Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2016., 04:21   #61
Ne znaci li to dupliranje love, jer i nakon 20 ce ostati nekretnina?
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 12:06   #62
Ili 30, 40, tko zna? Pa tako možeš reći za bilo koju investiciju.. Svaka ima neki rok isplativosti, bilo to 10 ili šta ja znam 50 godina.
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 10:18   #63
Ovako, iz mog iskustva, 50.000 EUR je premala svota za investiranje jer režijski troškovi koje imaš pojedu zaradu. Računaj da moraš imati nekoga da ti obračunava poreze i podnosi poreznu prijavu, ako sam to ne znaš napraviti. Meni za nekretninu u EU to radi knjigovodstvo koje mi radi i za jednog kolegu pa sam tu prošao s minimalnim troškom od 50EUR mjesečno. Ali ako ti se recimo desi da ti porezna dođe u nadzor, taj trošak je odmah veći. Pored toga moraš plaćati porez, nemam pojma točno koliko plaćam, nešto se prebija sa PDV-om koji je plaćen kod kupnje (novogradnja) jer je tu riječ o stanu koji je građen da se stavi na tržište za iznajmljivanje. Cijeli posao je odrađen preko agencije koja je investirala u gradnju i to sve sunkcionira bez greška, kak se os Austrijanaca i može očekivati. Godišnji prinos je oko 3%

Druga nekretnina nije u Europi i tamo je bilo jedno loše iskustvo s najmoprimcem kojeg agencija nije provjerila i odvjetnicima koji naplaćuju 370$/sat, a ne znaju izbaciti podstanara iz stana Sad imam drugu agenciju koja stan renta, rade prijave poreza, backgroundcheck najmoprimca i sve ostalo za proviziju od 6% najamnine. Tu je uključeno i osiguranje od gubitka prihoda. Godišnji prihod je oko 3,5% + do sada na nivou godine oko 4% radi rasta cijena nekretnina u gradu.

Sve u svemu, dosta zajebancije, veliko inicijalno ulaganje, ali kad se posloži, nemaš nikakve brige osim jednom godišnje platiti knjigovodstvo i porez.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 18:13   #64
Znaci potrosis recimo 100000€ da bi imao 3-4%...s tim da u slucaju globalnog sranja...bolje onda tu lovu...poisti i popiti
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2020., 21:46   #65
Ovisno o porezu na nekretnine, jer obicno isti pojedu dosta porasta cijene ako ne i sve. Tako da u biti nema nisto od dobiti i ako se ljudi tjese. Na zapadu je 20 godina vlasnistva najobicnije (kuce, stana) nekretnine izmedju 80 i 110.000 Eura poreza. Obicno kupis nesto za 200.000 Eura i isto platis u porezu za 20 godina cca. 80-90.000 Eura. Na zapadu se opariti nekretninom je gotovo nemoguce osim ako gradis i prodajes novogradnju.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 10:44   #66
Znaci ima podosta gluposti napisanih...

Porezi na nekretnine u Europi generalno nisu veliki, uz nekoliko iznimaka.


https://www.uipi.com/wp-content/uploads/2018/09/Comparative-Analysis-on-Real-Estate-Taxation-2013.pdf


Suprotno uvrijezenom misljenju, u vecini ugovora o najmu ti stoji da si ti sam zaduzen za organizaciju sitnih popravaka, a do odredjenog iznosa i placas sam. Kod mene u De je to bilo do iznosa 200-300E ako se ne varam, s time da godisnje nisu mogli prijeci odredjen iznos (700-800E). Mozda je bilo nesto vise nesto manje, kazem ne sjecam se vise tocno, nije ni bitno.

Znaci generalno ideja nije losa, ali...

Bit ce situacija kada ces svakako morati doci nesto osobno rjesiti, ili moze doci do situacije velikog troska u zgradi, a da nema dovoljno pricuve za to te se od svakog stanara trazi odredjen, nemal iznos (par ili vise desetaka kE), ili moze doci do situacije da se pravno moras naganjat sa najmoprimcem i jos 100 drugih mogucih komplikacija.

I za 50kE se da kupiti svasta u Europi u vecim, sveucilisnim gradovima (ne nuzno glavnim).

