Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2016., 14:49   #41
Meni je prijatelj iz poglavarstva, koji se nekoć nalazio u Bandićevom inner-circle ispričao da je servisni interval ovih tramvaja 2000 radnih sati. Kod konkurencije (Bombardier, Siemens, itd.) je servisni interval 10.000 sati. Toliko o izvoznom čudu..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 18:28   #42
Quote:
Markosi1 kaže: Pogledaj post
NESTANDARDNA ŠIRINA 1m.
Mislim da je naveći problem s ovim tramvajima to što su napravljeni za nestandardnu širinu tračnica 1m, koju jako malo gradova u svijetu koristi. To je Končaru odgovaralo jer su mogli lakše podesiti/namjestiti natječaj od Grada Zagreba za sebe.
Veliki igrači ne rade tramvaje za ovu širinu jer je zaostalo.
Međutim, problem je sad nastao što se taj tramvaj ne može dalje prodavati jer većina gradova u svijetu koristi za tramvaje širinu tračnica 1.43m koja se zove Standardna širina.
A bez referenci se ne može natjecati.
Znači Končarev tramvaj u Zagrebu je zaostao, odnosno obsolete.
Najmanji je problem ponudit tramvaj na stranim tržištima s podvozjem širine koja se tamo traži.
Veći je problem što su se ovi tramvaji pokazali kao nepouzdani, to je ono što ih koči da uspiju vani.
Bili su prije koju godinu na probi u Finskoj, pa su ih finci vratili i zahvalili se.

Nego što se dogodilo s kraćim verzijama koje su trebale vozit po Zagrebu, planiralo ih se proizvesti nekoliko desetaka a na kraju napravljeno ih je koliko komada, je li uopće napravljeno 5-6?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 21:56   #43
Zadnjih 10 godina prava je ekplozija tramvajskog prijevoza u svijetu. Barem 50 gradova je od nule počelo graditi tramvajsku mrezu. Pa cak i americki gradovi grade tramvajsku mrezu. Tendera ima na sve strane, samo Koncara nema. Zašto? Jer se u tenderima traže reference, s Končar ih nema. Ima samo ZG gdje su nestandardne sirine tračnica? Koma, totalna koma.
Markosi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 10:40   #44
Quote:
Markosi1 kaže: Pogledaj post
Zadnjih 10 godina prava je ekplozija tramvajskog prijevoza u svijetu. Barem 50 gradova je od nule počelo graditi tramvajsku mrezu. Pa cak i americki gradovi grade tramvajsku mrezu. Tendera ima na sve strane, samo Koncara nema. Zašto? Jer se u tenderima traže reference, s Končar ih nema. Ima samo ZG gdje su nestandardne sirine tračnica? Koma, totalna koma.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tram_track_gauges
Ne postoji standardna širina kod tramvaja.
__________________
Kad ces doc...
noxis93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 20:20   #45
Quote:
Markosi1 kaže: Pogledaj post
Zadnjih 10 godina prava je ekplozija tramvajskog prijevoza u svijetu. Barem 50 gradova je od nule počelo graditi tramvajsku mrezu. Pa cak i americki gradovi grade tramvajsku mrezu. Tendera ima na sve strane, samo Koncara nema. Zašto? Jer se u tenderima traže reference, s Končar ih nema. Ima samo ZG gdje su nestandardne sirine tračnica? Koma, totalna koma.
Ma da, sve je koma, sve je za qrac krasni, u Končaru rade budale, samo si ti pametan!
Širina tračnica 1000 mm je itekako prisutna u Europi, i osim Zagreba svi švicarski i španjolski gradovi imaju tu širinu, kao i Aachen, Mainz, Helsinki, Sofija, Beograd, Tallinn i još pun qrac gradova u istočnoj Njemačkoj. Drugo, postoje mogućnosti za izvoz, i najmanji problem je prilagoditi tramvaj za drugo podvozje.
U Helsinkiju su tramvaj pohvalili, samo su se odlučili za domaću tvrtku. U Sofiji su inzistirali na plaćanju u bugarskim levima. U Beogradu je uvoznik španjolskih tramvaja bio u srodstvu sa gradonačelnikom. Na ostale natječaje Končar se još nije javio, ali postoje razlozi za optimizam.

