Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2015., 10:40   #41
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
[B]
Naime, Editino obraćenje počelo je već u siječnju 1999. godine, kad je drastično promijenila dotadašnji način života, a razlog tome ni od koga nije skrivala. Naprotiv, svima iz svoje okoline radosno je govorila da je upoznala Boga, uključujući i Mani Gotovac, ali ona to možda nije percipirala. U vrijeme zajedničkog rada na 'Antigoni', u režiji P. Magellija, već je bilo prošlo više od godinu i pol dana od Editinog obraćenja te je ona žudjela za odlaskom iz svjetovnog života. Više nimalo nije bila sretna u svijetu teatra i glume. Zbog toga se strašno mučila odigrati tu ulogu, tim više što se njezin svjetonazor kosio s nekim redateljskim rješenjima, a to je rezultiralo napetostima na probama. Moguće da je gospođa Gotovac tada pogrešno protumačila Editinu muku i nezadovoljstvo, kao netko tko donosi zaključke o drugome promatrajući ga sa strane.
...
..
Dakle, jedini i isključivi razlog njezinog odlaska u Samostan jest Božji poziv, a ni jedan drugi razlog do Božje ljubavi je ne bi mogao zadržati unutar najstrože klauzure.'

Dakle Edita kaže da je upoznala Boga !
To je dobra stvar, samo nitko još nije rekao o tome na koji je način Boga upoznala i kako se to zbilo. I zašto je to upoznavanje u njoj pokrenulo da drastično promijeni svoj životni stil.

Kod Pavune: https://www.forum.hr/showpost.php?p=50936353&postcount=3
Otišao u Taize (Francuska) gdje je postio o kruhu i vodi, molio i služio. Znao je da je Bog živ, ali njegov život nije ono što bi on želio. Nakon 10 dana Bog mu je progovorio u srcu, u dubini duše. U tim trenucima je spoznao da je ljubav najvažnija. Poruka Isusa Krista njemu i nama je u tri ljubavi:

1. Ljubav prema Bogu;
2. Ljubav prema samome sebi;
3. Ljubav prema bližnjima.

Iz ove tri ljubavi nastaje novi život, život u Isusu Kristu, jer spoznao je da je sve od Boga, od najsitnijeg atoma do univerzuma (dr. Pavuna nije govorio svemir već univerzum da naglasi bit Stvoritelja koji je iznad svega) te sa 33 godine dao svoj život Isusu Kristu. Iako treba trenirati u sportu, učiti u znanosti i on je počeo trenirati za Isusa Krista: moliti, postiti, navješćivati i dakako obavljati svoj posao ne zato što je on pametan već zato što mu je to dano.



Dakle, on nije ostao u samostanu nego se oženio i nastavio karijeru uspješnog fizičara. A i političara.

A Edita se zatvorila u najstroži samostan.

Znači Edita je slična ovoj ženi iz zen priče: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=267

Jasna spoznaja

Buddhistička je svećenica, poznata kao Rionen, rođena 1797. godine. Bila je unuka glasovitog japanskog ratnika Shingena. Imala je pjesničku dušu i bila toliko zanosne ljepote da je već u sedamnaestoj godini bila u caričinoj pratnji kao jedna od dvorskih dama. Očekivala ju je slava već i u ranoj mladosti.
Voljena carica iznenada umre i time iščezoše i Rionenini snovi prepuni nadanja. Postade svjesna nestalnosti života u ovome svijetu, te poželi izučavati zen.
Njezina se rodbina s time ne složi, te je prisili neka se uda. Uz obećanje da može postati svećenica kada rodi troje djece, Rionen pristade. Prije no što je napunila dvadeset i petu godinu, ispunila je postavljeni uvjet. Suprug i rođaci nisu je više mogli odvraćati od njezine želje. Obrijala je glavu, uzela ime Rionen, što znači jasno spoznati, te krenula na svoje hodočašće.
Stiže u grad Edo, te zamoli Tecugua neka je primi za učenicu. Bacivši letimičan pogled na nju, učitelj je odbije, jer je bila isuviše lijepa.
Rionen otiđe do drugog učitelja, Hakua.
Hakuo je odbije iz istog razloga, rekavši joj kako bi njezina ljepota stvarala samo neprilike.
Rione tada uzme vruće željezo i prisloni ga na svoje lice. Za nekoliko trenutaka zauvijek nestade njezine ljepote.
Hakuo je tada prihvati za učenicu. U spomen ove zgode, Rionen napisa pjesmu na stražnjoj strani ogledala:

“U službi svoje carice palila sam tamjan
kako bi namirisala svoje gizdave haljine,
Sada kao prosjak bez doma palim svoje
lice kako bih stupila u zen hram.”

