Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2013., 22:04   #7321
znaci oko 2 god, prosjek....meni je moja isto rekla da mi se zubici lijepo slazu (sto vidim i sama, napredak je u zadnjih par mj bas ocigledan) i da vjerojatno necu nosit gumice za zagriz (osim ako ce htjet "ucvrstit" zagriz, nisam je bas skuzila)

inace, nosim 7 mj gore i 6 dolje, a racunam si oko 1,5 god jer sam poprilicno jednostavan slucaj
Lua is offline  
Old 23.07.2013., 13:39   #7322
bok, molio bih peporuku za dobrog i po mogucnosti ne najskupljeg ortodonta u Splitu?

hvala

imam jos par pitannja, zanima me dali ostanu tragovi ispod bravica nakon nosenja aparatica. ja imam zuckaste zube, ali nakon sto obavimsve popravke i prije stavljanja aparatica planisam na izbjeljivanje. jeli to pametno ili bolje ostaviti za poslije?

Zadnje uređivanje Pobocnik : 23.07.2013. at 13:56.
Pobocnik is offline  
Old 23.07.2013., 19:32   #7323
Evo da vam se i ja malo priključim i napišem nešto na ovoj temi, jer sam dosad samo stalkao
Jučer sam napokon dobio fiksni keramički aparatić na gornjoj i donjoj čeljusti. Odgovarajuću četkicu sam već ranije nabavio, tako da s higijenom nadam se neću imati problema. Ako i budem imao problema, možda popričam još sa ortodonticom u vezi tuša za zube.
Sve što sam jučer mislio pitati ortodonticu sam pitao, osim one najvažnije stvari a to je kad mogu očekivati da će mi maknuti to čudo iz usta!
Po nekoj svojoj procjeni, nadam se da će mi ga maknuti za cca. 3 godine jer stanje i nije baš bajno
__________________
Let me explain something to you. I am not "Mr. Lebowski". You're Mr. Lebowski. I'm the Dude!
Gosha is offline  
Old 23.07.2013., 20:58   #7324
Quote:
Pobocnik kaže: Pogledaj post
bok, molio bih peporuku za dobrog i po mogucnosti ne najskupljeg ortodonta u Splitu?

hvala

imam jos par pitannja, zanima me dali ostanu tragovi ispod bravica nakon nosenja aparatica. ja imam zuckaste zube, ali nakon sto obavimsve popravke i prije stavljanja aparatica planisam na izbjeljivanje. jeli to pametno ili bolje ostaviti za poslije?
izbjeljivanje treba raditi minimalno godinu nakon skidanja aparatica radi cakline
ribica0603 is offline  
Old 23.07.2013., 21:45   #7325
hvala

a ako to obavim nekoliko mjeseci prije nece biti stete? recimo 3 miseca do pola godine? i ne mislim na potpuno izbjeljivanje, samo jedan tretman da nisu skroz zuti i to je to.

meni su zubi zuti prije svega zbog loseg, neredovitog i nekvalitetnog pranja u prosloti,. sada kada ih vec neko vrime perem kako treba elektricnm cetkicom, vec vidim da se dosta naslaga skinulo, pa sam zabrinut, ako stavim aparatic i nastavi se tako da ce ostati tamnije tocke na mjestu bravica.
Pobocnik is offline  
Old 24.07.2013., 10:36   #7326
Za izbjeljivanje prije stavljanja aparatica nisam sigurna. ..
Ali za ovo nakon znam 100%
Zbog jetkane cakline mora proći dovoljno vremena da se ona oporavi...tako da 3 mjeseca nije dovoljno
ribica0603 is offline  
Old 24.07.2013., 12:54   #7327
evo ja sam ga skinula nakon godinu i 4mj
sredinom 8mj idem po onoj sto se nosi preko noći..
skuzila sam da mi ljepilo nije dobro pobrusio :/
leonalea is offline  
Old 24.07.2013., 15:08   #7328
Ja mislim da se zubi ne bi trebali izbjelivati uopće, a ako je nekome to izrazito potrebno, u velikim vremenskim razmacima. A kamoli neposredno prije stavljanja ili skidanja aparatića. Ja sam osobno išla na čišćenje kamenca i skidanje plaka. Mogla sam ih izbijeliti , ali mi je zubarica rekla da nema potrebe, jer to malo pomalo oštećuje caklinu. I ne znam zašto to ljudi rade. Neki ljudi po prirodi imaju žućkaste zube, a konstantnim izbjeljivanjem samo će oštetiti caklinu.

