Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 22:06   #3881
Quote:
Samoprolaznik kaže: Pogledaj post
Moram li kao najmodavac fizička osoba primati najamninu na žiro račun ili mogu na tekući?
AFAIK, jedini prihod koji se smije uplatiti na tekući račun je plaća.
Dakle, žiro račun.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:46   #3882
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post
AFAIK, jedini prihod koji se smije uplatiti na tekući račun je plaća.
Dakle, žiro račun.
to jednostavno nije istina !!! kak možeš tak dovoditi čovjeka u zabludu ?!?!

žiro moraš otvoriti zbog iznajmljivanja jedino ako registriraš obrt ili j.d. , odnosno ako ti je to poslovni prihod i vodiš za njega poslovne knjige

ja sam kao najmoprimac plaćala na tekući (5 godina), a sad kao najmodavac (već 7 godina) isto primam na tekući; broj računa (IBAN) je unešen u ugovor i uredno prijavljen na poreznoj
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:21   #3883
Postoji li neka službena uputa od strane Porezne uprave? Neka odredba u Zakonu koja kaže da mora biti žiro račun? Evo ja sam i guglao i kopao po stranicama porezne uprave ali nemam sreće.

I što zaboga znači ovo:

1. Prijava u Registar poreznih obveznika poreza na dohodak – podnosi se u nadležnoj ispostavi Porezne uprave (prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu) u roku 8 dana od početka obavljanja djelatnosti, odnosno od početka ostvarivanja primitaka

https://www.porezna-uprava.hr/baza_z...OdImovine.aspx

Zaposlen sam, primam plaću od nesamostalnog rada, odnosi li se to na mene kao fizičku osobu?

Edit: U biti, da pojednostavim, sklopim sa najmoprimcem ugovor, odnesem ga u Poreznu upravu i kažem prijavio bi porez od iznajmljivanja stana tj. porez od imovine, i da li je to sve? Dobijem onaj papir sa uputama za mjesečno plaćanje predujma poreza i prireza (ili tako nešto)?
Samoprolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:48   #3884
Quote:
Samoprolaznik kaže: Pogledaj post

Edit: U biti, da pojednostavim, sklopim sa najmoprimcem ugovor, odnesem ga u Poreznu upravu i kažem prijavio bi porez od iznajmljivanja stana tj. porez od imovine, i da li je to sve? Dobijem onaj papir sa uputama za mjesečno plaćanje predujma poreza i prireza (ili tako nešto)?
To je sve.
pepalina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 17:12   #3885
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
to jednostavno nije istina !!! kak možeš tak dovoditi čovjeka u zabludu ?!?!
Vidi ovdje:
http://www.ekonos.hr/porezi/oporeziv...a-i-zakupnina/

Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
žiro moraš otvoriti zbog iznajmljivanja jedino ako registriraš obrt ili j.d. , odnosno ako ti je to poslovni prihod i vodiš za njega poslovne knjige
To nisu isti žiro računi. Jedan je za obrt a drugi je žiro račun građanina.

Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ja sam kao najmoprimac plaćala na tekući (5 godina), a sad kao najmodavac (već 7 godina) isto primam na tekući; broj računa (IBAN) je unešen u ugovor i uredno prijavljen na poreznoj
AFAIK, to nije u skladu s zakonom.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 20:18   #3886
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post


AFAIK, to nije u skladu s zakonom.
ha čuj, ako ja ne znam, valjda porezna uprava zna


a znaju i u RRIF-u
http://www.rrif.hr/Nacin_isplate_pri...10-vijest.html
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 20:58   #3887
E sad, znam da ćete me popljuvati, ali tiče se HRT pretplate ja sam iz tog stana koji mislim iznajmiti (koji je u mojem vlasništvu) prebacio priključak i pretplatu plaćam u stanu u kojem sad živim (koji nije u mom vlasništu ali imam prijavljeno prebivalište).

Ukoliko najmoprimac ne prijavi pretplatu na svoje ime i dođe inspektor, mogu li ja nadrapati ili najmoprimac snosi sve eventualne kaznene posljedice?
Samoprolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:37   #3888
Hitno trazim stan(ili sobu sa kupaonom) u centru Zagreba(prizemlje ili prvi kat) do 19.4. za dvoje penzionera
Weah23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 14:14   #3889
Mladji, uredan par trazi manji stan na podrucju Sesveta; molim pp
Makeup artist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:56   #3890
Lijep pozdrav svima!

Mladi zaposleni par s redovnim primanjima traži stan u najam s odvojenom spavaćom sobom (vidjeli smo stanove od 30m2 koji su tako raspoređeni) isključivo u stambenoj zgradi. Od lokacija nam odgovaraju Jarun, Horvati, Knežija, Ljubljanica, Trešnjevka (ne sjever), Voltino, Savski Gaj, Trokut, Središće, Sopot, Utrina, Savica, Borovje, Kruge, Trnje, Donji Grad, Kvaternikog Trg, Centar, Maksimir, Borongaj.

Stan ne mora biti novogradnja, ali da je funkcionalan i normalno uređen (krevet za spavanje, a ne kauč, frižider normalne veličine, funkcionalna kuhinja, perilica rublja), molimo da kada ne bude hrđava i bez emajla, da ormarići ne padaju sa šarki kada se otvaraju i da se prozori mogu normalno otvoriti. Stvarno smo se nagledali svačega.

Budžet nam je 350 eura s režijama ili 250 eura plus režije. Redovno plaćamo i imamo preporuku bivšeg stanodavca, ne pušimo, ne partijamo, puno radimo, nemamo djece i kućnih ljubimaca.

