Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2015., 21:37   #1
Surprise wedding

Mi smo se sasvim neplanirano zaručili prije par dana , živimo zajedno već 2 godine. Papir nam nije bio toliko bitan, no sa nekim stvarima smo shvatili da bi bilo dobro imati sva ta prava koja brak nosi na papiru i zakonski

Pošto se ja užasavam velikih svadbi i mrzim biti u centru pozornosti, a ni on nije ništa bolji, odlučili smo imati surprise wedding na koje ćemo pozvati samo roditelje, braću i sestre.

E sad, ja sam za svadbu odabrala datum sljedeće godine koji je u sred korizme (što mi je super objašnjenje zašto je mala svadba) + njegov rođendan (okrugli) i već riješila sve...osim vjenčanice i odjela.

Problem? Imam model koji želim (ajmo reć da je unikat) a njegova mama je fantastična krojačica koja mi je još davno rekla napraviti baš tu vjenčanicu i njemu odjelo (a želi nam to pokloniti i mislim da bi ju povrijedilo da ju netko drugi napravi, nešto slično je i rekla kada smo razgovarali o tome - to je njen poklon nama i amen).

Moram nekako smislit kako da nam sašije tu haljinu i odjelo a da ne odamo datum i mjesto i uopće da je svadba. S obzirom da idemo na neki retro đir koji nije baš za vjenčanje da li bi izgovor "to je za zaruke, našla sam drugu haljinu koju ću nosit na samoj svadbi" imao smisla?

Moji dolaze s drugog kraja države, inače nisu često kod nas (mali stan i sl) a pozivom na slavljenje zaruka bi ih mogla navući a da se ne osjećaju ko kreteni kad dođu nepripremljeni za jedan od najvažnijih koraka u kćerinom životu.

Drugi razlog zašto je surprise vjenčanje je to što bi se i moja i njegova rodbina pojavila na toj svadbi ako ju najavimo a mi stvarno ne želimo ništa više od najuže obitelji. Pokušali smo objasniti da je naša želja da imamo malu svadbu (s obzirom na to odakle smo mala svadba kakvu normalni ljudi imaju, nije opcija, samo uže rodbine i frendova skupimo oko 150), neko vrijeme im je ok ideja i onda opet pa zašto ne bi, najstariji sin, jedina kći...Ugl vrtimo se u krug čak i kada teoretiziramo o tome.

Mi smo svoje rekli i tako će biti pa makar se naljutili svi na nas (iako mislim da će prevladat sreća pogotovo s moje strane obitelji -"napokon se udala")

Druga opcija je bila da ne zovemo nikog.

Rado bi sve pozvali ali uz to što sam gore napisala o velikim okupljanjima i centru pažnje, ne želimo obitelj bacati u trošak, pogotovo jer njegovi imaju još nekoliko djece koja se još školuju, moji su u nekom limbu, ako ostanu bez posla radi godina će teško naći drugi, za penziju su premladi i želim da im ušteđevina ostane za crne dane, sebe ne želim i ne smijem bacati u stres (nikakav) itd...

Kolike su nam šanse da ovo izguramo? (provjerila sam nikog od mojih i njegovih nema tu pa se mogu raspisat)
__________________

For I am a sinner in the hands of an angry God. Bloody Mary full of vodka, blessed are you among cocktails. Pray for me now and at the hour of my death, which I hope is soon. Amen
Tourette is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 23:23   #2
Kao prvo, cestitam!

Kao drugo, divim vam se na hrabrosti jer i sama znas koliko ce ljutitih i spustenih noseva biti kada saznaju da ste ovo izveli. Osobno, mislim da mozete sve izgurati, samo je bitno da ste dobro organizirani i da dobro cuvate tajne.

Sto se tice vjencanice, sveki sad zna da si zarucena, pa moze ti poceti sivati haljinu i bez datuma, zar ne? Ima cura koje se zaruce i kupe haljinu a nisu izabrale datum i lokaciju. Mislis da bi takvo sto proslo?
Nisam zagovornik muljanja, pogotovo ne starcima, ali ovo je bas posebna prilika.

