Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2016., 19:01   #841
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
A tko to daje? Tko su ti famozni davači i upravljači našom pameti? I kako bi nam točno bilo da ih nema i da smo slobodni i krojači svoje sreće?
Mislim...ne želim reći da se ne manipulira i ne planira. Pa svi to radimo, a kamoli netko s puno moći.
Nego voljela bi čuti alternativu i scenarij bez tih "davača".
Način na koji si postavila pitanje implicira nekakvu potragu za upravljačima, njihovo političko rušenje, itd.
"Društvo na crtaćem stolu" smo, nadam se, ostavili za sobom... ionako se crtanja danas već prihvaćaju oni koji vladaju iz sjene i manipuliraju.

Preostaje buđenje inicijativa kod građana.
Jedan od mogućih pristupa je tzv. ekonomija solidarnosti...

Primjera dobre ekonomije nema samo tamo negdje daleko, ima ih i kod nas

@rolandus je u nekim stvarima u pravu, npr. stvaranje anacionalne mase pomoću masovnih migracija doista omogućuje lakše upravljanje i manipulaciju vladajućim globalnim elitama.

Quote:
Tijekom prvog dana Konferencije o dobroj ekonomiji moglo se čuti i naučiti mnogo zanimljivih činjenica o Plavoj ekonomiji, društvenom poduzetništvu i uključivanju građana u financiranje društvenih poduzeća, dok se drugog dana konferencije moglo čuti izlaganje o Mondragonu, ulozi građana u određivanju cijene vode u francuskom gradu Grenobleu, te o primjerima dobre ekonomije u metalskoj industriji u Hrvatskoj.

Krenimo redom. U petak, 1. travnja 2016. godine konferenciju je otvorio gost iz Baskije, direktor odjela za komunikaciju u Mondragonu, Ander Etxeberria.

Mondragon, najveća svjetska zadruga po broju zaposlenih (njih otprilike 74 tisuća radi u ukupno 103 zadruge i još više poduzeća op.a.) od samog osnutka poštuje dostojanstvo čovjeka, solidarnost, obrazovanje i pravo na rad.

Quote:
Zanimljivu i inspirativnu priču o snazi i volji građana Grenoblea u Francuskoj koji su uzeli stvar u svoje ruke, zaštitili građanska prava, a usput i novčanike, ispričao je Olivier Bertrand, predsjednik uprave tamošnjeg gradskog vodovodnog poduzeća. Građani su željeli biti uključeni u upravljanje vodoprivrednom u kojoj je vladala korupcija pa su 1995. godine oformili skupinu koja je željela biti autonomna, ali u isto vrijeme surađivati s gradskim vlastima, objašnjava Bertrand. I uistinu, gradske su vlasti s građanima potpisale konvenciju koja je Odboru građana omogućila da odredi cijenu vode. Ovaj sustav funkcionira već desetak godina i svi su njime zadovoljni, posebno siromašni građani koji od vlastitog ukupnog godišnjeg prihoda za vodu izdvajaju tek 2,5, posto iznosa.

U Francuskoj je socijalna politika podržana zakonom o socijali ali je još uvijek u eksperimentalnoj fazi i tek ćemo vidjeti hoćemo li uspjeti zaštiti ugroženu skupinu građana, rekao je Bertrand.
Quote:
Da ne bi pomislili kako u Hrvatskoj nema sličnih primjera dobre ekonomije pobrinuli su se gosti Dragutin Varga iz ITAS Prvomajska d.d. i Stjepan Pavlović iz tvrtke Metal Euro d.o.o.. ITAS je uspješna tvrtka iz Ivanca nastala 1961. godine koja je u svojim najboljim danima zapošljavala 900 radnika i bila šesti izvoznik u alatnoj industriji na svijetu. Onda se 90-ih godina dogodila privatizacija, došlo je do otpuštanja radnika i smanjenja proizvodnje, te je 2005. godine tvrtka sa 260 radnika otišla u stečaj.

Stečajnim upraviteljem koji nam je bio dodijeljen nismo bili zadovoljni pa samo odlučili uzeti stvar u svoje, prisjeća se Varga koji je sa kolegama radnicima iz tvrtke izbacio ''Veliku četvorku'' - direktora, njegovu suprugu, sina i snahu, te zapečatio urede s dokumentacijom do dolaska inspekcije. Da to nismo napravili vlasnik bi srušio tvornicu i zemlju prodao trgovačkom centru, iskren je Varga koji se zajedno s kolegama na sudu izborio da radnici ITAS-a postanu njezini vlasnici. Zahvaljujući odvažnosti radnika nastao je ITAS Prvomajska d.d., tvrtka je spašena od propasti i ponovno je uspješna, te je u posljednje tri, četiri godine zaposleno 80 mladih radnika, a izvozi se čak 95 posto proizvoda.


