Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 15:10   #21
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Razlog odlaksa na PET/CT tj. dijagnoze?,terapija?,drzgi nalazi?dob?.
Tata mi je 2010. god operirao karcinom debelog crijeva i tad je otklonjen u cijelosti. Nakon toga je išao na kemoterapije. Razlog pravljenja PET/CTa je kontrolni pregled na klinici za tumore. Tata je 1956 godište.
confused25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 18:21   #22
molim pomoooc hitno

Nikako da razumim nalaz,molim da mi pojasnite jako je hitno a trazenje rijeci Po rijeci na internetu pre dugo traje ( sta ovo treba znaciti:
Obostrano Po plucnom parenhimu se vidi brojne nodozne lezije koje se postkontrastom dobro imhibriraju u smislu presadnica. najveca desno subpleuralno promjera 2,6 cm. U hilusima i medijastinumu se ne vidi uvecanih limfnih cvorova ni ekspanzive tvorbe. Traheobronhalno stablo je ocuvane prohodnosti. U " prozoru" za kost ne vidi se esteolitickih ni obsteolitickih lezija.

Jeli lose?? Stvarno nerazumim te rijeci ... Hvala unaprijed
djola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 22:13   #23
Quote:
confused25 kaže: Pogledaj post
Poštovani, molim Vas da mi netko kaže što ovo sve znači tata mi je išao na PET/CT i slijedeće piše u zaključku nalaza:
" Patološki metabolizam glukoze u gore opisanim lezijama u jetri, koje nisu bile vidljive na prethodnom PET/CT nalazu iz prosinca 2010. godine, a koje u usporedbi s ranijim CT nalazom iz travnja 2012. godine pokazuje progresiju veličine, ukazuje na sekundarizme.

Patološki metabolizam glukoze u lobuliranoj tvorbi u području jezgre desnog donjeg plućnog režnja paramedijastinalno, uz bronhovaskularni rasplet, te u leziji u donjem režnju lijevog pluća, što također nije bilo prikazano na ranijem PET/CT nalazu, a u usporedbi s ranijim CT nalazom je vidljiva progresija veličine, također upućuje na sekunarizme.

Pojačani metabolizam glukoze registrira se u malo većem limfnom čvoru na vratu desno u regiji II, iza angulusa mendibidule, malo izraženiji u usporedbi s ranijim nalazom, otvorene etiologije, preporuča se učiniti UZV pregled s ciljanom citološkom punkcijom.

Nekoliko fokusa nešto jače metaboličke aktivnosti registriraju se u gore navedenim pojedinim dijelovima skeleta, bez adekvatnog patomorfološkog supstrata na CT-u, u ovom trenutku otvorene etiologije, preporuča se daljnje praćenje, scintigrafija skeleta."
Quote:
confused25 kaže: Pogledaj post
Tata mi je 2010. god operirao karcinom debelog crijeva i tad je otklonjen u cijelosti. Nakon toga je išao na kemoterapije. Razlog pravljenja PET/CTa je kontrolni pregled na klinici za tumore. Tata je 1956 godište.
Metastaze u plućima i na jetri, a sa sigurnošću se nemože reći za skelet i LČ vrata,pa je stoga savjetovana dodatna obrada.

Quote:
djola kaže: Pogledaj post
Nikako da razumim nalaz,molim da mi pojasnite jako je hitno a trazenje rijeci Po rijeci na internetu pre dugo traje ( sta ovo treba znaciti:
Obostrano Po plucnom parenhimu se vidi brojne nodozne lezije koje se postkontrastom dobro imhibriraju u smislu presadnica. najveca desno subpleuralno promjera 2,6 cm. U hilusima i medijastinumu se ne vidi uvecanih limfnih cvorova ni ekspanzive tvorbe. Traheobronhalno stablo je ocuvane prohodnosti. U " prozoru" za kost ne vidi se esteolitickih ni obsteolitickih lezija.

Jeli lose?? Stvarno nerazumim te rijeci ... Hvala unaprijed
Tm proces u plućima vrs.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 15:40   #24
Rak gusterace i pluca

Pozdrav.

Nazalost, i u nasoj obitelji se pojavila ova zlocudna bolest .Majka mi je oboljela od raka gusterace i pluca i potpuno smo zbunjeni nalazima ,a doktori nam ne govore nista pa vas molimo za pomoc da nam netko objasni zdravo seljacki o cemu se tocno radi ! Unaprijed hvala !!!!!