Drugo pitanje je, sto mislis kako ce to vasi roditelji podnijeti? Hoce li se naljutiti? Neki roditelji godinama planiraju velike svatove za svoju djecu i ako im priredite ovako nesto, a nisu to ocekivali ni u najludjim snovima, mogli bi i sami sebe iznenaditi reakcijom.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 01:42   #3
Quote:
Tourette kaže: Pogledaj post
(s obzirom na to odakle smo mala svadba kakvu normalni ljudi imaju, nije opcija, samo uže rodbine i frendova skupimo oko 150)
Jako jako ružno...znači, svi smo mi koji imamo veće svadbe nenormalni.
sojoza10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 01:59   #4
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Kao prvo, cestitam!

Kao drugo, divim vam se na hrabrosti jer i sama znas koliko ce ljutitih i spustenih noseva biti kada saznaju da ste ovo izveli. Osobno, mislim da mozete sve izgurati, samo je bitno da ste dobro organizirani i da dobro cuvate tajne.

Sto se tice vjencanice, sveki sad zna da si zarucena, pa moze ti poceti sivati haljinu i bez datuma, zar ne? Ima cura koje se zaruce i kupe haljinu a nisu izabrale datum i lokaciju. Mislis da bi takvo sto proslo?
Nisam zagovornik muljanja, pogotovo ne starcima, ali ovo je bas posebna prilika.

Drugo pitanje je, sto mislis kako ce to vasi roditelji podnijeti? Hoce li se naljutiti? Neki roditelji godinama planiraju velike svatove za svoju djecu i ako im priredite ovako nesto, a nisu to ocekivali ni u najludjim snovima, mogli bi i sami sebe iznenaditi reakcijom.
Hvala

još im nismo rekli za zaruke (nije bilo prilike a glupo nam je preko telefona takvo nešto reći kad živimo u istom gradu kao i njegovi). Razmišljamo da malo rastegnemo da ne bi njegovi/moji potegnuli pitanje proslave zaruka ili krenuli predlagat datume ranije od onog što želimo ili gurat. Divni su ljudi al bosanci, hercegovci, međimurci i podravci na hrpi znaju biti malo pushy

Sviđa mi se ideja da predložimo da krenemo sa haljinom i odjelom nakon što im kažemo da smo se zaručili čak i ako i rastegnemo sa objavljivanjem zaruka imamo dovoljno vremena za napravit sve. Nema puno posla oko organizacije

za ovo drugo - odmalena govorim da ću imati malu svadbu i da želim samo roditelje i brata (i familiju od budućeg naravno) tako da moji nisu nikad ni planirali nešto veliko, njegovi bi htjeli feštu za sve ali on se ne da, jednostavno ne voli "derneke". Otkad živimo zajedno kada se spomene svadba ko papige ponavljamo da je vjenčanje kad/ako izađemo iz recesije i ako se ikada vjenčamo, slavlje će biti za max 10-15 ljudi.

Starci ko starci, htjeli bi veliku feštu kao i većina roditelja ali koliko znam svoje (a i njegove) na kraju dana biti će im drago što smo se uopće odlučili na taj korak i bit će toliko u šoku da se neće sjetit naljutit .
__________________

For I am a sinner in the hands of an angry God. Bloody Mary full of vodka, blessed are you among cocktails. Pray for me now and at the hour of my death, which I hope is soon. Amen
Tourette is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 02:04   #5
Quote:
sojoza10 kaže: Pogledaj post
Jako jako ružno...znači, svi smo mi koji imamo veće svadbe nenormalni.
nisam uopće tako mislila, post se odnosio na značenje pojma mala svadba. Mala svadba je obično 50ak gostiju, kod naših je to 150.

