Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2010., 12:21   #41
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... neko mi je rekao da se trajnost lanca produljuje ako se ovaj jednom obrne (skine, okrene, postavi) nakon nekog vremena, ali ja tu ne vidim logiku... ima li u tome istine ?
naravno da ima!

to ti je ko da jedeš hrenovku sa jednog kraja i dođeš do pola.
ako je nastaviš tako jest ostat će ti još samo druga polovina.

...ali!

ako je okreneš i počneš odgrizati sa drugog kraja, onda imaš još cijelu jednu hrenovku!
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 12:38   #42
Quote:
flečer kaže: Pogledaj post
kad ga jednom rastavite dosta gubi na kvaliteti zbog vašeg nestručnog održavanja.
Obozavam ovakve izjave Jos kad bi autor malo pojasnio sto je misli reci, jer ovo nema nikakvog smisla?
stealth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 15:04   #43
evo uspio sam skinuti mast sa lanca! koristio sam permetal- kemikalija za skidanje masti s grila/roštilja + super je za aluminij.. bio pošpricao malo kocnice..sad su kao nove!
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 15:12   #44
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
evo uspio sam skinuti mast sa lanca! koristio sam permetal- kemikalija za skidanje masti s grila/roštilja !
da ,idealno za skidanje masnoće , permetal ja na bazi lužine i vrlo je agresivan za masnoću , sad idemo dalje , u tim pustim karikama te svim mogućim utorima , koliko će ti ostati te lužine , jesi li siguran da je sve isprano , nanošenjem novog ulja , ostatak permetala će također djelovati i razgradit će ga , s toga se izbjegavaju jako agresivne sredstva , isperi obilno vodom , potom operi u benzinu ili uljnom razređivaču , dobro ocijedi obriši te onda podmaži kvalitetnim uljem
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 20:30   #45
isprano mlazom iz tuša. nema vidiljivih tragova. sad je kao nov ..sutra cu otici do lika da mi ga malo podmaže.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 12:52   #46
Imam pitanje u vezi podmazivanja lanca.
Koje ulje kupiti. Vidio sam u Intersparu da ima neko "fino ulje za podmazivanje" ili tako nešto po nekih 10-15 kuna.
Jel se može to koristiti ili onakva kao što ima recimo u Intersportu i biciklističkim trgovinama za 50tak kuna?
darioklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 15:04   #47
Quote:
darioklc kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi podmazivanja lanca.
Koje ulje kupiti. Vidio sam u Intersparu da ima neko "fino ulje za podmazivanje" ili tako nešto po nekih 10-15 kuna.
Jel se može to koristiti ili onakva kao što ima recimo u Intersportu i biciklističkim trgovinama za 50tak kuna?
Ima i jeftinijih bočica, u DSG-u imaš Finishline ulja (suho ili mokro, ovisno o potrebi) za 25 kuna.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:54   #48
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Ima i jeftinijih bočica, u DSG-u imaš Finishline ulja (suho ili mokro, ovisno o potrebi) za 25 kuna.
Ma neću tak skoro u ZG.
Ali evo kupio sam neko Nigrin fino mehaničko ulje.
Piše mazivo bez smola i kiselina. Za sve fine mehanizme na automobilu, stroju za šivanje i biciklima.

E sad, ovo je moje prvo podmazivanje bicikla pa me zanimaju neke glupe stvari... :-)

Mislio sam prvo sa WD40 poprskati lanac i kazetu i onda sa krpom očistiti. Nemam sredstvo za odmašćivanje ili naftu pa me zanima jel se to može napraviti ovako kao što sam napisao?
I kada očistim sa krpom onda malo podmažem sa uljem tim i to je to?

Možda odvozim nešto sada u nedjelju pa reko da ga malo odmažem jer sam ga prao poslije zadnje jesenske vožnje.

Hvala!
darioklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 21:54   #49
Quote:
darioklc kaže: Pogledaj post
Ma neću tak skoro u ZG.
Ali evo kupio sam neko Nigrin fino mehaničko ulje.
Piše mazivo bez smola i kiselina. Za sve fine mehanizme na automobilu, stroju za šivanje i biciklima.

E sad, ovo je moje prvo podmazivanje bicikla pa me zanimaju neke glupe stvari... :-)

Mislio sam prvo sa WD40 poprskati lanac i kazetu i onda sa krpom očistiti. Nemam sredstvo za odmašćivanje ili naftu pa me zanima jel se to može napraviti ovako kao što sam napisao?
I kada očistim sa krpom onda malo podmažem sa uljem tim i to je to?