Zadnje uređivanje JeZloba : 10.10.2016. at 20:32.
JeZloba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 20:31   #46
Ono što sam ja čuo o tramvaju je da je njegova težina po osovini prevelika. Znači, ima preveliku težinu raspoređenu na premalo kotača. Zato ubrzano uništava pruge i cvili po zavojima. Uz to je prebučan te ima jako lošu dokumentaciju tj. prve serije tramvaja su praktički svaki za sebe unikat jer imaju drugačije instalacije i ostale dijelove.
Specifična težina po osovini mu je dupla od starih čeških tramavaja (oni okrugli) a čak tri puta veća od starih ZET-ovih tramvaja. U današnje vrijeme kompozita i ostalih laganih materijala napraviti ovako težak tramvaj je smiješno.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 20:32   #47
Quote:
JeZloba kaže: Pogledaj post
U Helsinkiju su tramvaj pohvalili, samo su se odlučili za domaću tvrtku. U Sofiji su inzistirali na plaćanju u bugarskim levima. U Beogradu je uvoznik španjolskih tramvaja bio u srodstvu sa gradonačelnikom. Na ostale natječaje Končar se još nije javio, ali postoje razlozi za optimizam.
Kakva su ovo pizdarije?
Pohvalili? si čuo za kurtoaziju i finoću? E pa ne zovu se bezveze Finci

Inzistirali na plaćanju u levima & so fukin what?
jel znaš išta o bugarskom levu? da znaš znao bi da je to valuta koja je "vezana uz tečaj DEM-a, a time i EUR-a i da ti je argument sranje.

Zbog takvih kretena poput tebe koji hvale stvari koje nevaljaju (samo nek je "naše") nam i je država ovakva kakva je.

Preglomazni, pretežak i unatoč tome relativno skučen tramvaj sa servisima daleko češćim od konkurencije, naravno da ga nitko neće kad je poluproizvod.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 20:40   #48
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Kakva su ovo pizdarije?
Pohvalili? si čuo za kurtoaziju i finoću? E pa ne zovu se bezveze Finci

Inzistirali na plaćanju u levima & so fukin what?
jel znaš išta o bugarskom levu? da znaš znao bi da je to valuta koja je "vezana uz tečaj DEM-a, a time i EUR-a i da ti je argument sranje.

Zbog takvih kretena poput tebe koji hvale stvari koje nevaljaju (samo nek je "naše") nam i je država ovakva kakva je.