Koliko god govorili zubari da aparatić ne oštećuje caklinu, oštetit će je Ipak je tu prisutno i lagano brušenje, poliranje, skidanje ljepila......Tako da je bolje pričekati barem godinu, dvije nakon skidanja , pa onda izbijeliti ako je baš toliko nužno
bluefox is offline  
Old 24.07.2013., 16:05   #7329
Zanima me je li netko isprobao ovo ili je to samo riješenje koje privremeno izravna zube ako i to?

http://www.smilelign.com/for-patients/

Razlog zašto se bojim fiksnog aparatića jest prilično loša caklina po nekoj mojoj procjeni (prozirni rubovi zubiju, nekakve sitne pukotine u zubima koje su vidljive jedino s male udaljenosti..) pa me zanima može li fiksni aparatić dodatno oštetiti caklinu? U ranim dvadestima sam, razmišljala sam i o mobilnom aparatiću iako se njegovo nošenje preporuča u ranijoj dobi. Radi se o manjem estetskom problemu sa zubima,tako da je svaki savjet dobrodošao
FrozenLake is offline  
Old 24.07.2013., 18:52   #7330
Ja sam aparatić stavio prije oko 2 mjeseca, ali mi je prije mjesec dana pukla jedna bravica i to dok sam bio na moru pa sam onda morao čekati 2 tjedna da mi ortodontica popravi, te mi je u međuvremenu iz one krune još ispala žica.
Prošlo je tjedan dana otkako mi je to popravila i stegnula i sad doslovno svaki dan vidim kako mi se zubi malo pomaknu. Jest, moj problem je vrlo čest i čuo sam da se najbrže rješava (jedinice, jedna preko druge), ali sam naprosto sretan
Filip is offline  
Old 24.07.2013., 20:16   #7331
Quote:
FrozenLake kaže: Pogledaj post
Zanima me je li netko isprobao ovo ili je to samo riješenje koje privremeno izravna zube ako i to?

http://www.smilelign.com/for-patients/

Razlog zašto se bojim fiksnog aparatića jest prilično loša caklina po nekoj mojoj procjeni (prozirni rubovi zubiju, nekakve sitne pukotine u zubima koje su vidljive jedino s male udaljenosti..) pa me zanima može li fiksni aparatić dodatno oštetiti caklinu? U ranim dvadestima sam, razmišljala sam i o mobilnom aparatiću iako se njegovo nošenje preporuča u ranijoj dobi. Radi se o manjem estetskom problemu sa zubima,tako da je svaki savjet dobrodošao
Invisilign je varijanta koja pali samo kod jako,jako slabih anomalija
A to koliko fiksni može oštetiti caklinu je zanemarivo.
Mobilni aparat ne ide kod odraslih. ..on ima svrhu samo u fazi rasta i razvoja
ribica0603 is offline  
Old 24.07.2013., 20:55   #7332
Quote:
FrozenLake kaže: Pogledaj post
Zanima me je li netko isprobao ovo ili je to samo riješenje koje privremeno izravna zube ako i to?

http://www.smilelign.com/for-patients/

Razlog zašto se bojim fiksnog aparatića jest prilično loša caklina po nekoj mojoj procjeni (prozirni rubovi zubiju, nekakve sitne pukotine u zubima koje su vidljive jedino s male udaljenosti..) pa me zanima može li fiksni aparatić dodatno oštetiti caklinu? U ranim dvadestima sam, razmišljala sam i o mobilnom aparatiću iako se njegovo nošenje preporuča u ranijoj dobi. Radi se o manjem estetskom problemu sa zubima,tako da je svaki savjet dobrodošao
Što se tiče cakline i fixnog aparatića ne moraš se bojat. Ja imam amelogenesis imperfecta hipomaturacijski tip, a cakline gotovo da nemam, i eto već 6 g imam aparatić. Istina. pomalo su se zubi počeli "gulit" al ne vjerujem da ćeš 6 g nosit aparatić poput mene.
vanillasunshine is offline  
Old 24.07.2013., 21:16   #7333
Hvala svima na savjetima
FrozenLake is offline  
Old 25.07.2013., 14:04   #7334
Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
izbjeljivanje treba raditi minimalno godinu nakon skidanja aparatica radi cakline
Godinu dana
Ja sam ih planirala izbijeliti nakon aparatica, nisam mislila da treba bas toliko cekati.
Galadriel is offline  
Old 25.07.2013., 21:25   #7335
Quote:
Filip kaže: Pogledaj post
Ja sam aparatić stavio prije oko 2 mjeseca, ali mi je prije mjesec dana pukla jedna bravica i to dok sam bio na moru pa sam onda morao čekati 2 tjedna da mi ortodontica popravi, te mi je u međuvremenu iz one krune još ispala žica.
Šta si radio da ti je ispala bravica?
__________________
čovjekzg is offline  
Old 26.07.2013., 13:15   #7336
Quote:
Galadriel kaže: Pogledaj post
Danas sam bila kod ortodontice pa je rekla da je jako zadovoljna i da jos sitno brojim. Sto god joj to znacilo ja sretna!! Ovo je prvi put da je uopce spomenula skidanje! ( stavila sam ga u 11 mjesecu 2011. godine)
Super, obavezno slike
Ivana2711 is offline  
Old 26.07.2013., 14:36   #7337
Quote:
Ivana2711 kaže: Pogledaj post
Super, obavezno slike
Kad ga skinem
Galadriel is offline  
Old 26.07.2013., 16:38   #7338
Quote:
Galadriel kaže: Pogledaj post
Godinu dana
Ja sam ih planirala izbijeliti nakon aparatica, nisam mislila da treba bas toliko cekati.
ma možeš, samo što će ti kasnije biti osjetljivi, uzmi si neku pastu za osjetljive zube.
leonalea is offline  
Old 27.07.2013., 01:51   #7339
Quote:
čovjekzg kaže: Pogledaj post
Šta si radio da ti je ispala bravica?
Ma, ne pitaj
Jeo sam tjesteninu, komadić mi je zapeo između bravice i zuba i onda sam to jezikom pokušao maknuti jer čekam 20 minuta nakon jela da perem zube, a nisam htio mućkati vodu u ustima da ne izgubim fin okus tjestenine. Ugl., podcijenio sam svoj jezik - puno je jači nego što sam mislio.
Sad više to ne radim. Žrtvujem fin okus, nakon jela uvijek promućkam vodu u ustima da mi izađe sva hrana.
To zna biti prestrašno, gospodo porotnici... Jednom mi je cijeli komad salate (~10cm) zapeo za aparatić.

