Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2014., 16:45   #1001
Latica obavezno puna provjera, to je samo provjera, nije slanje i tek kad dobiješ na e mail potvrdu da je obrazac ispravan tek ga tada šalješ.

A naravno obrazac ti nek bude spremljen i čeka da ga ili ispraviš ili pošalješ.
Irenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 16:48   #1002
Piše se 176, nikako 160
Irenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 17:04   #1003
Irenko,
puno HVALA, onda cekam detaljnu provjeru
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 17:28   #1004
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
Irenko,
puno HVALA, onda cekam detaljnu provjeru
možeš ju odmah vidjeti pod "status pune provjere", potvrda na mail mi stiže od sat dva do dan dva kašnjenja
RakSamac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 17:36   #1005
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
tako je...

pročitaj što je PU napisala......neoporezivi primitci (ako nisu prikazani na dan isplate) JOPPD se predaje do 15. za protekli mjesec – zbirno po osiguraniku i istoj osnovi – bilo koji dan od dana isplate a najkasnije do 15. za protekli mjesec:
Zanima me šta znači " zbirno po osiguraniku". Ako je radnik imao dva putna naloga da li se prikazuje svaki za sebe ili se zbroje u jedan iznos?
Radim U synesisu i vidim da mi u obrazac stavlja svaki putni nalog za sebe. Znači ako je radnik imao dva putna putna naloga sa šifrom 17 u obrazc mi to stavlja 2 puta. Ako treba zbirno po osiguraniku onda bi trebalo zbrojiti u jedan iznos sa šifrom 17? Šta znači zbirno po osiguraniku????
ATOMIX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 17:45   #1006
kako prikazati u JOPPD slučaj obustave za topli obrok? znači, radnik ima 3.000 neto ali mu skidamo 250 za topli obrok i on u biti dobije 2.750 i to je tako vidljivo na isplatnoj listi.

hvala
neznamništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 18:02   #1007
Pozdrav,
mogu li se neto plaće, zaposlenicima kod obrtnika, isplatiti u gotovini?
Zahvaljujem
Akimćitna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 18:10   #1008
Smile

Pozdrav!
Lijepo molim, zna li netko kako ispuniti IP obrazac za neisplaćene i neobračunate plaće u 2013. godini? Prijava je bila od 01.01.-31.05. ali plaće nisu bile obračunate. 1 radnik. Upisuju li se sve nule, zajedno s osobnim odbitkom nula ili kako?
IP mora biti predan.
Hvala
KašmirMafia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 18:15   #1009
Ovako kažu u RRIF-u u vezi isplate plaće u gotovini:

U javnosti se stvorio
zaključak kako se plaće radnika moraju isključivo
isplaćivati putem banke, doznakom na zaposlenikov tekući račun.*

*Uvidom u financijske propise dolazi se do drukčijeg
zaključka. Niti jedan propis nije obvezao poslodavce na
isplatu plaće na račun u poslovnu banku. Ali, postoje i neke
iznimke.*

*Tako npr. u slučaju ako se iz blagajne (npr. iz utržka)
želi uporabiti gotovina za isplatu plaća poslodavac to ne
smije učiniti jer zatečeni novac mora uplatiti na žiro-račun
(čl. 18. st. 1. Zakona o platnom prometu u zemlji - Nar.
nov., br. 117/01. i čl. 5. Odluke o uvjetima i načinu
plaćanja gotovim novcem - Nar. nov., br. 36/02.). Ako
poslije toga isplaćuje plaću može je isplatiti na tekući
račun radnika ili će podignuti novac u blagajni i isplatiti
u gotovini iz blagajne. Bitno je da postoji vidljiv novčani
tijek preko žiro-računa.*

* Razlozi za isplatu plaće na tekući račun su proizašli iz
praktičnih i ugovornih okolnosti. Za poslodavca je to
praktičnije, ne izlaže se riziku krađe i razbojstva kad se
prenosi gotovina, troškovi osiguranja i zaštite novca i
osoba su niži i dr. Nadalje, oni zaposlenici koji su dali
odobrenje banci da se s njihova tekućeg računa automatski
podmiruju njihove obveze, ili pak koji su podigli kredite i
obvezali se putem banke da će podmirivati dospjele anuitete
i dr. (npr. poslovna banka poslodavca preporučuje isplatu
plaća putem banke), sve su to suvremeni razlozi za isplatu
plaća putem banke.*

