Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2015., 15:49   #321
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nacionalist koji je prerastao nacionalno nije više nacionalist. To je jedno.

Drugo, nacionalist koji je nacionalist itekako poštuje i voli druge nacionaliste jer dijele ista mišljenja, iste stavove i istu ideologiju.

Mađarski i hrvatski nacionalisti se bolje razumiju nego mađarski i hrvatski internacionalisti ili nadnacionalisti ili neki treći.

Problem nastaje kada se počupaju oko istog teritorija, ali to je druga tema.
Nacionalisti se ne "počupaju" oko istog teritorija - to više nije (samo) nacionalizam.
Borci za "Veliku Srbiju", "Nacističku Njemačku"... i sl. nisu izazvani nacionalizmom napadnutih, nego mržnjom prema nepodobnim nacijama.
Jugoslavija ("Velika Srbija") nije se raspala zbog nacionalizma, nego zbog borbe šovinista i nacista protiv nacionalne ravnopravnosti.
Jedino su nacionalisti sposobni za NORMALAN internacionalizam!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 15:56   #322
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Jedino su nacionalisti sposobni za NORMALAN internacionalizam!
Za sada su jedino kapitalisti sposobni za normalan internacionalizam.

Iako im naravno ne pada na pamet da to pokažu nekom parolom poput one *radnici svih zemalja ujedinite se*.

Oni se ujedinjuju u miru i tišini. Buka je za neke druge.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 21:23   #323
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Nacionalizam je NORMALAN izbor, a progone ga šovinisti i nacisti.

Pozdrav
Nikola Duspara
kako u praksi izgleda taj vaš nacionalizam ?

nacionalizam u praksi se svodi uglavnom na dvije stvari - svađa oko granica sa drugim državama i maltretiranje manjina unutar svojih granica. sve ostalo je sporedno. u teoriji možda postoji još nešto , ali u stvarnom životu je tako.
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 22:48   #324
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
kako u praksi izgleda taj vaš nacionalizam ?
treba razlikovati podtipove nacionalizma

domoljublje
Quote:
u pozitivnom smislu nacionalizam je isto što i domoljublje (patriotizam). Ovdje prepoznajemo činjenicu da se ideja nacionalizma nastavlja na etnički (narodi) identitet - osobinu koja je toliko uobičajena u ljudskom rodu da uopće ne postoji povijesno sjećanje na vrijeme u kojem ljudi sebe nisu doživljavali kao pripadnike nekog naroda
šovinizam
Quote:
u negativnom smislu nacionalizam se poistovjećuje sa šovinizmom prema nepripadnicima vlastite nacije. Ovdje prepoznajemo činjenicu da su pronositelji nacionalističkih ideja prečesto pribjegavali gradnjama negativnih stereotipa o drugim narodima, kako bi motivirali pripadnike vlastitog naroda na okupljanja radi stvarne ili zamišljene opasnosti od agresivnosti drugih naroda
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 20:44   #325
ako sam dobro shvatio po vama su nacionalisti samo oni koji mašu zastavama i pričaju prazne govore , a oni koji mlate srbe i komuniste , to po vama nisu nacionalisti nego šovinisti. koliko znam , na ove prve se nitko ne buni i ne dira ih , a kad kažemo nacionalist u običnom govoru , onda uglavnom mislimo na ove druge , koji su i krivi da riječ nacionalist ima takvo negativno značenje . Ali kako vi mislite ogradit naziv nacionalizam od takvih pojedinaca i skupina , koje se tim nazivom često i rado služe , i koji su poprilično brojni i sve glasniji u današnjem svijetu.
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 21:01   #326
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
ako sam dobro shvatio po vama su nacionalisti samo oni koji mašu zastavama i pričaju prazne govore , a oni koji mlate srbe i komuniste , to po vama nisu nacionalisti nego šovinisti. koliko znam , na ove prve se nitko ne buni i ne dira ih , a kad kažemo nacionalist u običnom govoru , onda uglavnom mislimo na ove druge , koji su i krivi da riječ nacionalist ima takvo negativno značenje . Ali kako vi mislite ogradit naziv nacionalizam od takvih pojedinaca i skupina , koje se tim nazivom često i rado služe , i koji su poprilično brojni i sve glasniji u današnjem svijetu.
pa nije baš tako

često SDPovska ekipa napada sve domoljube prozivajući ih klerofašističkim nacionalistima
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 21:38   #327
Nemam nikakvog razloga vjerovati da sam nekome drag zato što sam mu sunarodnjak, ili da mi netko ne može nanijeti zlo zato što smo iste narodnosti. Hrvat mi može nauditi isto kao i tuđinac. U Drugom svjetskom ratu Hrvat partizan ubijao je svog brata Hrvata ustašu i obrnuto. Međutim, da bi mi sunarodnjak naudio za to mora imati poseban razlog. Sunarodnjaku nisam drag samim time što sam Hrvat, ali s druge strane tuđincu sam mrzak samo zato što sam Hrvat. Nepoznati tuđinac može me mrzjeti i željeti mi nauditi samo zato što sam Hrvat, a sunarodnjak ne može (mora imati poseban razlog). Stoga domoljublje, rodoljublje i nacionalizam imaju smisla.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 01:27   #328
Evo na wikipediji, definicija nacionalizma je sljedeća "Nacionalizam je privrženost vlastitoj naciji i njenim interesima", pa samim time dolazimo do zaključka ako je interes nacije ili države teritorijalno proširenje na stetu drugih drzava, nacionalisti će se boriti za to.

Jedino sto ja ne razumijem(iz ovog gore primjera) sta nacionalisti imaju ako ce se drzava prosiriti? Oce li drzava imati vise prirodnih resursa pa će biti bogatija ili je to samo neko lično zadovoljstvo (kod nacionalista) da njihova država pobjeđuje (to me podsjeća na ona vremena dok su ljudi zivjeli u hordama, pa se borili izmedju sebe kao zivotinje )

Čuveni Karl Marks je shvatio da drzava i ideologija(nacionalistička) kvare čovjeka, zato su u vrijeme socijalističkog režima nacionalisti su bili po zatvorima pa su mnogi poslije dosli na vlast, kao sto je i Šešelj.

ovo o čemu sam pisao je vjerovatno "nacionalistička ideologija", pa stoga moramo podijeliti ideologije na vise načina... zato što postoji i marksistička ideologija, i mnoge druge...

Edit: sto se tiče Jugoslavije, raspala se vjerovatno zato sto su na vlast dosli nacionalisti, a vlast zavarala narod da će biti bolje, i takodje je vlast raspirala mrznju prema drugim nacijama, a narod je isao stopama vlasti.

Žalosno je to sto mi u BiH moramo dovoditi Kineze da nam prave termoelektrane, onakve kakve smo mi pravili 50 godina prije njih. Da... "bolje" nam je nego za vrijeme Jugoslavije
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:56.