Mozda da razmislis i o Spanjolskoj, cini mi se kao zemlja u kojoj su nekretnine trenutno podcijenjene, ili opcenito Mediteranu.

no sto je z_k predlozio - garaza. Daleko bolja, jednostavnija ideja oko koje nemas nikakve zajebancije.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 10:56   #67
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Ovako, iz mog iskustva, 50.000 EUR je premala svota za investiranje jer režijski troškovi koje imaš pojedu zaradu. Računaj da moraš imati nekoga da ti obračunava poreze i podnosi poreznu prijavu, ako sam to ne znaš napraviti. Meni za nekretninu u EU to radi knjigovodstvo koje mi radi i za jednog kolegu pa sam tu prošao s minimalnim troškom od 50EUR mjesečno. Ali ako ti se recimo desi da ti porezna dođe u nadzor, taj trošak je odmah veći. Pored toga moraš plaćati porez, nemam pojma točno koliko plaćam, nešto se prebija sa PDV-om koji je plaćen kod kupnje (novogradnja) jer je tu riječ o stanu koji je građen da se stavi na tržište za iznajmljivanje. Cijeli posao je odrađen preko agencije koja je investirala u gradnju i to sve sunkcionira bez greška, kak se os Austrijanaca i može očekivati. Godišnji prinos je oko 3%

Druga nekretnina nije u Europi i tamo je bilo jedno loše iskustvo s najmoprimcem kojeg agencija nije provjerila i odvjetnicima koji naplaćuju 370$/sat, a ne znaju izbaciti podstanara iz stana Sad imam drugu agenciju koja stan renta, rade prijave poreza, backgroundcheck najmoprimca i sve ostalo za proviziju od 6% najamnine. Tu je uključeno i osiguranje od gubitka prihoda. Godišnji prihod je oko 3,5% + do sada na nivou godine oko 4% radi rasta cijena nekretnina u gradu.

Sve u svemu, dosta zajebancije, veliko inicijalno ulaganje, ali kad se posloži, nemaš nikakve brige osim jednom godišnje platiti knjigovodstvo i porez.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 11:19   #68
Je li se isplati kupit manji stan u Budimpesti? Razvoj tog grada mi izgleda abnormalno dobro ali to je iz perspektive turista.
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 12:18   #69
Quote:
bistabil kaže: Pogledaj post
Znaci generalno ideja nije losa, ali...

Bit ce situacija kada ces svakako morati doci nesto osobno rjesiti, ili moze doci do situacije velikog troska u zgradi, a da nema dovoljno pricuve za to te se od svakog stanara trazi odredjen, nemal iznos (par ili vise desetaka kE), ili moze doci do situacije da se pravno moras naganjat sa najmoprimcem i jos 100 drugih mogucih komplikacija.

.
za ovakve situacije, mozes provjeriti da li postoje firme koje bi se bavile odrzavanjem

ja radim bas taj posao u jednoj renting firmi u Londonu
doduse, ovi moji su vise bazirani za kratkorocni najam, znaci nemaju kuce/stanove s cijelogodisnjim najmodavcima, nego se renta turistima/poslovnjacima, mislim da je do 6 mj maksimum ( naravno da se da dogovoriti i dulje za odredene klijente )

ima dosta nekretnina kojima su vlasnici negdje vani i koriste taj stan mozda par tjedana godisnje ( neki ni toliko koliko primjetim), pa je moj posao kad netko prijavi problem (bilo gosti ili ekipa koja cisti ) organizirati popravak toga i rjesiti financijski dio ( bilo naplatom od gostiju ili vlasnika)

za dio vlasnika radim i dogovore te nadzor nekih poboljsanja
mogu ti reci da to i kosta, obicno dodajem 24% posto na racune kao proviziju za to ( ovisi o visini racuna, o cemu se radi i vlasniku nekretnine takoder ali raspon je od 10 do 80% )
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 13:05   #70
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
za ovakve situacije, mozes provjeriti da li postoje firme koje bi se bavile odrzavanjem