Prije odlaska sa ovoga svijeta, Rionen je napisala još jednu pjesmu:
“Šezdeset i šest puta gledale su ove oči
smjenu jeseni.
Dovoljno sam ispitivala mjesečev sjaj,
Ne pitam više.
Slušam samo glas borova i cedrova u trenutku kada
vjetar miruje.”


Ima jedna bitna razlika:
Rionen je htjela upoznati Boga , a Edita Ga je već upoznala i ne može bez njega.

Zadnje uređivanje krena : 04.03.2015. at 11:07.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 11:59   #42
Evo još 1:

http://duhos.com/ne-trazi-ljubav-na-...vir-tabakovic/

Dakle, potraga je išla smjerom avanturizma, putovanja, adrenalina... i ne nađoše ništa... onda se fokus prebacio od vanjske potrage ka unutrašnjoj... i eto ti Boga... obiteljski background je diktirao da bude sve skupa institucionalizirano i kršćanski usmjereno... i eto - čovjek blista od sreće, srce mu je puno ljubavi... i to je ono što se računa... iako kritičar može uvijek reći da je čovjek izmanipuliran, te da je jednu ovisnost (o adrenalinu) zamjenio drugom, no ovo je legitiman put samospoznaje, kao i svaki drugi... Ako ćemo prema Gurdjieffu (a hoćemo ) i njegova 4 puta samospoznaje, jedan od puteva je put monaha tj. put ljudi kojima vladaju emocije, tako da Bog nije nikada bio bliže nego je danas, samo treba izabrati pravi proizvod iz izloga fakira / iz izloga Elvira / iz izloga jogija (na federe) / 4. izlog trenutno je u rekonstrukciji dok se ne nađe novi prodavač.
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:39   #43
Quote:
Dostoj kaže: Pogledaj post
Evo još 1:

http://duhos.com/ne-trazi-ljubav-na-...vir-tabakovic/

Dakle, potraga je išla smjerom avanturizma, putovanja, adrenalina... i ne nađoše ništa... onda se fokus prebacio od vanjske potrage ka unutrašnjoj... i eto ti Boga... obiteljski background je diktirao da bude sve skupa institucionalizirano i kršćanski usmjereno... i eto - čovjek blista od sreće, srce mu je puno ljubavi... i to je ono što se računa... iako kritičar može uvijek reći da je čovjek izmanipuliran, te da je jednu ovisnost (o adrenalinu) zamjenio drugom, no ovo je legitiman put samospoznaje, kao i svaki drugi... Ako ćemo prema Gurdjieffu (a hoćemo ) i njegova 4 puta samospoznaje, jedan od puteva je put monaha tj. put ljudi kojima vladaju emocije, tako da Bog nije nikada bio bliže nego je danas, samo treba izabrati pravi proizvod iz izloga fakira / iz izloga Elvira / iz izloga jogija (na federe) / 4. izlog trenutno je u rekonstrukciji dok se ne nađe novi prodavač.
Ali još više ima onih koji puno traže pa ne nađu ništa. Pa više i ne gledaju izloge.

Ili naprave suprotno od Edite. Kao što je to napravio njezin kolega glumac:
http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...3/Default.aspx

Belmondo Miliša: Skinuo sam habit jer nisam mogao biti pošteni svećenik

Belmondo Miliša (52), splitski glumac i teolog, velik je dio svojih kreativnih interesa u posljednje vrijeme usmjerio na pripovijedanje, predavanje i propovijedanje – na vještinu govorenja - tako da za veljaču priprema niz od šest predavanja za nastavnike o tome kako bi mogli uspješnije komunicirati s djecom ranog školskog uzrasta. Do kraja godine planira napisati čak i priručnik o pripovijedanju. Pedagoški rad ga, veli, veseli:

