Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2012., 15:11   #1001
Majka mi želi darovati svoj stan, vrijednost cca 800.000kn. Pošto sam njezin sin, tj. 1. nasljedni red, da li sam oslobođen plaćanja poreza? Hvala.
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 22:57   #1002
Porez na prebacivanje prava posjeda

Prijateljici došlo rješenje da se plati porez na promet nekretnina za zemljište koje nije ni kupila, nego je njen djed napravio ugovor o darovanju prava posjeda. Vlasnik je netko treći, a djed je samo bio upisan u katastru, ne i na sudu. Porezna obračunala porez na to.

Da li se plaća porez na prodaju/darovanje prava posjeda (bez prava vlasništva)
Kako poreznoj dokazati da se radi o djedu i unuci jer nemaju isto prezime (on joj je djed po majci)
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 15:55   #1003
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
Majka mi želi darovati svoj stan, vrijednost cca 800.000kn. Pošto sam njezin sin, tj. 1. nasljedni red, da li sam oslobođen plaćanja poreza? Hvala.
Za sada jos uvijek ne, ali pozuri se i to ce promijeniti

Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Prijateljici došlo rješenje da se plati porez na promet nekretnina za zemljište koje nije ni kupila, nego je njen djed napravio ugovor o darovanju prava posjeda. Vlasnik je netko treći, a djed je samo bio upisan u katastru, ne i na sudu. Porezna obračunala porez na to.

Da li se plaća porez na prodaju/darovanje prava posjeda (bez prava vlasništva)
Kako poreznoj dokazati da se radi o djedu i unuci jer nemaju isto prezime (on joj je djed po majci)
Placanje poreza na pravo posjeda!?mislim da je to cista zabuna!

A za dokazivanje ti je rodni list majke dovoljan mada oni u poreznoj imaju sve u sustavu!

Quote:
Nick Nick kaže: Pogledaj post
Prije 3 godine nevjenčana supruga i ja kupili smo prvu nekretninu i platili 5% poreza, dakle nismo tražili oslobođenje od poreza. Sad bismo kupili drugu nekretninu, a prije toga bismo prodali prvu. Imamo li u tom slučaju pravo na oslobođenje od poreza na 2. nekretninu, budući da smo za prvu platili, a u trenutku kupovine 2. ne bismo imali u vlasništvu 1.
Osim toga zanima me računa li se u tom slučaju oslobođenje na 50 m2 + 50 m2, jer bismo dijelili vlasništvo po pola nekretnine, a koliko znam za 1 osobu oslobođenje vrijedi za 50 m2?

Hvala!
Nazalost nema oslobodenja cim si imao u vlasnistvu nekretninu oni smatraju to kao prvom i to sto niste trazili vasa greska nazalost! Hm jedino je pitanje od kada porezna ima u sustavu vasu nekretninu, ako je nema pravite se ludi nista vas ne kosta , moja je frendica prodala stan u Puli kupila u zg prijavila kao da njoj je prva nekretnina, ovi iz zg trazili su iz katastra uvijerenje da nema nikakvu nekretninu na sebe i sve je bilo ok

Quote:
Dilbert_Zg kaže: Pogledaj post
Sestra i ja smo suvlasnici obiteljske kuće, svaki ½ dijela. Namjeravamo razvrgnuti suvlasništvo na način da jedan ustupi svoj suvlasnički dio nekretnine u zamjenu za drugu nekretninu približno iste vrijednosti.

Kako se naplaćuje porez na pomet nekretninama u slučaju razvrgnuća? Dali u punom iznosu od 5% na obje nekretnine kao da radimo dvije kupoprodaje, ili je moguće ostvariti poreznu olakšicu na razliku u vrijednosti nekretnina u zamjeni?
Na razvrgnuce suvlasnistva placa se samo na eventualnu nastalu razliku tj onaj koji je dobio vise na tu razliku se obracunava 5%! tako je bilo do sada!

Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
nitko mi ne zna reći računa li se kvadratura ruševine jednako kao kvadratura stambenog prostora?
Uh zalit se odmah, i dostaviti dokaze slike mislim da je to njihova greska

Zadnje uređivanje Katrin : 07.07.2012. at 19:46.
aljosa13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 19:02   #1004
KUPOPRODAJA NEKRETNINA

Pozdrav,

da li postoji mogućnost prodaje nekretnine za jednu kunu bez procjene nekretnine, a onda da porezna sama odradi procjenu za obračunavanje poreza na promet nekretnina?