ja radim bas taj posao u jednoj renting firmi u Londonu
doduse, ovi moji su vise bazirani za kratkorocni najam, znaci nemaju kuce/stanove s cijelogodisnjim najmodavcima, nego se renta turistima/poslovnjacima, mislim da je do 6 mj maksimum ( naravno da se da dogovoriti i dulje za odredene klijente )

ima dosta nekretnina kojima su vlasnici negdje vani i koriste taj stan mozda par tjedana godisnje ( neki ni toliko koliko primjetim), pa je moj posao kad netko prijavi problem (bilo gosti ili ekipa koja cisti ) organizirati popravak toga i rjesiti financijski dio ( bilo naplatom od gostiju ili vlasnika)

za dio vlasnika radim i dogovore te nadzor nekih poboljsanja
mogu ti reci da to i kosta, obicno dodajem 24% posto na racune kao proviziju za to ( ovisi o visini racuna, o cemu se radi i vlasniku nekretnine takoder ali raspon je od 10 do 80% )
Obicno je malo vise love kod takvog rentanja, iako je nacelno i veci rizik. E sada ako uzmes dobru firmu koja ima ukljuceno sva moguca osiguranja inclusive. Takvu kvalitetnu firmu ces vjerojatno platiti, u slucaju da iznajmljujes dugorocno, izmnedju 3-4 mjesecne rate.

Racunaj jos 3-5 rati za amortizaciju zgrade i stana te porez i rezije koje nisu na stanaru (ovisi o x stari koliko ce to tocno biti).

Znaci ako izbacis kretanje cijena nekretnina iz racunice prinos ce ti u takvom poptuno "automatiziranom" slucaju biti 2-4% godisnje.

Nije lose, a nije ni VAU

Znaci primarno ti je dobro pogoditi lokaciju
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 13:12   #71
Quote:
bistabil kaže: Pogledaj post
Obicno je malo vise love kod takvog rentanja, iako je nacelno i veci rizik. E sada ako uzmes dobru firmu koja ima ukljuceno sva moguca osiguranja inclusive. Takvu kvalitetnu firmu ces vjerojatno platiti, u slucaju da iznajmljujes dugorocno, izmnedju 3-4 mjesecne rate.

Racunaj jos 3-5 rati za amortizaciju zgrade i stana te porez i rezije koje nisu na stanaru (ovisi o x stari koliko ce to tocno biti).

Znaci ako izbacis kretanje cijena nekretnina iz racunice prinos ce ti u takvom poptuno "automatiziranom" slucaju biti 2-4% godisnje.

Nije lose, a nije ni VAU

Znaci primarno ti je dobro pogoditi lokaciju
ma mislim firma uzima cca 35% provizije na najam
moja slobi medu najboljima, prednost im je kaj ima dilove s nekim producentskim kucama pa ima dosta poznate ekipe, ali znam da je za dosta njih ovo ionako cisto tako da nesto kaplje kad se nekretnina ne koristi, a ne da im se zezati s time i iskreno cak ne mislim da im je zarada glavna stvar

da im je do toga, sigurno bi mogli prodati te kuce po 6-7 milijuna funti,a ne ih drzati u cigli

da, slozio bih se da je toliko godisnje, mozda do 5

ono sto vidim kao prednost je ipak zadrzavanje vrijednosti novca i vjerojatni porast vrijednosti ako se dobro ubode
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 05:00   #72
Ne znam za te novce , dal mozes ista da kupis .
Ako i kupis to ce biti u nekim kvartovima gdje je strah i trepet prisutan stalno . I onda ces stan iznamnjivati takvim ljudima , koji mozda i ne plate svaki mjesec .Za tako malo novca ni renta ti ne moze biti velika , a agencija ce da te odere , pola tebi pola njima . Pa vidi dal se isplati.

Rodjak je isto kupio neki stancic u frankfurtu samo ne znam za koliko para , brat btio u njemu da zivi , kad je se ujutro probudio kad je vidio kakva bagra zivi okolo njega .Pobjegao je glavom bez obzira , normalno da nije sigurno tu zivit sa zenom i djecom .

