Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Pogledaj rezultate ankete: Jugoslavija je bila
umjetna tvorevina 156 67.24%
prirodna teznja 76 32.76%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2006., 02:33   #81
Quote:
sjeverni vjetar kaže:
Vidim ja da se tu našlo par komunista pa sada pričaju bajke kako je u Jugoslaviji bilo bajno i kako je pametno zatvarat nacionaliste.
vide se rezultati jednih i drugih i koliko su i što koji stvorili
A ti i tako nisi rekao niti jedan argument niti činjenicu, bar se ne mogu sjetiti
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 10:44   #82
Quote:
g2sl kaže:
pa baš i nisam uvjeren da je sve do druge polovine osamdesetih neki veći postotak ljudi razmišljao o osamostaljenju Hrvatske
...
Nemoj ti meni pričat o nekoj većini bez argumenata, većina se jebalo za bilo kakvu državu, i Jugoslaviju i Hrvatsku

Očito nisi čuo za "Hrvatsko proljeće" 1971.

Pa ti stvarno pojma nemaš.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 11:22   #83
Quote:
sjeverni vjetar kaže:
Vidim ja da se tu našlo par komunista pa sada pričaju bajke kako je u Jugoslaviji bilo bajno i kako je pametno zatvarat nacionaliste. Ovime zapravo oglašavam da se i ja povlačim s ove teme koje je od početka ultra glupa, a sada se tek razmahuje.

Samo jedno pitanje, tko je ovo s društvenih znanosti prebacio na povijest. Bacaj to Legion na politiku ako milosti imaš.

Meni je zanimljivo vidjeti da i danas, kad su sve maske pale postoje ljudi koji su u stanju vjerovati u komunističke bajke i "bratstvo-jednistvo" gluposti, a nevjerovatno mi je da ima Hrvata koji pričaju o hrvatskom "nacionalizmu".

Mogu razumjeti Srbe koji tjeraju vodu na svoj mlin, ali Hrvate koji ovako ogorčeno pljuju svoju zemlju i svoj narod??? Očito je 70 godina srpske i komunističke indoktrinacije učinilo svoje.

Iznenađuje me i da postoje likovi poput g2sl koji zadrto zastupaju Jugoslavenstvo, a pojma nemaju o političkoj stvarnosti te iste Juge.
Čini mi se da tako nešto mogu samo ljudi koji su u Jugi živjeli super (recimo obitelji udbaša i komunističkih funkcionera i to iz miješanih brakova).

Sjeverni vjetre ne napuštaj raspravu jer kad bi pametniji uvijek popuštali budale bi vladale svijetom.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 11:45   #84
Quote:
Čini mi se da tako nešto mogu samo ljudi koji su u Jugi živjeli super (recimo obitelji udbaša i komunističkih funkcionera i to iz miješanih brakova).
Na ovo ti ja mogu vratit recenicom tipa: Cini se da u kapitalisticko Hrvatskoj se mogu pohvaliti da dobro zive samo bogatuni (lopovi) i njihova djecica.
jebedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 12:06   #85
[QUOTE=McAucliffe]Mogao si se vjenčati u Crkvi...i onda ti je drug sekretar drugi dan rekao da te drže na oku i da si potencijalni protudržavni element...nisam čuo objašnjenje za pjevanje božičnih pjesmama...
QUOTE]


Moji su se 60-ih vjenčali u crkvi bez ikakvih problema. 70-ih i 80-ih smo išli na Trsat na polnoćku bez ikakvih problema.

ali...

50-ih je stari čitao Jack Londona pa je u školi dobio ukor jer čita kapitalističku literaturu. 45-e ili malo kasnije su STRELJALI na Sušaku nekog makedonskog trgovca koji je prodavao naranče pod izlikom da je profiter. Jedan Drug (kog danas traže talijani i kome neću navesti ime) bi poslao neke muževe malo u zatvor da bi malo jebavao njihove žene (ovo su doduše glasine teško dokazive ali sigurno je postojala hrpa nasilnika koji su iskoristili položaj).
Moj stan na Pećinama je 45 oduzet mome djedu i dodijeljen nekom pukovniku koji je živio u Banjaluci a ovaj na Pećinama je iznajmljivao. Stara ga je dobila nazad 60-ih kada se žalila (za što je trpila prijetnje navedenog pukovnika).