Preglomazni, pretežak i unatoč tome relativno skučen tramvaj sa servisima daleko češćim od konkurencije, naravno da ga nitko neće kad je poluproizvod.
Auuuu, ljubi majka stručnjaka! Pa kako dosad nisi postao milijunaš kada si tako svestran??? Za tvoju informaciju, bio sam na probi u HKL, znam što su mi pričali vozači. Imali su i zamjerke, ali ništa što je utjecalo na konkurentnost tramvaja. Servisi češći od konkurencije??? Interesantno! Kada si toliko stručan, koliki je postotak TMK 2200 u Zagrebu redovito u prometu?
A koliki je postotak recimo Siemensovih Combino Supra u Budimpešti?
JeZloba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 20:47   #49
Quote:
JeZloba kaže: Pogledaj post
Auuuu, ljubi majka stručnjaka! Pa kako dosad nisi postao milijunaš kada si tako svestran??? Za tvoju informaciju, bio sam na probi u HKL, znam što su mi pričali vozači. Imali su i zamjerke, ali ništa što je utjecalo na konkurentnost tramvaja. Servisi češći od konkurencije??? Interesantno! Kada si toliko stručan, koliki je postotak TMK 2200 u Zagrebu redovito u prometu?
A koliki je postotak recimo Siemensovih Combino Supra u Budimpešti?
A što reći za tebe, mogao si biti i na Marsu, ali i dalje ćeš ostati idiot. preskočiti ću ti spominjanje majke i samo te poslati u krasan kuratz, ja sam ipak gospodin čovjek.
doviđenja i laku noć.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.10.2016., 21:00   #50
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ono što sam ja čuo o tramvaju je da je njegova težina po osovini prevelika. Znači, ima preveliku težinu raspoređenu na premalo kotača. Zato ubrzano uništava pruge i cvili po zavojima. Uz to je prebučan te ima jako lošu dokumentaciju tj. prve serije tramvaja su praktički svaki za sebe unikat jer imaju drugačije instalacije i ostale dijelove.
Specifična težina po osovini mu je dupla od starih čeških tramavaja (oni okrugli) a čak tri puta veća od starih ZET-ovih tramvaja. U današnje vrijeme kompozita i ostalih laganih materijala napraviti ovako težak tramvaj je smiješno.
.
Masa po osovini je 6650kg, i u biti je kao i kod konkurencije. Novi Siemens Almada ima masu po osovini od 10t. Tehnička dokumentacija je jedinstvena za sve tramvaje od 2202 do 2270. Nema različitih instalacija. Iznimka je prvi tramvaj 2201. Druga serija ima neka poboljšanja, razlikuje se od prve. Što miliš, da u TMK 2200 nema kompozita?
JeZloba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 09:57   #51
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Nego što se dogodilo s kraćim verzijama koje su trebale vozit po Zagrebu, planiralo ih se proizvesti nekoliko desetaka a na kraju napravljeno ih je koliko komada?
Napravljena su 2, jedan vozi na liniji 13 (povremeno na 8), a drugi na liniji 9.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 11:13   #52
Nešto onda očito ne štima ili se Končar jednostavno ne javlja na natječaje iz nekih svojih razloga. Projektnu dokumentaciju nisam vidio,tako da o tehničkim aspektima ne mogu govoriti,no ono što sam kao korisnik vidio je da su iznutra određeni modeli jako loše rješeni. Negdje su razmaci među sjedalima preveliki,a onda naprijed su nagužvani. Možda da malo srede iskoristivost prostora unutra bi bili bolji.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 00:46   #53
Nemaju baš konkurentan proizvod!
Za zapad je preloš,a za istok preskup,a možda i ponešto loš.
Što se tiče cviljenja u zavojima,svi tramvaji u Zagrebu cvile u zavojima.
Nisam siguran jel zet nekad podmazivao untrašnji obod tračenice gdje vijenac struže ili nije.
U svakom slučaju nebi smjeli brzo kroz zavoje,ako bi to bio izgovor za nepodmazivanje.
Nadalje,TMK 2200 ima čelični okvir,podvozje,a priča ide ovako:To se kao lakše poravlja,jer se čelik lako zavaruje.
Aluminiji je teži za popravak,a pogotvo za one koji niti ne žele se time bavit.
Izgleda je je već tu izgubljena svaka prednost.
Prvo na masi,a onda i na trajnosti,(korozija jel)
Sad jesu li se ikad spominjale legure,ne sjećam se,vjerovatno nisu(pogotovo za domaće tržište).
Računalom upravljaju Windowsi koliko se može vidjeti u kabinu,koliko je to točno dobro i loše ne znam.
Možda bi neki jednostavan gui bio bolji izbor.
Krov je natrpan "kockastom" opremom koja zapinje za zrak da tako kažem,te povećava otpor kretanja.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 01:19   #54
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Nemaju baš konkurentan proizvod!
Za zapad je preloš,a za istok preskup,a možda i ponešto loš.
Što se tiče cviljenja u zavojima,svi tramvaji u Zagrebu cvile u zavojima.
Nisam siguran jel zet nekad podmazivao untrašnji obod tračenice gdje vijenac struže ili nije.
U svakom slučaju nebi smjeli brzo kroz zavoje,ako bi to bio izgovor za nepodmazivanje.
Nadalje,TMK 2200 ima čelični okvir,podvozje,a priča ide ovako:To se kao lakše poravlja,jer se čelik lako zavaruje.
Aluminiji je teži za popravak,a pogotvo za one koji niti ne žele se time bavit.
Izgleda je je već tu izgubljena svaka prednost.
Prvo na masi,a onda i na trajnosti,(korozija jel)
Sad jesu li se ikad spominjale legure,ne sjećam se,vjerovatno nisu(pogotovo za domaće tržište).
Računalom upravljaju Windowsi koliko se može vidjeti u kabinu,koliko je to točno dobro i loše ne znam.
Možda bi neki jednostavan gui bio bolji izbor.
Krov je natrpan "kockastom" opremom koja zapinje za zrak da tako kažem,te povećava otpor kretanja.
Upravo tako. Tramvaj je jednostavno pretežak zbog upotrebe čelika a na čelik se išlo zbog cijene i poznate tehnologije (čitaj lijenosti). A uz to, sumnjam da su se pretrgli u projektiranju jer svuda po tramvaju vidim viškove materijala koji strukturno ne pridonosi čvrstoći tj. stvaraju samo masu. Hebiga, tramvaji imaju praktički isti kapacitet kao stari češki sa prikolicom a duplo su teži. Ja fakat ne kužim koja im je bila misao vodilja?
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:12   #55
TMK ima za ZG infrastrukturu preveliko osovinsko opterećenje, definitivno. I progresivno oštećuje istu, osobito gdje je stari sustav i kolosjek načet deformabilnošću. No u aktualnim trendovima, on je osovinski tu negdje.
Konceptualno mi je pre sjajan (malo zakretna postolja, raspored, kinematika, trakcija, upravljanje...), no slažem se da treba doradu, i to gledajući masu, prije na opremi nego na sanduku. Žalbe idu u smjeru manjka ergonomija vozačke kabine, itd... poslat ću podatke mase u narednom postu...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:16   #56
Mase TMK 2200

