Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2004., 22:52   #81
jao daleko si ti ravana cak i od neke teoretske ideje Ahimse, i razumijevanja Samkye i Yoge ako se osjecash ugrozhenim od homosexualaca i ak taj tvoj osjecaj ugrozenosti prouzrocuje onakve izljeve agresivnosti. nalazim da je vishe nego cudno "drzati predavanja" o Samkyji i Ahimsi, 8 staza Yoge, a s druge strane istovremeno biti toliko udaljen od toga.

ok, natrag k Yogi, hrani, energijama.
to znaci van iz Neta, i natrag k prirodi, na frishki zrak, ovo je najbolje vrijeme za meditacije uz rijeke, potoke, za planine, morsku obalu, tihi razgovor s planinskom shumom, ili glasni, kako vam je drago.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 15:47   #82
Quote:
jimmy jazz kaže:
jao daleko si ti ravana cak i od neke teoretske ideje Ahimse, i razumijevanja Samkye i Yoge ako se osjecash ugrozhenim od homosexualaca i ak taj tvoj osjecaj ugrozenosti prouzrocuje onakve izljeve agresivnosti. nalazim da je vishe nego cudno "drzati predavanja" o Samkyji i Ahimsi, 8 staza Yoge, a s druge strane istovremeno biti toliko udaljen od toga.
Vidim da si pun siddhija i znas sto mi se odvija u umu

Enivej pisuci o hinduizmu moram pisati o yogi, samkhyi i svemu ostalom sto ga sacinjava sto objektivnije uspijem. Ne znaci da to i sljedim ili sam vjerujem. A tolerancija nije isto sto i pusenje svacijih gluposti. Nisam jos ni jednog yogina cuo da prihvaca homoseksualizam. Shivananda je znao bit prilicno "agresivan" u mnogim istupima, pogotovo kad je dharma/moral u pitanju. Nemoj koristit ahimsu kao opravdanje za ljudsku slabost i nemoral. To se obicno pretvori (i dolazi iz) osobne zelje za "prostorom za manevar" i opravdanje vlastitih gluposti. Nisam uopce reagirao ni kad me jedan pederoslav pkuso vatat, pipkat isl, cak je spavao kod mene u sobi, iako ne bi da sam unapred znao sto ce pokusat. Nije mu bas uspjelo, vise nije dolazio al apsolutno nikakvog beda. Medjutim ne mislim pustat svaku budalu da zahebava i prije svega ismijava religiju i izvrce ju, kao ni naturanje nemoralnih stavova drugima kao ljudske vrijednosti. Razlika je izmedju osjecaja dharme i zelje da se ona ne omalovazava i nasilja pa ako ti to ne vidis badava ti yoga jer nemas osnova morala koje su potrebne za svaku duhovnu praksu.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 00:20   #83
Patanjali, Yoga Sutre, poglavlje 1.,
33.
Nesmetani mir misli se postize kroz kultiviranje dobrih osjecaja prema sretnima, sucuti prema nesretnima, zadovoljstva u vrlima, i indiferentosti prema loshima.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 00:25   #84
nema dharme. nema vedantizma. nema ni hinduizma kakvog ga poznamo. Yoga ide dublje.
dharma je kao svaki moral relativna kategorija uvjetovanja vremenom i prostorom. u Yogi ne igra nikakvu ulogu!
tu se stvari i pojave spoznaju dobrim i loshima, preko iskustva ili unutarnjih saznanja.
dogme ne postoje.
da bi bio dobar hindus morash mozda slushat dogmu dharme.
da bi bio u skladu s Yogom, moras npr. shvatiti ahimsu, i inkorporirati ju.
dharma, kaste, gite, no thaks to su sve vanjski oblici indijskog drustva, i kao takvi sekundarni. meni je vazan spirit, ono sto je unutra. a o tome se radi.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 01:41   #85
ah teorija..u Yogi - Sivananda rece:

Jedan gram prakse vrijedi vishe tona teorije
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 09:27   #86
Popisham se na (Raja) Yogu, uopce me ne zanima, prema tome ne tangiraju me tvoje price

Ocemo citirat shivanandu?