*Prema tomu, poslodavci najčešće iz internih ustrojstvenih
razloga odlučuju o načinu isplate plaća. Hoće li prihvatiti
zahtjeve nekih zaposlenika i napraviti iznimku i isplaćivati
plaću u gotovom novcu, to je stvar njihova sporazuma ili
radno-pravnog odnosa sa zaposlenicima. Ne postoji propis
koji bi unaprijed određivao da se neto plaća mora isključivo
isplaćivati putem banke.
KašmirMafia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 19:12   #1010
Quote:
Akimćitna kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
mogu li se neto plaće, zaposlenicima kod obrtnika, isplatiti u gotovini?
Zahvaljujem
Ne, plaće se nikako ne smiju isplaćivati u gotovini.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 19:50   #1011
samo se zanima da li za osobe koje su cijeli mjesec na bolovanju,,porodni dopust,,da li se njima nosi joppd do 15.02????' Hvala!!
dani1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 22:42   #1012
Quote:
KašmirMafia kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Lijepo molim, zna li netko kako ispuniti IP obrazac za neisplaćene i neobračunate plaće u 2013. godini? Prijava je bila od 01.01.-31.05. ali plaće nisu bile obračunate. 1 radnik. Upisuju li se sve nule, zajedno s osobnim odbitkom nula ili kako?
IP mora biti predan.
Hvala
Upisujes sve nule za one mjesece koje je radio i koji bi inace bili u ip-u. Za te mjesece upises i sifru mjesta rada. Ostali mjeseci ostaju prazni.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 22:42   #1013
Quote:
RakSamac kaže: Pogledaj post
možeš ju odmah vidjeti pod "status pune provjere", potvrda na mail mi stiže od sat dva do dan dva kašnjenja
Ali treba čekati na e mail, ma dođe dok nema gužve 5 min pa do dan kako kažeš.
Moj je bio ispravan na punoj provjeri kod e porezne, a status na mail pokazao dvije pogreške, dva djelatnika nisu imala iste šifre stanovanja kao na PK kartici tako da svakako valja pričekati.
Irenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 22:45   #1014
Quote:
neznamništa kaže: Pogledaj post
kako prikazati u JOPPD slučaj obustave za topli obrok? znači, radnik ima 3.000 neto ali mu skidamo 250 za topli obrok i on u biti dobije 2.750 i to je tako vidljivo na isplatnoj listi.

hvala
U joppd-u se ne prikazuju obustave od neto-place, samo neto placa.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 22:57   #1015
Quote:
ATOMIX kaže: Pogledaj post
Zanima me šta znači " zbirno po osiguraniku". Ako je radnik imao dva putna naloga da li se prikazuje svaki za sebe ili se zbroje u jedan iznos?
Radim U synesisu i vidim da mi u obrazac stavlja svaki putni nalog za sebe. Znači ako je radnik imao dva putna putna naloga sa šifrom 17 u obrazc mi to stavlja 2 puta. Ako treba zbirno po osiguraniku onda bi trebalo zbrojiti u jedan iznos sa šifrom 17? Šta znači zbirno po osiguraniku????
"Zbirno po osiguraniku" je po mom sudu kategorija koju treba izbjegavati, jer se gubi pregled što je i kada je prijavljeno u JOPPD, pogotovo kad su u pitanju putni nalozi, obračunani, a neisplaćeni na vrijeme.
Budući da ćemo onda trebati raditi ispravak, ne vidim kako to napraviti, ako budu "zbirno po osiguraniku", a isplatimo npr. samo jedan.

P.S.
Nisam primijetila da ih stavlja u više redova (nemam putnih naloga). Da nije različiti način isplate?

Usput, danas sam slušala djelatnika Porezne uprave kako objašnjava da se u slučaju iskazivanja obračunatih, a neisplaćenih putnih naloga i naknadnog ispravka (sa nule, na neki oblik isplate) ispravlja samo oznaka 17.
Drugim riječima, nikad nećemo napisati za dio putnog naloga u kojem se obračunava upotreba privatnog automobila u službene svrhe (oznaka 18) da nije na vrijeme isplaćen. Taj dio putnog naloga će se stavljati u JOPPD samo onda kada se isplati.
Trećim riječima, samo ćemo dio putnog naloga iskazivati s oznakom nula, ako je obračunat, a nije na vrijeme isplaćen.
Bože! .... siđi pa vidi!