Ne znam mozes probati , ima i ovdje kuce manje za $30K samo brale ne bih smijela tu noc docekati ali dobro zna se ko zivi na takvim mjestima . Takvi kvartovi su otpisani i od grada i od drzave. Ja se vracala nocu od prijateljice kasno , pa prolazila tuda samo sam gledala da mi se netko ne baci pod auto, vozila sam i molila Boga da izadjem iz takvih ulica , rekla sam Nikad vise. Ima toga i po Europi ,.
Lisa T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 11:19   #73
Quote:
Lisa T. kaže: Pogledaj post
Ne znam za te novce , dal mozes ista da kupis .
Ako i kupis to ce biti u nekim kvartovima gdje je strah i trepet prisutan stalno . I onda ces stan iznamnjivati takvim ljudima , koji mozda i ne plate svaki mjesec .Za tako malo novca ni renta ti ne moze biti velika , a agencija ce da te odere , pola tebi pola njima . Pa vidi dal se isplati.

Rodjak je isto kupio neki stancic u frankfurtu samo ne znam za koliko para , brat btio u njemu da zivi , kad je se ujutro probudio kad je vidio kakva bagra zivi okolo njega .Pobjegao je glavom bez obzira , normalno da nije sigurno tu zivit sa zenom i djecom .

Ne znam mozes probati , ima i ovdje kuce manje za $30K samo brale ne bih smijela tu noc docekati ali dobro zna se ko zivi na takvim mjestima . Takvi kvartovi su otpisani i od grada i od drzave. Ja se vracala nocu od prijateljice kasno , pa prolazila tuda samo sam gledala da mi se netko ne baci pod auto, vozila sam i molila Boga da izadjem iz takvih ulica , rekla sam Nikad vise. Ima toga i po Europi ,.
Znaci u gradu u kojem zivim, a koji je sveucilisni, u zapadnoj De, cijena u najboljim kvartovima (kada izbacis ekskluzivni gdje zive vlasnici firmi sa dobiti vecom od 1M) je cca 2kE, cijena u normalnom kvartu je oko 1500E, a u onim siromasnijima oko 1000E.

Iako ti kvartovi, barem u De, nisu ni priblizno toliko dramaticni kako ih ti opisujes.
Veca vjerojatnost je da ce te netko napasti nocu u Zg, St, Zd nego u takvom kvartu.

U De u takvim kvartovima obicno zivi mix stranaca i domacih slabijih kvalifikacija od kojih dio iskoristava socijalni sustav, dio posteno radi slabije placene poslove, dio se bavi sitnim kriminalom.
Uglavnom nista ekstremno.
Veci je poblem u Srednjoj i Istocnoj Europi u ciganskim kvartovima.

U Spanjolskoj su cijene u sveucilisnim gradovima u solidnim kvartovima 1000-1500 E, slicno je i u Grckoj, sumnjam da je u Srednjoj i Istocnoj Europi ista vise. Ponavljam sa izuzetkom glavnih gradova

To sto su u Hr generalno debelo napuhane ne znaci da nema drzava gdje nisu.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 16:15   #74
Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Je li se isplati kupit manji stan u Budimpesti? Razvoj tog grada mi izgleda abnormalno dobro ali to je iz perspektive turista.

Prijatelji kupili 35m2 u starijoj zgradi za 80.000 Eura plus troskovi ostali. Lokacija, Blaha Luzja trg. Za madzarski dzep zvuci previse. Ja licno mislim da su trcali pred rudu ali eto svatko ima svoje.


Quote:
bistabil kaže: Pogledaj post

U Spanjolskoj su cijene u sveucilisnim gradovima u solidnim kvartovima 1000-1500 E, slicno je i u Grckoj, sumnjam da je u Srednjoj i Istocnoj Europi ista vise. Ponavljam sa izuzetkom glavnih gradova

To sto su u Hr generalno debelo napuhane ne znaci da nema drzava gdje nisu.