Zadnje uređivanje krena : 04.03.2015. at 13:14.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 14:03   #44
Meni je to uvjerljivo poput plana 21 ili Sanaderove jamstvene kartice
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 15:57   #45
Budalaštine ovo o Editi...pa naravno da se u Splitu zna da je bila na bijelome ...sad piše neke opozive ravno iz svoje ćelije...glupo mi je to razvačenje cijelo s tom nazoviglumicom...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 16:13   #46
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Meni je to uvjerljivo poput plana 21 ili Sanaderove jamstvene kartice
I meni je sve to malo čudno i sumnjivo: http://www.tportal.hr/magazin/estrad...samostana.html
Mladoj glumici se objavio Bog i šapnuo joj da se njemu totalno posveti. I onda je izbarala da otiđe bogu iz nogu i da nema kontakta ni sa najmilijima.
Nije li to malo svirepo od nje prema rodbini ??!!

Mogla je ići i puno bliže i isto strogo: http://benediktinke-zadar.com/zadarski-mir/

I ovoj se Bog objavio, ali nije išla u samostan:
http://www.laudato.hr/Tko-je-ovdje/N...azgovor-s.aspx

'Ja sam dvaput zapela u životu – prvi put kao pop zvijezda, a drugi put živeći ideju američkog sna koji to nije bio. Prvo sam promijenila kontinent i napustila svoju uspješnu karijeru pjevačice. No onda sam ponovno zapela. Udala sam se, stvorila predivan dom, produbila vjeru, no i dalje sam se borila s depresijom, anksioznošću i svojim suprugom. Pravo buđenje za mene je nastalo tek u trenutku kad sam shvatila da sve promjene u životu mogu napraviti jedino ako ta želja dolazi iznutra pa sam upravo to i učinila. Stoga želim svoje gledatelje potaknuti da žive s više ljubavi, radosti, slobode i hrabrosti. Putujući diljem Amerike, upoznala sam različite tipove ljudi, a njihove su me priče inspirirale. Želim da sada inspiriraju i vas', rekla je pjevačica u prvoj epizodi svog showa.

Zadnje uređivanje krena : 04.03.2015. at 16:32.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 16:13   #47
Mani je htjela paznju preko tude grbace. Zlobna babetina. Ne znam sto joj to treba jer iza nje stoji dostojan rad. Htjela se uzvisiti tako da drugog popljuje. Pa to nikad ne prolazi.

Edita sad nakon 15 godina demantira nesto sto je apsolutno nebitno.
I toliko prica da je sretna a ne izgleda nimalo sretno. Izgleda kao neka bakica koja prodaje sir na trznici.
Mlada i prirodno lijepa zena a tako. Steta.
Sreca zraci ljepotom a ja to kod edite ne vidim.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 16:35   #48
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post
Mani je htjela paznju preko tude grbace. Zlobna babetina. Ne znam sto joj to treba jer iza nje stoji dostojan rad. Htjela se uzvisiti tako da drugog popljuje. Pa to nikad ne prolazi.

Edita sad nakon 15 godina demantira nesto sto je apsolutno nebitno.
I toliko prica da je sretna a ne izgleda nimalo sretno. Izgleda kao neka bakica koja prodaje sir na trznici.
Mlada i prirodno lijepa zena a tako. Steta.
Sreca zraci ljepotom a ja to kod edite ne vidim.
Pa to je najvažnije: da je ona sada sretna !
A kako i zašto je dospjela u samostan je stvar prošlosti. Ali ipak svi vole da se o njima priča sve dobro.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 16:53   #49
Valjda je to kao s onom haljinom. Svatko vidi drugo.
Ja ne vidim u editi sretnu zenu.
Izgleda mi kao da joj je mozak ispran vjerom.

A stvar je vjerske zadrtosti smatrat ovisnost necim prljavim. Uzalud je netko zatvoren i lobotomiran molitvama ako mu ego radi na toj razini da se ima potrebu javno opravdavati o nesretnoj ljubavi i malo bijeloga.
Ispravno bi postupila da je poucno rekla nesto iz svog iskuatva ili sutjela.
Ovako joj je pusim pricu.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 19:37   #50
I mene je iznenadilo priopćenje odvjetnika Edite Majić o izjavi Mani Gotovac. Mislim.. Mani je poznata po afektivnom tračibabanju. Tko tu ženu uopće svhaća ozbiljno? A Edita.. pa ono, ne bi je trebalo brigati što blebleće Mani Gotovac ako je već toliko u vjeri.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 22:52   #51
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Meni je to uvjerljivo poput plana 21 ili Sanaderove jamstvene kartice
Na što si mislio

Na Belmonda Milišu ili na Editu Majić??