Kao izjave sa xyz se treba obracunat bez milosti!? Ili sto govori o obiteljskim ljudima (tj svima koji ne sljede brahmacharyu) il sto govori o Giti? Il sto govori o dharmi? Lako izvlacit sto nam se svidja iz kompletne slike. O dharmi govore svi, bez obzira koji vid sadhane sljede. To sta se nekom ne svidjaju moralne furke zato sto bi tio i ovce i novce se moze i puno iskrenije i jednostavnije rec, bez trazenja opravdanja u Yogi
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 10:41   #87
imash razlicitih Yoga, a sve se baziraju na Patanjaliju. Patanjali je pocetak i baza. kao zapadnjak trebash znati razlikovati izmedju hinduizma i Yoge.
ja eto vishe cjenim budizam, tak da tu Shivini hinduisticki komentari nisu relevantni. treba znat razlikovati Shivanandu u Yogi, i Shivanandu kad prica o Giti. za Yogu ti ovo drugo nije potrebno. potrebno ti je ako si hinduist, il kao zapadnjak trebash neki eskapizam, a Ilijada i Odiseja su ti preblizu
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 12:21   #88
Ili ti isti smetaju ako bi se tia bavit yogom a zulja te moralka jer se istovremeno os zajebavat okolo.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 00:10   #89
on Pranayama

Hatha Yoga Pradipika

Chapter II.

On Pranayama.

1. Posture becoming established, a Yogi, master of himself, eating salutary and moderate food, should practice pranayama, as instructed by his guru.

2. Respiration being disturbed, the mind becomes disturbed. By restraining respiration, the Yogi gets steadiness of mind.

3. So long as the (breathing) air stays in the body, it is called life. Death consists in the passing out of the (breathing) air. It is, therefore, necessary to restrain the breath.

4. The breath does not pass through the middle channel (susumna), owing to the impurities of the nadis. How can then success be attained, and how can there be the unmani avastha.

5. When the whole system of the nadis which is full of impurities, is cleaned, then the Yogi becomes able to control the Prana.

6. Therefore, Pranayama should be performed daily with satwika buddhi (intellect free from raja and tama or activity and sloth), in order to drive out the impurities of the sushumna.


u 6 jednostavnih recenica sve je receno, iz glavnog djela o Hatha Yogi.

budem probal prevesti ak stignem. nema tu tu ezoterije, entiteta, kristala, sjedni uz rijeku i mirno dishi..uspori. bliss koji se dozhivi je neusporediv..(bash mi se nekaj takvoga desilo neki dan )

"air" je ovdje sinonim za Pranu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 22:13   #90
Smile Yoga

Imam pitanje za yogine (tj Jimmiya, ne znam kolko Fazlija ili JivanMukta itd uopce zalaze ode )

Bas malo gledo po netu i naso dosta verzija SN-a.

Zanemarimo sada invokacije i nudjenje prije samih asana. I neke verzije sa rijedje koristenim mantrama kao i onu malo cescu sa bija mantrama.

Razlike su od sustava do sustava i na sta se usmjerava prilikom izvodjenja (odredjene chakre ili nesto apstraktnije... )

A vidio i nekih razlika u asanama, od nezamjetnih do prilino velikih.

Ono sto me najvise, govoreci o ovim najcesce koristenim, zanima je sto se iste mantre ne poklapaju uvijek sa istim asanama.

Uvijek su mantre :
OM MITRAYA NAMAH
OM RAVAYE NAMAH
OM SURYAY NAMAH
OM BHANAVE NAMAH
OM KHAGAYE NAMAH
OM PUSHNE NAMAH
OM HIRANYA GARBHAYE NAMAH
OM MARICHAYE NAMAH
OM AADITYAAYA NAMAH
OM SAVITRE NAMAH
OM ARKAYA NAMAH
OM BHASKARAYA NAMAH

samo negdje sam vidio da se pocetak racuna sa DAKSHASANA (obicno uspravno stajanje) pozicijom (i tu ide prva mantra), a negdje sa Anjali mudrom ("namaste" pozicija) i tu ide prva mantra. Tako da je zapravo cijeli krug mantri u odnosu na asane u jednom od ovih slucajeva za jedan pomaknut u odnosu na drugi pristup.

Pretpostavljam da se asana mora poklapati sa mantrom pa je jedan od ovih u krivu, ali na netu sam nasao otprilike jednako jednih i drugih.
 