Ne mislim da je ekipa koja ima velike svadbe nenormalna.
al ok kužim, ovo je forum, nema tona, tko želi nešto izvući iz konteksta izvući će. a meni se ne da svaku izjavu elaborirat, i ovako su mi predugi postovi.
__________________

For I am a sinner in the hands of an angry God. Bloody Mary full of vodka, blessed are you among cocktails. Pray for me now and at the hour of my death, which I hope is soon. Amen
Tourette is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 04:20   #6
Quote:
Tourette kaže: Pogledaj post
Hvala

još im nismo rekli za zaruke (nije bilo prilike a glupo nam je preko telefona takvo nešto reći kad živimo u istom gradu kao i njegovi). Razmišljamo da malo rastegnemo da ne bi njegovi/moji potegnuli pitanje proslave zaruka ili krenuli predlagat datume ranije od onog što želimo ili gurat. Divni su ljudi al bosanci, hercegovci, međimurci i podravci na hrpi znaju biti malo pushy

Sviđa mi se ideja da predložimo da krenemo sa haljinom i odjelom nakon što im kažemo da smo se zaručili čak i ako i rastegnemo sa objavljivanjem zaruka imamo dovoljno vremena za napravit sve. Nema puno posla oko organizacije

za ovo drugo - odmalena govorim da ću imati malu svadbu i da želim samo roditelje i brata (i familiju od budućeg naravno) tako da moji nisu nikad ni planirali nešto veliko, njegovi bi htjeli feštu za sve ali on se ne da, jednostavno ne voli "derneke". Otkad živimo zajedno kada se spomene svadba ko papige ponavljamo da je vjenčanje kad/ako izađemo iz recesije i ako se ikada vjenčamo, slavlje će biti za max 10-15 ljudi.

Starci ko starci, htjeli bi veliku feštu kao i većina roditelja ali koliko znam svoje (a i njegove) na kraju dana biti će im drago što smo se uopće odlučili na taj korak i bit će toliko u šoku da se neće sjetit naljutit .
Cim objavite zaruke, pripremi se na to da ce ljudi biti pushy. Kod svakog je tako. Ali, to je tvoja svadba i mozes na miran i pristojan nacin reci:"Hvala na ideji, razmislit cemo, OK, znam da se vama to svidja, ali nama je draze radije ovako." (ne moras citirati, jel)

Najbitnije je u svemu ostati pribran, miran i imati dozu postovanja. Na taj nacin neces nikog uvrijediti, znam kako je kod nas kad se upletu tetke, strine, kume, bake i slicno.

Kako i kad planirate najaviti zaruke?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 08:08   #7
Quote:
Tourette kaže: Pogledaj post
Papir nam nije bio toliko bitan, no sa nekim stvarima smo shvatili da bi bilo dobro imati sva ta prava koja brak nosi na papiru i zakonski

Moram nekako smislit kako da nam sašije tu haljinu i odjelo a da ne odamo datum i mjesto i uopće da je svadba. S obzirom da idemo na neki retro đir koji nije baš za vjenčanje da li bi izgovor "to je za zaruke, našla sam drugu haljinu koju ću nosit na samoj svadbi" imao smisla?

Drug razlog zašto je surprise vjenčanje je to što bi se i moja i njegova rodbina pojavila na toj svadbi ako ju najavimo a mi stvarno ne želimo ništa više od najuže obitelji.

Mi smo svoje rekli i tako će biti pa makar se naljutili svi na nas (iako mislim da će prevladat sreća pogotovo s moje strane obitelji -"napokon se udala")

Kolike su nam šanse da ovo izguramo? (provjerila sam nikog od mojih i njegovih nema tu pa se mogu raspisat)
Bok,
nakon pročitanog naslova i prvih pasusa pomislila sam da je ideja super. No nakon cijelog uvodnog posta i svih dodatnih pojašnjenja okolnosti, nažalost mislim da nemate šanse.

Evo nekoliko komentara i pitanja:
1. koja prava?
2. ovo bi samo u nekakvim naivnim američkim romantičnim (komedijama) filmovima bilo moguće: da žena sašije odijelo i haljinu koja je već zapikirana za vjenčanje tj kao vjenčanica do određenog datuma, a da pri tom ni sama ne primjeti da je sašila ok, šalim se. maa nego, uspješnost ovog dijela još je možda i realna. Objašnjenje da to ne bi bila haljina za vjenčanje IPAK.