I što ti nije uvjerljivo ??
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 22:54   #52
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Budalaštine ovo o Editi...pa naravno da se u Splitu zna da je bila na bijelome ...sad piše neke opozive ravno iz svoje ćelije...glupo mi je to razvačenje cijelo s tom nazoviglumicom...
Tko to zna?
Kada si to čula?
Tko je tebi rekao?
Zašto bi smo vjerovali tebi ili njima ,ali ne i Editi Majić?
Zašto je ona nazovi glumica? (a osvajala je glumačke nagrade npr?

(Kako da pisce ovakovih postova shvatimo ozbiljno
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:00   #53
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
I mene je iznenadilo priopćenje odvjetnika Edite Majić o izjavi Mani Gotovac. Mislim.. Mani je poznata po afektivnom tračibabanju. Tko tu ženu uopće svhaća ozbiljno? A Edita.. pa ono, ne bi je trebalo brigati što blebleće Mani Gotovac ako je već toliko u vjeri.
Meni se Editin razlog čini potpuno jasnim.
Prije svega mislim da je ona IZUZETNA ŽENA, koja je iskusila nešto IZUZETNO rijetko (mislim da se radi o nečem što se zove ''unio mystica'' tj stadij sjedinjenja sa transcedentnim ) i nakon toga postupila opet na poseban način.

Pošto je ona svjesna da njen rad i put utječe na mnoštvo mladih(i drugih ) ljudi
osjećala je potrebu da (vjerovatno) zlobna nagađanja i ogovaranja razjasni.
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:34   #54
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Meni se Editin razlog čini potpuno jasnim.
Prije svega mislim da je ona IZUZETNA ŽENA, koja je iskusila nešto IZUZETNO rijetko (mislim da se radi o nečem što se zove ''unio mystica'' tj stadij sjedinjenja sa transcedentnim ) i nakon toga postupila opet na poseban način.

Pošto je ona svjesna da njen rad i put utječe na mnoštvo mladih(i drugih ) ljudi
osjećala je potrebu da (vjerovatno) zlobna nagađanja i ogovaranja razjasni.
Zašto oni koji to dožive idu putem odlaska u samostan , ašram ili samoću.
Zašto ne bi išli putem: "cijepam drva vuče, vodu iz bunara- oh kako divno - oh kako čudesno" ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:01   #55
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zašto oni koji to dožive idu putem odlaska u samostan , ašram ili samoću.
Zašto ne bi išli putem: "cijepam drva vuče, vodu iz bunara- oh kako divno - oh kako čudesno" ??
Pa nedavno sam čitao jedan njen nedavni intervju(koji sad ne mogu naći pa neka neko pomogne ) na kojem je odgovorila na tvoje pitanje koje sam i sam sebi postavljao.

Ako se dobro sjećam rekla je da je ona čak 5 godina živjela ''među nama''
nakon što joj se dogodilo ''ono što se dogodilo'' ali da se željela
POTPUNO POSVETITI ZAJEDNIŠTVU S BOGOM .
-----

(Ovo sada nagađam i pišem ja )
čini se da ovaj svakodnevni život koji živimo ima hiljadu i jedan način da te omete i dekoncentrira i zakači sa svojih hiljadu udica koje te porobljavaju i čine neslobodnim.
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:13   #56
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post
Izgleda mi kao da joj je mozak ispran vjerom.

.
Čime tebi ili nama NIJE ispran mozak

Ti npr. gledaš smeće od serije crno bijeli svijet.
Zar ti nije time ispran mozak.


Ti chataš po netu i smišljaš obrane kako da ljudi ne pomisle da si udavača
Nje li ti ispran mozak beskrajnim,bezveznim,brbljarijama interneta , foruma, serija, fantaziranja

.....
Čemu si se ti ili ja ili oni koji čitaju POSVETILI POTPUNO kao što se Edita Majić posvetila?