Sve ostalo u privatne poruke. Hvala!
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 22:11   #3891
traži se stan u najam u Osijeku

Traži se u najam dvosoban stan u stambenoj zgradi za dvije osobe (cura i dečko), u centru ili okolici centra Osijeka.

Oboje smo zaposleni, nepušači i bez kućnih ljubimaca.

Potrebno da je stan pristojno i u potpunosti namješten: kuhinja i kupaonica sa svim pripadajućim uređajima (perilica rublja – nije uvjet, štednjak i hladnjak s ledenicom), te osnovni namještaj u dnevnoj i spavaćoj sobi, s priključkom za internet.

Ako iznajmljujete ili znate nekoga tko iznajmljuje slobodno pošaljite poruku u inbox.
__________________
Ljudi se mogu podijeliti u dvije kategorije: oni koji vole čokoladu i oni koji to ne žele prihvatiti.
Koralica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 15:53   #3892
Pozdrav, molila bih samo ako mi može netko odgovoriti tko ima iskustva sa podstanarstvom.
Meni bi ovo bilo prvi stan koji bi uzela u najam i naišla sam na situaciju da je bila dogovorena cijena najma plus režije. Ja sam smatrala da je to sve legalno, znači ugovor i prijava stanara. Sad kad smo to rekli oni su digli cijenu na već dogovorenu za iznos poreza za taj stan.
Zanima me da li je to praksa i normalna stvar ili ipak nije?
To nam nije odmah rečeno pa smo se malo iznenadili i stan nam tada postaje prekup.
Hvala na odgovorima
Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 17:21   #3893
Quote:
Candy kaže: Pogledaj post
naišla sam na situaciju da je bila dogovorena cijena najma plus režije. Ja sam smatrala da je to sve legalno, znači ugovor i prijava stanara. Sad kad smo to rekli oni su digli cijenu na već dogovorenu za iznos poreza za taj stan.
Zanima me da li je to praksa i normalna stvar ili ipak nije? ...
"normalno" je subjektivan i relativan pojam. da je to u Zg i Hr često, češće nego drugačije - jest.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 04:06   #3894
UmagUmagUmagUmagUmagUmagUmagUmagUmagUmagUmag


Trazim omanji stan u umagu,tamo idem na sezonu,smjestaj cu imat ali planiram ostati zivjeti tamo, na njuskalu nisam nasla nista,ima li kakvih ponuda? U PM molim vas
Gaissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 17:30   #3895
Bokić, evo i ja uskoro krećem sa najmom stana još mi nedostaje par sitnica. Zanima me postoli li neka špranca ugovora koja se potpisuje kod javnog bilježnika ili svaki najmodavac ga osobno sastavi pa se onda ovjeri?
__________________
Život ne mora biti savršen da bi bio predivan.
bubi13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 21:38   #3896
Quote:
bubi13 kaže: Pogledaj post
Bokić, evo i ja uskoro krećem sa najmom stana još mi nedostaje par sitnica. Zanima me postoli li neka špranca ugovora koja se potpisuje kod javnog bilježnika ili svaki najmodavac ga osobno sastavi pa se onda ovjeri?
U papirnicama postoji ugovor koji je pun rupa.
Ja koristim svoj
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 22:35   #3897
nsut ti si napisala svoj ugovor je li tako? Ima li koji dobri forumaš koji bi rado podijelio svoj pametni ugovor sa mnom bila bi mu jako zahvalna kada bi poruku u inbox. Ja se tak bojim tog iznajmljivanja!
__________________
Život ne mora biti savršen da bi bio predivan.
bubi13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 07:55   #3898
Ako se iznajmljivanja bojite onda bolje da se ne prihvaćate tog posla.
Ja sam sebe smatram i gostoljubljivim domaćinom i životinjom koja je u stanju nekog izbaciti van iz stana u času.
Naš narod je jako bezobrazan i koristi slabosti drugih, ako najmoprimac vidi vašu slabost nećete dobro proći, taj komad papira neće puno pomoći, sutra u slučaju problema ni država neće pomoći kako treba, kažu da "tuđa ruka svrab ne češe".
Bolje vam je da se pokrijete time što do sada imate, od iznajmljivanja domaćim ljudima se nitko nije obogatio, sasvim je izgledno da možete uletiti u velike gubitke.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 11:58   #3899
Iznajmljujem 1,5 sobni stan na Knežiji. 100 m od Savske ceste. U novijoj zgradi.klimatiziran. odvojena spavaća soba.Prednost-zaposleni parovi bez djece. slobodan od kraja svibnja. Ulica Ćire Truhelke.Prijava. Šaljem slike na mail. ostalo na pp.
LA_woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2018., 15:15   #3900
Bok ekipa! Zaposleni par s curom labradoricom trazi stan na podrucju borongaja,volovcice,ravnica.. ne trazimo luksuz ni 100m2,ali pozeljno je da stan nije u razizemlju i da nije u kuci.. voljeli bi imat odvojenu spavacu sobu(imamo svoj krevet) od dnevnog dijela i kuhinje(imamo i svoj hladnjak).. novci? Pa sve ovisi kakav stan se nudi.. ali iznad 1500-2000+rezije(ovisno o tipu stana) ne mozemo ici.. ukoliko iznajmljujete ili znate nekog tko iznajmljuje takav stan.. javite se.. hvala svima! Vesela ekipa ��
DaMa2128 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.