3 i 4 odnosno boldano: auff. ljudi koji bi se pojavili i kojima je nezamisliv mali pir će se na ovu vašu predstavu naljutiti. Garant. I generacijama će se pričati i zamjerati. Ne znam na temelju čega si optimistična da će ipak svi biti sretni. Mislim, mama tata vjerojatno hoće i cijenit će što si ih poštedila troška (iskreno, lijepo od tebe, nesebično) ali će im rodbina nasjest na vrat i moglo bi im prisjesti.
Nije da te ja nagovaram na veliku svadbu, božesačuvaj. Nego samo tvrdim da je tvrdokornoj rodbini efekt najavljenog i nenajavljenog malog vjenčanja isti. Negativan. Tako da vam je isti drek radili to incognito ili otvoreno.
Jedino što je ovako više štosno, jel.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 09:52   #8
Tourette, ti najbolje znaš svoje roditelje i najbolje znaš kako će to primiti. Moje mišljenje je da bi se na kraju možda i mogli naljutiti. Ako stvarno ne posumnjaju šta im spremate, taj će dan biti samo šokirani, mislim da neće biti niti sretni niti ljuti, nego samo šokirani. Kad se taj šok slegne, vjerujem da će im biti dragi zbog vas s druge strane, moglo bi se dogoditi i da se naljute, ne zbog male svadbe naravno, nego zato što im nisi rekla. Pa tvoja mama možda neće imati haljinu kakvu si je zamišljala za tvoje vjenčanje, možda neće otići na profesionalno šminkanje, a to si je željela za tvoj veliki dan, itd...
Rachellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 13:57   #9
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Bok,
nakon pročitanog naslova i prvih pasusa pomislila sam da je ideja super. No nakon cijelog uvodnog posta i svih dodatnih pojašnjenja okolnosti, nažalost mislim da nemate šanse.

Evo nekoliko komentara i pitanja:
1. koja prava?
2. ovo bi samo u nekakvim naivnim američkim romantičnim (komedijama) filmovima bilo moguće: da žena sašije odijelo i haljinu koja je već zapikirana za vjenčanje tj kao vjenčanica do određenog datuma, a da pri tom ni sama ne primjeti da je sašila ok, šalim se. maa nego, uspješnost ovog dijela još je možda i realna. Objašnjenje da to ne bi bila haljina za vjenčanje IPAK.

3 i 4 odnosno boldano: auff. ljudi koji bi se pojavili i kojima je nezamisliv mali pir će se na ovu vašu predstavu naljutiti. Garant. I generacijama će se pričati i zamjerati. Ne znam na temelju čega si optimistična da će ipak svi biti sretni. Mislim, mama tata vjerojatno hoće i cijenit će što si ih poštedila troška (iskreno, lijepo od tebe, nesebično) ali će im rodbina nasjest na vrat i moglo bi im prisjesti.
Nije da te ja nagovaram na veliku svadbu, božesačuvaj. Nego samo tvrdim da je tvrdokornoj rodbini efekt najavljenog i nenajavljenog malog vjenčanja isti. Negativan. Tako da vam je isti drek radili to incognito ili otvoreno.
Jedino što je ovako više štosno, jel.
1. u zadnjih godinu dvije dosta se izdogađalo što nas je malo potaklo na razmišljanje, par praktičnih stvari radi kojih smo se odlučili. olakšano rješavanje stambenog pitanja, posvojenje djeteta (pošto je šansa da zatrudnim mala do nikava), u slučaju da se jednom od nas nešto desi da se zna tko donosi odluke (da ne pada sve na moje ili njegove), teško je dokazat izvanbračno partnerstvo i rijetko tko ga priznaje i shvaća ozbiljno.

2. već je sašila nekoliko sličnih odjela sinovima za neke druge prigode, posao, da si imaju i sl...i meni haljinu sličnog kroja samo što nije bila prljavo bijela nego lila...pa sam nekako mislila da bi moglo proći (nije to neka wow vjenčanica sa tilom, čipkom i što već ide sa vjenčanicama, haljinica u stilu 50ih...)