Dijagnoza : Ucinjeno je snimanje cijelog tijela do proksimalnih dijelova natkoljenica .
U podrucju nepravilnog infiltrata u apikalnom segmentu gornjeg reznja desnog pluca registrira se rubno intenzivna patoloska akumulacija FDG-a, SUVmax=5.8.
Periferno i straga od opisanog vidljiv difuzno blago pojacan metabolizam u regijama smetnji ventilacije , SUVmax=1.7.
U ostalim regijama pluca bez patoloske akumulacije FDG-a.
U podrucju parenhima jetre registrira se difuzno nesto inhomogeniji metabolizam FDG-a koji je u granicama fizioloske akumulacije .

U podrucju hipodenznih tvorbi glave gusterace vidljivo fokalno intenzivno patolosko nakupljanje FDG-a , velicine oko 19 mm , SUVmax=7.1.
U podrucju crijevnih vijuga registrira se mjestimice nesto intenzivnije nakupljanje FDG-a, koje je u granicama fizioloske akumulacije .
U ostalim dijelovima tijela nije se registriralo patolosko nakupljanje FDG-a.
aurora92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 21:36   #25
Postovani, ako mi neko moze da mi rastumaci izveštaj lekara specijaliste PET/CT NALAZ:
PET/CT snimanje od baze lobanje do sredine natkolenica natčinjeno je 60min nakon iniciranja 5,93 mCi 187-FDG ( fluorodeksiglukoze) i nakon aplikacije oralnog kontrasta. Neposredno pre iniciranja vrednost ŠUK iznosi 4,7 mmol/L. Ukupni kvalitet studije je odličan.
U pregledom obuhvaćenim delovima glave nema vidljivih fokusa patološkog nakupljanja radiofarmaka. Nekoliko pojedinačnih fokusa intenzivnog nakupljanja FDGa paratrahealno, prevaskularno, aortopulmonalno desno, juksaezofagealno, parasternalno i hilarno desno ) najveći fokusjukstaezofagealno dijametra do 3cm i SUV vrednosti do 2,39 ) odgovaraju metabolički aktivnim depozitima osnovne bolesti.
Pojedinačni i delom sliveni fokusi intenzivnog patološkog nakupljanja FDGa paratrahealno, prevaskularno, aortopulmonalno desno, jukstaezofagealno, parasternalno i hilarno desno ( najveći fokus juksteaezofagealno dijametra 3cm i SUV vrednosti do 14,23) odgovaraju metabolički aktivnim depozitima osnovne bolesti.
U plućnom parenhimu nema vidljivih fokusa patološkog nakupljanja flourodezoksiglukoze JETRA AP dijametra u KL 16,7cm i uobičajeno difuzno neravnomerno nakuplja FDG, bez izdvojenih fokusa intenzivnog nakupljanja. Slezina dimenzija 10,5 x 7, 9 x 9,7cm i uobičajeno difuzno, neravnomerno nakuplja FDG, bez izdvojenih fokusa intenzivnog nakupljanja.
U karlici i abdomenu nema vidljivih fokusa patološkog nakupljanja flourodezoksiglukoze.
Multipli fokusi intenzivnog nakupljanja FDG u koštanim strukturama desnog umerusa, leve klavikule, VTh12, VL1, sakrumu, ilijačne kosti obostrano, leva ishijadična kost, i oba femura (SUV vrednosti do 6,89) odgovaraju metabolički aktivnim koštanim depozitima osnovne bolesti.
Trakasto područje difuzno naglašenijeg nakupljanja FDGa koje zahvata mišićne strukture lateralnog i prednjeg zida grudnog koša, a pruža se do prednjeg desnog supradijafragmalnog recesusa, a praćena i vidljivim subpleuralnim zadebljanjima (SUV vrednosti do 4,90) diferencijalo dijagnostički bi moglo inflamatornim promenama posledičnim predhodnoj interventnoj proceduri.
MIŠLJENJE : Nekoliko pojedinačnih fokusa intenzivnog nakupljanja FDGa u dubokim cervikalnim i supraklavikularnim limfaticima desno, brojni pojedinačni i delom sliveni fokusi u medijastimumu, kao i multiplifokusi u kokpatim strukturama (desni humerus, leva klavikula, VTh12,VL1, kralične kosti, sakrum i oba femura) odgovaraju metabolički aktivnim depozitima osnovne bolesti. Hvala unapred!