Poduzetnik iz Hrvatske, Stjepan Pavlović je 20 godina radio u Austriji, da bi se vratio kući i zarađeni novac investirao u tvrtku sa sjedištem u Lici kako bi otvorio radna mjesta i spriječio odljev mladih. Pokrenuo sam proizvodnju peći na biomasu, tj. sječku koja je trenutno najjeftiniji dostupni energent, otkriva Pavlović koji je u suradnji s inženjerima osmislio sušaru piljevine u kojoj nema doticaja sirovine s vatrom, a radi se i na inovativnoj peći koja će biti stopostotno hrvatski proizvod i koja će se moći upaliti i putem pametnog telefona.

Zadnje uređivanje cestar : 01.10.2016. at 19:25.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 10:33   #842
NIKADA neće biti bolje.

ne postoji niti jedan jedini razlog zašto bi bilo bolje.
ako itko/išta utječe na prosperitet države to je njena politika odnosno upravljanje.
tko upravlja našom državom?
tuđman koji ju opljačkao prije nego se rodila. sanader koji je uzeo ostatke ostataka. karamarku su ostale mrvice. evo dolaze plenković i most - samo se moraju svakih 6 mjeseci dogovoriti tko će sjediti u kojoj fotelji. SDP je imao priliku uzeti nešto, ali su toliko neuki da niti ne znaju kako opljačkati ovo malo što je ostalo. ajmo zajedno pogledati "stručnjake" koji vode državu. nikome nije u interesu raditi ZA DRŽAVU za MALO NOVACA (12k kuna) a da ne uzme barem deset puta toliko svake godine iz proračuna preko raznih rođaka, firmi, bračnih partnera i slično. gotovo da ne postoji političar koji je imao priliku uzet pare da nije uzeo pare i to ne malo nego koliko god se u tom trenutku moglo uzeti. ne postoji skupina ljudi koji bi "rintali" u saboru, ministarstvima, sudovima (oni su najgori bez daljnjeg) na dobrobit naroda jer to se ne uklapa u naš mentalitet. ne uklapa se u modernog iskvarenog čovjeka.
još jedna stvar: naši političari nisu stručnjaci u ničem. malo, gotovo nitko ne radi konkretan posao u kojem barata svojim znanjem i stvara vrijednosti. oni barataju zakonima, besplatnom hranom, svatko ima sve beneficije, vlastite vozače koji idu doma u državnim automobilama na račun građana... u državnim službama pola ljudi je pola godine na bolovanju. minimalno sam to rekao.

ako i postoje ljudi koji stvaraju vrijednosti i bili bi podobni i korisni za prosperitet države oni već odavno ne žive u hrvatskoj, a i da žive čak i jedan prosječni iskusni hr političar ih pojede za doručak sa muljanjima, vezama i birokracijom koja je toliko zaostala da "gosti turisti" ponekad misle da su u zemlji trećeg svijeta i da fali samo pustinja da zadovolji sve kriterije.

NEĆE biti bolje nikada jer mito i korupcija su najveća stvorena vrijednost i tko se toga ne drži jednostavno nestane. pojede ga mrak. spava sa ribama.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 11:53   #843
imao si ljude koji su živjeli i radili vani, pa su se vratili u Lijepu našu kao političari i pokazali svoje pravo lice tj. isto krali i bili neučinkoviti i neradnici za svoju domovinu i narod.
homosapiens is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 12:04   #844
Hoce li ikad biti bolje ?
Nije ni sad lose koliko neki tvrde, znat ce svatko tko je prosetao po svijetu.

Kad sam ja krenuo sa zivotom, bilo je lose, jako lose, perspektiva nikakva.

To mi je bila apsolutno najveca i finalna motivacija za dovrsenje studija i odabir stila zivota - raditi vani za stranu firmu, a zivjeti u domovini (radim 200injak dana godisnje).
Sam sebi placam penziju i zivotno.

I dalje se "skolujem" u smislu dodatnih tecajeva. Prije na vlastiti racun, trenutno mi ih placaju poslodavci. Ulozeno vrijeme za to je uvijek moje.