Možda odvozim nešto sada u nedjelju pa reko da ga malo odmažem jer sam ga prao poslije zadnje jesenske vožnje.

Hvala!
Tako nešto. Nakon što podmažeš još krpom prođi lanac da pokupiš višak ulja.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 00:20   #50
Prije nekih 2 tjedna sam prao bicikl i nakon toga ga nisam ga bio posušio ni obrisao , prešao sam ga full laganim mlazom vode- Danas sam skupio vremena da skinem , počistim i podmažem lanac te sam vidio da ima hrđe na nekim djelovima , sada me zanima dali je to jako problematično ili ce korozija nestati tijekom vremena ? , nema je puno ali se bojim da se nece prosiriti , 3-4 karike su sitnije nastradale
S Type is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 10:28   #51
Samo podmaži, neće ti stvarati probleme
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 21:48   #52
Ja imam jedan problem. Nekad na večim opterečenjima, često u 21. i 24. brzini mi nešto preskače, naglo cimne pedale i to je dost opasno jer sam imao par situacija di sam mogao ozbiljno nastrdat zbog toga. Ne znam u čem je problem, samo se odjednom dogodi i naglo i jako cimne pedale. Lanac i kazete nisu mijenjani, a pogon nije baš u najboljem stanju i mislim ga promijeniti. U čemu bi mogao bit problem?
__________________
Master Exploder!
AphelioN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 22:43   #53
Quote:
AphelioN kaže: Pogledaj post
U čemu bi mogao bit problem?
Ako se ti to desava pogotovo tjekom ovih zimskih dana, moj tip bi bio na pawlse. Isto su me sada zadnjih par dana mucili, ali sam pre ljen da je ocistim i namazem nekakvim uljem.
Magmon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 02:10   #54
Quote:
Magmon kaže: Pogledaj post
Ako se ti to desava pogotovo tjekom ovih zimskih dana, moj tip bi bio na pawlse. Isto su me sada zadnjih par dana mucili, ali sam pre ljen da je ocistim i namazem nekakvim uljem.
Nema veze koje je godišnje doba ili kakvo je vrijeme, to se jednostavno dogodi.. Najgore je kaj je iznenada.. Vjerojatno bi si trebao zadnju mašinicu poštelat jer jako loše mijenja, vjerojatno je u tome problem. Već ionako duže vrijeme mislim stavit deore a nikak da to napravim.. Mislim da je najveći problem u toj aceri. Nikak s njom a zelenu granu, uvijek se ko gitara od 500kn raštelavala i stvarno bi ju trebao promjenit i nadam se da će onda bit sve kak spada.
__________________
Master Exploder!
AphelioN is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 11:22   #55
Prvo pogledaj zupćanike pogona. Ako na oko vidiš, da se zupćanici na šajbni razlikuju radi istrošenosti jednoga zupćanika od drugoga , onda moraš menjati pogon .Ako ne vidiš razlike , stavi stari lanac i ustanovi u kom položaju pogona preskaće.Preskače li samo na jednom, a na drugom il trečem ne , znaći , da ti je otišao pogon i ta šajbna. .Ako preskače na sva tri onda ti je kaseta otišla.
Maratonc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:15   #56
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Danas sam kupio novi lanac za bicikli i išao zamijeniti stari. Stari lanac ima već 3400km pod sobom i dosta se razvukao.
I tako ja pogledam, stari lanac 116 karika, novi isto tako, namontiram, sve sjelo super, samo što mi sad novi lanac preskače. Kao da je za jednu kariku predug.
Jel treba nekaj namještati na brzinama ili sam ja to krivo stavio?
Lanac je Shimano, mijenjač je Shimano Deore. Iza imam kazetu s 8 brzina.

Prvi put sam mijenjao lanac tako da nisam osoba s iskustvom.