Ukupna masa: 42 t

Postolja:
3 x 5 t= 15 t (36%)

Segmenti:
A: 8,1t (2,8 t + 5,3 t)..(sanduk+oprema)
B: 7,5 t (2,8 t + 4,7 t)
C: 5,3 t (2 t + 3,3 t)
D: 3,1 t (1 t + 2,1 t) x2

27 t (64%)

Masa sanduka:
9,5 t (23%)

Masa opreme:
17,5 t (41%)
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 13:37   #57
Trebao bi i na doradu unutrašnjosti,prvenstveno radi povečanja iskoristivosti prostora.

Pogotovo su loši oni koji imaju ovakva sjedala http://s120.photobucket.com/user/dek..._1014.jpg.html jer fali mjesta za noge. Oni drugi sa okrenutim sjedalima su nešto bolji. No i dalje je dosta usko. Mišljenja sam da se to moglo i bolje malo rješiti.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 13:57   #58
Prolaz je uzak jer su postolja malo okretna (bolji koncept) a kolosjek je na 1.000 mm. Sumnjam da je bolje išlo od toga. Ono što je ergonomski zaista loše je deficit rukohvata u nekim zonama...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:18   #59
Deficit svježeg zraka je još i veći,
načelno ima klimu koja je vjerovatno previše zaštopana kada i radi.
Ima čak i prozore(što je zapravo jedna od rijetkih prednosti ovog tramvaja) koji su 99 % zaključani,jel da nebi klima radila bezveze,a ostalih 10 mjeseci u godini koga briga
Deficit udobnosti,plastični tanki paneli presvučeni tankom tkaninom,
a sve to na čeličnom kosturu koji na amortizerima udara po
tračnicama.Opruga nema koliko se dade vidjet,
stari tramvaji imaju opruge.
Navdno je ovaj novi napredan,ali to baš i ne iskazuje očito.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:49   #60
Ima primarni i sekundarni ovjes koji su aktivni i briljantno rade. Probajte se provesti na istim lošim dionicama po Zg sa nekim starim tramvajem i sa TMK2200 (Crotram). Crotram pegla nevjerojatno sve neravnine, osobito "ljuljanja", bočne udare i sl. Cijena toga je veliko dodatno naprezanje na kolosjek, osobito jer je težište visoko, no komfor vožnje je dobar, osim buke unutra.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:09.