Da je bilo dobro, ne bih se na to odlucio nego ostao doma i radio u svojoj struci.

Perspektiva?

Nisam siguran kako ce biti mojoj djeci. Podrzavam ih moralno i financijski sko se tice skole i sporta, a koliko ce uspjeti najvise ovisi o njima samima. Forsiram dva strana jezika, u skoli i van nje.
Od kad znaju slusati, tupim im da nece nista imati od zivota ako se ne potrude.

Hoce li im uspjeti ostvariti dobar zivot u HR, nisam siguran, nadam se da hoce.

Sto se mene i HR u buducnosti tice, nisam neki veliki optimista, jos manje apsolutni pesimista.

S ovolikim odljevom radne snage i unistenjem industrije posljedice ce neminovno doci jer se mirovinski,zdravstveni,prosvjetni i ostali fondovi bitni za
funkcioniranje drzave pune od trenutne radne snage, koje je sve manje.

Stoga nisam bas uvjeren da ce mi buduca penzija biti dovoljna za zivot, pa se u ovim financijski jakim godinama aktivno spremam da je docekam spremno.

Ceka me jos 25 godina rada, nadam se da ce biti dovoljno ostaviti 5-10% sadasnjih prihoda na stranu;imati bar dvije nekretnine za rentu (ljetnu ili cjelogodisnju), kakvo-takvo zivotno osiguranje i kakvu-takvu penziju.

Kad zavrsim trenutne projekte volio bih se okusati i u nekom privatnom poslu, kojem, nemam jos pojma.

Zakljucno - mislim da ce mi biti dobro,ako se sam za sebe pobrinem na vrijeme.
Uz nesto malo pameti,umjerenog rizika,dosta srece i puno rada ,naravno.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 12:59   #845
strpljen...spasen
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 17:37   #846
Kad vidim koliko Pernar i slični populisti (raznorazni antigmo, antivax, ...) imaju fanova - teško.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 17:48   #847
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
NIKADA neće biti bolje.

ne postoji niti jedan jedini razlog zašto bi bilo bolje.
ako itko/išta utječe na prosperitet države to je njena politika odnosno upravljanje.
Vjerovatno 2017 če biti puno bolje.
a kad se završi dogradnja splitskog aerodroma ide standard 30-40% gori.
a u stvarnosti ne znam di bi bilo ovako dobro u svijetu.
radi se 20-22 tjedna godišnje , čisto ostane 40-50000€ u đep kako da bude bolje.
vjerovatno postoji još gradova u svijetu di bi bilo dobro ali i konkurencija je puno žešča,vjerovatno ko mali ne bi mogli opstati zbog konkurencije.
Sada na svaki krevet u sezoni dolaze 2 gosta tako da se gosti biraju.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 15:55   #848
Ovde je ajme majko a opet bolje nego u nekim krajevima RH.Čujem da je dosta mladih iz Slavonije došlo živit u Kaštela i Solin...
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 22:20   #849
a zašto bi itko za boga išao iz slavonije u solin i kaštel koji god?
da ne bi bilo zabune: zašto bi itko iz solina i kaštela išao živjeti u slavoniju?
ne ideš iz bugarske u rumunjsku bokte nego odeš u italiju ili njemačku.
svašta...
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 09:28   #850
A zašto ne? Ako ima neku priliku, ideju, nešto...
Uvijek je nekome dobro, a nekome nije.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 11:18   #851
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
a zašto bi itko za boga išao iz slavonije u solin i kaštel koji god?
da ne bi bilo zabune: zašto bi itko iz solina i kaštela išao živjeti u slavoniju?
ne ideš iz bugarske u rumunjsku bokte nego odeš u italiju ili njemačku.
svašta...
Vrlo jednostavno!
Veći izbor,posebno turističkih poslova nego u Slavoniji življe je,više se radi općenito,više ljudi,itd..Ovdi je turizam po cilu godinu,i radi se novih zgrada i tijekom zime čak...
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:16   #852
Tako je, Slavonci na more, uz državljane BiH, dolaze ljeti na sezonski posao u turizmu, dok zimi rade na građevini.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 23:02   #853
Točno to. Slavonci su skužili da je bolje bit zaposleni podstanar na moru nego nezaposlen svoj na svome.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 20:50   #854
Quote:
Jack-Daniels kaže: Pogledaj post
... življe je,više se radi općenito,više ljudi...
ak me ovo nije šlOgiralo
..još se navučem ko sivonja
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 11:45   #855
Sinko to je realnost
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.