Gledanju serija i internet flertu odgovaraš :klap:

OK, ako te to čini sretnom. Bravo za tebe

Samo mi nije jasno zašto bi mi trebali pomisliti da je Editi Majić ispran mozak a tebi nije
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:18   #57
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zašto oni koji to dožive idu putem odlaska u samostan , ašram ili samoću.
Zašto ne bi išli putem: "cijepam drva vuče, vodu iz bunara- oh kako divno - oh kako čudesno" ??
Našao sam taj intervju i odgovor na tvoje i moje pitanje!

http://www.laudato.hr/Duhovnost/Svje...kazalista.aspx

......
......
Cijela moja situacija kao glumice bila je pomalo osobita jer mi se činilo teško vjerojatnim da bi Bog želio pozvati u svoju službu nekoga tko je živio životom tako drugačijim od onoga koji živi jedna Bogu posvećena osoba. Uglavnom, te sumnje su mi zadavale najveću muku. Kad bih povjerovala u sumnje, da me Bog ipak ne zove, moja duša je bila neizmjerno tužna. Kad sam vjerovala u pomisao da nemam zvanje, to su bile najteže muke. I u trenucima kad bih povjerovala da postoji mogućnost da me Bog zove, osjećala sam se kao u nebu. Tako je to trajalo, kroz molitvu, pet godina. Uz to sam radila u kazalištu, obavljala sve kao do tada.
Međutim, od susreta s Gospodinom, moj se život promijenio: više ne bih ostajala po noći u kazalištu, prestala sam izlaziti, zabavljati se na razne načine, prekinula sam s nekim navikama koje mi nisu donosile nikakva dobra, posvetila sam se nekim stvarima koje sam možda trebala ranije napraviti. Zapravo, postavka moga života se potpuno promijenila. Ako sam i glumila, glumila sam za Isusa. Sve što sam činila, činila sam za Boga. Tako i taj posao koji me više nije uopće zanimao, u okviru toga da sam radila za Boga, imao je svoju neizmjernu vrijednost, kao i sve ostalo, jer nije toliko važno što se radi, nego da se to čini iz ljubavi prema Bogu. U duši sam nekako znala da će mi Gospodin dati sigurnost da me to uistinu On zove, da ta moja želja nije samo moja, nego da je i Njegova. Puno sam se preporučivala Gospi (u Zagrebu sam s Njom svakodnevno u molitvi razgovarala na Kamenitim Vratima) i sv. Josipu (meni najdražem svecu). Oni su mi pomagali u tom traženju Božjeg odgovora. I na kraju, po posebnom zagovoru Gospe Međugorske, Bog mi je dao razumjeti da me stvarno pozvao u samostan, u Karmel, onako kako sam u prvom trenutku bila i osjetila u duši.
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:22   #58
Na onom gore linku pomalo je nejasno da intervju ima
i drugi dio koji je ovdje

http://www.laudato.hr/Duhovnost/Svje...zalis-(1).aspx
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:34   #59
Edita je imala problema s narkoticima, to je istina. Kako i zašto znam, neću objašnjavati, ali nemam razloga lagati niti imam ikakav interes iz toga.

Sve do ovog njezinog pisma u opovrgavanju izjava izrečenih od Mani Gotovac sam vjerovala u njezin zen, spokoj, pronađenog Isusa.
Međutim, ovo pismo itekako pokazuje da je u njoj još živ glumac, povrijeđen ego, svijest o vlastitoj važnosti i veličini.
Očito joj je jako bitno da ju se percipira "svetom". Itekako ju brine tuđe mišljenje.
Nekako mi je to nespojivo sa nekim tko je pronašao mir u sebi.
Doll Fetish is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 07:58   #60
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Tko to zna?
Kada si to čula?
Tko je tebi rekao?
Zašto bi smo vjerovali tebi ili njima ,ali ne i Editi Majić?
Zašto je ona nazovi glumica? (a osvajala je glumačke nagrade npr?

(Kako da pisce ovakovih postova shvatimo ozbiljno

Daj ne izmišljaj...molim te ako nisi živio u Splitu nemaš pojma šta je Split i da se ovdje sve zna...i moš mislit da se prije ovoga za nju znalo u javnosti...kakve je ona nagrade dobila? neke kvazikazališne?...ja nisam imala pojma ko je ona do njenog grand showa odlaska u samostan a sad i od tamo imamo Big Brother izgleda...kao što je neko rekao samo da je publiciteta, nek se priča....prosječni penzioner može možda nabrojat pet likova iz Larinog Izbora ivatre Ivanjske...al za nju do ovoga niko nije ni čuo...

Zadnje uređivanje katarina32 : 05.03.2015. at 08:09.
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.