3 i 4. Možda sam naivna i blentava (vjerojatno jesam) sa svojih 30 godina ali ako će se netko naljutiti na takvo nešto ne dira me, a koliko poznam svoje roditelje (i on svoje) - izignorirali bi rodbinu jer je to naša odluka i želja, ne viđamo rodbinu više od jednom u godinu-dvije, imamo svoj život...
Pretpostavljamo da bi se neki pojavili nenajavljeno, možda i ne bi, možda bi se svelo na zgražanje i ogovaranje par godina jer nismo napravili "kako je red", no mi ne bi riskirali. Niti bi riskirala uplitanje sa ijedne strane.

Ako najavimo i kažemo da će biti tako mala svadba krenut će dobronamjerno predlaganje da napravimo kako "oni misle da bi trebala svadba izgledat" od roditelja do kolega na poslu, doživjela sam na primjeru drugih vjenčanja i dobronamjerna uplitanja ljudi koji ne razmišljaju o tome da rade problem i da guraju nos, ali i preuzimanje kontrole nad svadbom nepozvano i nenadano (primjer moje ujne, žena jednostavno ne shvaća da nije njena svadba i da ju nitko nije tražio da se upetlja, preuzme organizaciju i moš se slikat, par puta je dodavala ljudima goste na popis jer misli da je to ok i da trebaju biti pozvani...al s njom sam na bok i doviđenja tako da...ujo je što se želje za malom svadbom tiče na mojoj strani).

Sigurna sam da mi ljudi iz obitelji do kojih mi je stalo i s kojima sam bliska ne bi zamjerili, bilo bi im neko vrijeme krivo, ali s jedne strane bilo bi im drago što sam ih poštedjela puta od 500 kilometara i svime što ide s tim, pogotovo u ožujku.
Iz mog iskustva takve "daleke svadbe" su kaos po pitanju stresa, vremena, novca...

Poanta negovorenja je da sve oko naše svadbe ostane naše do trenutka svadbe, organizacija, gosti, da se nitko ne petlja

ljeti ionako idemo dolje tako da bi svakako organizirala obiteljski "svadbeni" ručak na koje bi pozvala užu obitelj i par prijatelja da obilježimo veseli događaj, bez puno pompe i kompliciranja
__________________

For I am a sinner in the hands of an angry God. Bloody Mary full of vodka, blessed are you among cocktails. Pray for me now and at the hour of my death, which I hope is soon. Amen
Tourette is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 14:05   #10
Quote:
Rachellina kaže: Pogledaj post
Tourette, ti najbolje znaš svoje roditelje i najbolje znaš kako će to primiti. Moje mišljenje je da bi se na kraju možda i mogli naljutiti. Ako stvarno ne posumnjaju šta im spremate, taj će dan biti samo šokirani, mislim da neće biti niti sretni niti ljuti, nego samo šokirani. Kad se taj šok slegne, vjerujem da će im biti dragi zbog vas s druge strane, moglo bi se dogoditi i da se naljute, ne zbog male svadbe naravno, nego zato što im nisi rekla. Pa tvoja mama možda neće imati haljinu kakvu si je zamišljala za tvoje vjenčanje, možda neće otići na profesionalno šminkanje, a to si je željela za tvoj veliki dan, itd...
Jao ovo ću definitvno mami pokazat kada sve prođe, ona je toliko praktična i jednostavna da će ju razveselit vidjet ovaj post
Ideja je da dođu jer slavimo zaruke (svečana obleka i to), tako da ćemo ići na frizuru i šminkanje a za haljinu ću se pobrinuti, znam što voli po pitanju obleke, veličinu, stil, kroj... (do sada je svaku svečanu haljinu koju sam joj nabavila obožavala, čak joj je i izletjelo kakvu bi za moju svadbu )
__________________

For I am a sinner in the hands of an angry God. Bloody Mary full of vodka, blessed are you among cocktails. Pray for me now and at the hour of my death, which I hope is soon. Amen
Tourette is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.