HVALA
backikanal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 00:09   #1005
Quote:
backikanal kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

da li postoji mogućnost prodaje nekretnine za jednu kunu bez procjene nekretnine, a onda da porezna sama odradi procjenu za obračunavanje poreza na promet nekretnina?

HVALA
Bez obzira koliki iznos je naveden u kupoprodajnom ugovoru (vaš primjer 1 kn), ako porezna uprava ocjeni da je cijena manja od trenutne tržišne cijene, visinu osnovice za izračun poreza odredit će po zadnjoj (najvišoj) prodajnoj cijeni nekretnina u "okolici".
svojja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 12:10   #1006
Pitanje u ime mog kolege s posla koji ima problem

Dakle situacija je ovakva.
Kolega je do prije 2 godine sa svojom četveročlanom obitelji živio u stanu od 50 tak m2. Prije 3 godine kupio je staru kučicu na Kupi i polako je renovirao da ima kud otiči za vikend sa obitelji. Ta vikendica je velika nekih 60tak m2.
Nakon toga prodaje svoj stan od 50 kvadrata jer su mu sinovi odrasli, diže kredit i kupuje stan od 92 m2 jer prema zakonu ima pravo oslobođenja za četveročlanu obitelj za površinu 90 m2.

Da rekapituliram:
Dakle: kolega živi u stanu od 50 m2
nakon toga gradi vikendicu od 60 m2
nakon toga zamjenjuje stan od 50 za stan od 90 m2

Prije par dana stiže opomena od porezne da nije platio porez od 80.000 kn za novi stan. U obrazloženju piše da na oslobođenje nema pravo jer njegova žena ima kuću za odmor od 60 m2 i lupaju mu porezna cijeli stan

Jel je to stvarno tako ili je neka greška
Zar ne bi trebao biti oslobođen do 90 m2?
Ili bi se u najgorem slućaju trebala kadratura zbrojiti. Stan od 92 m2 + vikendica 60 = zajedno 150 m2 - oslobođenje 90 m2 i onda lupiti porez na razliku
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 18:21   #1007
nažalost, neće se izvući...

kao četvorročlana obitelj, prema zakonu imao bi pravo na oslobađanje od poreza na površinu 9o m2 ako mu je to prva nekretnina, odnosno ako njome rješava stambeno pitanje svoje obitelji.
ukoliko ima bilo koju nekretninu (on ili članovi kućanstva) ne može koristiti tu poreznu olakšicu čak ni djelomično
vikendica nije stambeni prostor nego kuća za odmor (koju bi mu mogli uskoro oporezovati porezom na kuće za odmor) i broji se kao luksuz ne kao potreba.
s obzirom da je supruga član kućanstva ,njena imovina je prepreka za korištenje porezne olakšice, koja je isključivo za objekte namjenjene rješavanju stambenog pitanja obitelji.

Zadnje uređivanje Katrin : 11.07.2012. at 18:38. Reason: q
svojja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 09:14   #1008
Svojja ... hvala ti puno na pojašnjenju!!
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 09:32   #1009
U braku sam i kupujem stan koji će biti na moje ime. Suprug na sebi ima garažu. Da li moramo platit porez.
Vidim iz posta gore da suprug treba dati izjavu na poreskoj da nema ništa na sebi.
omis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 08:38   #1010
Trajanje zabrane otuđenja nekretnine naslijeđene ugovorom u doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju

Dobar dan svima!

Moja majka je od svoje tetke koja nije imala djece naslijedila stan ugovorom o doživotnom uzdržavanju na koji je nakon nekoliko godina konzumacije ugovora o doživotnom napravljen anex o dosmrtnom uzdržavanju, tako da se moja majka odma mogla knjižit na nekretninu. Uzdržavana osoba je umrla (njena tetka) prije dvije godine.
Isto tako moja majka se knjižila na stan kao prvu nekretninu koju posjeduje (do tada nije bila vlasnica nikakve nekretnine). Možda je tu kakva kvaka oko otuđenja?

Interesira me kolika je zabrana otuđenja nekretnine i da li se ona gleda od datuma prvog ugovora o doživotnom uzdržavanju ili od datuma anexa? Te naravno da li utjeće upis na prvu nekretninu bez 5% poreza...

Postoji li kakva razlika u zabrani otuđenja ako se stan misli iznajmit ili prodat?
Stan trenutno stoji prazan a mamu mi ne bi ubilo parsto eura mjesečne rente budući na današnje mirovine koje su sramotne....

