Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2006., 21:46   #1
Bi li u Hrvatskoj moglo funkcionirati školovanje od kuće...

kao sto to funkcionira u drugim zemljama. Imam dosta poznatih,pa i bliskih prijatelja koji tako skoluju svoju djecu i bas me to zaitrigiralo. Imam dvije cure koje su jos male ali sam pocela debelo razmisljati o nacinu na koji ce se skolovati. Ovdje ima puno opcija pa je sve na roditeljima. Financijske mogucnosti su isto vazne za takvu odluku.
NAdam se da svi dovoljno razumiju engleskoga,ako netko ima pitanja probat cu na njih odgovoriti.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 22:24   #2
sumnjam da djeca i njihovi roditelji mogu imati dovoljno discipline. osim toga, zar nije nepravedno djeci uskratiti doživljaj škole? znam da se kojekakve gluposti dešavaju, ali ne možemo ih zatvoriti i izolirati.
__________________
.......
povijest smrti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 12:11   #3
Quote:
povijest smrti kaže:
sumnjam da djeca i njihovi roditelji mogu imati dovoljno discipline. osim toga, zar nije nepravedno djeci uskratiti doživljaj škole? znam da se kojekakve gluposti dešavaju, ali ne možemo ih zatvoriti i izolirati.
pa rita je rekla da je to jedna od opcija. ti ne moras nuzno dijete skolovati na taj nacin
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 00:33   #4
meni je to pitanje padalo na pamet, imam adekvatno obrazovanje i mogla bi sama podučavati svoje dijete kroz osnovnu školu. koliko znam zakon to još uvijek ne dozvoljava
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 00:53   #5
Koliko znam iz iskustva ta djeca su sve samo ne izolirana. Jesi procitao/la clanak?
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 22:24   #6
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
meni je to pitanje padalo na pamet, imam adekvatno obrazovanje i mogla bi sama podučavati svoje dijete kroz osnovnu školu. koliko znam zakon to još uvijek ne dozvoljava
Baš me zanima kakvo je to adekvatno obrazovanje da poučava sve predmete kroz osnovnu školu
Baraba12321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 22:30   #7
Nastavak na prošli post - nevjerojatno je da netko kao roditelj misli da je bolji, pametniji i stručniji od osobe koja se školovala za to zanimanje.

Isto kao da ko potpuni laik dođete radit u programersku firmu pa vas traže nešto isprogramirat u Javi. Puno biste proučavali literaturu, mogli nešto napravit na tom tragu, ali niti izbliza toliko kvalitetno kao osoba koja ima veliko iskustvo s tim i/ili je za to školovana
Baraba12321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 05:10   #8
Naravno da bi. Više sam zadovoljan takvim školovanjem nego u školi. Instrukcije iz matematike i engleskog su mi pomogle i digli me na nivo iznad prosjeka kad bi naučio. Zatim,ako roditelj nešto zna,on bi mi objasnio bolje nego učitelj. Pričamo o državnom školovanju,država svuda ima vezu pa tako i među učiteljima. Vidio sam kako u školi rade krajnje neprofesionalni ljudi a radi se o odgojnoj i obrazovnoj instituciji,više bi zbog toga volio da se djeca odgajaju kući i da postoji sloboda izbora za takav način. Izolacija? Smiješno,postoje aktivnosti van škole a za vrijeme školskog sata ionako nema druženja u klasičnom smislu. Više bi se družio ionako sa frendovima iz kvarta nego sa školskim frendovima. Želite li djecu u državnoj školi sa nametnutim programom,ok ali imajmo onda slobodu izbora jer ljudi sa HZZ su ionako školovani u hrvatskom školstvu a hrpa ljudi niti ne radi u struci.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 09:40   #9
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
više bi zbog toga volio da se djeca odgajaju kući i da postoji sloboda izbora za takav način.
pa djeca se primarno i odgajaju kod kuće, u obitelji. barem bi trebali, zar ne? druga stvar je kaj neki to prepuštaju vrtiću/školi/ulici.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:13   #10
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Naravno da bi. Više sam zadovoljan takvim školovanjem nego u školi. Instrukcije iz matematike i engleskog su mi pomogle i digli me na nivo iznad prosjeka kad bi naučio. Zatim,ako roditelj nešto zna,on bi mi objasnio bolje nego učitelj. Pričamo o državnom školovanju,država svuda ima vezu pa tako i među učiteljima. Vidio sam kako u školi rade krajnje neprofesionalni ljudi a radi se o odgojnoj i obrazovnoj instituciji,više bi zbog toga volio da se djeca odgajaju kući i da postoji sloboda izbora za takav način. Izolacija? Smiješno,postoje aktivnosti van škole a za vrijeme školskog sata ionako nema druženja u klasičnom smislu. Više bi se družio ionako sa frendovima iz kvarta nego sa školskim frendovima. Želite li djecu u državnoj školi sa nametnutim programom,ok ali imajmo onda slobodu izbora jer ljudi sa HZZ su ionako školovani u hrvatskom školstvu a hrpa ljudi niti ne radi u struci.
ja se slazem da postoje razliciti profesori, od onih vrsnih od koji pokupis znanja za cijeli zivot do onih koji ti ubiju i trunku motivacije za ucenje,a znanje ne prenesu nikakvo. nazalost, svi su, manje vise, jednako placeni.
cak i kada bi se kroz neko vanjsko vrednovanje promatrali njihovi rezultati, opet bi se neki provukli, upravo radi djece kojoj su roditelji mogli platit instrukcije ili su im sami roditelji nesto pojasnjavali (uz naravno, djecu koja masu toga mogu nauciti sama).