Stvari nisu tu baš crno/bijele.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 12:44   #86
ima dovoljno drugih stvari koje nisu bile dobre u SFRJ, ali puno stvari sad napadaju, a da uopće ne razumiju kako su funkcionirale
Netko je pričao naprimjer o "Đuri Đakoviću" koja je zapošljavala 15 000 radnika i zbog toga nije donosila profit
a petnaest tisuća ljudi je radilo, plaćalo poreze na plaću, koji su išli u mirovinske i zdravstvene fondove, živjelo od svojeg rada, kupovalo za te novce koje su zaradili od seljaka poljoprivredne proizvode ili drugu robu
Sad radi tisuću ljudi, poduzeće ima profit, na koji vlasnik plati porez, i iznese zaradu iz zemlje i nitko u Hrvatskoj nema nikakve koristi od tog profita i ima 14 tisuća nezaposlenih za čije zapošljavanje treba uložiti oko 50 000 eura po osobi za jedno radno mjesto, a ti ljudi ne samo da ne rade, nego rade na crno i tako još više pojeftinjuju rad zaposlenim radnicima i obrtnicima
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 12:45   #87
Quote:
jebedo kaže:
Na ovo ti ja mogu vratit recenicom tipa: Cini se da u kapitalisticko Hrvatskoj se mogu pohvaliti da dobro zive samo bogatuni (lopovi) i njihova djecica.
Tvoj odgovor samo pokazuje da si se prepoznao u mom postu.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 12:57   #88
Quote:
ice41000 kaže:
Tvoj odgovor samo pokazuje da si se prepoznao u mom postu.
ahahhahahhahahahahha
reci da se šališ

Quote:
ferda kaže:
Moj stan na Pećinama je 45 oduzet mome djedu i dodijeljen nekom pukovniku koji je živio u Banjaluci a ovaj na Pećinama je iznajmljivao. Stara ga je dobila nazad 60-ih kada se žalila (za što je trpila prijetnje navedenog pukovnika).
meni se dogodila slicna stvar u novoj demokratskoj Hrvatskoj i to ne 90tih god vec 2000 god.
Kupio sam poslovni prostor sa svim papirima i normalno usao u njega i koristio ga. U meduvremenu je vlasnik prodao prostor drugom liku (i pritom ga zeznuo). Posto je taj covjek upitnog morala koji misli samo na novac i nije htio priznat da je prevaren uletio je u moj prostor i promijenio brave.Da skratim pricu i tako se mi sad sudim vec 6 godinu...

Sto je najbolje znam jos hrpu takvih primjera, no ocu reci da to sto ti pises se dogada i u demokratskim kapitalistickim zemljama.

Quote:
50-ih je stari čitao Jack Londona pa je u školi dobio ukor jer čita kapitalističku literaturu. 45-e ili malo kasnije su STRELJALI na Sušaku nekog makedonskog trgovca koji je prodavao naranče pod izlikom da je profiter
Tada se je smatrao kapitalizam najvecim neprijateljem (odmah poslje fasizma i nacizma). Gledaj i danas ako ti nosis svastiku ili list od marihuane placas globu (i da mozes zavrsiti u zatvoru).
jebedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 13:23   #89
Quote:
jebedo kaže:
Tada se je smatrao kapitalizam najvecim neprijateljem (odmah poslje fasizma i nacizma). Gledaj i danas ako ti nosis svastiku ili list od marihuane placas globu (i da mozes zavrsiti u zatvoru).
Jack London je slovio kao ljevičar i kritičar kapitalizma i njegove knjige su tiskali i poticali mlade da ih čitaju, a političari su često citirali njegovo djelo "Ljudi s dna"

To što ga je netko kritizirao kao kapitalističkog pisca, samo je dokaz da je teških budaletina bilo uvijek i svuda
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 13:43   #90
Quote:
To što ga je netko kritizirao kao kapitalističkog pisca, samo je dokaz da je teških budaletina bilo uvijek i svuda
Ja nisam rekao da je on kapitalisticki pisac :

Quote:
ferda kaže:
50-ih je stari čitao Jack Londona pa je u školi dobio ukor jer čita kapitalističku literaturu
pricao sam opcenito

No sto se tice Jack London za to nisam znao iako mi je "Zov divljine" jedna od najdrazih knjiga
jebedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 13:51   #91
Quote:
jebedo kaže:
Ja nisam rekao da je on kapitalisticki pisac :
oprosti bio sam nejasan, mislim da je onaj koji je pedesetih kritizirao Londona da je kapitalistički pisac teška budaletina
Nisu se budaletine stvorile demokratskim promjenama, bilo ih je i u SFRJ
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 14:25   #92
Quote:
g2sl kaže:
To što ga je netko kritizirao kao kapitalističkog pisca, samo je dokaz da je teških budaletina bilo uvijek i svuda
Konačno jedna univerzalna istina.

...