Snjeza92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 12:22   #26
Quote:
Snjeza92 kaže: Pogledaj post
Postovani, ako mi neko moze da mi rastumaci izveštaj lekara specijaliste PET/CT NALAZ:
PET/CT snimanje od baze lobanje do sredine natkolenica natčinjeno je 60min nakon iniciranja 5,93 mCi 187-FDG ( fluorodeksiglukoze) i nakon aplikacije oralnog kontrasta. Neposredno pre iniciranja vrednost ŠUK iznosi 4,7 mmol/L. Ukupni kvalitet studije je odličan.
U pregledom obuhvaćenim delovima glave nema vidljivih fokusa patološkog nakupljanja radiofarmaka. Nekoliko pojedinačnih fokusa intenzivnog nakupljanja FDGa paratrahealno, prevaskularno, aortopulmonalno desno, juksaezofagealno, parasternalno i hilarno desno ) najveći fokusjukstaezofagealno dijametra do 3cm i SUV vrednosti do 2,39 ) odgovaraju metabolički aktivnim depozitima osnovne bolesti.
Pojedinačni i delom sliveni fokusi intenzivnog patološkog nakupljanja FDGa paratrahealno, prevaskularno, aortopulmonalno desno, jukstaezofagealno, parasternalno i hilarno desno ( najveći fokus juksteaezofagealno dijametra 3cm i SUV vrednosti do 14,23) odgovaraju metabolički aktivnim depozitima osnovne bolesti.
U plućnom parenhimu nema vidljivih fokusa patološkog nakupljanja flourodezoksiglukoze JETRA AP dijametra u KL 16,7cm i uobičajeno difuzno neravnomerno nakuplja FDG, bez izdvojenih fokusa intenzivnog nakupljanja. Slezina dimenzija 10,5 x 7, 9 x 9,7cm i uobičajeno difuzno, neravnomerno nakuplja FDG, bez izdvojenih fokusa intenzivnog nakupljanja.
U karlici i abdomenu nema vidljivih fokusa patološkog nakupljanja flourodezoksiglukoze.
Multipli fokusi intenzivnog nakupljanja FDG u koštanim strukturama desnog umerusa, leve klavikule, VTh12, VL1, sakrumu, ilijačne kosti obostrano, leva ishijadična kost, i oba femura (SUV vrednosti do 6,89) odgovaraju metabolički aktivnim koštanim depozitima osnovne bolesti.
Trakasto područje difuzno naglašenijeg nakupljanja FDGa koje zahvata mišićne strukture lateralnog i prednjeg zida grudnog koša, a pruža se do prednjeg desnog supradijafragmalnog recesusa, a praćena i vidljivim subpleuralnim zadebljanjima (SUV vrednosti do 4,90) diferencijalo dijagnostički bi moglo inflamatornim promenama posledičnim predhodnoj interventnoj proceduri.
MIŠLJENJE : Nekoliko pojedinačnih fokusa intenzivnog nakupljanja FDGa u dubokim cervikalnim i supraklavikularnim limfaticima desno, brojni pojedinačni i delom sliveni fokusi u medijastimumu, kao i multiplifokusi u kokpatim strukturama (desni humerus, leva klavikula, VTh12,VL1, kralične kosti, sakrum i oba femura) odgovaraju metabolički aktivnim depozitima osnovne bolesti. Hvala unapred!
Osnovna dijagnoza i ev druge?, th? ,dob? i ako ima još što važno
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 14:38   #27
Ima 20 godina, vrsta kancera je Hodking limfon, Imao je operaciju. Ispod grudnog kosa, ali je ostalo 3 cm.. Ima jos na nekoliko mesta zariste, prima hemoterapiju, pre nekoliko dana je primio prvi deo terapije, stepen kancera jos nisu rekli.
Snjeza92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 19:50   #28
Pozdrav! Evo imamo i mi tužnu vijest... naša mama je prije dva tjedna saznala da ima zloćudni tumor na plućima. Godište je: 1965

