Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2006., 23:40   #61
Quote:
ZUJAN_BJ kaže:
nego kako?Jel smo u poslu ili što?
pa tak svi mogu imati firme i poslovati....a hebiga ,daj mi lovu i ja ti bum napravio bez da uložim svoje lipe.....onda krediti za firme uopce ne bi trebali...banke bi brzo tad vrisnule hahaha.....lako je tako........razumijem dati lovu nakon napr. temelja,pa zidova...........lijepo po stavkama...................al lovu unapred,to ne.Ili sve na papir da imam i ja neke garancije...........zapravo ne 'neke' nego jako čvrste.

Čuj, kak oni znaju da se ti nećeš predomisliti. dofuraju ti materijal, hoće početi raditi a ti kažeš...jao ono, sorry dečki, ja sam se predomislila.

Ma ne nebranimih. Nisam građevinar, ni obrtnik ni privatnik. Imam veliko iskustvo s majstorima. ugovori i penali, slova su na papiru. papir kod nas ne vrijedi ništa. Sudovanje ne vodi nikud, dodtni trošak živci i nekoliko godina, a posao stoji ili ga napravi netko drugi po drugoj cijeni ili g anitko ne želi odraditi jer kao...kaj bum ja sad za nekim išao raditi.

Vođen dosadašnjim vlstitim negativnim iskustvima, došao sam do zaključka da jedininačin da se zaštitiš od takvih je vlasitia procjena izvođača i istinksi, ljudski dogovor. Prije par godina neki tip mi je skidao tapete, razvalio mi pola stana i nestao, nema ga tri dana, a meni sve razvljeno. lovio ga po birtijama i tuđim kućama. Prošle godine našao drugog tipa, rekao mu u startu da nema teorije da mi to naprav...e svaki dan u 8.00h zvonio je na vratima, a kad je trebao slobodan dan, taržio ga je...ko da je zaposlen kod mene. posao je odradio na vrijeme, korektno i vrlo, vrlo kvalitetno po normalnoj (rekao bi čak i nižoj cijeni - 12kn/m2 za farbanje u dva sloja s uključenim materijalom - njemačka boja, kakvi jupoli......; 22km/m2 gletanje itd)

Naučio sam se procijenjiti majstore, njihov izgled, spiku...po tome sve skužiš......jel im možeš vjerovati i ili ne.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 04:16   #62
Quote:
Renata kaže:
mislim da si pregrub u svojim stavovima. problem je kod naših ljudi što sklapaju poslove a ne napišu dobre ugovore o svemu što će se graditi. ali treba dati svoj novac. i za temelje. pa jesi li investitor ili nisi?
renata,cijenim tvoje upise...........ali da bi bacili malo svijetla na sitauciju potrebno je navesti neke stvari..........Ja sam skoro 15 godina radio vani u anglo/saksonskim zemljama .Otišao sam iz Hr. kao električar ali kada sam počeo raditi vani nisam nastavio raditi kao električar nego uz malo doškolavanje i svojom snalažljivošću (hahaha nekada sam osvojio prvo mjesto na natjecanje šegrta bivše Juge,dakle ležalo mi je to zanatsko područje)počeo sam raditi kao nadzornik (voditelj) firmi i onih sa 5000 zaposlenih i onih sa 5 zaposlenih.Nakraju sam imao i svoju firmu koju sam vodio sa još jednim partnerom radeći usporedo sa firmama, u kojima sam radio na ugovor.Nikada se nisam vezao za jednu firmu.Eto toliko.