Puno Hvala!
inspirationseek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 17:52   #1011
ŽALBA

Pozdrav društvo,
ima li tko kakvu šprancu pisanja žalbe na porez za kuće za odmor.
Uklavnom znam što trebam napisti i priložiti, jer osoba ima prebivalište u Hrvatskoj i tu je više od pola godine, ima osobu, domovnicu, sve...ali kako da napišem predmet, što u kojem uglu...itd... hvala
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 22:58   #1012
Bok svima! Molim pomoc, ukoliko netko zna - prije braka, kupila sam garsonjeru (za mene tada dovoljnu), ali sam se udala i sada smo suprug i ja u fazi kupovine novog veceg stana. On nije dosada bio vlasnik nekretnine, a ja sam bila oslobodjena placanja poreza - prva nekretnina. Ima li necina da on sada, kao vlasnik tog novog - veceg stana, bude oslobodjen placanja poreza na kupnju nekretnine? ljubaznooo zahvaljujem!
pupi_kakas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 13:56   #1013
Stan u kojem živim je u vlasništvu firme d.o.o., čiji vlasnik je moj otac, radi se o novogradnji izgrađenoj 2007 te je prema kupoprodajnom ugovoru cijena bila 2000 eura po kvadratu (sada su cijene u kvartu daleko ispod toga).

Htio bih navedeni stan prebaciti na svoje ime, te me zanima koji je najjednostavniji način (da li darovnim ugovorom ili prodajom), budući da mi je prva nekretnina znam da ću morati platiti 5% iznad određenog broja kvadrata, no da li netko zna koji porez će firma d.o.o. morati platiti prilikom prodaje ili darivanja te nekretnine meni?
luka6969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 00:07   #1014
Pozdrav svima ! Nadam se da mi netko moze odgovoriti :-) Zivim vani i imam kucu u vlasnistvu sa suprugom (ón je stranac ) a u Hr. kupujem apartman ( na moje ime ) I zanima me da li moram platiti porez --to mi je prva nekretnina U Hr. ili igra ulogu i ova zajednicka sto je imamo vani ?

Hvala unaprijed
billinelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 23:20   #1015
Porez na darovanu nekretninu

Zanima me da li moram platiti porez na kuću koju je bi djed darovao meni i mojem mužu..
Nijedan nema ništa od prije , znači prva nekretnina je u pitanju koja se nalazi na području posebne državne skrbi..
Hvala...
__________________
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda
Lady Leona77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 02:09   #1016
Osoba A je kupila nekretninu i sklopila kupoprodajni ugovor.
Međutim, nije ga predala na gruntovnicu i nije još uvijek upisana kao vlasnik u ZK, kako bi izbjegla plaćanje poreza.
1. Kako porezna može skužiti prekršaj? Vrijedi li tu neka caka da ako prođe 3 godine, zastara nastupa i ne mora se plaćati ništa. Onda bi svi tako mogli...
2. Nije li primjerak kupoprodajnog ugovora trebao slati JB na gruntovnicu, od kad su oni zaduženi za obaviještavanje porezne o kupoprodajama?

Molim stvarno nekog tko točno zna odgovore, hvala.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 02:36   #1017
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
Majka mi želi darovati svoj stan, vrijednost cca 800.000kn. Pošto sam njezin sin, tj. 1. nasljedni red, da li sam oslobođen plaćanja poreza?
Quote:
aljosa13 kaže: Pogledaj post

Za sada jos uvijek ne, ali pozuri se i to ce promijeniti
jel ovo tipfeler? mislili ste reći, "da, zasad ste još uvijek oslobodjeni plaćanja poreza"?

očekuje se promjena zakona, pa će se početi oporezivati darovni ugovori u prvom nasljednom redu?

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 13:39   #1018
Quote:
inspirationseek kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima!

Moja majka je od svoje tetke koja nije imala djece naslijedila stan ugovorom o doživotnom uzdržavanju na koji je nakon nekoliko godina konzumacije ugovora o doživotnom napravljen anex o dosmrtnom uzdržavanju, tako da se moja majka odma mogla knjižit na nekretninu. Uzdržavana osoba je umrla (njena tetka) prije dvije godine.
Isto tako moja majka se knjižila na stan kao prvu nekretninu koju posjeduje (do tada nije bila vlasnica nikakve nekretnine). Možda je tu kakva kvaka oko otuđenja?

Interesira me kolika je zabrana otuđenja nekretnine i da li se ona gleda od datuma prvog ugovora o doživotnom uzdržavanju ili od datuma anexa? Te naravno da li utjeće upis na prvu nekretninu bez 5% poreza...

Postoji li kakva razlika u zabrani otuđenja ako se stan misli iznajmit ili prodat?
Stan trenutno stoji prazan a mamu mi ne bi ubilo parsto eura mjesečne rente budući na današnje mirovine koje su sramotne....