Da li mi može netko objasniti dijagnoze nalaza?

Glavna dijagnoza: Carcinoma pulm.dx adenoca
Sporedna dijagnoza: Meta gl.suprarenalis
Neposredni uzrok smrti: Meta ossium

U nalazima od CT piše karakteristikama vjerovatno odgovaraju metastazama... da li mi može netko objasniti što bi to vjerovatno trebalo značiti? Zašto se to nije točno utvrdilo? Na upit doktorice hoće li se ponoviti pretraga kostiju rekla mi je ne, jer se tumor proširio i da su se doktori viši iznad nje izjasnili tako.

Ono što me zanima su isto prognoze... trenutno ide na kemoterapiju samo, operacija ne dolazi u obzir jer se tumor proširio, ponudili su joj zračenje da joj ublaže bol koja je svakodnevno prisutna i zbog koje dobiva Morfij flastere i Tramal tablete.

Uz to po tijelu je dobila nekakve kvržice koju su nepomične na dodir, čudnog i nepravilnog oblika na koje smo mi dobili objašnjenje da je se tumor počeo širiti tj. izbijati iz nje... što bi to moglo značiti? Koliko su te kvržice opasne?
azaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 11:29   #29
PETCT-nalaz

Evo pišem opet u vezi svoje mame, operirana je prije nešto više od godinu dana, dosta dobro je podnijela kemo. Početni markeri su bili preko 3000 sad su 24, bilo je tu alternative + medicina, voda u plućima je nestala, nedavno je bila kod ginekologa koji joj je i postavio dijagnozu. On joj je rekao da je imala metastaze po maternici i stanje nije bilo bajno, dok sad toga nema pa se i on čudi. Njena onkologinja (koja je zadovoljna novim nalazima) joj je nakon CT-a rekla da ima još 31x16 mm na lijevom jajniku koju bi laparoskopski uklonili, dok joj je druga onkologinja rekla (ova prva bila na godišnjem) da je to bolje ne dirati kad kemo daje rezultate. Prije par dana je uradila PET-CT u Splitu i rekli su joj da ako je mrtvo tkivo da je bolje ukloniti, a ako je živo da je bolje radi kemo.
Koga sad slušati?
I zamolba ako nije problem da pročitate pet-ct nalaz i u kratkim crtama pojasnite.

http://www.sendspace.com/file/027qso

Hvala
Look007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 13:19   #30
Tumačenje nalaza PET/CT-a

Poštovani, tata je prvi put radio pretragu PET/CT-a i stigli su mu nalazi. Molila bih ako ih netko može protumačiti je li se radi o raku. Tata je 1956. godište i uputna dijagnoza je Infiltratio pulmo I.sin

Nalaz:
Učinjeno je snimanje cijelog tijela do proksimalnih dijelova natkoljenica.
U području glave i vrata ne registririra se patološkog nakupljanja FDG-a.
Patološko nakupljanje FDG-a, SUVmax=4.9 vidi se u nodoznoj leziji gornjeg plućnog režnja opisanoj na prethodnom MSCT nalazu.
Drugdje u plućnom parenhimu se ne nalazi pojačanog nakupljanja FDG-a.
Jetra nehomogeno prikazana, ali se fokalnog patološkog nakupljanja ne nalazi.
Također se ni u ostalim prikazanim dijelovima tijela ne nalazi patološkog nakupljanja FDG-a.

Zaključak:
Patološki metabolizam FDG-a u leziji lijevog plućnog režnja dif.dg prvenstveno ukazuje na njen maligni karakter.
Ninaa000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 12:53   #31
Dobar dan

EVO ja sam prvi put se registrirala na ovaj forum i upravo me ova tema zanima i htjela bi nesto pitati..
Ali prvo me zanima jel se jos uopce moze na ovu temu nesto reci jer vidim da je jako stara.
sylviaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 12:58   #32
Tema nije jako stara. Možeš pitati.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 16:57   #33
Analiza nalaza

Poštovanje svima,

zanima me ako mi tko može objasnit što je na ovom nalazu moje majke, zanima me iako znam da mora prestat pušit cigarete al čisto da znam detaljno,
hvala :

Nalaz:

Laryngitis posteriror
OFS jezik obložen ždrijelo mirno
RNS bazalna krista lijevo
INDS aritenoidi hiperemični
Pušenje ex

Unaprijed zahvaljujem =)
Masakrs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 21:01   #34
Quote:
Masakrs kaže: Pogledaj post
Poštovanje svima,

zanima me ako mi tko može objasnit što je na ovom nalazu moje majke, zanima me iako znam da mora prestat pušit cigarete al čisto da znam detaljno,
hvala :

Nalaz:

Laryngitis posteriror
OFS jezik obložen ždrijelo mirno
RNS bazalna krista lijevo
INDS aritenoidi hiperemični
Pušenje ex

Unaprijed zahvaljujem =)
Čisto da znate, ovo nije PET-CT nalaz, time je i tema upisa pogrešna.

Radi se o običnom fiberoptičkom pregledu i nalazu ORL-a.