Eh sada,povratkom susrečem se sa ljudima i običajima koji su mi prosto nevjerovatni.Napr kao pogađam posao a izvođač me pita jel vi plačate ljudima gablec i pivu ili ja??Cijena naravno ovosii o toj stavki??? Molimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm?Daj ponovi ovo još jednom? Pa nemrem bilivit!Pa onda kaliko se vuču izdavanja raznih dozvola,pa podmazivnja..........užas
Al da puno ne skrečemo sa time da se vratimo na moje stavove.Tamo di sam ja radio nema avansa.......to je nevjerovatno,jesam čuo da se ponekad navodi u ponudama (jedna od sto,možda)al takva promptno završava u košarici za smeče.Mislim pogodi se posao,izvođač potpisuje nalog za posao (Purchase order)koji je sastavio investitor,u kojemu se navode rokovi plačanja (obično mjesečni prema postotku urađenih poslova,ukupna cijena projekta,penali i još par pravnih poruka,uz obavezno navođenje zadnje isplate koja je uvijek 5% cjeloukupne vrijednosti posla i to 6 mjeseci nakon što je investitor potpisao da je posao gotov (PC,practical completition).To je kao mala garancija da je posao napravljen po propisu i ak se nešt dogodi da izvođač bude došao natrag i popravio ono što je sfušario o svom trošku.)I izvođač počinje posao bez iakvog avansa.....prvo plačanje nakon 30 dana.......to je jednostavno tak.
Dakle nikada se nisam susreo sa avansom,mada znam da je isti bio naplačivan kada sam u Hr radio kao električar,ali mi je sada nekak neprirodan.
Ukratko naučio sam na jedan sistem a sad upadam u neki rotor koji mi je totalno nepoznat sa nekim novim odnosima i pravilima.Nastojim se prilagoditi,u granicama dakako.Al da me neke stvari živciraju bome me živciraju.Ma davim vas bez veze...............ajd vratimo se temi............
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 09:21   #63
To s avansom je rezultat čiste psihoze - ako ne platiš, doći će netko drugi s punom vrećom love, pa ćeš ostati bez stana.
A opravdanja plaćanja unaprijed su čista glupost. Ako netko ima građevinsku firmu, od njega očekujem da ima love za gradnju (barem po etapama, pa da se plaća posao napravljen u svakoj fazi, kako kaže Zujan). Pa ni druge stvari ne plaćamo unaprijed - jeste li ikada doživjeli da u slastičarni naručujete rođendansku tortu, a da vam kažu da morate platiti unaprijed jer nemaju love za jaja i brašno?!
Tiger Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 09:43   #64
Quote:
Tiger Lilly kaže:
Ako netko ima građevinsku firmu, od njega očekujem da ima love za gradnju
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 12:21   #65
Quote:
ZUJAN_BJ kaže:
Dakle nikada se nisam susreo sa avansom,mada znam da je isti bio naplačivan kada sam u Hr radio kao električar,ali mi je sada nekak neprirodan.
Ukratko naučio sam na jedan sistem a sad upadam u neki rotor koji mi je totalno nepoznat sa nekim novim odnosima i pravilima.Nastojim se prilagoditi,u granicama dakako.Al da me neke stvari živciraju bome me živciraju.Ma davim vas bez veze...............ajd vratimo se temi............
Ma da, sve bi bilo bolje da je kod nas kako je vani. Samo znam da naši poduzetici, građevinari, ne žele tako raditi. To su povezani lobiji koji su postavili svoja pravila, a mi mislimo da je tako u redu. Trebali bi čuti iskustva više ljudi, poput tebe. Možda i dođe s vremenom do nekakvih pomaka.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 12:25   #66
Ma imaju oni love za gradnju -avans je samo da osiguraju da je posao njihov.. ali uzmu previše gradilišta odjednom a nemaju dovoljno radnika ili im radnici zabušavaju.. onda oni te radnike moraju rasporedjivat tamo-vamo ili nastoje ne uzet ekstra radnike ako im trebaju ili pak ako nemaju ništa za idući mjesec onda razvuku posao tj idu tamo gdje im najviše prijete ili najviše viču..

Obično započnu posao..do te mjere da ga netko drugi ne može preuzet..uzmu pare malo rade a onda ostave ..i imaju takvih gradilišta 10tak pa malo ovdje malo ondje.. s minimumom radnika
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 13:56   #67
Quote:
Edgar kaže:
ugovori i penali, slova su na papiru. papir kod nas ne vrijedi ništa. Sudovanje ne vodi nikud, dodtni trošak živci i nekoliko godina, a posao stoji ili ga napravi netko drugi po drugoj cijeni
....

Vođen dosadašnjim vlstitim negativnim iskustvima, došao sam do zaključka da jedininačin da se zaštitiš od takvih je vlasitia procjena izvođača i istinksi, ljudski dogovor.
.....
Naučio sam se procijenjiti majstore, njihov izgled, spiku...po tome sve skužiš......jel im možeš vjerovati i ili ne.
Potpuno se slažem s napisanim. Imam vlastito negativno iskustvo s prvim građevincima, kojima je plaćeno unaprijed 100% (da, da, sada znam ). Nisu poštovali rokove, tri odgode početka i 3 mjeseca kašnjenja na kraju, nisu izgradili oko 10% ugovorenog/plaćenog, nisu predali dokumentaciju, a sada su nedostupni.
Advokat kaže ako tužite, očekujte preko 3 godine do prvog ročišta, troškove preko 10.000 kn i nemogućnost ikakve naplate ako u međuvremenu zatvore d.o.o. - odustao sam.