Hvala
Kad staviš lanac na najveći pogon i najmanji zupćanik kasete , zadnji menjač u stvari osovine letećih toćkova moraju stajati okomito.To ti je mjera potrebne dužine lanca , koju može popiti i menjač. Nisam siguran al mislim da je 114 članaka standard.
http://techdocs.shimano.com/media/te...9830686347.pdf
Još nešto. Dali si siguran u pravi lanac, Da nije za obične 5-ake, pa je preširoki i nasjeda na zubce susjednog zupčanika na kaseti.Nije važan menjač, nego ime pogona, jer se prema njemu kupuje i lanac i kaseta.Napiši sva imena : Pogon sa zubima -kaseta - ručke menjaća- novi lanac -stari lanac.
Maratonc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 12:26   #57
de jedno pitanjce za vas stručnjake..
naime,eto neki dan mjenjao lanac i kazetu..jer normalno da nakon mjenanja lanac i dalje preskače,recimo pri velikim opterečenjima?ili se isto nakon nekog vremena(cc 200km),ide da ga zategne ili..
hvala..
__________________
If God had wanted me otherwise, He would have created me otherwise. ~ Johann von Goethe
Mr.Cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 15:39   #58
Quote:
Mr.Cipelić kaže: Pogledaj post
de jedno pitanjce za vas stručnjake..
naime,eto neki dan mjenjao lanac i kazetu..jer normalno da nakon mjenanja lanac i dalje preskače,recimo pri velikim opterečenjima?ili se isto nakon nekog vremena(cc 200km),ide da ga zategne ili..
hvala..
nije normalno da lanac preskače , vjerujem da nisi ni trebao mjenjat lanac , a tako ni kazetu , ali što je tu je , nisi na vrijeme pitao
preskače ti lanac na većem zadnjem lančaniku pri opterećenju i to pretežno uz brdo iz razloga nepodešenosti mjenjača, mjenjač se na stalku podesi dosta precizno , ali pod opterećenjem ipak znade ne odradit svoj posao kako treba pa se u vožnji treba još krug dva dotegnuti , odnosno ''rastegnuti '' bižir sajle , kako bi mjenjač kvalitetno šaltao
moguće da si pri naslanjanju ili padu neznatno skrivio nosač mjenjača i to je jedan od razloga da isti ne radi dobro
za potrošit kazetu i lanac treba ipak biti nešto jači sivonja i odraditi popriličan brojn teških kilometara
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 23:20   #59
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
nije normalno da lanac preskače , vjerujem da nisi ni trebao mjenjat lanac , a tako ni kazetu , ali što je tu je , nisi na vrijeme pitao
preskače ti lanac na većem zadnjem lančaniku pri opterećenju i to pretežno uz brdo iz razloga nepodešenosti mjenjača, mjenjač se na stalku podesi dosta precizno , ali pod opterećenjem ipak znade ne odradit svoj posao kako treba pa se u vožnji treba još krug dva dotegnuti , odnosno ''rastegnuti '' bižir sajle , kako bi mjenjač kvalitetno šaltao
moguće da si pri naslanjanju ili padu neznatno skrivio nosač mjenjača i to je jedan od razloga da isti ne radi dobro
za potrošit kazetu i lanac treba ipak biti nešto jači sivonja i odraditi popriličan brojn teških kilometara
ma jap,kužim donekle..na servisu rekao i gledao sa aparaturom i zaključio onako budno i s puno entuzijazma kako bih morao lanac i kazetu eto mjenjati..e sad jel me da prostiš kara ili ne neznam,no lepo mi je sve pokazival i objašnjaval tako da..no dobro,štatigajaznam..šta je tu je,baš kako kažeš..a i nije da preskače samo uz brdo,s obzirom da to toliko i ne vozim,več po ravnom..

a sada bum videl kroz par dana,podešaval mi je kasnije još mjenjač i sitnice pa bum vidjel kako se sada drži..nadam se da nebu problema..a pao nisam niti bicikl bacao tako da sumnjam u mjenjač no..

a što se sivonje tiče tu definitivno prolazim no ovo za km je i meni bilo čudno..tako malo a več mjenjat..
__________________
If God had wanted me otherwise, He would have created me otherwise. ~ Johann von Goethe
Mr.Cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 22:12   #60
oprostite sto dizem staru temu(hitno mi je)
naime,jucer mi je na nizbrdici pri vecoj brzini jednostavno pukao lanac, zaradio par ogrebotina no to je sad sasvim nebitno
danas sam zvao servis i rekli su mi da ce me zamjena izaci 100-tinjak kn ali rekli su da je mogu dovesti tek sljedeci tjedan,ja sam pokusavao nesto kemijat ali ne zelim se igrati i sutra bi otisao kupiti lanac.
e sad,nisam nikad mijenjao lanac pa moze li neko pomoc kako cu to napravit,i vidim da se mora promijeniti kazeta,pa mogu li to sam napraviti i kako
mjenjac je shimano 21 brzina
hvala unaprijed
BumBleBee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.