Inače, napisao sam da stvari nisu uvijek crno/bijele.
"50 godina su nam lagali o komunizmu i 50 godina govorili su nam istinu o kapitalizmu."
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 14:35   #93
Kažu da nema glupih pitanja pa rekoh da pitam:
Nije li ovoj temi mjesto na politici?
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 14:36   #94
Quote:
jebedo kaže:
ahahhahahhahahahahha
reci da se šališ

meni se dogodila slicna stvar u novoj demokratskoj Hrvatskoj i to ne 90tih god vec 2000 god.
Kupio sam poslovni prostor sa svim papirima i normalno usao u njega i koristio ga. U meduvremenu je vlasnik prodao prostor drugom liku (i pritom ga zeznuo). Posto je taj covjek upitnog morala koji misli samo na novac i nije htio priznat da je prevaren uletio je u moj prostor i promijenio brave.Da skratim pricu i tako se mi sad sudim vec 6 godinu...

Sto je najbolje znam jos hrpu takvih primjera, no ocu reci da to sto ti pises se dogada i u demokratskim kapitalistickim zemljama.

Tada se je smatrao kapitalizam najvecim neprijateljem (odmah poslje fasizma i nacizma). Gledaj i danas ako ti nosis svastiku ili list od marihuane placas globu (i da mozes zavrsiti u zatvoru).
Kakve to ima veze s temom?
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 14:38   #95
Quote:
ferda kaže:
Kažu da nema glupih pitanja pa rekoh da pitam:
Nije li ovoj temi mjesto na politici?
M2C: Mislim da je tesko odvojiti politiku i povijest. Tema je započeta pod naslovom: "Jugoslavija: umjetna tvorevina ili prirodna teznja naroda?" To je istovremeno i povijesna i politička tema.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 14:51   #96
Quote:
g2sl kaže:
...da Jugoslavija nije bila sigurna u podršku naroda, ne bi poslali četrdeset tisuća naoružanih ljudi da ih lovi
Eto koliko su bili sigurni u podršku naroda... četrdeset tisuća vojnika i policajaca lovilo desetak "teško naoružanih i opasnih emigranata"
__________________
iskoristi dan
lexicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 15:08   #97
nisu bili samo vojnici i policajci, nego narodna obrana
a puno ljudi se javilo da se zabavi, onda nije bilo pucačina po kompjuterima, a i prave mete su zanimljivije
nisu imali šanse niti jedan posto
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 17:21   #98
tema je za politiku, kao i sva novija povijest vezana za Jugu i ove prostore jer se uvijek dogodi podijela na lijeve i desne. onda pocnu prepucavanja.

Sto se tice represije u Jugoslaviji tih godina hladnog rata je to bilo normalon. I za Istok i za Zapad. Cak i "najslobodnija (samoprozvana) zemlja na svijetu" Amerika je imala svoje razdoblje makartizma.
jebedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 17:35   #99
Quote:
g2sl kaže:
A u SFRJ isto tako nikom nije srušena kuća dinamitom i žena i djeca istjerana na ulicu
Osma kuča od mene. Nakon oslobočenja, uhitilu su čovjeka pod optužbom da je surađivao s okupatorima, izbacili iz kuče doveli na trg i cijepanicom ga udarali dok nije umro.
Nakon toga izbacili ženu i dijecu iz kuče i Prvoborac se u tu kuču uselio.

Ne nisu imali dinamita ubijali su golim rukama.

Za one koji neznaju nakon što je prošao blajburg (znači ne uračunavajući njega) u hrvatskoj je od 1945 do 48 ubijeno 147 svečenika.
Lako je pričati kako je kome bilo i vikati Pakračka poljana a da je prije bilo grozno. Prije se o tome nije smijelo govoriti.

O nezbacivanju iz stanova pogledajte cijeli donji grad u zagrebu. Sve su to stanovi prvoboraca.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 17:47   #100
Ovako jugoslavija je bila protuprirodna tvorevina jer ljudi koji su u njoj živjeli nisu vidjeli nju kao jedinstvenu državu.

Hrvati i slovenci su mislili da će to biti nekaj kao austrougarska, srbi (u srbiji) su gledali to kao veliku srbiju i to je to- kraj priči.
Od toga srbi u hrvatskoj su profitirali jer su imali od svojih srpskih korijena profita.

E sada zgodno je za pokazati koliko je u prvoj jugi napravilo cesta (pravih s velikim profilom, ala današnje autoceste) po hrvatskoj a koliko po srbiji: brojka je nekih 23 kilometra naprama 430 kilometara (tak neka brojka).

Ili koliki je bio porez na nekretnine u hrvatskoj a koliki u srbiji...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.