Par savjeta, ako može. Budi jako osjetljiva na nepoštivanje dogovorenog. Raznovrsna maštovita opravdanja su laži podešene samo za tvoje srce. Bolesna djeca / rođaci isto, kao i sahrane u inozemstvu, kao i nedolazak majstora kooperanta, otkaz smještaja za radnike, neuplaćeni novci od xy, kvar vozila baš kad su krenuli k tebi.
Osobno kontroliraj radove, nenajavljeno, ujutro i navečer. Danas su svi tu, a sutra ili već popodne nigdje nikoga.
GALAMI ! Nemoj se suzdržavati, niti vježbati strpljenje / finoću.
Ako bilo što posumnjaš, prekidaj suradnju i dovedi druge izvođače, bez oklijevanja. Pojavi se sa sudskim građevinskim vještakom koji će snimiti situaciju i napraviti zapisnik o tome, trošak oko 2000kn.
Dogovori dvostruki nadzor. Dogovori se sa susjedom, nazivaj ga svaki 2 dan telefonom, nek ti priča kako se (ni)je radilo.

Još jednom Ona007, ne boj se prekinuti s lošim građevincima. Gubitak će biti manji nego da ostanu do kraja.
sivonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 14:48   #68
Normalno je da građevincima treba dati predujam, ali...........
Preduvjet je da gradite legalno i s računima. Podijelite radove u faze (npr. iskop, temelji, nosivi zidovi) i dogovorite predujam za svaku fazu od recimo 30%, te plaćanje nakon završetka faze u roku 2 dan. Na taj način su osigurani i izvođač i investitor.
Firma koja na to ne želi pristati je mutna i vjerojatno prijašnje poslove želi financijski pokriti sa sadašnjim poslom.
zjerneic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 15:23   #69
ja mislim da bi trebalo platiti materijal unaprijed, a njihov rad poslije, nakon što je obavljeno. jer, činjenica jest da će materijal biti utrošen i ostati na mojem gradilištu, a njihov rad će se vidjeti poslije kakav je.
govorim sa stanovišta malih obrtnika, građevinara, jer ja želim da meni gradi kuću mali obrtnik, za kojeg znam da je stručan, ali se ne upušta u nekakve velike zahvate. on će cijeniti to što će raditi kod mene i trudit će se jer to mu je "kruh". a ne kako velike firme, pa imaju više izgradnji odjednom, pa uzimaju kooperante, pa se na kraju ne zna tko koga ...hebe.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 22:58   #70
Puno hvala na savjetima sivonja..za sada sam to riješila mirnim putem.. bar se nadam
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 00:27   #71
Quote:
Ona007 kaže:
Puno hvala na savjetima sivonja..za sada sam to riješila mirnim putem.. bar se nadam
Molim, molim. Držim ti fige da zaista jesi.
Jer ja sam isto mirim putem 3 puta odgodio početak radova, onako iz razumjevanja za nastale teškoće i računajući na poštenje i riječ.
sivonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 00:27   #72
Davanje avansa nema smisla osim ako se ne koristi kao osiguranje ili kapara od strane investitora, a zašto? Zato jer ako ne sve, većina firmi ima otvoren račun kod trgovina građevinskog materijala, kamenoloma i sl. s kojima stalno posluju. Njima računi koji su izdani na naplatu dolaze samo krajem mjeseca ili prema njihovom internom dogovoru. Zato je dovoljno ugovoriti mjesečnu isplatu, isplatu po fazama radova ili u tri obroka.