Puno Hvala!
Oslobođenje od plaćanja poreza u iznosu od 5% imaju samo oni koji su stekli nekretninu prvi put Kupoprodajnim ugovorom ( i nemaju nikakvih drugih nekretnina na svoje ime) ili Darovnim ugovorom (ako su dobili nekretninu od prvog koljena).
Obzirom da se na ugovor o dosmrtnom plaća porez u visini od 5% od vrijednosti nekretnine majka može predmetnu nekretninu prodati kad god želi. Ili iznajmiti.

Quote:
pupi_kakas kaže: Pogledaj post
Bok svima! Molim pomoc, ukoliko netko zna - prije braka, kupila sam garsonjeru (za mene tada dovoljnu), ali sam se udala i sada smo suprug i ja u fazi kupovine novog veceg stana. On nije dosada bio vlasnik nekretnine, a ja sam bila oslobodjena placanja poreza - prva nekretnina. Ima li necina da on sada, kao vlasnik tog novog - veceg stana, bude oslobodjen placanja poreza na kupnju nekretnine? ljubaznooo zahvaljujem!
Ako nemate djece muž još može na kupljeni stan tražiti oslobođenje od 30m2 a na ostatak će platiti, sad ste u braku i gledate se kao jedno. Ako kupite stan od pravne osobe porez će mu biti maximalno 2 % od navedene kupoproajne cijene a i tada neka traži osolobođenje...

Quote:
decec kaže: Pogledaj post
Osoba A je kupila nekretninu i sklopila kupoprodajni ugovor.
Međutim, nije ga predala na gruntovnicu i nije još uvijek upisana kao vlasnik u ZK, kako bi izbjegla plaćanje poreza.
1. Kako porezna može skužiti prekršaj? Vrijedi li tu neka caka da ako prođe 3 godine, zastara nastupa i ne mora se plaćati ništa. Onda bi svi tako mogli...
2. Nije li primjerak kupoprodajnog ugovora trebao slati JB na gruntovnicu, od kad su oni zaduženi za obaviještavanje porezne o kupoprodajama?

Molim stvarno nekog tko točno zna odgovore, hvala.
Diskutabilno jako. Ako porezna ne skuži prekršaj 5 godina možda imate pravo pozivati se na zastaru. No Zakon kaže da je dužnost svakog građana pri stjecanju nekretnine prijaviti porez pa makar ga i ne morali platiti ( recimo darovni ugovor prvo koljeno, nasljedstvo od mame i tate i sl...). Da ste prijavili porez tada a porezna nije reagirala niti slala ikakve obavijesti 5 g. sigurno onda ide zastara. Ovako nisam sigurna, ako se namjere mogu vas kazniti neprijavljivanjem poreza sa novčanom kaznom od 700-50.000 kn.

Bilježnik i jeste poslao primjerak kupopordajnog no prije su bili malo sporiji i taj ugovor se sa velikim zakašnjenjem ili uopće nije ni zaveo nigdje u porznoj. Danas su puno puno brži po tom pitanju ...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 15:38   #1019
Suprug i ja smo prije 9 godina kupili stan 68 m2, to nam je bila prva nekretnina i bili smo oslobođeni plaćanja poreza. U međuvremenu smo dobili 3 djece i odlučili se za kupnju većeg stana. Kupili smo stan 85m2, sa garažom i vrtom, stari stan više nije u našem vlasništvu. Da li smo oslobođeni plaćanja poreza jer smo kupovali veću nekretninu, a i ima nas više ili moramo platiti porez u cijelosti za novi stan? Hvala na pomoći!!!
cami is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 19:25   #1020
Dečko i ja kupujemo stan, 60 kvadrata, on je nositelj kredita. Zanima me kako bi se oslobodili poreza na ovih 10m2?
Koji je proces oko dokazivanja izvanbracne zajednice? I da li bi nam to u ovom slucaju islo u prilog? Naime podstanari smo vec par godina. Tako ako bi nam trebali svjedoci, jedan od bi bio i stanodavac.
U biti htjeli bi oboje biti vlasnici stana, ako je to moguce, jer sluzbeno samo je on nositelj kredita. Ima li tu opce mjesta za mene na papiru?
Da li bi u tom slucaju dobila dodatnih 50m2 oslobodenih od poreza? Kome bi opce mogla poslat ovaj upit, trazim neki besplatni pravni savjet, navodno su postojale neke telefonske linije za upit ali nisam nis konkreto nasla. Ugl, hvala puno na bilo kakvoj informaciji!
ninjaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.