Zadnje uređivanje apis16268 : 30.01.2014. at 23:01. Reason: uređivanje teksta
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 23:12   #1016
Quote:
Irenko kaže: Pogledaj post
Ali treba čekati na e mail, ma dođe dok nema gužve 5 min pa do dan kako kažeš.
Moj je bio ispravan na punoj provjeri kod e porezne, a status na mail pokazao dvije pogreške, dva djelatnika nisu imala iste šifre stanovanja kao na PK kartici tako da svakako valja pričekati.
Malo brkaš pojmove. JOPPD je ispravan, to sa šifrom stanovanja je upozoravajuća greška, obrazac možeš poslati i bez da to ispraviš (ako je uopće krivo, jer mislim da je u većini slučajeva kriva općina na PK kartici a ne onu koju ljudi upisuju u JOPPD, barem po mojim iskustvima). Uglavnom, nema potrebe čekati mail, u "Status pune provjere" možeš u roku 10sec do 5min vidjeti da li je obrazac ispravan.
capt.Picard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 23:13   #1017
Quote:
neznamništa kaže: Pogledaj post
kako prikazati u JOPPD slučaj obustave za topli obrok? znači, radnik ima 3.000 neto ali mu skidamo 250 za topli obrok i on u biti dobije 2.750 i to je tako vidljivo na isplatnoj listi.

hvala
U JOPDD ne idu niti obustave niti naknade, samo čisti neto.
capt.Picard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 23:26   #1018
Quote:
capt.Picard kaže: Pogledaj post
Malo brkaš pojmove. JOPPD je ispravan, to sa šifrom stanovanja je upozoravajuća greška, obrazac možeš poslati i bez da to ispraviš (ako je uopće krivo, jer mislim da je u većini slučajeva kriva općina na PK kartici a ne onu koju ljudi upisuju u JOPPD, barem po mojim iskustvima). Uglavnom, nema potrebe čekati mail, u "Status pune provjere" možeš u roku 10sec do 5min vidjeti da li je obrazac ispravan.

Sad me zbunjujete, kakvu provjeru? Ja sam do sad slala samo jedan obrazac i taj je prošao sa tim upozorenjima za općinu za jednog radnika. I vidim sva zaduženja na poreznoj po kontima, znači da je prošlo sve ok.

Gdje šaljem obrazac na tu provjeru? Kako ga onda šaljem za stvarno?
vlovrec is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 23:31   #1019
Quote:
capt.Picard kaže: Pogledaj post
Malo brkaš pojmove. JOPPD je ispravan, to sa šifrom stanovanja je upozoravajuća greška, obrazac možeš poslati i bez da to ispraviš (ako je uopće krivo, jer mislim da je u većini slučajeva kriva općina na PK kartici a ne onu koju ljudi upisuju u JOPPD, barem po mojim iskustvima). Uglavnom, nema potrebe čekati mail, u "Status pune provjere" možeš u roku 10sec do 5min vidjeti da li je obrazac ispravan.

U mom slučaju na PU mi je žena rekla da nema potrebe ispravljati JOPPD radi te greške, a i iznosi su bili identični, a i dobroj općini sam na kraju uplatio tako da nije bilo frke, ali da su iznosi bili različiti, ne znam šta bi mi rekla, ali vjerujem da radi toga kao što veliš ne treba paničariti, a i dobro je znati da je ipak odgovor na PU 'obrazac je ispravan'dovoljan za slanje.

A ovo za općine se slažem i u mom slučaju je moja šifra točnija od ove na PK
Irenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 23:41   #1020
Imam 2. Pitanja:

Imam terenske dodatke za djelatnike koje upisujem pod 23
Imam i naknade za korištenje privatnog automobila u poslovne svrhe što stoji pod 18

Pitanje glasi: da li na jedan JOPPD strana B mogu upisati:
1. Djelatnik 1. terenski dodatak 23, isplata, iznos
2. Djelatnik 1. naknada za kor.. 18, isplata, iznos

Znači jedan djelatnik dvije vrste isplate ili MORAM predavati DVA obrasca?
Ili možda postoji način da pišem sve zajedno pod jednu šifru?

2 Pitanje.
Druga firma, vlasnik obrta, ne isplaćuje si plaću i naravno nema ga u platnoj listi, želim mu isplatiti isto terenski i naknade za korištenje aut., da li ga normalno upisujem zajedno sa ostalim djelatnicima ili postoji nešto treće?
Irenko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:59.