u Milanu u banci dok se školovao (magisterij), kaže da su užasni poslovni partneri jer se ne možeš osloniti na njih po pitanju izvršavanja rokova, kvalitetnog poslovanja itd.

Usput, pronasla sam jedan site: www.croatinitalia.com, odličan je i pruža gotovo sve informacije.
AnaVR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 15:17   #19
Quote:
AnaVR kaže:
Pročitala sam onaj Topic vec prije. Ja sam, naime, cula da talijani samo jure za lovom, i to ne samo u smislu da puno rade, nego biraju prijatelje ovisno o njihovom statusu.
Takodjer, jedan prijatelj, Hrvat, koji je radio u Milanu u banci dok se školovao (magisterij), kaže da su užasni poslovni partneri jer se ne možeš osloniti na njih po pitanju izvršavanja rokova, kvalitetnog poslovanja itd.
To da se dosta trci za lovom i da je mnogo toga podredjeno zaradi, to je istina. Medjutim, to ti je tako svugdje na zapadu. Pa i ovo sto se tice biranja prijatelja. Premda, to je generalizacija. Nisu bas svi takvi. Kao i svugdje na svijetu, i u Italiji imas svakakvih ljudi, i dobrih i losih, i simpaticnih i antipaticnih.

Opcenito govoreci, Talijani se po svojem mentalitetu vole dosta pokazivati. Naprimjer, gotovo uvijek kada vidis neki dobar auto (u posljednje vrijeme skupi SUV-ovi), uvijek ces vidjeti na suvozacevom mjestu neku atraktivnu djevojku ili zenu. Po tako nekim stvarima se dosta vidi kako se mnogo toga bira i ide uz novce. Tu spada puno trosenja na garderobu, vecere u ekskluzivnim restoranima, itd. Oni opcenito teze takvom stilu zivota i zbog toga mnogi od njih, pa i oni koji su po svojim primanjima prosjecni, zive iznad svojih mogucnosti.

Sto se tice njihove organiziranosti na poslu, u prosjeku su dosta losi u tome. To ti je tipicno za taj mediteranski mentalitet.
Premda, nije uvijek tako. Ja sam nailazio i na odlicno organizirana poslovna okruzenja. I za razliku od ljudi u HR, puno su obazriviji i kulturniji u odnosima na poslu. Otkad sam ovdje nikad nisam dozivio da se netko na nekog neprimjereno izderao na poslu, itd. Iako temperamentnog karaketa, Talijani rijetko kad pokazuju na poslu neprimjerenu nervozu. Za razliku od toga, u HR je takve nekulture bile za vidjeti svaki dan.

Moje iskustvo u poslu s njima je da se covjek na pocetku treba pokazati korektan, kolegijalan i cim kvalitetniji u izvrsavanju svojih zadaca. I nesmije se njurgati odmah ako se naidje na nesto sto izgleda "neorganizirano". Poslije, kada se stekne povjerenje s njihove strane, s njima je jako lijepo raditi. Rekao bih tecno. Slicno je kao i voziti kod njih. Naoko izgleda kaoticno i preubrzano, a poslije se otkrije kako su u mnogo toga jako prakticni i okretni.

S druge strane, ne znaci da svi imaju ovakva iskustva. Ovisi i kako se netko postavi prema njima i na kakve ljude te situacija nanese.

I jos nesto; kod dogovora s njima, uvijek treba teziti da se sve stavi na papir, potpise, itd. Ugovorima se klanjaju (barem ovi sa sjevera), a ako se ide na rijec s ljudima koje se ne pozna, u Italiji su mnogi slatkorjecivost skupo platili. Istina je da Talijani znaju prevariti i ne ispuniti ono sto su obecali. Covjek na pocetku moze na svasta naletiti.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:57   #20
pitanje - Sconti u Italiji

dijasporo u Italiji , amici
ako se zaletim do Ts-a u tjednu između Božića i N.Godine, hoću
li dobiti kakav 20-30 % sconto na kupljenu robu?
ili je potrebno ići nakon 6.01.? grazie
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.