U Spaniji je dosta stranaca kupilo stanove ili vile. Jedan sam i ja od njih. Povoljno, stvarno povoljno je bilo kupiti ali sam i primjerto u zadnjih nekoliko godina kako isti moji vec sada bivsi susjedi nisu vise tu. Dosta stranaca bezo se odluci na prodaju, razlozi su razliciti. Neki su htjeli se opariti kroz najam turistima, sto nije donosilo neke velike rezultate, zatim i vlastite drzave gdje borave su pocele vrsiti pritisak na Spaniju oko tih zarada i sl., pa EU o izmjeni podataka na bankovnim racunima. Zatim citava politika u Spaniji oko truzima i sl. U kvartu gdje sam kupio vilu danas nema od starih susjeda tj. koje sam zatekao osim njih jos sestero. Ulica broji 23 vile.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 22:06   #75
Quote:
bistabil kaže: Pogledaj post
Znaci u gradu u kojem zivim, a koji je sveucilisni, u zapadnoj De, cijena u najboljim kvartovima (kada izbacis ekskluzivni gdje zive vlasnici firmi sa dobiti vecom od 1M) je cca 2kE, cijena u normalnom kvartu je oko 1500E, a u onim siromasnijima oko 1000E.

Iako ti kvartovi, barem u De, nisu ni priblizno toliko dramaticni kako ih ti opisujes.
Veca vjerojatnost je da ce te netko napasti nocu u Zg, St, Zd nego u takvom kvartu.

U De u takvim kvartovima obicno zivi mix stranaca i domacih slabijih kvalifikacija od kojih dio iskoristava socijalni sustav, dio posteno radi slabije placene poslove, dio se bavi sitnim kriminalom.
Uglavnom nista ekstremno.
Veci je poblem u Srednjoj i Istocnoj Europi u ciganskim kvartovima.

U Spanjolskoj su cijene u sveucilisnim gradovima u solidnim kvartovima 1000-1500 E, slicno je i u Grckoj, sumnjam da je u Srednjoj i Istocnoj Europi ista vise. Ponavljam sa izuzetkom glavnih gradova

To sto su u Hr generalno debelo napuhane ne znaci da nema drzava gdje nisu.

Bratu je bila renta oko 600 eura , tu vecinom zive stranci koji su dosli svaodakle , znaci eto nisu svabe neboj se da jesu.
Sitnim kriminalom? to ti nije nista ekstremno? Kad ti komsija gleda kroz prozor da nisi kuci pa da ti obije stan? izbusi gume na autu i polupa prozore dok spavas?

Nisi ti jos nista vidio , sta postoji u De.

Cigani su mala maca za njih .
Lisa T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2020., 11:07   #76
Quote:
Lisa T. kaže: Pogledaj post
Bratu je bila renta oko 600 eura , tu vecinom zive stranci koji su dosli svaodakle , znaci eto nisu svabe neboj se da jesu.
Sitnim kriminalom? to ti nije nista ekstremno? Kad ti komsija gleda kroz prozor da nisi kuci pa da ti obije stan? izbusi gume na autu i polupa prozore dok spavas?

Nisi ti jos nista vidio , sta postoji u De.

Cigani su mala maca za njih .
A ti nisi dosla od "svaodakle"?

Njemacka zapravo ima manji broj provala od Hr., tako da te toga vise treba biti strah u Hr...

Vidio sam ja svasta, a ti ocito nisi vidjela ciganska geta te nemas nikakvu predodzbu o njima.

Reci koji kvart pa mozemo vidjeti statistiku, Njemci vode dobru statistiku. I u takvim kvartovima najcesce i dalje imas velik udio Njemaca 20-30%.

Ne, sitni kriminal i vandalizam mi nisu nista ekstremno jer dolazim iz Hr. gdje je normalno da: bicikl koji nije zavezan bude ukraden, mlado posadjeno drvo bude pokidano, klupa pokidana, fasade isarane osim ako nisu pod videonadzorom, auto ostecen ako ima krive tablice, auto udaren na parkiralistu bez ikakve poruke, drogu/oruzje mozes prakticki kupiti preko oglasnika, ispred nekog nocnog kluba netko potuce(pogotovo u manjim mjestima), kolegicu lupis po dupetu... Da nabrajam dalje?

Jedino gdje su mi izbusili gume na autu i sjebali spremnik za gorivo je Split.
Jedino gdje sam ostao bez bicikla (zakljucanog) je Os.
Jedino gdje sam vidio pijanu/nadrogiranu budalu kako razbija, galami i pisa usred dana(6-7 mjesec) i centra grada (riva) je Split i nije bio stranac u pitanju.