A napredak se još uvijek jasno vidi iz dana u dan. U onom vremenu od postavljanja do popravljanja, bio sa se prestrašio da će mi aparatić, kao jednoj mojoj poznanici, skinuti i reći da ne pali na mojim zubima ("Jebiga.") zato što mi ortodontica ne emitira neku pozitivnu vibru. Jest, obrazovana je - na papirima, broj slova njenih titula daleko nadmašuje broj slova u imenu, ali imam neki osjećaj da zbog toga ona misli da je opravdano da se ponaša pomalo bahato. Nećeš vjerovati što mi je rekla! Sestra me pitala da li želim neku drugu boju gumica kad mi je ova popravljala aparatić. Rekoh da ne treba. Ona kaže ovako: "Ne 'ne treba' nego NE ĆU.Jeste konzervativni, a često i maštoviti." Who does she think she is?
Jest, nova je. Mislim da je jednostavno nisam dovoljno dobro upoznao, ali od dosad priloženog, ne mogu zaključiti najbolje.
No, sve u svemu, najbitnije je da aparatić pali .

E, sad kad već pišem; netko je u ovoj temi napisao da su poznavali ljude kojima su se zubi nakon skidanja aparatića vratili na staro unutar tjedan dana. Da još čak nisu ni dobili retainer. Je li to moguće?

Zadnje uređivanje Filip : 27.07.2013. at 02:03. Reason: Očito ne mogu pravilno napisati aparatić. (Evo, sad sam i kod obrazloženja napisao "apratić".)
Filip is offline  
Old 27.07.2013., 02:04   #7340
Quote:
FrozenLake kaže: Pogledaj post
Zanima me je li netko isprobao ovo ili je to samo riješenje koje privremeno izravna zube ako i to?

http://www.smilelign.com/for-patients/

Razlog zašto se bojim fiksnog aparatića jest prilično loša caklina po nekoj mojoj procjeni (prozirni rubovi zubiju, nekakve sitne pukotine u zubima koje su vidljive jedino s male udaljenosti..) pa me zanima može li fiksni aparatić dodatno oštetiti caklinu? U ranim dvadestima sam, razmišljala sam i o mobilnom aparatiću iako se njegovo nošenje preporuča u ranijoj dobi. Radi se o manjem estetskom problemu sa zubima,tako da je svaki savjet dobrodošao
Jesi li pogodan pacijent za clear aligners terapiju, trebalo bi prvo vidjeti.
Stoji ovo što Ribica kaže, ta metoda ispravlja samo manje do srednje zahtjevne anomalije (prvenstveno estetske) i bitna je dobra procjena, ali prednosti pred fiksnim aparatićima zaista ima - ugodniji su za nošenje, gotovo nevidljivi, možeš ih skidati dok jedeš, higijena je puno bolja, nose se kraće... Trajnost - jednako kao i kod fiksne terapije - na kraju treba izraditi fiksni ili mobilni retainer (zadnja udlaga služi kao mobilni retainer neko vrijeme).
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:48.