ali, i dalje mislim da je dobro da dijete bude neko vrijeme u skoli/ucionici (mozda ne 6 sati/5 dana u tjednu, ali 3/dnevno svakako) jer i u ucionici djeca uce, ne samo nastavno gradivo.
uce o svijetu gdje ima pametnijih i glupljih ljudi od njih, o ljudima koji kasne, lazu, uce kako moraju cekati, kako se neki moraju "guzicarit" za naklonost nastavnika, kako neki prave nered i kaos, kako su neki ljudi mocni a neki bespomocni, da su neki inovativni i kreativni, a neki nezainteresirani....uce rjesavati probleme, uce rjesavati dosadu, donositi odluke.
i to ih isto priprema za zivot, gdje ce sigurno nekada biti u timu sa kojekakvim ljudima i susretat se sa razlcitim zahtjevima.

odgoju je baza u obitelji, ali nemaju sve obitelji kapaciteta odgajati djecu i zato je dobro da se djeca krecu u krugu nekih drugih odraslih, sa nekim drugim vrijednostima, sa nekim drugim stavovima i zivotnim iskustvima.

povremeni boravak u skoli (iako idealno i u vrticu) vidim kao priliku da se neka djeca zastite od nasilja doma.
nekoj djeci je to i prilika da pojedu topli obrok u danu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 01:29   #11
Čitala sam puno literature na tu temu.
Ni sam nisam načisto što mislim o tom načinu školovanja. Ima svojih prednosti definitivno.
Znam na primjeru svoje najstarije kćeri što može učiniti od djeteta nekvalitetan učitelj na početku školovanja(ona je živnula tek u petom razredu i od tada joj je škola super).
Ali u Hrvatskoj to još nije dozvoljeno kao prvo, a moji klinci su svi već školarci. Od malena smo ih naučili da vole čitati (u knjižnici su svaki tjedan bar jedanput), razvijali njihovu zainteresiranost za razne teme, ali nisam sigurna kako bi to funkcioniralo da sve o nama ovisi. Oni su samostalni, odgovorni s puno prijatelja, a mi smo tu da popunjavamo neke praznine, da im potičemo želju za novim saznanjima i mimo škole.
lelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 12:12   #12
ja ne vidim link na clanak
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 13:29   #13
Mislim da to ne funkcionira na nacin na koji funkcionira klasicna obrazovna ustanova....

Iz jednostvanog razloga sto mislim da roditelj kod kuce ne moze nikad pruziti ono sto pruza skola i njena okolina...socijalni kontakt je bitan faktor u razvoju svake osobe..neka socijalna inteligencija ak ce te je tak zvati...

Iz dva vrlo bliska i izrazito losa primjera...po mom misljenju takvo educiranje je neuspjelo...na vise razina..prvo na onoj edukativnoj..djeca nisu prosla samo tako testiranja, kad su na kraju bila poslana na redovnu nastavu, dapace curica je morala ponavljati razred..i dan danas je razvidno da nema neka znanja koja su njeni vrsnjaci vec usvojili...drugo ona drustvena razina...da ne pricam kakve su prilagodbe prolazili oba dvoje na novu okolinu i ljude i ucili neke vjestine, koje djeca vec nauce u prvom osnovne.....totalno istraumatizirana djeca i obrazovno zaostala barem jednu skolsku godinu za svojim vrsnjacima......samo zato jer se tim roditeljima svidjelo iz samo njima znanog razloga drzati djecu doma...

trece...roditelji jako tesko odrzavaju ritam, diciplinu, i fokusiranost...jer su doma....i jako je lako prekinuti rad...i dovoditi se u napast....zbog toga su na kraju i odustali jer sami sebe nisu mogli kontrolirati i disciplinairati...napravili su experiment na vlastitoj djeci...i djeca to i dan danas placaju..

.Naprosto mi je neshvatljivo da ljudi misle da mogu obaviti isti posao, za sto se neki pojedinci skoluju .....nekako mi je sve to brzopleto/olako razmisljanje...

Na kraju..zelim reci da vjerojatno ima roditelja koji su obavili svoj posao fantasticno...ali mislim da su to rijetki primjeri....mislim da bi vise upalila neka satelit/internet ucionica/ skola za one krajeve gdje nema skola, infrastrukture i slicno i gdje je jako mali broj djece....


mozda imam negativni stav i predrasude zbog ovoga sto sam vidjela vlastitim ocima....ali za sada je tako...znam da u SAD-u to prakticiraju jako puno...ali jednostavno nisam neki pobornik toga...ako netko hoce ok...ja ne bih...
__________________
Standing at the crossroads.....
talking to my angel friend...