U Njemackoj sam cak par puta u takvom kvartu ostavio bicikl otkljucan (trgovina koja mi je bila usput) i nije nestao. Jednom mi ga je cak jedan Arapin pripazio.

U Os bi mi bicikl nestao unutar 10min da ga ostavim otkljucanog uz zgradu policije.

Tako da nemoj pretjerivati nego gledaj statistiku, da Hrvatska je nacelno sigurnija od De, ali ta razlika, cak i kada gledas takve kvartove, nije nesto velika i nije u svim segmentima (npr. vjerojatnost provale u stan ili vjerojatnosti da ces biti upucan).
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 00:59   #77
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ovisno o porezu na nekretnine, jer obicno isti pojedu dosta porasta cijene ako ne i sve. Tako da u biti nema nisto od dobiti i ako se ljudi tjese. Na zapadu je 20 godina vlasnistva najobicnije (kuce, stana) nekretnine izmedju 80 i 110.000 Eura poreza. Obicno kupis nesto za 200.000 Eura i isto platis u porezu za 20 godina cca. 80-90.000 Eura. Na zapadu se opariti nekretninom je gotovo nemoguce osim ako gradis i prodajes novogradnju.
Valjda pises o danskoj praksi, koja je vrlo specificna i razlicita. Ja ti mogu reci da ti u Njemackoj nikakav porez nece pojesti dobit cijene, eventualno da kupis za 100 i prodas za 120 platit ces porez na dobit od 20, koji ce biti cca 7. Ako nisi iznajmljivao nego zivio u tome, nema poreza na porast cijene.
20 godina poreza na nekretninu od 200k u Njemackoj ti je cca 10k Eura. Taj stan ce od najma kroz 20 godina donjeti oko 200k, ali na to moras platiti porez, za nerezidente mislim 35%

Trenutno je big deal da u velikim gradovima u Njemackoj cijene jos uvijek rastu i to je potencijalno veca zarada nego rentanje.

Danska je mala zemljica i ne bi ju zvao "zapadom", jer je vrlo razlicita od brojnih vecih.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 14:27   #78
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Valjda pises o danskoj praksi, koja je vrlo specificna i razlicita. Ja ti mogu reci da ti u Njemackoj nikakav porez nece pojesti dobit cijene, eventualno da kupis za 100 i prodas za 120 platit ces porez na dobit od 20, koji ce biti cca 7. Ako nisi iznajmljivao nego zivio u tome, nema poreza na porast cijene.
20 godina poreza na nekretninu od 200k u Njemackoj ti je cca 10k Eura. Taj stan ce od najma kroz 20 godina donjeti oko 200k, ali na to moras platiti porez, za nerezidente mislim 35%

Trenutno je big deal da u velikim gradovima u Njemackoj cijene jos uvijek rastu i to je potencijalno veca zarada nego rentanje.

Danska je mala zemljica i ne bi ju zvao "zapadom", jer je vrlo razlicita od brojnih vecih.
Kad je tako "dobro" u Njemackoj, sto ona oni vlasnici kuca na npr. otoku Sylt kukaju na porez? U Danskoj nema poreza na dobit pri prodaji nekretnine. Znaci kupio za 100, pordao za 200, tvojih 200 je. No imas mjeseci porez na vlasnistvo koji se sastoji od poreza na zemlju, poreza na objekta i poreza na bivalni prostor sto je zajedno tj. ovo dvoje zadnje. Porez na zemlju ide opcini a ovaj drugi ide drzavi. Dok porez na objekat i bivalni prostor su povezani s virjednoscu istih tj. kuce, stana odnsono samog objekta u cjelini, porez na zemlju je nesto sto opcina odlucuje da li ove godine da snizi ili poveca. U dosta slucaja ova dva porea mjesecno stanu jednako koliko je prosjecna kirija najma prosjecnog stana u drzavi. Nato sve ima jos nekoliko oblikatornih kako i sitnica tako i malo vecih racuna npr. ako imas dimnjak obavezan si da nad istim ovlasceno dimnjacar vrsi godisnju inspekciju. Ista se lagano razlikuje u cijeni ali cca. trosak godisnji je 400 Eura.