U prijevodu: majka ima zacrvenjen (upaljen) stražnji dio grla.
Mora prestati pušiti cig.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 14:16   #35
PET/CT

PPozdrav svima!
Molila bih vas za pomoć. Od kolegice sa posla muž je bio na PET/CT. Otkrili su neku nakupinu na mozgu, bio je na pet terapija zračenjem, te su nakon toga napravili PET/CT. Ali liječnici nisu niti objasnili, niti žele nalaz. Prije nekoliko godina je prebolio upalu pluća. Može li te nam pojasniti značenje. Napisati ću samo zaključak.
PET/CT nalaz
Manja subpleuralna formacija sa okolnim ožiljnim promjenama u lijevom plućnom apeksu pokazuje tek blagi metabolizam FDG-a, ali nalaz je otvorene etiologije, moguće radi manje mase slabija utilizacija FDG-a, stoga se preporuča svakako daljnja obrada, tkivna analiza. Nema drugih lezija koje bi jasno ukazivale na ishodišni proces u regiji pluća i vrata.
Uvećani su lijevi paraoralni i desni hilarni čvor, a lijevi paraoralni čvor je patološkog metabolizma FDG-a koji je suspektan i na aktivnost maligne bolesti. Granično velik limfni čvor s lijeve strane vrata iza lateralnog ruba MSCM regija IV/V jugularnog lanca pokazuje blago pojačan metabolizam FDG-a, no jače postkontarsne opacifikacije, radi čega se svakako preporuča učiniti UZV vrata uz citopunkciju.
Obostrane fokalne cerebralne lezije sa izraženim perifoklanim edemom najvjerojatnije odgovaraju meta diseminatu.
Nalaz na koži lijevo dorzalno lateralno od skalpule prema ramenu moguće odgovara i nedavno učinjenoj ekstirpaciji nevusa, klinički pregled.

Puno hvala!
feferonkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 14:45   #36
Pozdrav!

Poštovani,

zna li netko kako tumačiti nalaz rentgena urotrakta u kojem piše : " Na nativnoj snimci urotrakta sjene oba bubrega primjereno su položene, nejasno ocrtanih kontura. Nije nađeno urolita. Vidljiva je jaka sinistroskolioza lumbalne kralježnice."

Hvala i srdačan pozdrav!
sandly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 14:46   #37
Poštovani, zna li netko protumačiti sljedeći nalaz rtg-a urotrakta?

na kojoj piše : " Na natinoj snimci urotrakta ne vidi se mineralnih sjena urolita. Tubularna hiperdenznija struktura u projekciji zdjelice."
sandly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 12:23   #38
Poštovani, može li mi netko rastumačiti nalaz ct toraksa?

Kod MSCT pregleda toraksa obostrano se vide opsežni znaci emfizema sa velikim emfizematoznim bulama u svim plućnim etapama.
Obostrano se u plućnom parenhimu vide nepravilne konglomeratne lezije koje sadrže izrazito hiperdenzne zone. Nema sigurno vidljivih svježih infiltrativnih promjena plućnog parenhima..itd, sad ovo sve dalje kužim da nije ništa ali ovaj dio bi bilo super ako bi netko znao protumačiti..
Radi se o muškoj osobi u 50-im godinama, opće stanje je poprilično jako loše u zadnje vrijeme, dugogodišnji bolesnik KOPB.
Hvala unaprijed.
__________________
Run, Forrest, run.
aralia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 18:20   #39
Molila bih ako mi netko može protumačiti nalaz CT-a. Naročito me brine i zanima ovaj dio sa kalcifikatima. Hvala unaprijed.


Poslano sa mog SM-T800 koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 10:27   #40
Quote:
aralia kaže: Pogledaj post
Poštovani, može li mi netko rastumačiti nalaz ct toraksa?

Kod MSCT pregleda toraksa obostrano se vide opsežni znaci emfizema sa velikim emfizematoznim bulama u svim plućnim etapama.
Obostrano se u plućnom parenhimu vide nepravilne konglomeratne lezije koje sadrže izrazito hiperdenzne zone. Nema sigurno vidljivih svježih infiltrativnih promjena plućnog parenhima..itd, sad ovo sve dalje kužim da nije ništa ali ovaj dio bi bilo super ako bi netko znao protumačiti..
Radi se o muškoj osobi u 50-im godinama, opće stanje je poprilično jako loše u zadnje vrijeme, dugogodišnji bolesnik KOPB.
Hvala unaprijed.
Nitko?
__________________
Run, Forrest, run.
aralia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.