Zadnje uređivanje Renegade : 29.12.2006. at 14:09.
Renegade is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 13:53   #14
Mozda je isto tako indikativno da se za takvo obrazovanje odlucuju roditelji zbog smanjenog budjeta...opcenito govorim o USA...ovisi u kojem dijelu grada zivis i gdje ces ici u skolu...pa ako zivis u nekom prosjecnom dijelu takve su i skole...odnosno puno ovisi koliko koja county ili ti po naski zupanija, izdvaja po uceniku sredstava za obrazovanje za jednu skolsku godinu...pa omjeri ucenika i nastavnika......osim ak si pun love pa ih posaljes u privat skolu... i iz straha da im djeca ne upadnu lose drustvo...pa droga i tomu slicno....

U Europi je malo drugacije obrazovanje oragnizirano..i opcenito se tezi jednom standardu za sve...dok u SAD-u je drugacije organizirano i ne postoji centralizirani standard....nego je to ovisi od drzave do drzave...sem mozda SAT-ja...i srodnih ispita... pa se bira temeljem mogucnosti...financijskih naravno.

Opcenito se radi o dva potpuno razlicita obrazovna sustava...nisam sigurna sto bi se postiglo takvom edukacijom kod nas u RH..odnosno sto je cilj toga..i zbog cega...?

isto tako sam primjetila da je to jako popularno medju ljudima sa izrazenim vjerskim uvjerenjima...pa su tako i materijali i i organizacije koje to organiziraju obicno vezane za vjerske organizacije i organiziranu religiju...pa nije nista cudno naci matreijale za skolu koji se reklamiraju kao evolution free and bible based....

sto nije moj cup of tea...ali ko hoce...

ako sam gdje pogrijesila neka me Rita ispravi...bilo bi zanimljivo nastaviti raspravu pro i contra...
__________________
Standing at the crossroads.....
talking to my angel friend...
Renegade is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 14:59   #15
Quote:
magic blue kaže:
ja ne vidim link na clanak
ni ja.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 18:56   #16
JOj oprostite ,malo sam smotana u zadnje vrijeme
Evo link na clanak koji me potaknuo da otvorim ovu temu.
http://www.suntimes.com/news/184566,...skul24.article
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 19:39   #17
I sto se tebi cini kao dobar razlog za homeschooling?Ono, zasto to zelis...?

Kakve su skole u tvojoj okolini...?
__________________
Standing at the crossroads.....
talking to my angel friend...
Renegade is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 19:56   #18
mene ta ideja nimalo ne odusevljava. doma sjediti s klincem i poducavati ga 5 sati? ne znam bas...skola ima svojih cari, osim toga u grupi se lakse uci nego sam. a gdje je tu socijalizacija, drustvo, prve ljubavi itd...moje misljenje, ali ako nekoga to fascinira-neka izvoli.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 20:21   #19
Sta ja znam...procitala sam nesto literature na tu temu.....socijalizacija i edukacija djece iz programa kucne skole...moj neki oprez i predrasude se svode na to dvoje...jer nema dovoljno cvrstih podataka...
.....a koliko se dalo naci...nekoliko ispitivanja i papira sa nekih vecih sveucilista u SAD-u...
do sada misljenja su podijeljena...
vecinom jer, istrazivanja nekih institucaija su nedovoljna i na nedovoljnom broju uzoraka(tipa 30 -oro djece )..pa i sami kazu da se ne mogu primjeniti na generalnu populaciju...

a ostatak istrazivanja se svodi na podatke koje su objavile organizacije koje se bave skolom kod kuce...a oni su prilicno diskutabilni i nisu objektivni...zapravo sluze za reklamu...
__________________
Standing at the crossroads.....
talking to my angel friend...
Renegade is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 23:56   #20
Ovi primjeri za koje znam su uglavnom ljudi koji su viseg stupnja obrazovanja i koji nisu bili zadovoljni skolama u okolici. Programom i strukturom skolovanja. Vecina ih je nekakvih struka koja se bave naobrazbom,znaci profesori. Mene bi bilo frka tak nesto jer bas i nisam neki disciplinirani tip. NApravila bi tako nesto jedino kad bi imala dovoljno love da im omogucim da imaju profesore koji bi mi dolazili doma i pomogli oko stvari koje ja bas i ne mogu i kad bi imala sve ostalo sredjeno da nis drugo ne moram radit osim bavit se djecom.
Dobro je u toliko sto nisi vezan za jedno mjesto(skolu) i mozes putovati nesmetano(zivjet na vise lokacija) , djeca se mogu bavit aktivnostima kojima se inace ne mogu bavit ako su od 8-3 u skoli. Ima svojih prednosti ali i mana,naravno.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.