U Francuskoj nisto bolje nije. Imas dva poreza kao vlasnik nekretnine. Imas tkz. bivalni porez i porez na nekretninu. Ovaj prvi tj. bivalni to je iskljucivo u rukama opcine. Znaci moze da mijenja se iz godine u godinu. Ako ne zivis u nekom od vecih gradova ovaj porez samo mozes izbjeci ako u stanu nema nisto npr. da je prazan skroz na skroz tj. iznjeo si kompletan namjestaj. U gradovima tj. vecim, nemozes cak ni to. U borbi protiv praznih stanova, naplate namet, jer drzis stan prazan. Imas li tv (ovo nije TV licenca) trebas placati mjesecni porez od 139 Eura. Ovo vazi za kuce ili stanove koji su sekundarni tj. kao kuca za odmora ili stan za odmora. Samo ta zezancija za 20 godina kad nebi tarifa se mijenjala je trosak od 33.360 Eura. Nato gore treba dodati porez na nekretninu. Isti se placa godisnje, temelji na procjeni najma stana ili kuce u podstanastvo. Totalno glupo ali tako je. Neka renoviras stan sto naravno u smislu izdavanja bi podiglo cijenu, isto moras prijaviti poreznoj, kako bi korigirali odnosno povecali porez na nekretninu. I onda ima IFI porez ako imas nekretninu koja kosta preko 1,3 milijuna Eura. Naravno ima tu jos par sitnica kao potrosnja vode gdje naplate do odredjene mjere potrosnje pa ti trosio do iste ili ne tebi je platiti.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 15:25   #79
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Kad je tako "dobro" u Njemackoj, sto ona oni vlasnici kuca na npr. otoku Sylt kukaju na porez?
Na Syltu, i drugdje, ne kukaju zbog trenutne situacije(vecina ljudi) nego zbog reforme tog poreza, koja je planirana do 2025.

Trenutno ces za kucu od 400kE ces na Syltu platiti cca 500E godisnje poreza. Ako si cicija mozes kukati...

Po nekim verzijama isti taj posjednik bi po novom placao oko 15kE godisnje.

Trenutno je racunica cijena zemljista (porezne uprave) x Koefecijent tipa nekretnine (kuca, stan, ostalo, zapadna De, istocna De...) x lokalni koefecijent (Grundsteuerhebesatz) = Grundsteuer

Problem je sto je porezna zadnji update cijena zemljista napravila 1964 za zapadnu De, tj. 1930-tih za istocnu De.

Sylt je danas elitno turisticko odredisto, a 1964 je bio poljoprivredni otok. Razlika u trzisnoj cijeni zemljista i onog poreznog je enormna.

Osobno ne mislim da ce itko provesti reformu na taj nacin jer bi to bio ogroman udar na standard svih ljudi koji zive/rade. Odnosno pucanj u glavu sa strikom oko vrata za De kao drzavu.

Opcenito u Europi nemas puno drzava gdje je taj porez strasan.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 00:50   #80
To meni zvuci jako bagatelno na sprem drzavama gdje ja imam imovine.

U Spaniji placas godisnje porez na zemlju i objekat opcini, te temelji na procjeni vrijednosti od 0,4 do 1,1% njene vrijednosti.

Nato, stranci ako samo tu povremeno borave te isti objekat ne daju u najam turistima placaju dodatno 25% od 2% vrijednosti.

Za one koji tu borave povremeno ali zato daju objekat u najam turistima, obicno je 25% od zarade.

Nato sve ovisno gdje nekretnina se nazali, no u slucaju da je u tako reci nekoj komuni od vise objekata vlasnik je duzan biti clan iste te placati posebne troskove za odrzavanje zajednickog prostora i sl.

Probem u Spaniji je sto dosta nekretnina obicno ima nisu cijenu na koncu nego sto je sama procijena. Uspijes kupiti nesto za 300.000 Eura jer dosta ih prodaje ali u papirima je procjena 440.000 Eura. Pa tako stojis s godisnjim porezom na vlasnistvo od 3.960 - 7.040 Eura. Za 20 godina to je 79.200 do 140.800 Eura bez da procjena se mijenja.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.