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 08:32   #91
... a što te to ne uče na katehezama?
Khonsu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 20:40   #92
hehe..Anjali Mudra mislish PranamAsanu?

pa, u najdetaljinje razradjenoj Jogi, Satyanandi Jogi, je pozicija stajanja sa rukama prema dolje basic pozicija. startna pozicija je upravo Pranamasana.

sad koje mantre na koju poziciji dolaze i nijee tolko bitno, jer ne poznam nikog da bi delal mantre sa Suryom..odnosno vjerojatno pznam..no Mantre sa Suryom ne donose apsolutno nish, ak ne postoji i druga Sadhana.
jer je naglasak kod Surye Namaskare na disanju i pokretima. Mantre su nadodane jer je Surya Namskara vrsta Mandale, pa da pojacaju svjesnost te Mandale. Mandale u cijem je sredistu nashe tijelo, organizam, bice. i kojom koncentriramo i podizemo energiju-psihicku i fizicku.
a za ostatak trebal bi pogledati tocno u knjigu..koja Mantra na koju poziciju. ima jako dobra knjiga Surya Namskara u Satyananda izdanju.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 20:48   #93
Quote:
jimmy jazz kaže:
a za ostatak trebal bi pogledati tocno u knjigu..koja Mantra na koju poziciju. ima jako dobra knjiga Surya Namskara u Satyananda izdanju.


Iako bitna je samo prva - da li Mitraya ide sa namaskarom ili prije njega.
 
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 22:56   #94
prva mantra ide s prvom asanom - Pranamasanom-uspravan stav, sklopljene ruke ispred srca, kukovi prema gore i napred podignuti, ramena opustena prema nazad, prsni kosh otvoren.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 09:14   #95
Fala
 
Odgovori s citatom
Old 05.05.2005., 16:48   #96
ok, pogledal sam sad u knjigu..nisam samo bil siguran dal je Mitraya prva mantra...no ak je onda ide sigurno s prvom pozicijom, Pranamasanom. i je, tako knjiga kaze:

prvo kratko uvod kak se moze mjenjati nasha mentalna struktura:

The sun mantras are not merely names of the sun, every sound syllable contained with them is the vehicle of a basic eternal energy (shakti) represented by the sun itself. By repetition and concetration on these mantras, the whole mental stucture will be benfited and uplifted.

1. Om Mitraya Namaha(salutations to the friend of all)

The first position, pranamasana, embodies the attitude of reverence to the source of life as we know it; the sun is regarded as the universal friend, endlessly giving light, heat and energy to support this and all the other plantes. In the scriptures, Mitra is described as calling man to acitivity, sustaining earth and sky and all creatures without discrimination, just as the early morning sun signals the beginning of the day's activites and sheds its light on all life.


p.s. mislish stvarno delati Pozdrav suncu s mantrama? sigurno je jako..
u knjigi ima interesantna informacija da je Surya ime sunca sunca poslije svitanja...posto svaka faza ima odredjeno ime...a to se i odrzalo kod nas - Zora.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2005., 20:13   #97
Osobno ne radim vjezbu surya namaskar, jer radim neke druge, slicne vjezbe (tandava, kaoshiki i sl.), pa ne mogu pomoci u tom slucaju. Ipak, ako mene pitas, najbolji su u tome clanovi Yoga u svakodnevnom zivotu, pa njih pitaj. Znam da oni rade tu vjezbu redovito, i imaju vrlo strucne trenere yoge. Mi u Margi radimo drevni tantricki ples tandavu, pa tako nemamo vremena jos i za surya namaskar.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 20:15   #98
nego Balkanijan prase, imas ti 32 Names of Durga..il neko drugi. na netu ih morem samo najti na Sanskritu
treba mi na engleskom

radi se o 32 Mantre, Durgi, koja je remover of obstacles...o invokaciji te energije. Tantra, ne
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 20:29   #99
Durrga Durgartishamani Durgapadvinivarini,
Durgmachedini Durgsadhini Durgnashini.

Durgthodharini Durgnihantri Durgamapaha,
Durgamgyanada Durgadaityalokadvanala.

Durgama Durgamaloka Durgamatmaswasroopini,
Durganargaorada Durganavudya Durganashrita.

Durganagyanasamsthana Durgamadhyanbhasini,
Durgamoha Durgamaga Durgamarthswaroopimi.

Durgamasursamhantri Durgamayudhadharini,
Durgamangi Durgamata Durgamya Durgameshwari.

Durgabhima Durgabhala Durgabha Durgadharini,
Namavalimimam yastu Durgaya mama manavah

Pateth Sarcabhayanmukto bhavishwati na Samshayah
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 20:34   #100
je, to je to..nazalost bez naglaski, to bum moral sam rekonstruirati!

thnx!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.