Ako traže avans za kupnju materijala, onda se radi ili o vrlo maloj, ili o početničkoj firmi, ili naravno "fušerima".
Plaćanje cijele sume avansno? Ni u kojem slučaju. Zamislite sebe da vam netko naruči posao koji traje mjesecima i odmah sve plati. To je najgori mogući način poslovanja, jer znate da vas na kraju posla ništa ne čeka. Ako plaćate nakon posla, izvođač ima puno veću motivaciju za rad.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 00:42   #73
Quote:
sivonja kaže:
Molim, molim. Držim ti fige da zaista jesi.
Jer ja sam isto mirim putem 3 puta odgodio početak radova, onako iz razumjevanja za nastale teškoće i računajući na poštenje i riječ.
Kiša je ovdje kod nas.. tako da će sutra mislim opet odgodit..a možda i stane
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 09:09   #74
Quote:
GuardianAngel kaže:
Zato jer ako ne sve, većina firmi ima otvoren račun kod trgovina građevinskog materijala, kamenoloma i sl. s kojima stalno posluju.
Ako traže avans za kupnju materijala, onda se radi ili o vrlo maloj, ili o početničkoj firmi, ili naravno "fušerima".
Plaćanje cijele sume avansno? Ni u kojem slučaju. Zamislite sebe da vam netko naruči posao koji traje mjesecima i odmah sve plati. To je najgori mogući način poslovanja, jer znate da vas na kraju posla ništa ne čeka. Ako plaćate nakon posla, izvođač ima puno veću motivaciju za rad.
nisu fušeri, a za obiteljsku kuću nije bitno što je mala firma sa nekoliko radnika. pa što će mi više, a znam da su dobri izvođači.
jedno je sigurno: ako plaćaš odmah, dobivaš popust na materijal. zato se može dati avans.
npr. pogledaj slučaj izgradnje kuće od Codeguna, imaš njegov blog. čovjek je sve na crno plaćao i potrošio samo 60000 Eur a ima dosta veliku kuću (sa podrumom). sigurno nije prepustio sve radnicima i poduzeću i onda im na kraju platio!
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 10:02   #75
Quote:
Renata kaže:
ako plaćaš odmah, dobivaš popust na materijal. zato se može dati avans.
a onda ja odem sa izvođačem na plinaru i sam platim meterijal,jel može tak?
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 00:00   #76
Danas sam poludila..izvodjač je ok ali čini mi se da mu radnici stvarno zabušavaju..ne znam kako ih plaća ali očito je da namjerno otežu..a on ih premalo kontrolira..
E sad, radnici su spomenuli produljene radove za x dana ..na što sam ja odmah skočila i rekla fino.. tražit ću od vašeg šefa da vam dovede pojačanje.. ili ću ga sama dovest a njemu odbit od cijene.. oni su u glas graknuli da je to previše na tako mali prostor.. hehe vidjet ćemo kako će dalje ić
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 12:08   #77
Muke po majstorima

Evo dragi moji forumaši, samo da se požalim. Naime, već desetak dana tražim majstora-keramičara da mi postavi pločice u kuhinji i kupaoni, i već 10 dana ne nalazim nikoga
A kuhinja je na dolasku (inače naručena kod Tom-Lama, www.tom-lam.hr, profesionalizam na visini, a cijena povoljna, i vremenski rok najmanji u gradu, barem po mom mišljenju, zbilja mogu preporučiti )
Ne razumijem ove ljude ovdje, izgleda da moj novac nije dovoljno dobar jer od 5 majstora s kojima sam se dogovorio niti jedan se nije pojavio, a kamoli da je nazvao da neće doći. Ostalih 15 naravno imaju poslove od 150, 200, i x-tisuća kvadrata pa im moja mala kuhinja i kupaona dođe kao višak.
A o cijenama da i ne govorim. Raspon na koji sam naišao od 56kn (taj se naravno nije pojavio, ima obrt i sl.) do 120 kn po kvadratu (s tim naravno, valjda ja moram sve obavit a on će samo fugu postavit... ).

Sad dolazim do onog: ako ima tko za preporučit nekoga, relativno jeftinog, a tu podrazumijevam sve ispod 95 kn/m2 s ljepilom, pls, pošaljite na pm. ili dodajte link....
boskowitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 19:23   #78
Koliko te koštala ta kuhinja? Naime, ja bih isto trebala kuhinju, 1,60 m +napa bez aparata sa dva sudopera, skroz ravna. Jel znaš koliko bi to otprilike koštalo u varijanti classic + i koliko je tebe tvoja koštala?
pilgrami is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 23:35   #79
ovako, kuhinja dužine 2,20 ravna sa još jednim elementom od 90 cm na drugom zidu sa montažom, negdje oko 1200€. varijanta je iveral vani +dva ormarića sa staklenim vratima.
mislim da bi tvoja varijanta koštala negdje oko 800€ al nemoj me uzeti za riječ, radije odi i pitaj, tako ćeš bit najsigurnija.

Zadnje uređivanje boskowitz : 08.12.2006. at 00:28.
boskowitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 00:14   #80
treba znat sam stavljat i struju i vodu i keramiku i nemas frke
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.